Zavrieť

Porady

Rez starších ovocných stromkov

ahojte chcela by som sa s vami poradit, doma mam 5 rocne stromceky, chcela by som poradit ako spravit jarný rez. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator


    hmmm, podľa nadpisu som čakal, že stromky budú mať tak 50

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    To ja mám...poradíš,čo s nimi?
    Jablone,hrušky,slivky,chceli sme ich vykopať a zasadiť nové, ale nechcem čakať roky na ovocie, kým začnú rodiť.
    Naposledy upravil alla66 : 03.03.09 at 21:15

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Tak to dávam za pravdu. Staré stromy si treba vážiť, ak aj nie ste spokojný s odrodu, dajú sa preštepiť, ak nie ste spokojný s výškou dajú sa zmadiť a inak tvarovať.
    Čo sa týka toho rezu, treba poslať foto každého jednotlivého stromu inak si to poradenstvo takto po nete fakt neviem predstaviť. Zároveň by bolo treba popísať ako sú ďaleko od seba aká je predstava, že by mali vypadať.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    wabi Pozri príspevok
    Tak to dávam za pravdu. Staré stromy si treba vážiť, ak aj nie ste spokojný s odrodu, dajú sa preštepiť, ak nie ste spokojný s výškou dajú sa zmadiť a inak tvarovať.
    Čo sa týka toho rezu, treba poslať foto každého jednotlivého stromu inak si to poradenstvo takto po nete fakt neviem predstaviť. Zároveň by bolo treba popísať ako sú ďaleko od seba aká je predstava, že by mali vypadať.
    Myslím, že nad likvidáciou treba uvažovať pri starších, rýchlorastúcich stromoch. Aspoň tak by som to spravil, keby som mal takéto stromy. Sú aj ďalšie faktory, zdravotný stav a. t. ď.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    aviator Pozri príspevok
    Myslím, že nad likvidáciou treba uvažovať pri starších, rýchlorastúcich stromoch. Aspoň tak by som to spravil, keby som mal takéto stromy. Sú aj ďalšie faktory, zdravotný stav a. t. ď.
    Wabi odpovedal jasne....Nepochopila som Tvoju odpoveď ,napr. rýchlorastúce stromy - že sú vysoké?Napr.hrušky sú veľmi vysoké ,nedajú sa oberať.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Aj "silnorastúce" stromy sa dajú správnym rezom uržať v takej výške ako potrebujeme. Osobne som viackát zmladzoval napríklad aj staré nerodiace a vysoké hrušky a musím sa pochváliť že úspešne. Stromy sú podstatne nižšie a bohato a pravideľne plodia. Je to o tom sledovať strom a reagovať na jeho rast tak, aby dosiahol taký tvar ako si predstavujeme. Zázraky sa síce robiť nedajú, no zo starého stromu môže byť ešte veľa rokov veľký úžitok. Tiež slaborastúce podpníky majú aj svoje nevýhody ale to by bolo zas na dlhšie...
    Dúležité je niektoré konáre vôbec nerezať a iba ohýbať, iné zasa odrezať úplne, ale to sa týka len jadrovín samozrejme. Tie tiež sú najdlhovekejšie a na zmladenie reagujú najlepšie. Mám ale dobré skúsenosti aj so zmladením a preočkovaním mandlí a broskýň napríklad. Rovnako staré korene viniča sa dajú preštepiť... Vyrúbanie je to posledné, to už fakt musí byť ten strom práchnivý alebo inak vážne chorý, aj tak sa ale dá dosť často využiť koreň podpníka z ktorého vyrastajú bujné výhony. Je to oveľa výhodnejšie, než to klčovať a sadiť nové. Hoci by som to nemal hovoriť, veď radšej by som mal ľudí navádzať na to, aby si odomňa napríklad kúpili nový stromček.
    Nie každý chce mať hustovysadený sad s kvapkovou závlahou...

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    alla66 Pozri príspevok
    Wabi odpovedal jasne....Nepochopila som Tvoju odpoveď ,napr. rýchlorastúce stromy - že sú vysoké?Napr.hrušky sú veľmi vysoké ,nedajú sa oberať.
    Toto je na dlhšiu diskusiu, ovocinárstvo je veda. Staršie podpníky, napríklad u jabloní plánka alebo M2, rýchlo rasú, naštepené odrody oveľa neskôr rodia /toto je asi najväčšia nevýhoda týchto podpníkov/ a dosahujú väčšiu výšku. S tou výškou súvisia aj ďalšie problémy, napríklad postrekovanie, rez alebo oberanie ovocia.
    Ale chápem aj Wabiho, tiež by som dlho uvažoval, či sa nedá vymyslieť niečo iné ako vyhodiť starú zaslúžilú jabloň, ktorá je staršia než ja.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Ďakujem, ako laik to neviem posúdiť. Budem pozorne čítať diskusie a možno sa na mňa niečo prilepí.

    Rez starších ovocných stromkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.