Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti

Chcem si ujasniť či dobre postupujem pri pozastavení živnosti od 01.12.08 do 31.05.09. Takže k 30.11.08 urobiť mimoriadnu účt.závierku, aj výkazy k tomuto dátumu? Závazky z odvodov za 11/08, faktúry za 11/08 uhradené v12/08 vysporiadať cez DP? Decembrové faktúry a odvody vôbec neúčtovať ani v pohľadávkach a závazkoch o nich nič neriešiť? Odpis za rok 2008 vôbec neuplatniť alebo len znížiť o 12/08? Správne?
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nedošlo k obnoveniu živnosti do 31.3.2009 takže upraviť základ dane podľa § 17. Všetko vysporiadať cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku.
0 0
Betka 495 Betka 495

Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

takto teoreticky mi je to jasné, ale prosím Ťa, to mi vysvetli či si dobre myslím, že výkazy zostavujem k 30.11. a či do daňového upravujem cez pripočitateľné a odpočitateľné len tie pohľadávky a závazky ktoré mi ostali z výkazu, t.j. ktoré sa týkajú obdobia do 30.11. a tie odpisy či mám naúčtovať a cez uzávierkové upraviť a či vôbec uplatniť .....prosím ak možes
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
Zdravím

Myslím si, že ak je živnosť pozastavená od 01.12.2008, tak od toho dátumu živnostník vystavovať faktúry nemôže. Peňažný denník - účtovníctvo urobiť k 30.11.2008, aj výkazy.

Platby za 12/2008 je nutné uviesť v DP /+-/. Položky upravujúce základ dane.

Opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betka 495 Pozri príspevok
takto teoreticky mi je to jasné, ale prosím Ťa, to mi vysvetli či si dobre myslím, že výkazy zostavujem k 30.11. a či do daňového upravujem cez pripočitateľné a odpočitateľné len tie pohľadávky a závazky ktoré mi ostali z výkazu, t.j. ktoré sa týkajú obdobia do 30.11. a tie odpisy či mám naúčtovať a cez uzávierkové upraviť a či vôbec uplatniť .....prosím ak možes
Asi jasné to nie je .
Pozrite si tento link , v ktorom máte odpoveď na hore vyznačené...

http://www.porada.sk/983132-post173.html
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Zdravím Vás,
tiež musím riešiť prerušenie živnosti - začínam to študovať, máme neuhradené faktúry - ako postupovať, ak sa preruší živnosť a úhrady prídu na účet po prerušení?
Či sa musí zrušiť aj podnikateľský účet?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Pri uzatváraní účtovníctva v rámci uzávierkových operácií sa zvyšujú príjmy o pohľadávky (pozri ZODP § 17 ods. 8).
Takže pri následnej úhrade pohľadávok tieto sú už zdanené.
Nie je zákonná povinnosť zrušiť podnikateľský účet.
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Ja sa zase chcem dozvedieť, keď som mala pozastavenú živnosť od 1.11.2008 do 31.7.2009 (chcem začať od 1.8.2009) či musím platiť odvody do soc. poisťovne alebo stačí zase až po roku ... prosím poraďte ! Vďaka!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sea Pozri príspevok
Ja sa zase chcem dozvedieť, keď som mala pozastavenú živnosť od 1.11.2008 do 31.7.2009 (chcem začať od 1.8.2009) či musím platiť odvody do soc. poisťovne alebo stačí zase až po roku ... prosím poraďte ! Vďaka!
Keďže tvoja živnosť nebola "aktívna" k 1.7.2009, aj keby ti vznikla povinnosť platiť odvody od 1.7.2009 /príjem za rok 2008 presiahol 12-násobok min.mzdy/, odvody do SP do 30.6.2010 neplatíš.
Do zdr. poisťovne platíš odvody podľa výsledku RZZP za rok 2008, najmenej z min. mzdy
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý deň.

Chcem sa Vás opýtať, SZČO prerušila živnosť k 03.06.2009 na 6 mesiacov a je vysoký predpoklad, že po uplynutí 6 mesiacov ju ešte preruší na ďalších 6 mesiacov. V máji 2009 bol časť mesiaca na PN, ale "zabudol" si zmeniť trvalý príkaz v banke a zaplatil viac do SP než mal. Minulý rok si uplatňoval paušálne výdavky aj tento rok by si ich chcel uplatniť. Ak požiada SP o vrátenie preplatku ktorý mu vznikol , ide o čiastku cca 15 eur može si pri vypracovaní DP o tuto čiastku znížiť výšku odvodov, keďže mu preplatok zo SP príde v čase prerušenej živnosti?


ďakujem
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

elizabet100 Pozri príspevok
Dobrý deň.

Chcem sa Vás opýtať, SZČO prerušila živnosť k 03.06.2009 na 6 mesiacov a je vysoký predpoklad, že po uplynutí 6 mesiacov ju ešte preruší na ďalších 6 mesiacov. V máji 2009 bol časť mesiaca na PN, ale "zabudol" si zmeniť trvalý príkaz v banke a zaplatil viac do SP než mal. Minulý rok si uplatňoval paušálne výdavky aj tento rok by si ich chcel uplatniť. Ak požiada SP o vrátenie preplatku ktorý mu vznikol , ide o čiastku cca 15 eur može si pri vypracovaní DP o tuto čiastku znížiť výšku odvodov, keďže mu preplatok zo SP príde v čase prerušenej živnosti?


ďakujem

poradí mi niekto? ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Odvody ako VOZD si moze tato SZCO uplatnit len za obdobie do 3.6.2009. Odvody zaplatene po tomto datume, resp. v case pozastavenia zivnosti, nie su danovym vydavkom. Rovnako ako aj preplatok vzniknuty za toto obdobie nie je danovym prijmom.

Treba vypocitat, o aku vysku poistneho pocas PN v maji ide. Odvody v maji boli cele danovym vydavkom, preplatok vo vypocitanej vyske pocas PN bude zdanitelnym prijmom (zaplatene odvody v tomto case vs. vrateny preplatok = 0).
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Lianka Pozri príspevok
Odvody ako VOZD si moze tato SZCO uplatnit len za obdobie do 3.6.2009. Odvody zaplatene po tomto datume, resp. v case pozastavenia zivnosti, nie su danovym vydavkom. Rovnako ako aj preplatok vzniknuty za toto obdobie nie je danovym prijmom.

Treba vypocitat, o aku vysku poistneho pocas PN v maji ide. Odvody v maji boli cele danovym vydavkom, preplatok vo vypocitanej vyske pocas PN bude zdanitelnym prijmom (zaplatene odvody v tomto case vs. vrateny preplatok = 0).
Ja som na tento svoj problem uz zabudla až teraz ked riešim DP tak sa k nemu vraciam opať.
Takže daňovník bol na PN od 20.4.2009 do 30.5.2009. Mesačne / pred nástupom na PN/ platil 89,70 eur do SP. Za apríl zaplatil celých 89,70 eur a mal zaplatit iba 56,81 eur /alikvotnu časť za 19 dni/. Za máj /2 dni/ mal zaplatiť 5,79 eur/ nezaplatil/ a jún 11,96 eur / tiež nezaplatil/. Odo dňa 5.6.2009 prerušil živnosť na 1 rok. čiže mu tam vznikol preplatok 89,70 - 74,56 = 15,14 eur. Požiadal o jeho vrátenie. Ten mu došiel v 10/2009 v čase ked uz bola prerušená živnosť. Chce si uplatniť paušálne výdavky.
Otázka znie: Za mesiac apríl mu môžem uplatniť odvody do SP vo výške 89,70 eur??
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

Živnostnik prerušil živnosť na 7 mesiacov od 1.3-1.10.2009. Prisli mu dve uhrady za vystavene fa za februar 2010 v marci. Robim danove priznanie k 31.12.2009, mozem tieto uhrady normalne priratat, alebo cez interne doklady. A tento zivnostnik ma narok na celu odpocitatelnu položku. Dakujem za potvrdenie
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

môžte aj mne poradiť,

kamarát, pozastavil živnosť v min. roku na 3 mesiace (8,9,10/09), kedy bol evidovany ako riadny zamestnanec, od októbra si zase živnosť obnovil, ako sa postupuje v takomto pripade pri podani danoveho priznania? mame spravit za 1-7/09 mimoriadne danove priznanie a potom do konca roka normalne alebo mozeme spocitat vsetko dohromady
ps. uplatnujeme si paušálne výdavky
dakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ziadne mimoriadne DP u fyzickej osoby neexistuje. Podava riadne danove priznanie za prijmy v kalendarnom roku 2009.

Prerusil na 3 mesiace? Ak sa nemylim, prerusit zivnost sa da min. na 6 mesiacov .
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Hľadám, hľadám, no stále som si nie na 100% istá.

Živnostík mal pozastavenú živnosť od 02/2009 do 02/2010. Kedže do podania DP je živnosť obnovená, tak sa neupravuje základ dane o všetky pohľadávky a záväzky a zásoby.

Čo robiť s úhradami došlých faktúr, ktoré boli zaplatené počas prerušenia??? Idú do výdavkov podľa roku kedy boli uhradené? Ako to vysporiadať ohľadom účtovania, kedže počas prerušenie sa neúčtuje?

Ďakujem za radu?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Lotarka Pozri príspevok
Hľadám, hľadám, no stále som si nie na 100% istá.

Živnostík mal pozastavenú živnosť od 02/2009 do 02/2010. Kedže do podania DP je živnosť obnovená, tak sa neupravuje základ dane o všetky pohľadávky a záväzky a zásoby.

Čo robiť s úhradami došlých faktúr, ktoré boli zaplatené počas prerušenia??? Idú do výdavkov podľa roku kedy boli uhradené? Ako to vysporiadať ohľadom účtovania, kedže počas prerušenie sa neúčtuje?

Ďakujem za radu?
úhrady vysporiadaš cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku, sú VOZD a POZD v tom roku kedy boli prijaté a uhradené
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Ďakujem
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

monikago Pozri príspevok
môžte aj mne poradiť,

kamarát, pozastavil živnosť v min. roku na 3 mesiace (8,9,10/09), kedy bol evidovany ako riadny zamestnanec, od októbra si zase živnosť obnovil, ako sa postupuje v takomto pripade pri podani danoveho priznania? mame spravit za 1-7/09 mimoriadne danove priznanie a potom do konca roka normalne alebo mozeme spocitat vsetko dohromady
ps. uplatnujeme si paušálne výdavky
dakujem

?
opravujem, on ju nepozastavil, on ju na zrusil a po troch mesiacoch znova obnovil, tak teraz neviem, ci si ku dnu zrusenia nemal podat danove priznanie? alebo moze "spocitat" cely rok?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
?
opravujem, on ju nepozastavil, on ju na zrusil a po troch mesiacoch znova obnovil, tak teraz neviem, ci si ku dnu zrusenia nemal podat danove priznanie? alebo moze "spocitat" cely rok?
Spočíta a podá jedno daňové priznanie .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať