Zavrieť

Porady

Postúpenie lízingu

SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?
Usporiadat
VieraK. VieraK.

VieraK. je offline (nepripojený) VieraK.

Prosím, nevie niekto poradiť?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

No neviem ....

Pri postúpení leasingu zvykne byť postup takýto /ale môže byť aj iný/

- leasingova spoločnosť urobí zmluvu o postúpení práv a povinnosti medzi pôvodným nájomcom a novým nájomcom a leasingovkou ako tretím partnerom.

- za prevod práv sa platil poplatok v Sk približne 10 000,- Sk. N tento poplatok vystaví leas. spoločnosť fa - s inou fa pri postúpení leasingu som sa nestretla. Všetko ostatné je už záležitosť mimo leas. spoločnosti.

- pôvodný nájomca mohol /ale nemusel/ vyfaktúrovať novému nájomcovi odstupné - alikvotnú časť 1.zvyš. splátky plus niečo naviac - vec dohody.
0 0
VieraK. VieraK.

VieraK. je offline (nepripojený) VieraK.

Prosím, nestrestol sa niekto s podobným prípadom, ako som uviedla? A ešte jedna otázka - na aký nákladový účet zaúčtovať poplatok za prevod lízingu?
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

VieraK. Pozri príspevok
SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?
Ak by vedel niekto pomoct, mam podobny pripad zaujimalo by to i mna. dakujem
0 0
VieraK. VieraK.

VieraK. je offline (nepripojený) VieraK.

Prosím, nevie niekto poradiť so zadaným prípadom? Riešim ho už niekoľko týždňov, no neviem s ním pohnúť. Môj klient ho riešil už aj s lízingovou spoločnosťou (ide o UniCredit Leasing) a oni mu povedali, že všetko je v poriadku - oni to majú vysporiadané, teraz si to má vysporiadať on medzi svojou živnosťou a s.r.o. - má vraj vystaviť nejaké faktúry. Nerozumiem tomu, prečo lízingová spol. vystavovala SZČO dobropis na časť zvýšenej splátky vopred a faktúru s.r.o. na časť zvýšenej splátky vopred. Čítala som už aj ten pokyn niekoľkokrát, ale tam ide vždy len o nájomcov, ktorí si medzi sebou vystavujú faktúry na finančné vysporiadanie, prípadne na odstupné. Nie je tam nič o tom, že prenajímateľ - teda lízingovka vystavuje nejaké dobropisy a faktúry. Budem veľmi vďačná za pomoc.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

VieraK. Pozri príspevok
SZČO postúpila lízing svojej s.r.o.. Lízingová spoločnosť vystavila SZČO dobropis a s.r.o. faktúru na časť zvýšenej splátky vopred. Suma na dobropise a faktúre je rovnaká. Fyzicky však k pohybu peňazí nedošlo - to znamená, že lízingová spoločnosť neuhradila lSZČO dobropis a s.r.o. neuhradila lízing.spol. faktúru. Ako to teraz zaúčtovať v s.r.o. v PÚ?
VieraK. Pozri príspevok
Môj klient ho riešil už aj s lízingovou spoločnosťou (ide o UniCredit Leasing) a oni mu povedali, že všetko je v poriadku - oni to majú vysporiadané, teraz si to má vysporiadať on medzi svojou živnosťou a s.r.o. - má vraj vystaviť nejaké faktúry.
Nerozumiem ... ako to potom to majú vysporiadané.
Ak platby neprebehli, zápočet sa nedá urobiť, lebo sú to dva samostatné subjekty.
...Iba že sú to fa a dobropis iba "akože" ?

Túto prvú zvýšenú splátku, už som to asi písala, si medzi sebou vysporiadávajú (môžu ale nemusia) pôvodný a nový nájomca.

Možno (?) by som fa a dobropis ignorovala, prípadne vrátila leasingovke a vysporiadanie (odstupne) by mal vyfaktúrovať pôvodný nájomca novému nájomcovi. Je to služba, ktorá je predmetom Dph.
0 0
VieraK. VieraK.

VieraK. je offline (nepripojený) VieraK.

Ďakujem za odpoveď. Zdá sa, že dnes sa to vyjasnilo. Nakontaktovala som sa priamo s pánom z lízingovky a ten mi vysvetlil, že v lízingovej zmluve je zakotvené, že lízingovka postupuje s.r.o. aj svoj záväzok voči SZČO - to znamená, že s.r.o. zaniká záväzok voči l.spol. a vzniká záväzok voči SZČO, ktorý si musia vysporiadať.
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Ahojte,

mame postupeny leasing, kde na zmluve o postupeni je uvedene, ze my ako novy najomca, uhradime nezaplatenu splatku za byvaleho najomcu. Ako to mam zauctovat?
mozem si z tejto splatky zahrnut istinu do odpisov a FC dat do nakladov?
Naposledy upravil aliiica : 13.07.09 at 06:00
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Poprosíme aj my o radu, aj keď už idú sviatky, hádam niekto si to ešte prečíta:
Spoločnosť A zobrala v roku 2008 na lízing stroj, zaplatila prvú zvýšenú splátku, z nej si uplatnila odpočet DPH. Po roku postúpila lízing spoločnosti B bez toho, aby si nárokovala odstupné. Spoločnosť B bude lízing splácať ešte 2 roky. V spoločnosti B je to jasné (pre nás). Ale pýtame sa múdrejších - ak si spoločnosť A uplatnila odpočet DPH z prvej zvýšenej splátky a v lízingu nepokračuje - má nejaké povinnosti vo vzťahu k DPH? Myslíme tým, či má niečo štátu vrátiť.
Neviem, či je dosť jasné, čo sa pýtame, ak nie, doplníme.
A prajeme krásne Vianoce, bez stresov, prežité v pohode a láske.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

azla Pozri príspevok
No neviem ....

Pri postúpení leasingu zvykne byť postup takýto /ale môže byť aj iný/

- leasingova spoločnosť urobí zmluvu o postúpení práv a povinnosti medzi pôvodným nájomcom a novým nájomcom a leasingovkou ako tretím partnerom.

- za prevod práv sa platil poplatok v Sk približne 10 000,- Sk. N tento poplatok vystaví leas. spoločnosť fa - s inou fa pri postúpení leasingu som sa nestretla. Všetko ostatné je už záležitosť mimo leas. spoločnosti.

- pôvodný nájomca mohol /ale nemusel/ vyfaktúrovať novému nájomcovi odstupné - alikvotnú časť 1.zvyš. splátky plus niečo naviac - vec dohody.





A vystavuje leasing. spoločnosť aj nový splátkový kalendár na zvyšok splátok? Ak nie, na základe akého dokladu si uplatním odpočet DPH, keďže splát. kalendár, ktorý mám je na pôvodného nájomcu?
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Poriadne sme si všetko prečítali a POCHOPILI. Niekedy stačí aj málo ......
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Gabhus Pozri príspevok
Poprosíme aj my o radu, aj keď už idú sviatky, hádam niekto si to ešte prečíta:
Spoločnosť A zobrala v roku 2008 na lízing stroj, zaplatila prvú zvýšenú splátku, z nej si uplatnila odpočet DPH. Po roku postúpila lízing spoločnosti B bez toho, aby si nárokovala odstupné. Spoločnosť B bude lízing splácať ešte 2 roky. V spoločnosti B je to jasné (pre nás). Ale pýtame sa múdrejších - ak si spoločnosť A uplatnila odpočet DPH z prvej zvýšenej splátky a v lízingu nepokračuje - má nejaké povinnosti vo vzťahu k DPH? Myslíme tým, či má niečo štátu vrátiť.
Neviem, či je dosť jasné, čo sa pýtame, ak nie, doplníme.
A prajeme krásne Vianoce, bez stresov, prežité v pohode a láske.
Možno už neskoro (ja som si to prečítala teraz) a chcem veriť, že predchádzajúci príspevok nebol myslený ironický ....

Ide o postúpenie leasingovej zmluvy, ktoré zákon pripúšťa, bez nejakých "doplatkov" ; Dph sa nevracia.
1 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

A ako zaúčtovať pri postúpenom leasingu splátku, ktorá mala byť zaplatená 7.1.2010, ale šikovný konateľ ju zaplatil už 30.12.2009. Ide o NA s nárokom na odpočet DPH. Bude to nejaká záloha na splátku?
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Azla, nemysleli sme nič ironicky, jedine ak vo vzťahu k sebe. Je fakt, že občas človek aj číta a nepochopí..... Aspoň teda ja. Ak to vyznelo nejako inak, tak sa ospravedlňujem. Bolo to myslené tak, že mi jednoducho niekedy nedochádza, no..... Inak pekný deň.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

v.balogova Pozri príspevok
A ako zaúčtovať pri postúpenom leasingu splátku, ktorá mala byť zaplatená 7.1.2010, ale šikovný konateľ ju zaplatil už 30.12.2009. Ide o NA s nárokom na odpočet DPH. Bude to nejaká záloha na splátku?
V minulosti, ak nastal takýto prípad - napr. splátky boli k 1.1 a platba odišla a bola pripísa na účet leasing. spoločnosti ešte v 12.-om mesiaci ( a ten posun mohol nastať aj kedykoľvek v roku), tak
leasingova spoločnosť vystavila faktúru k prijatému preddavku na účely Dph.

Ide o to, či platba, ktorá od Vás odišla v 12/09, či aj v decembri bola pripísana na účet leasingovej spoločnosti, alebo na ich účet bola pripísaná až v januári.
Iba v prípade ak leasingova spoločnosť prijala platbu už v decembri (za január), bude sa to považovať za prijatý preddavok a lesingovka by mala vystaviť faktúru k prijatému preddavku.
V 12/09 si odpočítate Dph zo zalohovej faktúry daňovej (ktorú by Vám mala leas. spoločnosť zaslať,
v 1/10 naúčtujete splátku klasicky,podľa splatkového kalendára, avšak odpočet Dph už nebude, lebo už musíte zohľadniť uplatnenú Dph z faktúry k prijatému preddavku, ktorá už umožnila odpočet Dph v 12/09.
1 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

azla Pozri príspevok
V minulosti, ak nastal takýto prípad - napr. splátky boli k 1.1 a platba odišla a bola pripísa na účet leasing. spoločnosti ešte v 12.-om mesiaci ( a ten posun mohol nastať aj kedykoľvek v roku), tak
leasingova spoločnosť vystavila faktúru k prijatému preddavku na účely Dph.

Ide o to, či platba, ktorá od Vás odišla v 12/09, či aj v decembri bola pripísana na účet leasingovej spoločnosti, alebo na ich účet bola pripísaná až v januári.
Iba v prípade ak leasingova spoločnosť prijala platbu už v decembri (za január), bude sa to považovať za prijatý preddavok a lesingovka by mala vystaviť faktúru k prijatému preddavku.
V 12/09 si odpočítate Dph zo zalohovej faktúry daňovej (ktorú by Vám mala leas. spoločnosť zaslať,
v 1/10 naúčtujete splátku klasicky,podľa splatkového kalendára, avšak odpočet Dph už nebude, lebo už musíte zohľadniť uplatnenú Dph z faktúry k prijatému preddavku, ktorá už umožnila odpočet Dph v 12/09.
Ďakujem za odpoveď. Budem musieť obvolať leasingovky :-)
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
s.r.o. mala od 9/2008 na leasing OA. V 6/2009 auto predali - prešiel leasing na inú firmu. O tejto kúpe nie sú žiadne doklady. majú len Zmlvu o zmene subjektu od leasingovej spoločnosti. Takto som účtovala:
042/474 prevzatie auta
474/221 prvá splátka a potom mesačné splátky
a teraz mi na 474 zostala suma nesplatenách splátok
ako to zaúčtovať?
Ďakujem
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

prosím Vás, viem, že sa tu o postúpení lízingu písalo už dosť, ale akosi som z toho popletená a vôbec mi nesedí účet 474, ktorý by sa pri postúpení mal vynulovať, či nie? Nepomôžete?
v.o.s postúpila bezodplatne lízing s.r.o. do konca lízingu ostalo už len 10 mesiacov.
účtovanie u v.o.s.:
551/082 - odpis auta v ZC)- bude to daňový náklad?
082/022 - vyradenie auta v OC)
474/648 - finanč.vyspor. istina(spočítala som istinu za tých
posl.10mesiacov)
315/474 - nárok na finan.vysp.(spočítala som úrok a DPH podľa
splátk.kalend.za tých 10 mesiacov)
je to správne? lebo na účte 474 mám stále zostatok
ale od lízing.spol. nám ešte prišla FA, kde nám dobropisujú časť zvýšenej splátky vopred a toto mám ako zaúčtovať?

a potom účtovanie v s.r.o.:
042/474 - (istina za posl.10 mesiacov)
042/325 - úrok,DPH podľa splátk.kalend. za posl.10 mesiac.
022/042 - zaradiť do používania
čiže tú sumu čo dostanem na 022, rozrátam na 10 mesiacov a odpisujem?
ale od lízing.spol. prišla FA kde nám fakturujú časť zvýšenej splátky v takej istej sume ako u v.o.s. dobropisovali a zase neviem čo s tým.
Prosím nepozriete sa mi niekto na to? Ďakujem
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

prosím, nikto nevie? prísp.č.19
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

firma prevzala leasing po inej spolocnosti...

mne sa vsak dako nezdaju doklady k tomuto kroku... nestretla som sa s tym este... preto potrebujem pomoc...

Napr. splatkovy kalendar mam vystaveny uz na nasu firmu ale doba zaciatku leasingu je 27.08.2007 (my sme prevzali auto 29.01.2009) a kalendar obsahuje splatky od poradoveho cisla 28... lenze pre nas je to prva splatka... a konecna kupna cena predmetu leasingu s dph mam celkovu za vsetkych 60 splatok nie len tu hodnotu, kt. budeme platit my..

mam v tom slusny chaos...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať