Zavrieť

Porady

VČELY

V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
Díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    arizona Pozri príspevok
    V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
    Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
    Díky
    ... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    legolas Pozri príspevok
    ... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať.
    Nie som odborník, ale podobá sa to včele.Ibaže ma trochu prekvapila farba. V mieste za hlavičkou to má takú "chlpatú" červenohnedú časť
    Inak je to úplne rovnaké ako včela. Objavilo sa to iba teraz, keď sa oteplilo.Pchajú sa do škár v dreve.Čo iné to môže byť?

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Oslovil by som najbližšieho včelára, tí, ktorých poznám, sú veľmi ochotní.

    ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

    ??? ludmila12
    Súhlasím včely by ste museli objaviť už na jeseň keď sa zazimovávajú, to by sa nedala prehliadnuť ich činnosť. A tie sa vždy usadia vo väčšom množstve ako roj .To je včielky ktoré uleteli z úla so svojou královnou. To si pamätám ako včelárova dcéra. Tiež by som odporúčala zavolať nejakého včelára. Ak by to boli včely a vedel by sa dostať ku královnej, tak všetky včielky by ju nasledovali dobrovolne. Pekný deň Ludka
    legolas Pozri príspevok
    ... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    arizona Pozri príspevok
    V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
    Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
    Díky
    Takto sa hniezdí osa, kľudne ich zlikviduj.
    Nemusíš ich usmrtiť, ale celé hniezdo odniesť niekde veľmi ďaleko.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ... jedná sa o včelu samotárku- drevárku, hniezdo si stavia prevážne v dreve. Aby Vás neobťažovali postriekaj tie časti altánku kde sa vtierajú napr. Biolitom a bude pokoj. Nie sú nebezpečné, neútočia ako včely.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ďakujem za odpovede. Ak sa podarí, tak odfotím
    Idem to teda niečim pošpliechahť

    bebusyk je offline (nepripojený) bebusyk

    bebusyk
    ahoj poradaci. ja by som tiez rada vedela, co nam to priletelo skoro pod strechu. mame dom v rekonstrukcii a par skridiel, mozno 15 kusov som na jesen ulozila, resp. oprela o stenu za domom. a teraz, ked sa oteplilo, vcely poletovali presne medzi tie poukladane skridle. neviem ci sa ukladali tam, alebo do dierok v stene. sledovala som ich asi 3 dni a zdalo sa, ze ich tam stale pribuda. vsimla som si, ze sa akoby prenasaju niektore navzajom. ako pisala "arizona" v mieste za hlavičkou maju niektore taku "chlpatu" cervenohnedu cast. utocne sa ozaj nezdaju, ale manzel je alergicky na bodnutie a moj 3 rocny syn sa tam tiez dost obsmieta. nechcela som pouzit biolit ani nic podobne. tiez ma napadlo privolat vcelara, ale kedze ludi v obci este nepozname ...... v tej rychlosti ma nic lepsie ako ... "poprasit" to miesto vecer pred odchodom popolom, nenapadlo. som zvedava ci som ich odplasila.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Fotky, kde vidíte rozdiel medzi včelou a osou....Dúfam ,že pomôže




    včela





    osa
    Naposledy upravil alla66 : 06.12.09 at 20:24

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Pri tomto obrázku bol tento text :

    Osa dravá alebo osík galský

    (Polistes gallicus) patrí do čeľade sršňovité a medzi štíhlopáse

    blanokrídlovce.
    Naposledy upravil alla66 : 06.12.09 at 20:24

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ... včela medonosná v žiadnom prípade si nehľadá tak skoro na jar miesto v škárach a pod.. Ak sa aj vyroja tak je to koncom apríla až do júla. Roje sa neusadzujú v škárach lebo , názorne 1 roj má váhu cca 1 - 2 kg a je tam asi 20000 včiel s matkou. Osy, sršne, v jeseni hynú. Prežívajú iba matky, ktoré na jar si robia hniezda buď v zemi, alebo v škárach na pôjdoch. Toto je rozdiel medzi včelou medonosnou.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dík všetkým za odpovede.
    Takže prikladám fotky. Dnes sme objavili aj "hniezda" v špárach nanosená hlina.
    Pred mesiacom nám za záhradou vyrúbali dosť stromov a krov, mohli sa presunúť z tadiaľ?
    Budem rada,ak niekto vie poradiť , čo je to za "tvora"
    Naposledy upravil arizona : 03.10.10 at 08:01

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..... ja som Ti to už pred tým napísal. Takže jedná sa o včelu samotárku- drevárku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.