Zavrieť

Porady

Výsledky z odberu krvi

Vie mi niekto povedať, čo znamená skratka z odberu krvi na pečeňové testy: LDLc-S 3,3. Mám to podčiarknuté, ale lekárka mi nepovedala k tomu nič. Je to niečo chorobné? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    k veci nič, ale na tvojom mieste by som sa pekne vrátila k mlčanlivej tete doktorke a dôrazne, ale slušne by som ju požiadala o vysvetlenie.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    pipula Pozri príspevok
    Vie mi niekto povedať, čo znamená skratka z odberu krvi na pečeňové testy: LDLc-S 3,3. Mám to podčiarknuté, ale lekárka mi nepovedala k tomu nič. Je to niečo chorobné? Ďakujem.
    ujo Google píše:


    Pri cholesterole rozoznávame tri druhy:
    Cholesterol všeobecne = zahrňuje HDL a LDL cholesterol
    HDL cholesterol = "dobrý" cholesterol
    LDL cholesterol = "zlý" cholesterol
    Ďalšou podskupinou pri tukoch v krvi - a tým štvrtou hodnotou - sú triglyceridy, o ktorých sa tiež chceme krátko zmieniť.
    Tuky a tým aj cholesterol sú ťažko rozpustné vo vode a nemôžu preto len tak jednoducho prechádzať krvou. Vaše telo si preto pomáha obalom s bielkovinami (proteínmi), tzv. apoproteínmi. Túto kombináciu z tukov a bielkovín nazývame lipoproteín.

    HDL (high density lipoprotein), "dobrý" cholesterol obsahuje málo tukov a veľa bielkovín. Pri LDL "zlom" cholesteríne (low density lipoproteín) je to naopak, obsahuje veľa tukov a málo bielkovín.
    "Dobrý" cholesterol má tú vlastnosť, že odstraňuje nadbytočný cholesterol v krvi, oproti tomu "zlý" cholesterol sa usadzuje hlavne v cievach.
    Čím sú vyššie HDL hodnoty vo vašej krvi, o to je to lepšie, lebo pomocou neho sa dá nadbytočný cholesterol mobilizovať a odstrániť.
    Aby sme vedeli posúdiť riziko arteriosklerózy (vápenatenie ciev), je teda dôležité, aby sme pri celkovom zvýšení cholesterolu poznali podiel LDL cholesterolu ako aj HDL cholesterolu v našom tele. Pri tom pôsobí čo najnižšia LDL a najvyššia HDL - hodnota pozitívne na riziko predčasnej arteriosklerózy.

    Ak u vás lekár diagnostikuje zdravotne nevhodnú vysokú hladinu cholesterolu, znamená to väčšinou priveľa LDL cholesterolu. LDL - čiastočky sa zväčša nachádzajú v krvi. Transportujú cholesterol k rôznym orgánom vášho tela, kde sa pomocou rôznych receprotov dostávajú do buniek. Ak v prvi pláva priveľa LDL, alebo sa nenašlo dosť prijímacích miest, prípadne tieto úplne absentujú, LDL sa v krvi dramaticky obohacuje. Makrofágy (požierajúce bunky) sú určitým druhom ochrannej polície, ktorá chráni vaše telo pred poškodením zdravia a stará sa o odstránenie nahromadených LDL. Zoberú LDL, skladujú ich u seba a keďže nie sú schopné regulovať prijímanie LDL, zostávajú nakoniec úplne preplnené.

    LDL-cholesterín sa usadzuje na stenách vašich ciev. To je nebezpečené, lebo "prežraté" makrofágy môžu takto vyvolať arteriosklerózny proces.
    Počas dlhšieho trvania sa vytvoria na cievnych stenách kvôli tam uloženým makrofágam malé vankúšiky, ktoré zužujú cievy a môžu zabrániť voľnému toku krvi. Ak potom na toto zúženie narazí krvná zrazenina, prichádza k obávanému uzáveru cievy a akútnym nedostatkom kyslíka na všetkých miestach, ktoré sú zásobené cez túto cievu.

    HDL sa tvorí v pečeni a, pri znížení iných lipoproteínov aj v krvi. Môže sa uložiť na makrofágy a cholesterol, ktorý sa tam nahromadí opäť prijíma. Tento cholesterol transportuje HDL späť k pečeni. Tu sa cholesterol zmieša s kyselinou žlčníkovou a vylučuje sa do čreva. Touto osobitnou vlastnosťou znovuzoskupenia prebytočného cholesterolu sa odlišuje HDL od ostatných lipoproteínov obsiahnutých v kvi: keďže HDL chráni pred arteriosklerotickými zmenami v cievach, je pre vás výhodné - čím vyššia hladina HDL - koncentrácia vo vašej krvi, tým je to pre vaše zdravie lepšie.

    Triglyceridy (neutrálne tuky) je odborný termín pre ďalší druh tukov v krvi, ktorý dostávame do tela cez potraviny a ktorý má význam pri vzniku arteriosklerózy. Tukové molekuly v našich potravinách sa skladajú z glycerínu a troch mastných kyselín. Pri nich rozlišujeme nasýtené, ako aj jednorázovo alebo viacrázovo nenasýtené mastné kyseliny. Živočíšne tuky (maslo, klobása, kolienko a pod.) obsahujú len nasýtené mastné kyseliny. Rastlinné tuky (margarín, olivový olej a i.) ako aj rybacie oleje obsahujú oproti tomu zdravšie nenasýtené mastné kyseliny.

    Triglyceridy slúžia telu ako zásobník energie. Časť cukru, ktorý dostávame do organizmu s potravinami a priamo ich nestrovíme, sa napr. tiež mení na triglyceridy a ukladá sa potom v tele ako zásobník tuku a energie. Pri nevhodnom stravovaní, obzvlášť pri silnom konzumovaní alkoholu, pri vysokom prílive rýchlo sa vstrebávajúcich látkach hlavne uhľovodíkov (jednoduché cukry), alebo pri zdedených poruchách či nadváhe silne stúpa koncentrácia triglyceridov v krvi. Tým sa zhorší cirkulácia krvi. Obzvlášť negatívne sa to prejavuje v tzv. malých cievach. Preto tu platí to čo pri cholesterole: hodnota triglyceridu má byť čo najnižšia.

    Hladina celkového cholesterolu by u dospelých nemala presahovať 5,0 mmol/l. Ak je hladina celkového cholesterolu veľmi vysoká (vyššia než 8,0 mmol/l), je to signálom k farmakologickej liečbe.

    LDL cholesterol privádza cholesterol z pečene prostredníctvom krvi do buniek. Ak je ho v krvi nadbytok, usadzuje sa cholesterol na cievnych stenách, a vedie tak k vzniku arterosklerózy. Odporúčané hodnoty „zlého" LDL cholesterolu sa pohybujú okolo 3 mmol/l a hladina vyššia než 4,1 mmol/l je už považovaná za vysoké riziko rozvoja arterosklerózy. „Dobrý" HDL cholesterol naopak odnáša voľný cholesterol z krvi do pečene, a tak chráni cievy pred jeho usadzovaním. HDL cholesterol pri hodnotách nad 1,6 mmol/l výrazne znižuje riziko vzniku arterosklerózy. Pre ochranný HDL cholesterol nie sú definované žiadne cieľové hodnoty a hovorí sa, že čím je vyšší, tým lepšie. Jeho nízka koncentrácia je však ukazovateľom zvýšeného rizika. Hodnoty HDL cholesterolu nižšie ako 1,0 mmol/l u mužov a nižšie ako 1,2 mmol/l u žien sa považujú za ukazovatele zvýšeného rizika srdcovo-cievnych ochorení.

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Pekne zhrnute..

    Napriek tomu mi neda podotknúť.. ľudia ak mate otazky k svojmu zdravotnemu stavu.. pytajte sa v prvom rade svojho lekara. Nebojte sa ho. Neodkusne vam hlavu Ak mu doverujete - pytajte sa a este raz pytajte sa.. Ak mu nedoverujete, najdite si takeho, ktoremu budete doverovat.

    Otazka co znamena tento vysledok-nie je otazka na "poradu". Tu nik nevie posudit komplexny zdravotny stav. Kazde laboratorium ma svoje "normalne hodnoty" ktore zavisia aj od pouzitej metody merania. Nie vzdy fyziologicka hodnota znamena aj "normalnu a zdravu" hodnotu a naopak. Nie vzdy hodnota ktora laboratorne je "mimo fyziologickej hladiny" musi sucasne aj znamenat chorobu a byt vzhladom na ostatny zdravotny stav "zla".
    Toto sa tu, na tomto fore neda posudit. Toto vie posudit len lekar ktory vas pozna, ma pred sebou vsetky vysledky vysetreni. A len ten vie zodpovedne odpovedat na vase otazky. Preto sa pytajte svojho lekara!

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    a este dodam..
    ak natrafite na lekara, ktory vam "automaticky" vsetko nevysvetli, neznamena to, ze tento lekar je zly. nie kazdy vie citat myslienky a nie kazdy hned konkretne vidi o com ten druhy pochybuje. ale nic to nevravi o jeho odbornosti. Preto sa pytajte!

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Andy Kralik Pozri príspevok
    Pekne zhrnute..

    Napriek tomu mi neda podotknúť.. ľudia ak mate otazky k svojmu zdravotnemu stavu.. pytajte sa v prvom rade svojho lekara. Nebojte sa ho. Neodkusne vam hlavu Ak mu doverujete - pytajte sa a este raz pytajte sa.. Ak mu nedoverujete, najdite si takeho, ktoremu budete doverovat.

    Otazka co znamena tento vysledok-nie je otazka na "poradu". Tu nik nevie posudit komplexny zdravotny stav. Kazde laboratorium ma svoje "normalne hodnoty" ktore zavisia aj od pouzitej metody merania. Nie vzdy fyziologicka hodnota znamena aj "normalnu a zdravu" hodnotu a naopak. Nie vzdy hodnota ktora laboratorne je "mimo fyziologickej hladiny" musi sucasne aj znamenat chorobu a byt vzhladom na ostatny zdravotny stav "zla".
    Toto sa tu, na tomto fore neda posudit. Toto vie posudit len lekar ktory vas pozna, ma pred sebou vsetky vysledky vysetreni. A len ten vie zodpovedne odpovedat na vase otazky. Preto sa pytajte svojho lekara!
    Pravdivo napísané...nejde oceniť, preto posielam

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Andy Kralik Pozri príspevok
    a este dodam..
    ak natrafite na lekara, ktory vam "automaticky" vsetko nevysvetli, neznamena to, ze tento lekar je zly. nie kazdy vie citat myslienky a nie kazdy hned konkretne vidi o com ten druhy pochybuje. ale nic to nevravi o jeho odbornosti. Preto sa pytajte!
    Andy, velmi pekne si to napísal, ale nie vždy to tak v praxi funguje. Pri preplnených čakárňach u odborných lekárov, lekár nemá veľa času na "debatu" s pacientom. Nie sú ojedinelé prípady, keď pred vyšetrením pacient podpíše prehlásenie, že bol informovaný o liečebnom postupe a kartu dostane od sestričky v čakárni. /lebo kým píše správu, sa už prezlieka ďalší pacient/

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    vieš veronika ono je to aj tým, že sa naozaj nepýtame lekára, nie sme zvedaví a lekári nadobúdajú pocit, že nás to v podstate ani nezaujíma. Mne sa ešte nestalo, aby som nedostala odpovede na svoje otázky aj keď bola plná čakáreň ľudí. V prvom rade keď som v ambulancii ide o mňa a môj zdravotný stav, naozaj ma nezaujíma, že vonku je ešte kvantum ľudí. Neodchádzam z ambulancie nikdy s polovičatými alebo úplne bez informácii. Podobne som to riešila pri amniocentéze, vonku síce plno, pri mne dvaja lekári a bavili sa o mne bezo mňa. Boli to síce kapacity vo svojom odbore, ale z ich rečí som vyrozumela, že sa im niečo nezdá. Stále sa však bavili akoby sa ma to netýkalo. No kapacita nekapacita, ako som tam ležala, tak som sa ich veru spýtala, či som neviditeľná alebo majú pocit, že to o čom sa bavia sa ma netýka. Ostali síce prekvapení, možno aj pobúrení, ale potom mi veru primerane vysvetlili o čo ide a čo sa im nezdá.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Moja posledná skúsenosť z cievnej chirurgie. Lekár má dve vyšetrovne, správu písal v tej druhej. Kým som sa obliekla, v tej druhej už ležala vyzlečená pacientka a do "mojej" už tiež vošiel iný pacient... Mala som jedného z nich poslať von ?

    grilka5 je offline (nepripojený) grilka5

    grilka5
    myslim si ze,preto vam to pociarkla,lebo spolu nemabyt vyssi cholesterol ako 5,a vy mate ten zly asi dost zvyseny

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    pipula Pozri príspevok
    Vie mi niekto povedať, čo znamená skratka z odberu krvi na pečeňové testy: LDLc-S 3,3. Mám to podčiarknuté, ale lekárka mi nepovedala k tomu nič. Je to niečo chorobné? Ďakujem.
    Už som túto tabuľku niekde hodil ...
    Sú to kompletné odberové vyšetrenia , ako aj normálne hodnoty , aké majú byť pre všetky testy .....

    http://www.edusan.sk/lekar/tabulky_lek.htm

    Je ale faktom , že nie sú vždy a všade smerodatné .
    Každá nemocnica si robí najradšej odbery sama , vo svojom laboratóriu .
    Stretol som sa s prípadom , že napríklad Vojenská letecká nemocnica Košice má trochu prísnejšie normatíva ako FNLP Košice , no to je asi aj pochopiteľné ...

    P.S.:
    Ozaj a tú PUDr. by som do prdelky kopol ....Asi ...
    S niečím takým som sa ešte nestretol ....A lekárov som navštívil dostatok .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.