Zavrieť

Porady

Pravda alebo výmysel!

Zdravým všetkých!

Chcel by som sa opýtať,či je pravda,že pri platbe faktúry v hotovosti nad 3 300 Eur. / 100 000 Sk/,je povinnosť túto platbu nahlásiť na DÚ. Dnes som o tom počul od známeho,ale nezdá sa mi to.

Ďakujem za odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ludex Pozri príspevok
    Zdravým všetkých!

    Chcel by som sa opýtať,či je pravda,že pri platbe faktúry v hotovosti nad 3 300 Eur. / 100 000 Sk/,je povinnosť túto platbu nahlásiť na DÚ. Dnes som o tom počul od známeho,ale nezdá sa mi to.

    Ďakujem za odpoveď!
    Nie je to výmysel - do konca januára nasl. kal. roka nahlasuješ na DU tzv. boznáky - platby fyzickým osobám v hotovosti (uhrady faktúr), ak v súhrne za celý rok presiahli sumu 100 000 sk/prepoč. na EUR u jednej fyzickej osoby

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    ludex Pozri príspevok
    Zdravým všetkých!

    Chcel by som sa opýtať,či je pravda,že pri platbe faktúry v hotovosti nad 3 300 Eur. / 100 000 Sk/,je povinnosť túto platbu nahlásiť na DÚ. Dnes som o tom počul od známeho,ale nezdá sa mi to.

    Ďakujem za odpoveď!
    Zákon o správe daní a poplatkov
    § 32
    Súčinnosť tretích osôb
    (5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    ludex Pozri príspevok
    Zdravým všetkých!

    Chcel by som sa opýtať,či je pravda,že pri platbe faktúry v hotovosti nad 3 300 Eur. / 100 000 Sk/,je povinnosť túto platbu nahlásiť na DÚ. Dnes som o tom počul od známeho,ale nezdá sa mi to.

    Ďakujem za odpoveď!
    Ludex, to sa ani nemusí jednať o jednorazovú platbu v hotovosti nad 3300€, ak sa platby v hotovosti počas kalendárneho roka naakumulujú aj po 500€ do spomínanej výšky pre jednotlivca, aj vtedy máš povinnosť bonzovať DÚ.

    Takže či sa Ti to zdá, či nie kamarát, z čerešne dolu...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    A ešte doplním: pri DK je to prvé, čo sa zisťuje a veľmi často aj pokutujú.
    Nákupov prostredníctvom registračných pokladníc sa "žalobabné" netýka.
    Platí to už dosť dávno ...

    Pravda alebo výmysel!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.