Zavrieť

Porady

Nájom bytu

Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom prenájmu bytu. Bývam v prenajatom byte, ktorý patrí mojej tete. Nemáme žiadnu zmluvu, ani jej nič neplatím a nemám tam ani trvalé bydlisko. Musí si dotyčná /teta/ prihlásiť byt že ho prenajíma, alebo to platí iba keby mala nejaký príjem z prenájmu?Prosím Vás poraďte mi, vôbec v tom nemám jasno. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Podľa mňa nie, pretože nie je medzi Vami zmluvný vťah, ktorý by jej túto povinnosť ukladal. Povedal by som, že v tomto ide o bezodplatné prenechanie veci na užívanie.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    elmajka Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom prenájmu bytu. Bývam v prenajatom byte, ktorý patrí mojej tete. Nemáme žiadnu zmluvu, ani jej nič neplatím a nemám tam ani trvalé bydlisko. Musí si dotyčná /teta/ prihlásiť byt že ho prenajíma, alebo to platí iba keby mala nejaký príjem z prenájmu?Prosím Vás poraďte mi, vôbec v tom nemám jasno. Ďakujem.
    Nemusí sa registrovať, nakoľko nemáte uzatvorenú zmluvu o prenájme a nemá z prenájmu príjem, prikladám link na info z DRSR , pozri otázku č.10
    http://www.pribenik.sk/dokumenty/registracia.doc

    pifina je offline (nepripojený) pifina

    pifina
    odpoved sa tyka len pripadu, ked prenajimatel a najomca su v pribuzenskom vztahu? alebo ide o hociake osoby? u mna byvaju kamarati ... bez zmluvy a bez zisku ... dakujem za odpoved

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    Zdá sa mi logické, že ak z "prenájmu" nie je žiadny príjem, nemali by byť ani povinnosti čo sa týka dane z príjmu... Určite je ale povinnosť nahlásiť "nájomcu" resp. spolubývajúcu osobu správcovi bytového domu...

    pifina je offline (nepripojený) pifina

    pifina
    spravca bytu je informovany ... ale "prenajom" som nikde nehlasila, nakolko z toho nemam prijem ... ale teraz neviem, co mam robit ... keby ma niektory "dobroprajny" sused udal, ako budem dokazovat, ze z prenajmu nemam prijem? kamarati mi davaju peniaze na ucet, z coho ja platim inkaso a podobne veci, staci mi v pripade nejakej kontroly vypis z uctu, z coho by malo byt jasne, ze peniaze odidu, tak ako prisli?

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    pifina Pozri príspevok
    odpoved sa tyka len pripadu, ked prenajimatel a najomca su v pribuzenskom vztahu? alebo ide o hociake osoby? u mna byvaju kamarati ... bez zmluvy a bez zisku ... dakujem za odpoved
    je to uplne jedno o ake osoby ide, ci su v nejakom pribuzenstve alebo nie. danovy urad je povinny dokazat povinnost danovnika platit a nie danovnik dokazuje, ze povinnost nema

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    pifina Pozri príspevok
    spravca bytu je informovany ... ale "prenajom" som nikde nehlasila, nakolko z toho nemam prijem ... ale teraz neviem, co mam robit ... keby ma niektory "dobroprajny" sused udal, ako budem dokazovat, ze z prenajmu nemam prijem? kamarati mi davaju peniaze na ucet, z coho ja platim inkaso a podobne veci, staci mi v pripade nejakej kontroly vypis z uctu, z coho by malo byt jasne, ze peniaze odidu, tak ako prisli?
    Najlepsie urobis, ak ti budu platit na ruku. to ti nik nedokaze, vypis z uctu je pre danovy dokazom, ze ti za uzivanie bytu platia. Su tie sumy v takej vyske, ze pokryvaju platby ako inkaso, alebo tu tumu prevysuju? Lebo ak ano, co i len o jedno euro, mas z toho prijem. Byrokracia v tomto state nema konca kraja a oni su schopni poslat ti upomineku na 19 centov, aj ked na postovnom zaplatia viac
    Ako najjednoduchsie a najlepsie riesenie bude, ak ti budu davat platby na inkaso a podobne na ruku. To ti nemaju ako dokazat

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    elaurie Pozri príspevok
    Zdá sa mi logické, že ak z "prenájmu" nie je žiadny príjem, nemali by byť ani povinnosti čo sa týka dane z príjmu... Určite je ale povinnosť nahlásiť "nájomcu" resp. spolubývajúcu osobu správcovi bytového domu...
    V tomto state by som si nebol tym taky isty

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ide o zmluvu o výpožičke, ktorá nemusí byť uzatvorená písomne. Kto nemá príjem, neplatí ani daň z príjmu.

    Pozri občiansky zákonník ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

    § 659
    Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.

    § 660
    Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Ustanovenie § 617 platí primerane aj pre užívanie veci.

    § 661
    (1) Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením.
    (2) Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému.

    § 662
    (1) Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania.
    (2) Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.

    Poola je offline (nepripojený) Poola

    Poola
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Najlepsie urobis, ak ti budu platit na ruku. to ti nik nedokaze, vypis z uctu je pre danovy dokazom, ze ti za uzivanie bytu platia. Su tie sumy v takej vyske, ze pokryvaju platby ako inkaso, alebo tu tumu prevysuju? Lebo ak ano, co i len o jedno euro, mas z toho prijem. Byrokracia v tomto state nema konca kraja a oni su schopni poslat ti upomineku na 19 centov, aj ked na postovnom zaplatia viac
    Ako najjednoduchsie a najlepsie riesenie bude, ak ti budu davat platby na inkaso a podobne na ruku. To ti nemaju ako dokazat
    Sestra zije s priatelom v byte, byt patrí sestre. Jej priatel si dal TP k uhradam inkasa a fondu oprav. Podla mna to nebolo najstastnejsie riesenie ale nedal si to vyhovorit. Vedeli by ste mi prosim povedat ci by danovy urad mohol mat namietky a mohol vyvodit z toho nejake dosledky? Tie sumy su do centu ako maju byt,nic navyse. Dakujem.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Poola Pozri príspevok
    Sestra zije s priatelom v byte, byt patrí sestre. Jej priatel si dal TP k uhradam inkasa a fondu oprav. Podla mna to nebolo najstastnejsie riesenie ale nedal si to vyhovorit. Vedeli by ste mi prosim povedat ci by danovy urad mohol mat namietky a mohol vyvodit z toho nejake dosledky? Tie sumy su do centu ako maju byt,nic navyse. Dakujem.
    Podľa mňa DÚ by nemal mať námietky, kedže platby sú uhrádzané inému subjektu ako je Vaša sestra.
    Ona je vlastníkom bytu a nemá z toho žiaden dokázateľný príjem. V tomto prípade si myslím, že nie je problémom ani to, že to uhrádza cez TP.

    Poola je offline (nepripojený) Poola

    Poola
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Podľa mňa DÚ by nemal mať námietky, kedže platby sú uhrádzané inému subjektu ako je Vaša sestra.
    Ona je vlastníkom bytu a nemá z toho žiaden dokázateľný príjem. V tomto prípade si myslím, že nie je problémom ani to, že to uhrádza cez TP.
    dakujem Vam za názor.
    Bude to teraz trochu mimo temy ale ma to suvis s tym mojim prispevkom v tom ze "partner plati prevodom nájom".
    V minulosti mala moja mama, ja som bola este malá, podrobnosti si preto už presne nepamatam, ani nechcem od mami vyzvedat lebo by som otvorila rany. Stalo sa to, že istá dobrá známa -podnájomnícka, byvala v dome strarej mami a platila oficialne nájom. Po smrti starej mami sa jej potom podarilo prísť k tomu domu tak, že dokazala že v nom cca 25 rokov platila najom...Dufam ze v dnesnej dobe take niečo už nie je možné.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Poola Pozri príspevok
    dakujem Vam za názor.
    Bude to teraz trochu mimo temy ale ma to suvis s tym mojim prispevkom v tom ze "partner plati prevodom nájom".
    V minulosti mala moja mama, ja som bola este malá, podrobnosti si preto už presne nepamatam, ani nechcem od mami vyzvedat lebo by som otvorila rany. Stalo sa to, že istá dobrá známa -podnájomnícka, byvala v dome strarej mami a platila oficialne nájom. Po smrti starej mami sa jej potom podarilo prísť k tomu domu tak, že dokazala že v nom cca 25 rokov platila najom...Dufam ze v dnesnej dobe take niečo už nie je možné.
    No je to možné v prípade ak stará mama nespísala závet a nikto z prvej skupiny dedičov zo zákona (poručiteľove deti a manžel) nededí, tak v druhej skupine dedia manžel, rodičia poručiteľa a ďalej tí, čo žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou. /§ 473 a nasl. z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník/

    Poola je offline (nepripojený) Poola

    Poola
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    No je to možné v prípade ak stará mama nespísala závet a nikto z prvej skupiny dedičov zo zákona (poručiteľove deti a manžel) nededí, tak v druhej skupine dedia manžel, rodičia poručiteľa a ďalej tí, čo žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou. /§ 473 a nasl. z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník/
    no bohvie ako to teda bolo..., lebo čo o tom viem, je, že ziadna závet nebola a mala to dedit jedina dcera - moja mama, po nebohej. Asi by to chcelo zistit ci existovala závet, ale po tolkych rokoch neviem ci by sa to dalo zistit, a teda vobec, ked je to cele pasé už sa s tym clovek nema ani chuť zapodievať, zbytočne.
    V podstate mi islo o to a na to som odpoved dostala, ze bez zavete sa ani listok nepohne a platenie nájmu sa neda len tak zneužit na podobne konce príbehov života ako som písala.
    Dakujem.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Poola Pozri príspevok
    Sestra zije s priatelom v byte, byt patrí sestre. Jej priatel si dal TP k uhradam inkasa a fondu oprav. Podla mna to nebolo najstastnejsie riesenie ale nedal si to vyhovorit. Vedeli by ste mi prosim povedat ci by danovy urad mohol mat namietky a mohol vyvodit z toho nejake dosledky? Tie sumy su do centu ako maju byt,nic navyse. Dakujem.
    Nemusíš mať obavy. Osoby žijúce v domácnosti (resp. v spoločnej domácnosti = to isté) sú riadne zohľadnené v zákonoch, nemusia to byť ani osoby blízke. V občianskom zákoníku sú uvedené v § 115 (definované), potom napr. § 474 a 475 - môžu dediť, § 672 ... nájom, § 809, 813 poistenie ...
    Spoločné hospodárenie v domácnosti je bežné, nezáleží od toho, koho príjmy sa na čo použijú.

    Domácnosť
    § 115


    Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.


    Blízke osoby
    § 116


    Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Poola Pozri príspevok
    no bohvie ako to teda bolo..., lebo čo o tom viem, je, že ziadna závet nebola a mala to dedit jedina dcera - moja mama, po nebohej. Asi by to chcelo zistit ci existovala závet, ale po tolkych rokoch neviem ci by sa to dalo zistit, a teda vobec, ked je to cele pasé už sa s tym clovek nema ani chuť zapodievať, zbytočne.
    V podstate mi islo o to a na to som odpoved dostala, ze bez zavete sa ani listok nepohne a platenie nájmu sa neda len tak zneužit na podobne konce príbehov života ako som písala.
    Dakujem.
    Poola, nejde o platenie nájomného ale o spolužitie v domácnosti. Napr. keby tvoja setra zomrela, nemala by manžela ani rodičov, dedil by zo zákona (bez závetu) priateľ sestry spolu s jej súrodencami každý rovnakým dielom.
    Spolubývajúce osoby nemôžu dediť samy v druhej skupine, ale vždy len s manželom či rodičmi - inak prechádzajú do tretej skupiny.

    § 475 Dedenie v tretej skupine.

    (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.