Zavrieť

Porady

co so zarastenymi cibulovinami

Pred domom mame travnik a zrejme tam bol kedysi kvetinovy zahon, lebo mi tam na jar vzdy vykukuju listy narcisov a krokusov. Myslite, ze to ma vyznam vybrat ich a presadit do zahrady? Je nejaka pravdepodobnost, ze budu este niekedy v zahradke kvitnut? V tom travniku samozrejme nekvitnu. A ak ano, kedy je najlepsi cas? Chystala som sa na to uz minuly rok, ale odkladala som to a potom som uz nevedela, na ktorom mieste to bolo a rozryt travnik len tak sa mi nechcelo. Mozem to urobit aj teraz, ked trcia nad zemou nejakych 15cm?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Teraz nie je vhodný čas na presádzanie cibuľovín. Presádzať je vhodné po odkvitnutí (mrkni k susedom, ked tvoje nekvitnú).Cibuľoviny,ktoré sú viac rokov nepresádzané, zvyčajne "zplanejú".

    Treba im nechať zožltnúť listy a prihnojiť - živiny sa sťahujú do cibuľky.Potom vybrať zo zeme, nechať cibule preschnúť, rozdeliť a koncom leta zdravé, nepoškodené cibuľky zasadiť.
    Cibuľoviny Ti nekvitnú asi preto, že neboli dlho presadené, ale aj preto, že pri kosení trávnika sa im skosia listy, takže nemôžu prirodzene dozrieť.

    Ak ich potrebuješ vybrať zo zeme skôr, kvôli koseniu, môžeš ich vybrať a presadiť so zeminou na iné miesto v záhrade a tam ich nechať prirodzene zoschnúť.
    Veľa šťastia

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dakujem Arizona za rychlu odpoved. Tak ich teda zoberiem so zeminou do zahradky, trosku prihnojim a potom s ostatnymi po zozltnuti vyberiem, snad o rok uz budu kvitnut. Este raz vdaka.

    myrtus je offline (nepripojený) myrtus

    myrtus
    Ak sú tam už dlho, tzn. veľa rokov, je možné, že sa ti ich nepodarí vybrať zo zeme - cibule budú už príliš hlboko. Asi preto už ani nekvitnú.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Bolo to celkom výstižne napísané, len možno by som doplnil, že asi nekvitnú najmä preto, že sú cibuľky príliš hlboko. Každý rok sa totiž obnovujú cibuľky tak, že sa obnovia pod pôvodnú a výsledný efekt je akoby sa zakopávali z roka na rok stále hlbšie. Ak sú príliš hlboko majú čo robiť aby vôbec vyrástli na povrch a kvitnúť nevládzu. Preto ich treba po zvädnutí listov presadiť tak, že sa vysadia oveľa plytšie a potom zrazu začnú aj kvitnúť

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    gabika,
    ja som to robila v predzáhradke vlani na jeseň. Kúpili sme chalupu -po starej žene, v záhradke bolo všeličo navyše poprerastané.chcem tam urobiť trávnik + zopár hortenzií. Cibuľovín mi bolo ľúto a vedela som že na jar sa budú tlačiť zo zeme.Skutočne cibule sú tak hlboko, že som ich dosť aj zničila rýľom. Robila som to na etapy doslova po centimetríkoch aby som mohla zasiať trávu na trávnik a teraz zisťujem, že som to neurobila úplne, opäť sa mi ešte dosť cibuliek tlačí zo zeme. Vybraté cibuľky som nechala preschnúť a potom som ich vysadila na záhon do kvetinovej záhradky.Teraz pekne schádzajú.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Nie všetky cibuľoviny sa zahlbujú. Napríklad v Lednickom parku sú narcisy na ostrovčekoch asi 50 rokov bez presádzania a stále kvitnú.Tiež mám vyskúšané, že niektoré tulipány kvitnú aj po 15 rokoch bez presadenia, ale iné odrody nekvitnú už na tretí rok bez presadenia. Tento problémik sa dá jednoducho vyriešiť: v záhradníctvach a hobbymarketoch predávajú špeciálne košíky, do ktorých ich normálne v zemi zasadím a cez ktoré sa nezahĺbia.

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Dakujem vsetkym za odpovede, som neskusena zahradnicka - kvetinarka, takze som este nepocula o zahlbovani cibulovin a zrejme by som ich pri marnom hladani dost znicila, teraz si dam pozor. Ten napad s kosickami je tiez super. Za domom mame kvetinovu zahradku, tiez nam zostala po predchadzajucich majiteloch a kazdy rok nam v nej vo velkom kvitnu narcisy a tulipany - zatial som ich nikdy nevyberala, tak zrejme ani netreba. Ale tento rok sa chystam urobit tam reorganizaciu, tak po zozltnuti pojde vsetko von a na jesen to vysadim znova a doplnim aj kolegynkami z travnika :-)

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Ahojte, znova sem vraciam tuto temu - totiz uz som tie cibulky povyberala, ocistila, susim ich a na jesen ich supnem tam, kam treba. Ale mam medzi nimi aj dost vela malickych cibuliek - ma vyznam ich este opatrovat a sadit? Bude z nich niekedy aj kvietok? Co s nimi?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Kvitnúť budú, ale potrebujú dorásť do potrebnej veľkosti. Zatiaľ budú mať iba listy.
    Ja som tie maličké dávala na kraj záhrady, kde nezavadzali, keď dorástli,tak som dala vysušiť a vysadila do záhonu.

    Boodie je offline (nepripojený) Boodie

    Zamestnanec / konateľ s.r.o. ...viac Boodie
    ahojte, mam otazku ohladom tulipanov v kvetinaci. na jednej vystave som vcera kupil tulipan v kvetinaci ako darcek pre moju znamu. v kvetinaci je asi 5 cibuliek. chcel by som vediet, ci nie je na skodu, ak dve cibulky trcia zo zeminy asi 2cm, ci ich netreba zatlacit hlbsie, pripadne presadit (niesom zahradkar, preto prepacte mozno primitivnu otazku ). dalej by som chcel vediet kolko rokov po sebe by mohol takyto tulipan v kvetinaci kvitnut, ak nebude presadzany, pripadne ci staci cely kvetinac aj s cibulkami odlozit na zimu niekde do pivnice, alebo ich treba vybrat a tak odlozit (cital som ze pri odzltnuti listov ich treba odrezat a cibulku vybrat, plati to aj pri takomto pestovani v kvetinaci?). a ako casto to treba zalievat? dakujem za odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.