Zavrieť

Porady

operácia bedrového kĺbu

truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Moja 74 ročná mama ide v decembri na operáciu bédrového kĺbu. Vie mi niekto poradiť, či má už teraz pred operáciou cvičiť a aké cviky a čo budeme potrebovať po operácii, keď ju dovezieme domov, aby sme jej čo najviac uľahčili rekonvalescenciu. Neviem si predstaviť ako napr. pôjde na záchod, alebo si ľahne, keď nebude môcť zaťažiť ten operovaný kĺb.
Usporiadat
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

truch Pozri príspevok
Moja 74 ročná mama ide v decembri na operáciu bédrového kĺbu. Vie mi niekto poradiť, či má už teraz pred operáciou cvičiť a aké cviky a čo budeme potrebovať po operácii, keď ju dovezieme domov, aby sme jej čo najviac uľahčili rekonvalescenciu. Neviem si predstaviť ako napr. pôjde na záchod, alebo si ľahne, keď nebude môcť zaťažiť ten operovaný kĺb.
V nemocnici, kde ju budú operovať, by jej mali pri poslednej kontrole pred operáiou dať písomné pokyny. Jej ortopéd na základe toho by jej mal vypísať lístok na barle, nádstavec na WC, madlá, ktoré si namontujete pri WC alebo pri vani, podľa potreby. Je dobré mať aj vyššiu posteľ, aby sa jej dobre sedelo a líhalo, po operácii nie je dovolené sedieť v 90 st. a ostrejšom uhle.
Ak by bola po operácii odkázaná sama na seba, tak veľmi dobrý je aj navliekač ponožiek, ktorý sa dá tiež predpísať.
Zo začiatku bude musieť vydržať ležať len na chrbáte, je zakázané ležať na operovanej strane. Chodiť na barliach ju naučia rehabilitačné sestry v nemocnici, nacvičia a naučia aj chôdzu po schodoch a iné cviky. Upozornia na pohyby, ktorých by sa mala vyvarovať. Ak máš ešte nejaké otázky, kľudne napíš, viem z vlastnej skúsenosti.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Súhlasím so Zdenkou. Chodiť bude musieť už na druhý deň po operácii, takže zaťažovať kĺb bude musieť.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ďakujem za rady, presne toto som chcela vedieť. Mamine so všetkým pomôže otec, ktorý sa bude spolu s nami o ňu starať. Zatiaľ som zohnala matrac, aby mala vyššie posteľ a mohla si lepšie ľahnúť. Kde zoženiem ten nádstavec na WC, dá sa kúpiť, alebo jej ho predpíšu? Nie je potrebné namontovať do WC aj nejaké držadlá, aby sa mohla prichytiť? A ak sa smiem spýtať, ako dlho si mala barly? Mamu budú operovať 7.12. ja viem že je rekonvalescencia individuálna, bude schopná na Vianoce prísť k nám?
Ona si myslí, že bude môcť aj piecť a nedá si povedať, že s dvoma barlami to nepôjde, nechcem jej kaziť nádej, že bude už na vianoce fit, tak ju v tom radšej nechám:-))) zatiaľ pááá a dík
0 0
Martinková Martinková

Martinková je offline (nepripojený) Martinková

Moju svokru operovali 20.7.2009 , ked ide von ma este 2 barle , ale doma v byte pekne chodi aj bez nich. Po operácií už na druhý deň chodila a po 4-dňoch ju pustili domov. Tiež sme zaobstarali matrac aby mala vyššie posteľ a barle a nádstavec na WC nam predpisal lekar , boli sme to vybrat na Záhradnickej v zdravotných pomôckach. Najhorší bol 1. týžden musela som jej pomáhať vstať z postele, aj ked si išla ľahnúť, ale po týždni už sama robila všetko. Pre ňu bolo najhorsie to ze musela 6 týždňov ležať len na chrbte nemohla sa otočit na bok, ale teraz sa tesíme ze isla na operaciu lebo chodí pekne a hlavne bez bolesti. Tak Vam držím palce nech vsetko dobre dopadne.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

truch Pozri príspevok
Ďakujem za rady, presne toto som chcela vedieť. Mamine so všetkým pomôže otec, ktorý sa bude spolu s nami o ňu starať. Zatiaľ som zohnala matrac, aby mala vyššie posteľ a mohla si lepšie ľahnúť. Kde zoženiem ten nádstavec na WC, dá sa kúpiť, alebo jej ho predpíšu? Nie je potrebné namontovať do WC aj nejaké držadlá, aby sa mohla prichytiť? A ak sa smiem spýtať, ako dlho si mala barly? Mamu budú operovať 7.12. ja viem že je rekonvalescencia individuálna, bude schopná na Vianoce prísť k nám?
Ona si myslí, že bude môcť aj piecť a nedá si povedať, že s dvoma barlami to nepôjde, nechcem jej kaziť nádej, že bude už na vianoce fit, tak ju v tom radšej nechám:-))) zatiaľ pááá a dík
Nádstavec na WC by mame mali predpísať, tak ako aj barle a madlá, t.j. držadlá buď pri WC, alebo aj pri kúpaní. Vysoké barle som mala asi mesiac a pol, potom krátke. Po troch mesiacoch bez. Je to individuálne, treba počúvať doktora, on vidí na snímke rtg, ako sa kosť rýchle zavápňuje.
No, ja som aj piekla, ale nie je dobré dlho stáť, sedieť, ležať. Striedať.
Po operácii bude brať cca 25 dní injekcie do brucha proti zrážanlivosti krvi /nebezpečenstvo trombózy/. Asi jej ich budete pichať, ale nič to nie je.
A injekcie sme si museli do nemocnice doniesť hneď pri nástupe. Aj tie predpísal ortopéd.
Budem držať pršteky, nech jej to dobre dopadne a pekne bežká. ))
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Čím je termín operácie bližšie, tým som nervóznejšia. Dúfam, že to všetko dobre dopadne. Ešte sa chcem spýtať operuje sa pod celkovou anestézou? Mama je srdiečkárka, tak mám strach, aby to vydržala.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ako kde a ako koho. Internistka môjmu ocovi odporučila len lokálnu anestézu, lebo je tlakár (má vysoký tlak), ale že v pohode môže aj celkovú anestézu. Nakoniec mu aj dali celkovú.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

truch Pozri príspevok
Čím je termín operácie bližšie, tým som nervóznejšia. Dúfam, že to všetko dobre dopadne. Ešte sa chcem spýtať operuje sa pod celkovou anestézou? Mama je srdiečkárka, tak mám strach, aby to vydržala.
Anestéza je podľa zdravotného stavu. Ja som chcela celkovú, dosť dobre som si nevedela predstaviť lokálnu. Dali mi vybrať. Neboj, všetko dobre dopadne, treba veriť a tešiť sa, ako bude pekne po čase bežkať a hlavne bez bolesti.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Verím Zdenka že máš pravdu a že budeme radi keď si bude mamina zdravá a bez bolesti užívať starobu. Keď bude po napíšem ako to všetko dopadlo. Majte sa krásne a ešte raz dík za rady
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

truch Pozri príspevok
Verím Zdenka že máš pravdu a že budeme radi keď si bude mamina zdravá a bez bolesti užívať starobu. Keď bude po napíšem ako to všetko dopadlo. Majte sa krásne a ešte raz dík za rady
nebojte ,všetko dobre dopadne.Moja mamina má operované oba ,rok po sebe v roku 2000 a 2001 ,a keby ste ju videli ako bežká! Predtým skoro 20 rokov nevychádzala z bytu ,pretože mala ten najvyšší stupeň poškodenia a teraz dobieha to čo zmeškala ! Ja za ňou nestíham ,fakt ,a palice vôbec nepotrebuje! Bola operovaná v Martine ,paradoxne primárom Masárom ,ktorého teraz súdia kvôli úplatkom.My sme však nedali vôbec nič ,pravdou však je ,že sme vybavili sponzora na titánové klby , ináč by sme to finančne nezvládli.Ale stálo to za to ,nespoznávam vlastnú mamu, a som štastná za každý deň.Ona ale bola trochu mladšia ,mala asi 52 rokov ,ked sa ako ona vraví ,znovu narodila.
Tak držím palčky ,dobre to dopadne, uvidíte.
1 0
jasu jasu

jasu je offline (nepripojený) jasu

odporucam po operacii hned ako to bude mozne vybavit Kovacovu. Ja som sa tam dala po operacii perfektne dokopy a po odchode som chodila iba s palickou, resp, uplne bez . ale ja som mala 25 r. v kazdom pripade je Kovacova najlepsia na pooperacne stavy, naucia ju tam cviky a sebestacnost. chodia tam aj starsi pacienti a aspon im nie je smutno a vidia ostatnych v podobnej situacii co je tiez dolezite. drzim palce a verim ze to dobre dopadne.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

My bývame v Rajeckých Tepliciach a u nás sa vyslovenie liečia pohybové ústroje, takže na 100% zostaneme doma. Mama je bojovník aj keď " už starý", verím tomu že sa rýchlo pozviecha, už teraz cvičí predoperačné cviky čo som jej našla na nete.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Macka, tie titánové kĺby nie sú platené z poisťovne? Mám začať zháňať? Aké jej vlastne dajú, nevedela som že sú rôzne a že treba vybrať.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

truch Pozri príspevok
Macka, tie titánové kĺby nie sú platené z poisťovne? Mám začať zháňať? Aké jej vlastne dajú, nevedela som že sú rôzne a že treba vybrať.
Moja ,tak to neporadím ,ako som písala v r. 2000 a 2001 sme zháňali titánové ,pretože umelé vraj nevydržia do konca života ,kedže moja mamina bola v čase operácie pomerne mladá a musela by ísť na takúto operáciu znovu. Bolo nám povedané ,že si ich musíme zaplatiť ,zdarma sú len tie umelé ,a ked nám povedali ich sumu , nebolo možné to zvládnuť ,tak sme našli sponzora ,ktorý tieto klby do nemocnice dodal a zaplatil.Tie sú vraj doživotné.Ale odvtedy sa toho veľa zmenilo ,možno sú už vymyslené ešte kvalitnejšie ,neviem ,ale vraj tieto sú nezničitelné. Popýtajte sa.Ešte raz držím palčky.
1 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

moja mamina bola v roku 2007 na jeden kĺb a teraz v januári by mala íst na druhý.Môžem len odporučit,pred operáciou mala aj zošikmenú panvu kvoli bolestiam chodila krivo a myslela som,že zostane na vozíku.Po operácii chodí pekne rovno.má 60 rokov.Operovali ju v Nových Zámkoch a aj starostlivost bola perfektná.My sme nemuseli nič doplácat a ani zhánat čo sa týka endoprotézy a tiež má titánovú.Hned po operácii ju potom poslali po kontrole na liečenie.Ešte mala lokálnu anestézu takže si všetko pamätá čo s nou robili.Asi tak.
1 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

... pozdravjem, vsetko som absolvovala a skoda dvoch rokov, ktore som pred operaciou pretrpela, mohla som ist skor .... teraz je uz svet krasny ...
- doporucujem poziadat ortopeda o predpisanie lavicky na vanu, nie sedacky do vane (kto ma vanu a nie sprchovy kut)
- sadne sa na kraj sedacky, nohy sa zdvihnu ako na postel a pustia do vane, netreba nohy dvihat, je to ulahcenie pri hygiene

1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Za kĺbové náhrady sa dnes už neplatí. Všetko platí poisťovňa. Samotný operatér vyberie podľa postihu a aj veku pacienta, aby vydržali čo najviac a najdlhšie.
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Nutricia Pozri príspevok
moja mamina bola v roku 2007 na jeden kĺb a teraz v januári by mala íst na druhý.Môžem len odporučit,pred operáciou mala aj zošikmenú panvu kvoli bolestiam chodila krivo a myslela som,že zostane na vozíku.Po operácii chodí pekne rovno.má 60 rokov.Operovali ju v Nových Zámkoch a aj starostlivost bola perfektná.My sme nemuseli nič doplácat a ani zhánat čo sa týka endoprotézy a tiež má titánovú.Hned po operácii ju potom poslali po kontrole na liečenie.Ešte mala lokálnu anestézu takže si všetko pamätá čo s nou robili.Asi tak.
Presne ako môj ocko

A prvé, čo po po operácii povedal, že strašne ľutuje, že sa nedal operovať skôr, bol by si ušetril roky krívania a bolesti pri každom pohybe
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

No moja svokra bola na operácii pred 5 rokmi. No doteraz ešte ne tom boľavom klbe neležala. Tiež si to pochvaľuje, ale má problémy zas s druhým. Dávajú jej teraz injekcie doň. Tie náhrady dávajú podľa veku.
1 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

určite by mala íst na operáciu tej druhej nohy,moja mama tiež vraví,že už mala íst dávno,dost dlho sa čaká na operáciu,možno to záleží aj od poistovne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať