Zavrieť

Porady

Mamografia - ano ci nie?

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Zadavam tuto temu, lebo ma zaujimaju vase nazory na toto vysetrenie. Odporucam aj zadat do google: riziko mamografie a precitat si clanky na prvej strane. Mna presvedcili natolko, ze na tioto vysetrenie nikdy nepojdem.

Sedliacky rozum mi vravi, ze na zvyseny vyskyt rakoviny prsnika moze mat vplyv aj toto vysetrenie.

Nechem opakovat clanky, tak iba strucne - radiacia je 1000x vacsia nez pri normalnom RTG.
- prsnikove tkanivo je velmi citlive / zvlast na radiaciu a stlacanie/
- stlacenim mozu popraskat cievky a rozniest rakovinu do okoliteho tkaniva
- casto sa stane, ze po negativnom vysetreni, za par tyzdnov, ci mesiacov sa objavi rakovina / vplyvom stlacenia - narusenia ohraniceneho a nie nebezpecneho nadoru, radiacie
- nador, ktory mamograf zachyti v tom case uz rastie prinajmenej 8 rokov
- mamograf identifikuje nadory, ktore nemetastazuju a clovek by mohol s nimi aj zomriet, ale takto zomrie na nasledky liecby

atd, atd.

Ja osobne som na mamografe este nebola - ked som mala ist , natrafila som na tieto clanky a tak som cuvla - a som rozhodnuta ani neist. Ak bude treba, volim radsej sono alebo MR, alebo je neico nove , na zaklade teploty nadoru - termo.... nieco.

Aky je vas nazor? Skusenost?
Usporiadat
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

..na mamografiu ozaj už len v krajnom a nevyhnutnom prípade,ale ked som sa vlani pýtala jednej známej sestričky čo robí na mamografii,tá povedala že aby som to ani neskúšala,ona tiež nebola,má 58 rokov, ale vraj vie o čom hovorí že je to škodlivé,že ak nemám rakovinu tak po mamografii ju určite dostanem
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

http://www.zdravie.sk/sz/510/t232443...ka-pravda.html

Pozor!!! Nech to nikoho neodradí, lebo niekomu práve takto sa odhalí tumor a zachráni sa...aj život. Kamarátkynej sestre práve tak zistili tumor. Mala ísť skôr. Prsník jej odobrali, no hádam sa z toho dostane. No nech každý si zváži sám či ísť na mamo., alebo nie. Ak raz pôjdete z toho rakovinu nie je pravdepodobné, že dostanete/ Ja by som povedala určite nie/, ale zaručiť vám nikto nič nezaručí. Ja som tiež bola niekoľkokrát a teraz ma Dr. posielal zas, no odmietla som. Idem na sono...tak uvidím...
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

beba13 Pozri príspevok
..na mamografiu ozaj už len v krajnom a nevyhnutnom prípade,ale ked som sa vlani pýtala jednej známej sestričky čo robí na mamografii,tá povedala že aby som to ani neskúšala,ona tiež nebola,má 58 rokov, ale vraj vie o čom hovorí že je to škodlivé,že ak nemám rakovinu tak po mamografii ju určite dostanem
Takto môže hovoriť žena, ktorá nemá žiadne príznaky (aj keď to ešte neznamená, že je zdravá). Ale čo keď cítiš hrbolčeky, zatvrdlinky a neviem čo ešte, aj vtedy budeš hovoriť - mamografiu nikdy?Už 10 rokov chodím pravidelne každých 6 mesiacov striedavo sono a mamo a niet lepšieho pocitu, keď ti lekárka povie - je to v norme.
4 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Tesne po 40 - tke som si nahmatala na ľavom prsníku hrčku, ktorú mi na sono diagnostikovali ako fibroadénom, ale nakoľko sa v rodine vyskytlo viac prípadov rakoviny prsníka ( babka, teta, dve sesternice) tak sa lekár rozhodol, že ma pošle pre istotu na mamograf. A tam mi zistili na pravom prsníku zhubný 1,9 cm nádor. Nenahmatala som si na ňom žiadnu hrčku, nemala som žiadne typické príznaky, ktoré sa pre tieto nádory popisujú a dokonca ho neobjavili ani na sone. Takže ja sama za seba môžem povedať, že mne mamografia...možno troška nadnesené... ale zachránila život. Neriešim, či je vyšetrenie mamografom škodlivé alebo nie, jednoducho ho poctivo, ak mi lekár odporúča absolvujem. Neberiem ho ani ako nejaké nepríjemné vyšetrenie spojené s bolesťou, zažila som už aj nepríjemnejšie a oveľa horšie vyšetrenia.
5 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Betka631, ospravedlňujem sa za to"zábavné" ... samozrejme že malo byť užitočné, ale už ma nepúšťa to opraviť... mrzí ma to ...
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 16.05.11 at 07:25
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Zdenka, nič strašne sa našťastie nestalo, takže pohodička.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Tara1 Pozri príspevok
Takto môže hovoriť žena, ktorá nemá žiadne príznaky (aj keď to ešte neznamená, že je zdravá). Ale čo keď cítiš hrbolčeky, zatvrdlinky a neviem čo ešte, aj vtedy budeš hovoriť - mamografiu nikdy?Už 10 rokov chodím pravidelne každých 6 mesiacov striedavo sono a mamo a niet lepšieho pocitu, keď ti lekárka povie - je to v norme.
..ale nemysli,že nemám nič aj já chodím na sono,..vieš kamarátka bola na mamo a jej povedli že je všetko v norme,minulí týžden mala pohreb,mala len 48 rokov
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

je mi to ľúto, mladá žena...aj mne sestra zomrela ako 33 ročná, ale aj tak sa to nedá zovšeobecniť ako že mamo nie...ľudia sme rôzni a je pravda, že u niekoho je to dlho v poriadku a odrazu sa ten proces spustí a nedá sa zastaviť...ja tomu hovorím osud
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Chodím na mamografiu teraz už každý rok. Môj gynekológ povedal, že je nový zákon, takže každoročne. Sono absolvujem rovnako často, ako mamo. Pre ten dobrý pocit mi za to stojí chvíľa nepohody na mamo.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
beba13 Pozri príspevok
..ale nemysli,že nemám nič aj já chodím na sono,..vieš kamarátka bola na mamo a jej povedli že je všetko v norme,minulí týžden mala pohreb,mala len 48 rokov
Beba, je mi ľúto tvojej priateľky,sama som v marci stratila priateľku a trvalo to len 5 mesiacov.
Ťažko na to niečo povedať, ale pokúsim sa. Nádor sa u nej mohol vytvoriť až po vyšetrení mamografom(nie ako jeho dôsledok) a veľa záviselo od toho o aký nádor išlo.

Existujú 3 stupne rýchlosti rastú nádoru - tzv. grade.
Grade 1 - nádor obsahuje bunky, ktoré sú relatívne normálneho vzhľadu. Nízky grade znamená pomaly rastúci nádor.
Grade 2 - tieto nádory sa vyskytujú najčastejšie.
Grade 3 - patrí k rýchlo rastúcim nádorom, bunkám chýbajú normálne vlastnosti a majú tendenciu rasť rýchlejšie.

U žien s rakovinou prsníka je dôležitý aj stav nádorových receptorov HER2.
HER2 pozitívna rakovina prsníka si vyžaduje špeciálnu a okamžitú pozornosť, pretože HER2 pozitívne nádory sú rýchlo rastúce.

Ja som mala to šťastie, že som bola HER2 negatívna, čo pre mňa znamenalo, ako mi moja onkológička zvykne povedať, tú"lepšiu" rakovinu prsníka. Od roku 2004 chodím na mamograf pravidelne každý rok + sono. Absolvovala som ho už 7x a i keď to minulý rok vyzeralo zle, tak napokon sa návrat choroby nepotvrdil a ja dúfam, že už sa ku mne ani nebude hlásiť.
Ako som už napísala o pár príspevkov vyššie, neriešim či je vyšetrenie mamografom škodlivé alebo nie. Netvrdím, že na 100% je škodlivé, ale ani to, že na 100% škodlivé nie je.
Ja si však nedovolím tak hazardovať so svojim životom, aby som ho jednoznačne odmietla a povedala, že z tohto určite dostanem rakovinu, tak ho neabsolvujem. Po vlastných skúsenostiach, ktoré mám, ho absolvujem bez akýchkoľvek výhrad a ver, že ten pocit istoty a vnútorného uspokojenia, že je všetko OK mi za to stojí.
7 0
Oľga100 Oľga100

Oľga100 je offline (nepripojený) Oľga100

hlavná účtovníčka stavebnej spoločnosti ...viac
Súhlasím s bonitou. Je to naozaj otázka, či ísť na mamografiu alebo nie?
Ja som na nej bola viackrát, ale posledné dva roky som odmietla. Je to jedno brutálne vyšetrenie, ktoré každá žena - samozrejme toleruje v inej miere. Ja teda vôbec. Ale nielen bolesť je príčinou, prečo som odmietla tam ísť, ale presne aj tie dôvody, ktoré sú uvedené v úvodnom príspevku. Myslím si, že také násilné stlačenie a ožiarenie prsníka nemôže byť na prospech. Môj gynekológ mi vôbec nevyhováral moje rozhodnutie neísť na mamografiu, ani ma nepresviedčal o tom, že to nie je škodlivé. Ale na iné vyšetrenia - napr. sono neodmietam ísť. Dúfam, že v blízskej budúcnosti medicína pokročí natoľko, že sa zavedú také vyšetrenia, ktoré budú v prijateľnej miere znesiteľné, podľa možností neškodné ale hlavne spoľahlivo informujúce.
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Oľga100 Pozri príspevok
Súhlasím s bonitou. Je to naozaj otázka, či ísť na mamografiu alebo nie?
Ja som na nej bola viackrát, ale posledné dva roky som odmietla. Je to jedno brutálne vyšetrenie, ktoré každá žena - samozrejme toleruje v inej miere. Ja teda vôbec. Ale nielen bolesť je príčinou, prečo som odmietla tam ísť, ale presne aj tie dôvody, ktoré sú uvedené v úvodnom príspevku. Myslím si, že také násilné stlačenie a ožiarenie prsníka nemôže byť na prospech. Môj gynekológ mi vôbec nevyhováral moje rozhodnutie neísť na mamografiu, ani ma nepresviedčal o tom, že to nie je škodlivé. Ale na iné vyšetrenia - napr. sono neodmietam ísť. Dúfam, že v blízskej budúcnosti medicína pokročí natoľko, že sa zavedú také vyšetrenia, ktoré budú v prijateľnej miere znesiteľné, podľa možností neškodné ale hlavne spoľahlivo informujúce.
tak som vcera podstupila svoje prve mamograficke vysetrenie.
vdaka podobnym prispevkom ako tento,ktory citujem,som sa na to skoro neodhodlala.
ake nasilne stlacenie?!normalne mi vsunuli prsnik medzi dve plasticke platne a stlacili ho len tolko,kolko sa mi aj samej podari pomocou dvoch ruk.neprijemne bolo len to,ze som sa nemohla hybat,pretoze som bola zacviknuta do mamografu.
aka bolest!?neboli to vobec.je to slaby tlak,ako ked sa napriklad pritlacim o stenu alebo ako ked ma moj muz pevnejsie zovrie v naruci od tolkej lasky....
nie je to vobec brutalne.pristroj posuvaju len tolko aby vas mohli odskenovat,ale nic sa nestlaca nasilne.
jedine co ma bolelo,bolo rameno,ked mi robili snimok na lymfaticke uzliny v podpazusi,pretoze mam s tym ramenom dlho problemy,mam tam zacviknuty nerv,preto ma to bolelo.bolelo ma vsak rameno!!!!skratka,ramenny klb,nie prsnik.

velmi som vahala ci na toto vysetrenie ist.dnes som stastna,ze som sa odhodlala.nalez je uplne negativny,urobili mi aj sono a som v poriadku.
mam velke prsia a nebolelo ma nic.takze neviem,o com tu pisu tie,ktore hovoria o brutalnom,nasilnom a bolestivom vysetreni.
kazdopadne by som isla radsej 3 razy za sebou na mamo,ako raz za rok k zubarovi.....
10 0
marianased marianased

marianased je offline (nepripojený) marianased

osky Pozri príspevok
tak som vcera podstupila svoje prve mamograficke vysetrenie.
vdaka podobnym prispevkom ako tento,ktory citujem,som sa na to skoro neodhodlala.
ake nasilne stlacenie?!normalne mi vsunuli prsnik medzi dve plasticke platne a stlacili ho len tolko,kolko sa mi aj samej podari pomocou dvoch ruk.neprijemne bolo len to,ze som sa nemohla hybat,pretoze som bola zacviknuta do mamografu.
aka bolest!?neboli to vobec.je to slaby tlak,ako ked sa napriklad pritlacim o stenu alebo ako ked ma moj muz pevnejsie zovrie v naruci od tolkej lasky....
nie je to vobec brutalne.pristroj posuvaju len tolko aby vas mohli odskenovat,ale nic sa nestlaca nasilne.
jedine co ma bolelo,bolo rameno,ked mi robili snimok na lymfaticke uzliny v podpazusi,pretoze mam s tym ramenom dlho problemy,mam tam zacviknuty nerv,preto ma to bolelo.bolelo ma vsak rameno!!!!skratka,ramenny klb,nie prsnik.

velmi som vahala ci na toto vysetrenie ist.dnes som stastna,ze som sa odhodlala.nalez je uplne negativny,urobili mi aj sono a som v poriadku.
mam velke prsia a nebolelo ma nic.takze neviem,o com tu pisu tie,ktore hovoria o brutalnom,nasilnom a bolestivom vysetreni.
kazdopadne by som isla radsej 3 razy za sebou na mamo,ako raz za rok k zubarovi.....
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

marianased Pozri príspevok
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
zavolaj si k svojmu lekárovi - výsledky sa posielajú lekárovi , nie pacientovi...a hlavne kľud...keby to nebolo dobre tak už ťa volajú..
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

marianased Pozri príspevok
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
zaujimave.ja som dostala vysledky na pockanie.ani som dlho necakala.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marianased Pozri príspevok
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
Radšej dúfaj, že je negat!
Možno šetria na poštovnom, radím zavolať a budeš mať istotu.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

marianased Pozri príspevok
Súhlasím,chodím na pravidelné kontroly každé 2 roky,bola som teraz 18.5.,mala som dostať výsledok do 3 dní,ale nič...začínam mať obavy,či to nie je negat.,neviem,čo mám robiť,som už nervózna,mám 61 rokov!
Negativ = znamená, že si OK.
Pozitiv = je tam problém ...

Neboj sa, zavolaj !
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Bola som na mamografií teraz v piatok a ak by som to tu čítala predtým, tak nejdem nikam, ja totiž vôbec nezvládam bolesť. Som šťastná, že som na to tu narazila až dnes.
Vyšetrenie bola pohodička, len tlak na prsníky, ktoré sa dali vydržať, žiadna bolesť.

Bolo by fajn, ak by ste tu nestrašili ženy, ktoré to ešte neabsolvovali a zo strachu z bolesti by tam ani nezašli.

Uvedomujete si vôbec, čo by ste im v prípade, že majú nedajbože nález mohli spôsobiť?
0 0
babade babade

babade je offline (nepripojený) babade

mzdarka renca Pozri príspevok
Bola som na mamografií teraz v piatok a ak by som to tu čítala predtým, tak nejdem nikam, ja totiž vôbec nezvládam bolesť. Som šťastná, že som na to tu narazila až dnes.
Vyšetrenie bola pohodička, len tlak na prsníky, ktoré sa dali vydržať, žiadna bolesť.

Bolo by fajn, ak by ste tu nestrašili ženy, ktoré to ešte neabsolvovali a zo strachu z bolesti by tam ani nezašli.

Uvedomujete si vôbec, čo by ste im v prípade, že majú nedajbože nález mohli spôsobiť?
S tým,aby sa ženy nestrašili mamografickým vyšetrením,úplne súhlasím! Chodím na toto vyšetrenie každý druhý rok a že by ma to bolelo?To teda nie!A ak by sa objavil nález a bolo by nutné ísť na toto vyšetrenie potom by to už nebolelo?
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Želám Vám pekný deň,
chcem sa opýtať žien, ktoré chodia dlhšie na mamografiu, či majú podobné skúsenosti s hodnotením výsledkov, ako sa stalo mne.
Už niekoľko rokov som mala hodnotenia bi-rads 2. Teraz mám v hodnotení prvýkrát bi-rads 0. Bola som v tom istom zdrav.zariadení, v porovnaní s 3 rokmi dozadu, aj s minulým rokom hodnotili tí istí lekári. Zníženie bi-rads by ma mohlo tešiť, ale nerozumiem tomu, lebo popis nálezov sa mi nezdá výrazne lepší (pre informáciu: jeden nález v HLQ je vykázaný zmenšený zo 7mm na 6mm za 3 roky, u jedného bola prvýkrát špecifikovaná veľkosť 1.dex v HMQ 8mm a u ďalšieho na r-DQ až DLQ došlo k zmene popisu z polosýtej opacity 9mm na hrubo kalcifikovanú opacitu 12mm za 12 rokov, kvôli ktorej odporučili ešte cielené USG, roky predtým mi takéto vyšetrenie nebolo dopĺňané).
Myslíte si, že mohlo dôjsť k zmene postupu pri hodnotení nálezov? Stretli ste sa s takouto zmenou hodnotenia?
Ďakujem všetkým, ktorí si nájdu čas na odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať