Zavrieť

Porady

otvorenie pohostinstva ,pub

jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

Ahojte
Chcel by som si otvoriť pohostinstvo ,pub.
Priestory by boli ,myslím že dobrá lokalita, aj financie na začiatok
len problém je v tom že nie som vyučený v obore....
Známi ma barmanský kurz neviem či by to stačilo...lenže ak aj hej neviem či by mohol ako zodp.veduci figurovať keď je zamestnaný inde.

poraďte my ako na to????
Usporiadat
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Zisti si to na RUVZ (hygiena) v mieste svojho podnikania, ale čo ja viem bude musieť niektorý z tvojich zamestnancov alebo ty mať absolvovanú skúšku na RUVZ, ak nie je vyučený v odbore. Môj známy to tak musel urobiť- nemal kvalifikáciu, preto tie skúšky, personálu stačí potom iba zdravotný preukaz.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

paťuška Pozri príspevok
Zisti si to na RUVZ (hygiena) v mieste svojho podnikania, ale čo ja viem bude musieť niektorý z tvojich zamestnancov alebo ty mať absolvovanú skúšku na RUVZ, ak nie je vyučený v odbore. Môj známy to tak musel urobiť- nemal kvalifikáciu, preto tie skúšky, personálu stačí potom iba zdravotný preukaz.- nestačí- iba ak je vyučený v príslušnom odbore- inak musia mať aj oni odbornú spôsobilosť, najmä keď sa budú podávať aj nejaké jedlá- aj keď to bude len mastný chleba s cibuľou.
v texte
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Pohostinstvo, pub - rozumej podávanie nápojov ( nie jedál, to by bola už reštaurácia) - nepotrebuje personál odbornú spôsobilosť, ak ju má majiteľ. Mám to z vlastnej skúsenosti.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

pokiaľ viem, tak personálu stačí len zdravotný preukaz, teda to hygienické minimum, aj keď ho ešte nemajú, ale sú už zapísaní naň, je to v poriadku pri kontrole, len treba mať doklad o tom, že sú zapísaní
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

No ja som už pracoval v jednom pohostinstve inak by som sa do toho ako nevyučení nepúšťal a papier z hygieny na skúšku odbornej spôsobilosti mám ešte s tej doby.Robili sme skúšky.pokiaľ ho netreba po nejakej dobe obnovovať a stačí na prevádzku v ktorej by sa podavali len nápoje tak by to bolo fajn.....pôjdem sa teda poinformovať na hygienu a dám vedieť.....
díky za odpovede....
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

jove Pozri príspevok
No ja som už pracoval v jednom pohostinstve inak by som sa do toho ako nevyučení nepúšťal a papier z hygieny na skúšku odbornej spôsobilosti mám ešte s tej doby.Robili sme skúšky.pokiaľ ho netreba po nejakej dobe obnovovať a stačí na prevádzku v ktorej by sa podavali len nápoje tak by to bolo fajn.....pôjdem sa teda poinformovať na hygienu a dám vedieť.....
díky za odpovede....
nie som si istá, ale zdá sa mi, že zdravotný preukaz platí len 2 roky, potom je potrebné ho obnoviť

ak sa mýlim opravte ma, ďakujem
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

Nemyslím zdravotný preukaz ten sa musí obnovovať po dvoch rokoch ale ja hovorím o odbornej spôsobilosti.....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

odborná spôsobilosť je tuším na 5 rokov, prípadne pozri do preukazu- možno je tam dátum dokedy platí.
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

na tom osvedčení nie je datum do kedy je platnosť tak neviem....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Zákon 126/2006 §9

(15) Platnosť osvedčenia o odbornej spôsobilosti je päť rokov od jeho vydania.

a ešte dávam do pozornosti článok, ktorý je síce z roku 2006, ale dobrý

http://www.ruvzvt.sk/Assets/HV/osvedcenia.html
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

[QUOTE=willma;1283934]Zákon 126/2006 §9

(15) Platnosť osvedčenia o odbornej spôsobilosti je päť rokov od jeho vydania.

a ešte dávam do pozornosti článok, ktorý je síce z roku 2006, ale dobrý

ďakujem za radu.Po piatich rokoch toto osvedčenie o odbornej spôsobilosti zanika tým pádom som to prešvihol.....
Musím si ho znova obnoviť skúškou o odbornej spôsobilosti..
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Ahoj Jove.
Dovoľ, aby som upresnila informácie, ktoré chceš vedieť. Pýtaš sa na odbornú spôsobilosť zodpovedného vedúceho, resp. prevádzkovateľa v pohostinstve, bare, alebo pube, to je v podstate jedno ako si to pomenuješ. Spoločným znakom je, že Vyhláška MZ SR č. 533/2007 Z.z. takéto prevádzky označuje ako zariadenia spoločného stravovania bez toho, že tam pripravuješ alebo podávaš nejaké jedlá. To znamená, že tvoje prevádzka bude musieť dispozične priestorovo spĺňať minimálne stavebno-technické požiadavky podľa tejto Vyhlášky. Ďalej ako legálny prevádzkovateľ musíš mať oprávnenie k činnosti, ktoré Ti vydáva príslušný živnostenský úrad, alebo keď budeš ako s.r.o. tak Výpis z obchodné registra. Živnostenský úrad si automaticky vyžaduje predložiť doklad o spôsobilosti Tvoje, resp. zodpovednej osoby, ktorý bude uvedený na živnosti alebo vo výpise. Nie som si istá, či nenastala zmena a odborná spôsobilosť (výučný list alebo maturitné vysvedčenie) sa požaduje aj pri pohostinskej činnosti alebo iba pri príprave jedál. To si musíš overiť na príslušnom Živnostenskom úrade. Ak to budeš mať vybavené, potom nasleduje ďalšie. Ty ak sa budeš pohybovať v prevádzke + tvoji zamestnanci musia byť podľa zákona č. 355/2007 Z.z. pri výkone epidemiologicky rizikovej činnosti (predaj občerstvenia i nápojov) zdravotne i odborne spôsoboilí, nakoľko dochádza k manipulácii s potravinárskym tovarom. Zdravotnú spôsobilosť nadobudneš aj Ty aj zamestnanci u všeobecného lekára tým, že Ti po absolvovaní vyšetrenia a zaplatení poplatku vystaví platný zdravotný preukaz. Odbornú spôsobilosť (ak nie si vyučený v odbore, príp. inom odbore, ktorý s považuje za spôsobilosť na výkon epid. závažných činností) nadobudneš na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, kde Ti po úspešnom preskúšaní vydajú osvedčenie na výkon epidemiologicky závažných činností s platnosťou 5 rokov. Potom je potrebné si ho obnoviť. Dúfam, že je to pochopiteľné a jasné. Stačí ?
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

diky za odpoveď......
0 0
lukasx lukasx

lukasx je offline (nepripojený) lukasx

Ahoj ivanka p. aj všetci ostatný...
Chcem sa opýtať, v pohostinstve túto odbornú spôsobilosť na výkon epid. závažných činností musia mať všetci čašníci, výčapníci aj kuchári? Ja som počul iba o hygienickom preukaze. A ešte sa chcem opýtať, či niketo neviete keď mám zodpovedného vedúceho v pohostinstve, je potrebné aby tento človek bol prítomný v prevádzke počas celej doby ako je otvorené? Jednej známej kontrola zo živnostenského vytkla, že osoba uvádzaná ako zodpovedný vedúci nebol v prevádzke počas otváracích hodín. A to že musí byť tento zodpovedný vedúci v zamestnaneckom pomere, znamená, že musí byť zamestnaný na trvalý pracovný úväzok, alebo stačí DoVP, alebo skrátený úväzok? A ešte jeden dotaz ohľadom sezónneho bufetu: V živnostenskom zákone je písané niečo také, že keď chcem prevádzku zatvoriť, tak musí byť minimálne 24hodín pred tým vyvesený oznam o tomto zámere. Ako sa to ale robí, keď mám napríklad bufet, ktorý v zlom počasí neotváram? Za odpovede vopred ďakujem.
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Lukasx
Ak máš čašníkov, kuchárov a výčapníkov vyučených v potravinárskom odbore (napr. kuchár, čašník, predavač potrav.tovaru) alebo v nepotravinárskom (zdravotná sestra a pod.) podľa Vyhlášky MZ SR č.585/2008 Z.z. o prevencii a kontrole prenosných ochorení, tak títo ľudia si nemusia samozrejme vybavovať osvedčenie prostredníctvom regionálneho úradu. Osvedčenie na vykonávanie epidemiologicky závažných činností sa týka len tých, ktorí chcú pracovať v potravinárskom odvetví a takom odbore, kde sa vykonáva činnosť spojená s rizikom vzniku a prenosu ochorenia na ľudí. Zdravotný preukaz musí mať automaticky každý zamestnanec takého podniku. ak by nemal pri kontrole tak má prúser nielen prevádzkovateľ, ale aj samotný zamestnanec. On nemá čo v takomto zariadení vôbec čo robiť. Čo sa týka pracovných dohôd a zmlúv o činnosti zodpovedného vedúceho, tak to je predmetom niekoho iného, napr. vecou pracovného práva.
0 0
jove jove

jove je offline (nepripojený) jove

ahojte
Chcel by som sa ešte k tejto téme spýtať že ak by som chcel znovuobnoviť
osvedčenie o odbornej spôsobilosti musím znovu absolvovať skúšký a znovu podložiť prax alebo stačí doložiť staré osvedčenie ....

díky za odpoveď ......
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

jove
Ak budeš pracovať naďalej alebo opäť v potravinárstve a vykonávať činnosť takú na akú si mal vydané osvedčenie o odbornej spôsobilosti príslušným RÚVZ, a platnosť 5 rokov už vypršala, tak samozrejme budeš musieť požiadať o nové osvedčenie. Na vydanie nového osvedčenia sa vzťahujú také podmienky, aké sú uvedené už vyššie, to znamená, že budeš musieť absolvovať preskúšanie na príslušnom RÚVZ.
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
ivanka p. Pozri príspevok
Ahoj Jove.
Dovoľ, aby som upresnila informácie, ktoré chceš vedieť. Pýtaš sa na odbornú spôsobilosť zodpovedného vedúceho, resp. prevádzkovateľa v pohostinstve, bare, alebo pube, to je v podstate jedno ako si to pomenuješ. Spoločným znakom je, že Vyhláška MZ SR č. 533/2007 Z.z. takéto prevádzky označuje ako zariadenia spoločného stravovania bez toho, že tam pripravuješ alebo podávaš nejaké jedlá. To znamená, že tvoje prevádzka bude musieť dispozične priestorovo spĺňať minimálne stavebno-technické požiadavky podľa tejto Vyhlášky. Ďalej ako legálny prevádzkovateľ musíš mať oprávnenie k činnosti, ktoré Ti vydáva príslušný živnostenský úrad, alebo keď budeš ako s.r.o. tak Výpis z obchodné registra. Živnostenský úrad si automaticky vyžaduje predložiť doklad o spôsobilosti Tvoje, resp. zodpovednej osoby, ktorý bude uvedený na živnosti alebo vo výpise. Nie som si istá, či nenastala zmena a odborná spôsobilosť (výučný list alebo maturitné vysvedčenie) sa požaduje aj pri pohostinskej činnosti alebo iba pri príprave jedál. To si musíš overiť na príslušnom Živnostenskom úrade. Ak to budeš mať vybavené, potom nasleduje ďalšie. Ty ak sa budeš pohybovať v prevádzke + tvoji zamestnanci musia byť podľa zákona č. 355/2007 Z.z. pri výkone epidemiologicky rizikovej činnosti (predaj občerstvenia i nápojov) zdravotne i odborne spôsoboilí, nakoľko dochádza k manipulácii s potravinárskym tovarom. Zdravotnú spôsobilosť nadobudneš aj Ty aj zamestnanci u všeobecného lekára tým, že Ti po absolvovaní vyšetrenia a zaplatení poplatku vystaví platný zdravotný preukaz. Odbornú spôsobilosť (ak nie si vyučený v odbore, príp. inom odbore, ktorý s považuje za spôsobilosť na výkon epid. závažných činností) nadobudneš na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, kde Ti po úspešnom preskúšaní vydajú osvedčenie na výkon epidemiologicky závažných činností s platnosťou 5 rokov. Potom je potrebné si ho obnoviť. Dúfam, že je to pochopiteľné a jasné. Stačí ?
ahoj,
rozumiem tomu správne, že výučný list a maturitné vysvedčenie z Hotelovej akadémie, je odbornou spôsobilosťou - nahradzujúcou Osvedčenie o odbornej spôsobilosti?
Konkrétne pre kaviareň, bez varenia, len s dovozom hotových koláčov z externej výrobne.
Dík
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Áno, ak máš takéto vzdelanie, nepotrebuješ Osvedčenie o odbornej spôsobilosti..., tzv.hygienické minimum (to ale neplatí pre zodpovedného zástupcu za živnosť, ten musí mať odbornú spôsobilosť / vzdelanie / podľa § 21 resp.
§ 22 živnostenského zákona).Pokiaľ ale prevádzkuješ zariadenie, kde sa nevarí a nepodávajú jedlá, vykonávaš voľnú živnosť
" predaj na priamu konzumáciu..", kde nepotrebuješ zodpovedného zástupcu.
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
akina Pozri príspevok
Áno, ak máš takéto vzdelanie, nepotrebuješ Osvedčenie o odbornej spôsobilosti..., tzv.hygienické minimum (to ale neplatí pre zodpovedného zástupcu za živnosť, ten musí mať odbornú spôsobilosť / vzdelanie / podľa § 21 resp.
§ 22 živnostenského zákona).Pokiaľ ale prevádzkuješ zariadenie, kde sa nevarí a nepodávajú jedlá, vykonávaš voľnú živnosť
" predaj na priamu konzumáciu..", kde nepotrebuješ zodpovedného zástupcu.
Díky za radu.
je to u nás trochu kombinované:
- ja mám viazanú živnosť, nakoľko mám na ňu vzdelanie, no prevádzkujem zatiaľ voľnú (ale čo keď bude neskôr reštaurácia?)
- robím zároveň manželovi zodpovedného zástupcu, keďže on toto vzdelanie nemá, len si otvoril viazanú živnosť pohostinskú ( dôvodom je to, že je platca DPH a nákup zariadenia je pre nás výhodnejší, dáva si ho do nákladov )
Čiže, keďže som zároveň aj zástupca, je potrebné minimum?

Máme dve prevádzky na jednom fleku, ktoré sú zároveň aj oddelené. Kaviareň a masérske služby.

Complicated?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať