Zavrieť

Porady

Šalovanie, poraďte

Som kto som...
Ahojte všetci...

Chcel by som sa Vás opýtať na šalovanie základov. Ide o to že idem robiť výkop a následne by som chcel zašalovať základy. Budúci domček má rozmery 11 na 11 m. Dom má stáť v mierne svahovitom teréne. Niesom odborník a preto som tu.

Svokor tvrdí, že lepšie je zaliať betón najprv do roviny z terénom, aj keď na miernom svahu to asi bude nemožné nakoľko ak bude na jedno mieste rovina, tak na tom vyššom ostane aj tak viditeľný výkop. On tvrdí že ak tak nespravíme tak bude padať hlina "zosúvať sa pôda" pri upevňovaní šalungu.

Ja by som chcel aby základy boli " jednoliate" a teda po výkope pripraviť šalung a zaliať to naraz, teda nad terén... Ako by to malo byť správne? resp. ako ste to robili vy ?


Druhá vec, ktorá ma zaujíma je, že ak mám v projekte výkop do hĺbky 80 cm, pri svahovitom teréne, kopem všetko na 80 cm, alebo pripočítavam prevýšenie terénu, a teda v mojom prípade je to 30 cm, a teda hore kopem do 1,1m ? Tým pádom v reze bude spodok výkopu v rovine...

???????

Dík za Váš čas a odpovede...

Majky
Usporiadat
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

skus pozriet fotky z prac na nasich zakladoch (vid moj blog c. II)

tiez staviame vo svahu, ale svah mame zlava doprava, nie zpredu dozadu... takze po dlzke je jedna strana vo svahu a projekt mame urceny na rovinu... takze sa najskor vykopala ta cast zakladov, kt. je v tom svahu, islo sa miestami do hlbky 2,2m, zalialo sa to cele a az nato isli salovacky... ako je vidno na fotkach, tak tam islo na zaliatu cast este 5 rad debniacich tvarnic... na druhy den sa vykopali ostatne zakladove pasy do hlbky cca 70cm a az nato isli opat debniace tvarnice a napojili sa na uz hotovy pas vo svahu
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Ďakujem za odpoveď. Nechcem ale používať šalovacie tvárnice. Chcem spraviť debnenie a zaliať to betónom... Zaujíma ma ako som už písal, či sa to môže robiť na dvakrát, teda najprv do roviny z terénom, a potom šalung, resp. či to nieje lepšie vyliať naraz. Myslím, že jednoliate by to bolo asi lepsie, alebo sa mýlim ?

A takisto ma zaujíma ten výkop, ako som spomínal viď 1 príspevok.

Nikto nevie ?

Dík

Majky11
0 0
xclaymanx xclaymanx

xclaymanx je offline (nepripojený) xclaymanx

Kľudne to môžes zaliať naraz
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
da sa to urobit na jedenkrat ale jednoduchsie je to tak ako tvrdi svokor.80 cm hlbka sa vecinou mysli ze spodok betonu zakladu musi byt min vzdy min 80 cm pod terenom.ak si oderezete jeden meter dlhu dosku tak nesmie trcat zo zakldovej jamy.
0 0
entonyl entonyl

entonyl je offline (nepripojený) entonyl

Hlbka zakladovej špáry je v nezamrzlej hlbke t.j.1,2m od budúceho upraveného terénu a od výšky podlahy+-0,00,to je dôležité pri zakladaní stavby.Keďže terajší terén je vo svahu zvyčajne pred samotným kopaním základov sa urobia hrubé terénne upravy t.zn.terén sa urovná a potom sa kopu samotné základové pásy.Treba dávať pozor aby v základovej špáre bola unosná zemina nie ornica tú treba vybrať vtedy sa na hlbku nepozerá.Projektanti väčšinou navrhujú stupňovité základy-spodný širší základ kvôli lepšiemu prenášaniu tlaku stavby na zeminu a užší základ je postačujúci zo statického aj ekonomického hľadiska., Do výkopu sa vyleje betón na výšku cca50-60cm a urovná sa do roviny kvôli lepšiemu ďalšiemu nadšalovaniu.Potom sa nadšaluje základ / drevo. DT /do výšky spodnej strany podkladného betónu a zaleje sa.Vnúto základov sa zasype,zhutní,osadia sa chráničky,rozvody kanalizácie a prívod vody. Obvod základov sa ešte raz ošaluje na výšku podkladného betónu, osadí sa armatúra a zaleje sa podkladný betón.Zalievať základy na jeden šup nemá ododstatnenie.Pri celodebnených základoch nezabudni že výkop by musel byť taký aby v ňom sa dalo pracovať,debniť aj oddebniť.
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Výkop bude 60 cm široký. Snáď by to malo stačiť, na prácu. Btw. Musím predtým zrovnať terén? To stúpanie tam nieje až take markantné. na 11 metroch to je cca 30 cm...

Mám to už poznačené vápnom, ak by som to zrovnával musel by som znova rozmeriavať. A musí sa terén zrovnať, alebo sa môže vykopať aj na nerovnom teréne, ktorý sa po vyliatí základov samozrejme zrovná a tak následne makadam atď. ???

Majky11
0 0
entonyl entonyl

entonyl je offline (nepripojený) entonyl

Spad 30cm. V najnižšom mieste nalej betón do výkopu až po vrch terénu.Od tejto výšky vodorovne po celych základoch.V mieste najvyššieho terénu teda budeš 30cm podním.Čiže v tom sa svokor mýlil vrch betónu do roviny,naukladáš bet.tvárnice /DT/ a zaleješ ich.Ak o tom nemáš páry,tak ti tiež poradím aby si komunikoval so svojím stavebným dozorom veď na to je a on Ti priamo na mieste poradí čo a ako,lebo na základoch sa dá minúť dosť zbytočných peňazí.Každý nech robí svoju prácu ktorú vie automechanik nech opravuje autá,lekár nech lieči,učiteľ učí a stavbár nech stavia
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Stále ale nemám odpoveď na primárne otázky. Dá sa zašalovať v svahovitom teréne a vyliať základ naraz, alebo je to nemožné ? Zároveň bez zarovnania terénu, teda vo svahu.

Po druhé kopem všade 80 cm, alebo kopem spodok do roviny a tým pádom v svahu dostávam výkop do hĺbky 110 cm, teda 80cm+prevýšenie 30 cm.

Ináč, súhlasím s tým, že každý nech robí svoju robotu, no dnes človek musí robiť tak aby nemíňal na veci, ktoré snáď dokáže urobiť aj sám. Ale ďakujem za odpovede a naďalej očakávam ďalšie.

Majky 11
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Dobre zúžim otázku...

Ako poznámku dávam, že terén som nechal vo svahu, neupravoval som ho zarovnaním...

Ak mám v projekte výkop do hĺbky 80 cm, pri svahovitom teréne, kopem všetko na 80 cm, alebo pripočítavam prevýšenie terénu, a teda v mojom prípade je to 30 cm, a teda hore kopem do 1,1m ? Tým pádom v reze bude spodok výkopu v rovine...

Alebo kopem v nižšej časti 80 cm, vo vyššej takisto a vykrývam prevýšenie akýmsi kaskadovitým kopaním ?

Predpokladám, že viacerí mali svahovitý terén, tak teda ako ste to robili ?


???????

ďakujem

Majky
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Ak máš v projekte dopručenú/ navrhnutú hĺbku základu 800mm. Môžeš použiť spomínaný spôsob všade min. 800mm a výškový rozdiel robíš skokmi min.300mm v zmysle STN - len nechápem ako chceš zrovnať hornú hranu. Ak ju zrovnáš aby si mal základy v 300mm svahu v nižšej časti kopeš na 800 + na dorovnanie 300 hore. Rozhodujúce je pre teba určenie +0,0 od nej sa odvíjaš.
Máš dve možnosti
1. vo svahu 800 a si v rovine sterénom ( dorovnávaš/dvíhaš prednú časť)
2. vo svahu 1100 a si zapustený tých 30 čísel.

Hlavne si pozri ako ti dom osadil projektant vo výkrese osadenia stavby, aby si neurobil výškovú chybu.
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Chcem dať 800 dole to znamená v nižšej čati svahu, takže hore kopem do hĺbky 1100?

Dobre tomu rozumiem, alebo kaskádovito upravujem výkop aby som sa stretol hore s výškou 800 ?

ak by om dole kopal 800 a potom hore 1100, nebude to mať vplyv na statiku ?

Vznikne akýsi základový trojuholník v reze " v zemine ", ktorý samozrejme na terénom dorovnám, ale nmal by byť základ v každom mieste 800... ?

Čo sa týka projektu, tak ten rieši rovinu, preto som trochu zaskočený
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
entonyl Pozri príspevok
Spad 30cm. V najnižšom mieste nalej betón do výkopu až po vrch terénu.Od tejto výšky vodorovne po celych základoch.V mieste najvyššieho terénu teda budeš 30cm podním.Čiže v tom sa svokor mýlil vrch betónu do roviny,naukladáš bet.tvárnice /DT/ a zaleješ ich.Ak o tom nemáš páry,tak ti tiež poradím aby si komunikoval so svojím stavebným dozorom veď na to je a on Ti priamo na mieste poradí čo a ako,lebo na základoch sa dá minúť dosť zbytočných peňazí.Každý nech robí svoju prácu ktorú vie automechanik nech opravuje autá,lekár nech lieči,učiteľ učí a stavbár nech stavia
DT-čka ako také zoslabujú základ.To ,že to chce vyliať celé v jednom kuse je to najlepšie čo môže urobiť.Len pod RD je to viacmenej zbytočné.Tak ako radil niekto nadomnou vyliať základ do roviny zašalovať a znova zabetónovať.Ak by to bol môj dom tak 30cm prevýšenie by som určite riešil tak ako radí Milan.Žiška v bode 2.Kaskády sú zbytočný problém do budúcnosti,pokiaľ je to možné radšej sa im vyhnúť.
Naposledy upravil 220870 : 02.09.09 at 14:04
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Ok, ešte niekto ?

P.S. Nezarovnaval som terén lebo to prevýšenie, nieje take veľké, ale tada nakoľko je, tak ak vylejem betón do roviny, tak vo vyššej časti ostane viditeľný výkop do hĺbky 300 mm, samozrejrme pod ním betón 800mm.

Tak teda do roviny, alebo možem vyliať betón aj zarovno s terénom a teda v miernom spáde ?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
mierny spád cca 10-15 cm na tu vzdialenosť sa dá 30 je moc.
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Takze radšej zaliať výkop do roviny ? Teda v nižšej časti za rovno z terénom a potom pokračovať v rovine vo výkope, a teda hore ostane nad zaliatym betónom ešte viditeľny výkop cca 30 cm do hĺbky ?

A potom nadšalovať a po pár dňoch zaliať už tak ako treba nad terén ?

Samozrejme nechám vypustené nejaké kamene a roxory ?

Môže to tak byť ?
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Ešte niekto skúsi poradiť, resp. vie poradiť ?

Diki
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Dokáže ešte niekto poradiť príp. napísať ako to robil...

Či to ste mali všetci rovný terén ?

Ďakujem
0 0
Majky11 Majky11

Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

Som kto som...
Takže dám aj nejaké obrázky aby bolo jasné čo chcem vedieť...

Je to narýchlo robené a najjednoduchšie ako sa dalo...

Takže jedná sa mi o výkop, či bude správny výkop č.1, alebo výkop č.2

Zelené je terén a šrafované červené je budúci základový betón...

Proste či robiť v základovej špáre kaskády, alebo vykopať rovinu...

Jedná sa mi iba o zaliatie v zemi, samozrejme potom nadšalujem a základ pôjde nad terén...

Skúste, poradiť díki...
Výkop 1.JPG  
Výkop 2.JPG  
1/1
0 0
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

Ja som mal svahovity teren. Najvacsi rozdiel v uhlopriecke som mal 150 cm. Vsade som isiel do hlbky 1.2 metra a urobil som si kaskady. aj dole. aj ked sa lilal beton. Vznilki mi take schody v zemi :-). Na to som postavil salovacie dielce a paradne boli na rovnom, tak nebol problem dodrzat rovinu na deku. V najvyssom bode cca 30 cm a v tom najnizsom 150. Snad si ma pochopil. Vyzeralo to asi ako tvoj obrazok c. 2. Bolo mi povedane, ze aj dole musia byt kaskady, inac hrozi, ze sa to cele bude smykat casom (co si nemyslim, ale clovek nikdy nevie). Takze ja som isiel cez kaskady. Dost tazko sa davaju salovacie dielce na nerovny povrch, no ty nemas take prevysenie, tak neviem. V kazdom pripade by som nerobil to, ze vylial beton podla terenu a dufal, ze potom to nejak dopadne. Ked si to uz das do roviny, kaskad teraz, potom to je super lahka robota.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

je jedno ako to budes robit, jedine nesmies mat zakladovu skaru alebo hornu hranu betonu v spade (pri takom miernom svahu by sa ale asi nestalo aj tak nic)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať