Zavrieť

Porady

!Opäť odpisy!

Ahojte poraďáci,viem že sa budem opakovať,ale čítam dookola príspevky týkajúce sa tých účtovných odpisov,no som z toho trošku mimo. V roku 2005 SZČO kúpil vysávač,keďže od roku 2008 je potrebné urobiť aj účtovné odpisy z akej ceny ich mám vyrátať? Zo zaraďovacej alebo zostatkovej?Tu na porade som si stiahla šikovné prepočty odpisov.
Ešte jedná otázka,do ročného výkazu uvediem len účtovný odpis za príslušný rok? Ďakujem a netrpezlivo čakám na vašu odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Vypracujte si odpisový plán , resp doplnte spätne na roky predchádzajúce roku 2008 v ktorom uvediete, že daňové odpisy = účtovným odpisom. Utovné odpisy začnite robiť len na nakúpený DHM v roku 2008. Do výkazu sa úvádza účtovná zostatková cena za príslušný rok. Ak ste v roku 2008 nenakúpili DHM vo výkaze uvediete daňovú zostatkovú cenu,ktorá sa v tomto prípade rovná účtovnej ZC.

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Michelle22 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,viem že sa budem opakovať,ale čítam dookola príspevky týkajúce sa tých účtovných odpisov,no som z toho trošku mimo. V roku 2005 SZČO kúpil vysávač,keďže od roku 2008 je potrebné urobiť aj účtovné odpisy z akej ceny ich mám vyrátať? Zo zaraďovacej alebo zostatkovej?Tu na porade som si stiahla šikovné prepočty odpisov.
    Ešte jedná otázka,do ročného výkazu uvediem len účtovný odpis za príslušný rok? Ďakujem a netrpezlivo čakám na vašu odpoveď.
    Michelle, len dnes som si všimla Tvoju otázku ohľadne odpisov v príspevku, kde sme rozoberali odpis počítača a to: či nebudú odpsiy zaradené dvakrát do výdavkov. Musíš si ujasniť jednu vec. A to: daňové odpisy v JÚ zaradíš do PD - réžia a ovplyvňujú Ti základ dane. Účtovné odpisy zaznamenáš na kartu majetku a do výkazu ide ZC účtovných odpisov a nie samotný odpis.

    Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

    Michelle22
    Veľmi pekne ďakujem.Nehnevaj sa Janurka,ale toto bol trošku iný prípad,tak len pre istotu ).......ešte raz všetkým ďakujem.

    L-M je offline (nepripojený) L-M

    L-M
    Katarina Pozri príspevok
    Vypracujte si odpisový plán , resp doplnte spätne na roky predchádzajúce roku 2008 v ktorom uvediete, že daňové odpisy = účtovným odpisom. Utovné odpisy začnite robiť len na nakúpený DHM v roku 2008. Do výkazu sa úvádza účtovná zostatková cena za príslušný rok. Ak ste v roku 2008 nenakúpili DHM vo výkaze uvediete daňovú zostatkovú cenu,ktorá sa v tomto prípade rovná účtovnej ZC.
    Takže ak tomu dobre chápem- ak máme všetok DHM zaredený do užívania pred rokom 2008 nemusím v programe rátať ÚO- len urobím plán ÚO od roku v ktorom bol majetok zaradený? A už odpísanáho majetku sa to netýka- tam nemusím robiť spätne odpisový plán ÚO? Len ten ktorý sa aj v r. 2008 ešte odpisoval?
    Lebo už sa v tom naozaj nevyznám.
    Ďakujem za radu

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    L-M Pozri príspevok
    Takže ak tomu dobre chápem- ak máme všetok DHM zaredený do užívania pred rokom 2008 nemusím v programe rátať ÚO- len urobím plán ÚO od roku v ktorom bol majetok zaradený? A už odpísanáho majetku sa to netýka- tam nemusím robiť spätne odpisový plán ÚO? Len ten ktorý sa aj v r. 2008 ešte odpisoval?
    Lebo už sa v tom naozaj nevyznám.
    Ďakujem za radu
    Pre komplexný pohľad na zaradený a odpisovaný DHM pred r. 2008 a ktorý sa odpisuje aj v r. 2009, prípadne 2010 by bolo dobré pre takýto DHM spraviť plán účtovných odpisov. (Ja som postupoval takto) Pretože DO sa nemusia rovnať UO. A potom nastane situácia, keď DHM je už daňovo odpísaný ale účtovne ho budeš odpisovať napr. ďalšie 3 roky.

    m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

    m.aj.a
    Súhlasím a pripájam, že to zrejme môže byť aj opačne, keď sa majetok daňovo neodpisoval - daňové odpisy boli prerušené.Tak môže nastať stav, že majetok je už účtovne odpísaný, no daňovo ešte nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.