Zavrieť

Porady

stromy ovocné či iba okrasné?

Mrzí ma keď vidím ako na Slovensku vyrastajú v záhradách lesy.
Nič proti lesom, naopak som tiež vášnivý hubár a stromy sú všetky krásne.
Je to iste móda. Kedysi vysádzali parky bohatí páni. Po niektorých nám aj zostali krásne parky a arboréta. Navrhovali a vysádzali ich starý profesionálny záhradníci, ktorých si šľachta mohla dovoliť vydržiavať. Dnes sa máme všetci veľmi dobre a tak sa mnoho ľudí snaží na svojej malej záhradke pri dome urobiť si arborétum. Jasne veď ovocie je tak lacné marketoch a klobása je predsa chutnejšia.
Patríme podľa štatistík ku krajinám s najmenšou spotrebou ovocia.
Ak sa povie ovocný strom väčšina ľudí si hneď predstaví intenzívny sad plný zákrskov na husto v radoch ako monokultúru.
Ovocné stromy však vedia byť aj krásne a nie v monokultúre ale na trávniku, alebo v poraste s inými stromami či kríkmi. Tiež kvitnú, majú pekné listy a plody sú nielen chutné ale aj pekné v korune stromu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Súhlasím s wabi, ale je to asi aj o tom, že veľa ľudí nemá čas, starať sa o ovocné stromy, vidím ako už i na dedinách likvidujú záhrady, ovocné sady a pestujú len okrasné. Ale zas mnohí aj spohodlneli, proste sa im nechce drieť na záhrade, ked všetko kúpi za pár eur.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Neviem si predstavit, ze by som v lete isla do zahrady a nemala si co zobnut. Mame zahradu len priemerne velku, ale su v nej ovocne stromy aj kriky, z ktorych sa da od maja do neskorej jesene nieco odtrhnut a zjest. Mame aj ozdobne kriky a kvetiny, ale tie su pred domom, ovocne su vzadu, aby na ne neposobil prach z cesty. A zasa tak vela casu ta starostlivost o ne nezaberie. Preferujem to, co dopestujeme sami pred ovocim z marketov, ktore je dovezene ktovie odkial a ktovie kolko razy postriekane, aby vydrzalo dlhy transport.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Tak neviem, ak má to okrasné a skrášľovať vyžaduje minimálne rovnakú starostlivosť ako to ovocné...
    Podľa mňa je na každom čo preferuje a na čo sa cíti. Ak chce iba thuje čo raz za čas zastrihne (aj to ešte nevie ako a kedy- jeden môj dobrý známy) a to je všetko, tak tam dá k nim ešte pár nenáročných stromov či kríkov a nemožno mu nič vyčítať lebo je to predsa zeleň....t.j. továreň na kyslík a aj estetická stránka nie je na zahodenie. Zato ten kto síce nie je zrovna wabi, ale ho to zaujíma a chce vyskúšať možno aj niečo trochu náročnejšie sa veľa krát dobre kopne, lež mu záhrada niečo vyprodukuje (to nehovorím že by som bol ja .... ))

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    beba13 Pozri príspevok
    Súhlasím s wabi, ale je to asi aj o tom, že veľa ľudí nemá čas, starať sa o ovocné stromy, vidím ako už i na dedinách likvidujú záhrady, ovocné sady a pestujú len okrasné. Ale zas mnohí aj spohodlneli, proste sa im nechce drieť na záhrade, ked všetko kúpi za pár eur.
    Súhlasím. Zároveň dodávam, že pokiaľ je niekto zamestnaný a pracuje od rána napr. od siedmej a príde domov večer o siedmej, určite nebude robiť na záhrade. Zarobí si, kúpi si a na záhradu si ide iba oddýchnuť. Dnes je taký trend, že voľný čas(ktorého je niekedy málo) sa venuje oddychu a nie práci na záhrade. Hoci ja aj keď som chodila do práce ráno na piatu na autobus, prišla som domov o pätnástej popoludní, tak som išla robiť na záhradu. Teraz už síce toľko nesadím, ale dopestujem si takmer všetko. A jablká kupujem iba vtedy, keď sú v čase kvitnutia stromov mrazy a kvety pomrznú. Tvrdím, že bližššie mi je ísť do pivnice, ako do obchodu.

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    wagner Pozri príspevok
    Súhlasím. Zároveň dodávam, že pokiaľ je niekto zamestnaný a pracuje od rána napr. od siedmej a príde domov večer o siedmej, určite nebude robiť na záhrade. Zarobí si, kúpi si a na záhradu si ide iba oddýchnuť. Dnes je taký trend, že voľný čas(ktorého je niekedy málo) sa venuje oddychu a nie práci na záhrade. Hoci ja aj keď som chodila do práce ráno na piatu na autobus, prišla som domov o pätnástej popoludní, tak som išla robiť na záhradu. Teraz už síce toľko nesadím, ale dopestujem si takmer všetko. A jablká kupujem iba vtedy, keď sú v čase kvitnutia stromov mrazy a kvety pomrznú. Tvrdím, že bližššie mi je ísť do pivnice, ako do obchodu.
    Presne tak. Pre mna je záhrada relax práve po náročnom dni. Moja filozofia je: "Záhrada má slúžiť mne, nie ja záhrade". Keď prídem na záhradu, relaxujem. Raz so šálkou čaju, inokedy s motykou v ruke. Nie ani tak podľa potreby, ale podľa nálady. (Našťastie si zväšča neprotirečia)
    Pre mňa by však sa rovnalo trestu prísť na záhradu a nanajvýš ovoniavať či obzerať. Čerstvo odtrhnutej jahôdke či voňavému strapcu hrozna sa tie zo supermarketu nemôžu ani rovnať. Nepestujem zeleninu na zimné zásobenie, ale ovocím zásobujem celé svoje okolie. A nezdá sa mi, že na to vynakladám veľa námahy.
    A kto sa odváži tvrdiť, že toto nie je krásne?
    P1012964.jpg  
    P5251118.jpg  
    P1020122.jpg  
    1/1

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Propagujem najmä druhy a odrody ktoré nevyžadujú žiadnu starostlivosť a sú pritom pekné!

    stromy ovocné či iba okrasné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.