Zavrieť

Porady

zahraničný cestovný príkaz

Ahojte,

potrebujem poradiť : Náš zamestnanec sa zúčastnil služobnej cesty v ČR. Neviem akým kurzom mám prepočítať pri zaúčtovaní cestovné náhrady z cestovného príkazu a z akého dňa mám uplatniť kurz / z dňa keď prechádzal hranicami ? /. Dúfam, že niekto má s tým skúsenosti a že mi poradí. Za skorú odpoveď vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    autosv Pozri príspevok
    prosím o radu akým kurzom učtovať zálohu na pracovnú cestu do Českej republiky, keď tam chodí 10 x v priebehu mesiaca a niekedy vráti CZK a niekedy mu treba doplatiť CZK aké kurzy treba použiť ĎAKUJEM za odpoveď
    Treba si uvedomiť, že účtovanie a prepočet náhrady nie je to isté. Zdá sa mi, že pýtajúci sa majú v tom trochu zmätok.

    Pokiaľ sa pýtaš na účtovanie, tak účtuješ kurzom dňa, kedy nastal účtovný prípad. Takže ak si vyplati CZK za cestu do ČR, tak v účtovníctve použiješ kurz CZK/EUR dňa, kedy si prípad zaúčtoval.

    Pokiaľ ide o cest. náhradu, napr. do ČR je podľa Opatrenia 600 CZK, ale zamestnanec chce zálohu v EUR, tak prepočet na EUR bude takým kurzom, ako predpisuje zákon o CN, t.j. z prvého dňa v mesiaci, kedy sa cesta začala:

    (6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.


    Takže tu ide iba o to, koľko má zamestnanec dostať, resp. vrátiť v inej mene, než je v Opatrení.

    Zákon o CN ale nepredpisuje kurz, či deň použitia kurzu pre účtovný prípad, teda pre konkrétne zaúčtovanie v účtovníctve. Tam sa nič nemení, všetko zostáva tak, ako pred zavedením EURa - zákon o účtovníctve, § 24 ods. 2:

    (2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
    a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
    b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.


    Takže nemýliť si účtovný prípad a prepočet náhrady na inú než predpísanú menu!

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    watchdog Pozri príspevok
    Prosím o radu pri vyučtovaní zahraničnej pracovnej cesty do Velkej Británie,
    záloha nebola poskytnutá. Zučtovaná bude v EUR. Stravné a vreckové prepočítam kurzom ECB k prvému dńu v mesiaci. Aký kurz mám použiť pri
    prepočte na EUR za doklady /miestna preprava, ubytovanie/ v librách? Ďakujem za skorú odpoveď.
    Najprv všetko vypočítaj v GBP, stravné, vreckové, k tomu pripočítaj hodnotu dokladov - účet za ubytovanie, doprava. Dostaneš nejakú výslednú sumu v GBP, na ktorú má zamestnanec nárok. Až túto výslednú sumu prepočítaj kurzom prvého dňa v mesiaci na EUR. Neprepočítavaj každý doklad osobitne na EUR.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Použi kurz zo dňa vyúčtovania pracovnej cesty.

    + pozri ďalej:

    Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na inej mene, vtedy sa na
    prepočet na túto inú menu použije kurz platný k prvému dňu mesiaca.

    Zákon o CN, § 36, ods. 6

    (6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií.
    Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.


    Ďakujem Paule za upozornenie
    Naposledy upravil Rozalka : 14.04.09 at 07:07

    sophig je offline (nepripojený) sophig

    sophig
    Ja v tomto tiez nemam jasno, novela zakona od 1.1.09 dost zavadza a nie je konkretna.
    Takze v pripade, ze zamestnancovi poskytnem preddavok na zahranicnu pracovnu cestu do CR v CZK 12.4.09 z pokladne, pouzijem ref.kurz ECB z 1.4. [t.j. realne 1.4. alebo 31.3.?]?
    Sluz. cesta je realizovana v dnoch 13.4.-16.4., vyuctovanie si urobi 22.4. a stravne, pripadne ostatne cestovne nahrady prepocitam taktiez kurzom z 1.4., rovnako ako bol poskytnuty preddavok.
    V pripade ked preddavok poskytnuty nebol tak tiez nahrady prepocitam kurzom z 1.4. alebo sa mylim?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sophig Pozri príspevok
    Ja v tomto tiez nemam jasno, novela zakona od 1.1.09 dost zavadza a nie je konkretna.
    Takze v pripade, ze zamestnancovi poskytnem preddavok na zahranicnu pracovnu cestu do CR v CZK 12.4.09 z pokladne, pouzijem ref.kurz ECB z 1.4. [t.j. realne 1.4. alebo 31.3.?]?
    Sluz. cesta je realizovana v dnoch 13.4.-16.4., vyuctovanie si urobi 22.4. a stravne, pripadne ostatne cestovne nahrady prepocitam taktiez kurzom z 1.4., rovnako ako bol poskytnuty preddavok.
    V pripade ked preddavok poskytnuty nebol tak tiez nahrady prepocitam kurzom z 1.4. alebo sa mylim?
    Pozri si tento môj príspevok, už sme o tom písali:

    http://www.porada.sk/1025378-post9.html

    autosv je offline (nepripojený) autosv

    autosv
    prosím o radu akým kurzom učtovať zálohu na pracovnú cestu do Českej republiky, keď tam chodí 10 x v priebehu mesiaca a niekedy vráti CZK a niekedy mu treba doplatiť CZK aké kurzy treba použiť ĎAKUJEM za odpoveď

    sophig je offline (nepripojený) sophig

    sophig
    Oki takze ked mam od zamestnanca v jednom vyuctovani ZPC, stravne, parkovne, cestovny listok.
    Nahradu vyplacam v EUR, pricom osobitne prepocitam stravne ref.kurzom ECB k 1. dnu v mesiaci a ostatne cize parkovne+cestovny listok prepocitam ref.kurzom zo dna vyuctovania ZPC, ano?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sophig Pozri príspevok
    Oki takze ked mam od zamestnanca v jednom vyuctovani ZPC, stravne, parkovne, cestovny listok.
    Nahradu vyplacam v EUR, pricom osobitne prepocitam stravne ref.kurzom ECB k 1. dnu v mesiaci a ostatne cize parkovne+cestovny listok prepocitam ref.kurzom zo dna vyuctovania ZPC, ano?
    Prečítaj si môj príspevok č. 4 a ten odkaz v ňom.

    autosv je offline (nepripojený) autosv

    autosv
    Asi so nechápavá, ale ešte raz mi môže niekto vysvetliť :
    5.5 dám zamestnancovi zálohu 1000,- CZk / zaučtujem kurzom 5. 5./
    7.5. vyučtuje zamestnanec parkovné 100,- CZk / zaučtujem kurzom 5. 5. / stravné a vreckové chce vyplatiť v CZK nie v EUR aký kurz použiť tiež z 5. 5. čiže 600,- CZk stravné a 100,-parkovné a vráti 300,- CZk zaúčtujem kurzom 5. 5
    ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ja som totiž začinájuca účtovníčka môže mi to niekto vysvetliť polopate.
    Ešte raz ďakujem
    Naposledy upravil autosv : 09.05.09 at 12:23

    watchdog je offline (nepripojený) watchdog

    watchdog
    Prosím o radu pri vyučtovaní zahraničnej pracovnej cesty do Velkej Británie,
    záloha nebola poskytnutá. Zučtovaná bude v EUR. Stravné a vreckové prepočítam kurzom ECB k prvému dńu v mesiaci. Aký kurz mám použiť pri
    prepočte na EUR za doklady /miestna preprava, ubytovanie/ v librách? Ďakujem za skorú odpoveď.

    Monica838 je offline (nepripojený) Monica838

    Monica838
    Aj keď neskôr, ale rada by som sa vrátila k prepočtom z cudzej meny, ale chcela by som si ozrejmiť:
    teda aj stravné a aj ostatné výdavky na sc prepočítam z cudzej meny na EUR kurzom prvého dňa v mesiaci? Lebo v zákone o cn sa píše len o stravnom.....
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.