Zavrieť

Porady

auto v podnikaní

Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stromova Pozri príspevok
Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Nie, nemusíš.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Stromova Pozri príspevok
Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Ak si chceš uplatňovať všetky výdavky na auto a teda ho zaradiť do obchodného majetku, tak by si ho musela prepísať na s.r.o-čku.
0 0
mia13 mia13

mia13 je offline (nepripojený) mia13

žena
zaujíma ma táto téma
v sro je ako jediný spoločník a zároveň konateľ a akým sposobom sa to prepisuje na sro?
- cestnú daň zaplatí manžel?
-možem si uplatňovať 80% PHM
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

ďakujem za odpoveď a tiež neviem ako sa robí ten prepis na sro
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Stromova Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď a tiež neviem ako sa robí ten prepis na sro
Zájdeš na políciu a tam urobíš prepis. Budeš asi potrebovať výpis z OR.
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

Ak by som chcela zaradiť auto do podnikania fyzická osoba-živnostník ,tiež musím nahlásiť zmenu na polícii /ICO/?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Stromova Pozri príspevok
Ak by som chcela zaradiť auto do podnikania fyzická osoba-živnostník ,tiež musím nahlásiť zmenu na polícii /ICO/?
Nie, nemusíš. FO nepodnikateľ a FO podnikateľ je jedna a tá istá osoba.

Na rozdiel od spomínaného prípadu - Právnicka osoba spoločnosť- s.r.o. a konateľ, spoločník, alebo iná FO sú dva rozličné subjekty.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mia13 Pozri príspevok
zaujíma ma táto téma
v sro je ako jediný spoločník a zároveň konateľ a akým sposobom sa to prepisuje na sro?
- cestnú daň zaplatí manžel?
-možem si uplatňovať 80% PHM
Zmenu držiteľa automobilu sa robí na dopravnom inšpektoráte.
Je potrebné predložiť určité náležitosti:
- pôvodný držiteľ - žiadosť o odhlásenie,
- nový držiteľ - žiadosť o prihlásenie,
- pôvodný držiteľ predloží doklad o zaplatení povinného zml. poistenia,
- nový držiteľ predloží doklad o predbežnom povinnom zml. poistení,
- ak sa jedná o právnickú osobu, výpis z OR
- správny poplatok v kolkoch....


Daň z MV zaplatí s.r.o.

s.r.o. ako vlastník si potom môže uplatňovať PHL v plnej výške, ak robí evidenciu jázd v knihe jázd, alebo 80% ak ju nerobí.
0 0
mia13 mia13

mia13 je offline (nepripojený) mia13

žena
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mia13 Pozri príspevok
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
Áno, musí byť nové zmluvné poistenie, pretože poistenie je na držiteľa vozidla, nie na vozidlo.
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
mia13 Pozri príspevok
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
samozrejme - ved nový držiteľ je úplne iná osoba - / v tomto prípade právnická osoba - sro/
0 0
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť tiež ohľadom témy auto a podnikanie.Od septembra by som chcela začať podnikať ako živnostník, na vykonávanie svojej práce budem potrebovať auto, ktoré si musím zakúpiť, keďže nechcem investovať veľa , chcem si kúpiť ojazdené auto.Teraz otázka,
mám ponuku na dobré autíčko za dobrú cenu, mám si ho zakúpiť už teraz, alebo až keď budem mať živnosť , aké pre mňa plynú výhody, keď si ho zakúpim až po zriadení živnosti? respektíve plynú nejaké?ďakujem
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

ssandra-123 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť tiež ohľadom témy auto a podnikanie.Od septembra by som chcela začať podnikať ako živnostník, na vykonávanie svojej práce budem potrebovať auto, ktoré si musím zakúpiť, keďže nechcem investovať veľa , chcem si kúpiť ojazdené auto.Teraz otázka,
mám ponuku na dobré autíčko za dobrú cenu, mám si ho zakúpiť už teraz, alebo až keď budem mať živnosť , aké pre mňa plynú výhody, keď si ho zakúpim až po zriadení živnosti? respektíve plynú nejaké?ďakujem
Auto kúpiť už teraz.
Pri používaní auta v podnikaní je možnosť zaradiť do majetku, nezaradiť do majetku. V každom prípade prihlásiť do 30 dní od prvého použitia na daňový úrad - daň z motorových vozidiel.
Pri nezaradení do majetku nezáleží na tom, kedy bolo auto kúpené.
Pri zaradení auta do majetku firmy,( FO, SZČO), sa pri kúpe do 12 mesiacov pred začiatkom podnikania postupuje temer rovnako , ako keď sa kúpi vozidlo po začatí podnikania. U platiteľa DPH je možný odpočet DPH, odpisovanie vozidla je rovnaké.
0 0
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

Ďakujem za odpoveď, mám v tom aj tak dobrý chaos, idem robiť do realitky, kde ma zamestnajú ako živnostníka, čiže mi nie je vôbec jasné, či mám byť platcom dph alebo nie.Musím si naštudovať nejakú literatúru, keďže so živnosťou nemám skúsenosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ssandra-123 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, mám v tom aj tak dobrý chaos, idem robiť do realitky, kde ma zamestnajú ako živnostníka, čiže mi nie je vôbec jasné, či mám byť platcom dph alebo nie.Musím si naštudovať nejakú literatúru, keďže so živnosťou nemám skúsenosti.
Pri tejto činnosti nedoporučujem registrovať sa ako dobrovolný plátca DPH.
0 0
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

Ďakujem za odpoveď, smiem sa spýtať prečo nemám byť platcom dph ?ospravedlňujem sa, ale som naozaj totálny laik.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

ssandra-123 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, smiem sa spýtať prečo nemám byť platcom dph ?ospravedlňujem sa, ale som naozaj totálny laik.
Plátcom DPH sa podnikateľ stáva zo zákona o DPH až pri určitom obrate.Môže požiadať o dobrovoľnú registráciu platcu DPH. Pre dobrovoľného platiteľa sa rozhoduje podnikateľ (daňový subjekt) z viacerých hľadísk. Obvykle je to pri vysokých investíciách na začiatku podnikania,predpoklade rýchleho dosiahnutia obratu pre povinnú registráciu, nákupe tovaru, surovín, na Slovensku a vývoze tovaru alebo výrobkov do krajín EU, alebo tretích krajín.
0 0
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

Rozumiem a ako to bude ak nebudem platcom dph? Čo vlastne prvý rok podnikania musím odvádzať? Myslím, že je tam oslobodenie od platenia odvodov na jeden rok, čiže rozumiem tomu správne, že budem platiť len zdravotné a raz ročne daň z príjmu?Ak nebudem platcom dph aké budem mať výhody?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

ssandra-123 Pozri príspevok
Rozumiem a ako to bude ak nebudem platcom dph? Čo vlastne prvý rok podnikania musím odvádzať? Myslím, že je tam oslobodenie od platenia odvodov na jeden rok, čiže rozumiem tomu správne, že budem platiť len zdravotné a raz ročne daň z príjmu?Ak nebudem platcom dph aké budem mať výhody?
Prvý rok - zdravotné poistenie, dobrovoľne je možné byť prihlásený aj Sociálnej poisťovni. Nevýhody platenia SP - vysoké odvody, výhody : v prípade práceneschopnosti náhrada príjmu ,poistenie v nezamestnanosti; roky podnikania sa počítajú do dôchodku len v prípade platenia dôch.poistenia, pre mladšie ženy - materská. Ale to si musí každý sám premyslieť, či sa mu vyplatí byť dobovoľným platiteľom v SP. ( Aj na Porade je k tomu veľa popísaného)
Do 30 dní od prvého použitia vozidla nahlásiť vozidlo na DÚ, do 31.1.2010 daň z mot. vozidla zaplatiť.
Daň z príjmu - do 31.3.2010 podať daňové priznanie k dani z príjmu, daň aj zaplatiť. Možnosti zistenia základu dane : jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo, zjednodušená evidencia, alebo evidovať len príjmy a uplatniť 40 % z príjmov ako paušálne výdavky.Od toho odpočítať skutočne zaplatené poistenie Zdravotné ( aj SP, ak bude dobrovoľný plátca), prípadne životné poistky, odpočítať nezdaniteľnú časť na seba, v prípade možnosti aj časť na manžela, vypočítať daň, uplatniť daňový bonus.
Ako neplátca DPH - menej povinností, menej práce so spracovaním dokladov.
(Stručne a všeobecne zhrnuté začiatky)
0 0
nana134 nana134

nana134 je offline (nepripojený) nana134

ahojte poradaci,tiez iba planujem si zalozit zivnost.Auto mam,je uz 8 rokov stare.Mozem si ho tiez zaradit do majetku?Ak ho zaradim do majetku,tak si mozem dat do nakladov aj opravy?Musim uzatvorit znova povinne zmluvne poistenie?Kolko percent z benzinu si mozem dat do nakladov?A co si este mozem odpocitat?
Ak si auto nezaradim do majetku,tak musim si pisat knihu jazd?Aky je prosim celkovo rozdiel ak je auto v majetku a ked nie je?Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať