Zavrieť

Porady

Fotovoltaika,slnko svieti a vy zarábate:)

Najlepšou formou ako v čase krízi investovať je investícia do fotovoltaiky. ZSE,SSE,VSE garantujú odkúpnu cenu za 1kW po dobu 20 rokov cca 13sk.Pre porovnanie predajná cena za ktorú platíte za kW je okolo 5,6SK.Dopyt po energii z roka na rok stúpa,kríza či nekríza.Najväčším problémom je vysoká vstupná investícia pre vybudovanie fotovoltaickej elektrárne FVE.Taktiež nutnosť najlepšie vlastniť strechu,pozemok na ktorom by mala byť elektráreň vybudovaná,no v tesnej blízkosti musí byť stíp vysokého napätia,južne orientovaná strana atd...Ja takúto nehnuteľnosť vlastním no financie na vybudovanie rozhodne nie.Ak by som ja mal "zvyšné" peniaze ako tu niektorý z vás doslova ponúkajú kam investovať,ani sekundu by som nepremýšlal...........
Usporiadat
Téma je uzavretá.
smejkaz smejkaz

smejkaz je offline (nepripojený) smejkaz

Otazka ohladne odpisovania FVE:


mozem vas poziadat o upresnenie zaradenia fotovoltickych panelov a prislusneho zariadenie (elektricky menic) do príslušných odpisových skupín v nadväznosti na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zaviedla nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA).

Fotovolticke panely umiestnene na streche rodinneho domu sluzia na vyrobu el. energie, ktora je vykupovana na zaklade zmluvy s distribucnou spolocnostou s garantovanou vykupnou cenou 15 rokov.

Odpoved:
"
V danom prípade je potrebné vychádzať zo skutočnosti, či podľa stavebného zákona je potrebné na výstavbu FVE stavebné povolenie alebo nie. Ak je potrebné, jeho vykonaním pre účely platného zákona o dani z príjmov dochádza k vykonaniu technického zhodnotenia HM (budovy), pričom náklady naň vynaložené vstupujú do základu dane z príjmov prostredníctvom daňových odpisov uplatnených v daňových výdavkoch. V prípade, že TZ bolo vykonané na prenajatom HM, nájomca môže odpisovať toto TZ spôsobom uvedeným v § 24 ods. 2 zákona o dani z príjmov v platnom znení. U vlastníka HM je potrebné nadviazať na štatistickú Klasifikáciu stavieb a Klasifikáciu produktov podľa činností - viď § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Rovnako je potrebné nadväzovať aj na projektovú dokumentáciu stavby, z ktorej vyplýva, čo tvorí jej súčasť. V tejto súvislosti Vám dávame do pozornosti Pokyn MF SR č. 3400/1998-62 (zverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 3/1998), ktorý umožňuje odpisovať niektoré vybavenia stavby oddelene od stavieb aj napriek ich pevnému spojenou so stavbou (napr. bod 2.4).

Ak nejde o súčasť stavby (podľa rozhodnutia stavebného úradu) a ide o samostatný hmotný majetok (§ 22 ods. 2 zákona), rozhodujúce pre zaradenie do odpisovej skupiny je opäť zatriedenie podľa štatistického triedenia KP a KS. Ak na základe štatistického zatriedenia nie je možné majetok zaradiť do príslušnej OS podľa prílohy, resp. ak doba používania majetku nevyplýva z osobitného právneho predpisu, takýto majetok sa odpisovej v 2. OS s výnimkou tu uvedenou - viď § 26 ods. 2 platného zákona o dani z príjmov."
1 0
smejkaz smejkaz

smejkaz je offline (nepripojený) smejkaz

Dnes som obdrzala odpoved z http://www.otazkyodpovede.sk ohladne zdanovania. Mohlo by pomoct:

Fyzická osoba má na dome umiestnenú fotovoltaickú elektráreň. Ako sa vypočítajú daňové odpisy fotovoltaických panelov, a do ktorej kolónky v daňovom priznaní sa tento príjem uvádza? Podlieha fyzická osoba registrácii a platbe odvodov z titulu zisku z výroby elektriny? Možno využiť bezpodielové spoluvlastníctvo pri daňovom priznaní?

Ak plynú fyzickej osobe príjmy z činností, ktorými sú výroba, prenos, distribúcia a dodávka elektriny, vykonávanej na základe povolenia vydaného podľa zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v z. n. p. alebo o príjmy z činností, ktorými sú výroba a dodávka elektriny, na ktoré sa vzťahuje oznamovacia povinnosť podľa tohto zákona. Z hľadiska zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP") ide o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. c) ZDP, ktoré sa v daňovom priznaní k dani z príjmov typ B uvedú na r. 3, v tab. č. 1 a v odd. VI.Príjmy zdaní osoba, ktorá je oprávnená túto činnosť vykonávať. Táto osoba je z hľadiska poistných zákonov v postavení samostatne zárobkovo činnej osoby. ZDP v § 4 ods. 8 umožňuje delenie príjmov plynúcich z titulu bezpodielového spoluvlastníctva manželovlen u príjmov uvedených v § 6 ods. 3, § 7 a § 8 zákona.Fotovoltaická elektráreň pozostáva zo stavebnej a technologickej časti. Solárne panely sú súčasťou technologickej časti. Podľa Klasifikácie produkcie CPA sú zaradené do kódu 26.11., ktorý nie je uvedený v Prílohe č. 1 ZDP – zaradenie hmotného majetku do odpisových skupín. Podľa § 26 ods. 2 ZDP sa zaradia do 2. odpisovej skupiny. Ak k technologickej časti prislúchajú aj iné zariadenia, je potrebné ich podľa príslušného kódu Klasifikácie produkcie zaradiť do odpisovej skupiny (napr. do kódu 27.1. – Elektrické motory, generátory a transformátory a elektrické rozvodné a ovládacie zariadenia, ktoré patria do 3. odpisovej skupiny, okrem kódu 27.11.31 – Generátorové agregáty s piestovým vznetovým motorom s vnútorným spaľovaním, ktoré patria do 2. odpisovej skupiny).Podla mojich vedomosti, tato odpoved sa mi zda relevantna. Takto som planovala postupovat. Mate niekto iny nazor?
1 0
zoli1122 zoli1122

zoli1122 je offline (nepripojený) zoli1122

Ahoj Lubko,kolko kWh si mal teraz v januari?
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
zoli1122 Pozri príspevok
Ahoj Lubko,kolko kWh si mal teraz v januari?
289 kWh, február do dnes cca 220, ale dnešné data som ešte nevidel- včera tesne pod 200.
0 0
zoli1122 zoli1122

zoli1122 je offline (nepripojený) zoli1122

ako pozeram,mal si teraz lepsi mesiac-januar,ako 2011-januar,pisal som Ti minule s.spravu,mozno si nedostal alebo si si nevsimol.....ja mam 13 kWp, v januari som mal 451 kWh
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
zoli1122 Pozri príspevok
ako pozeram,mal si teraz lepsi mesiac-januar,ako 2011-januar,pisal som Ti minule s.spravu,mozno si nedostal alebo si si nevsimol.....ja mam 13 kWp, v januari som mal 451 kWh
Však minulý rok napadalo kopu snehu, tak asi preto. A to sledovanie ma už tiež trochu prestalo baviť, veď napriek výkyvom v dňoch a mesiacoch to beztak na tých 11MWh vyjde a ked nezarobím dnes tak to bude o mesiac o toľko viac.
0 0
zoli1122 zoli1122

zoli1122 je offline (nepripojený) zoli1122

este som nezacal fakturovat,ale sa bojim,ze kazdy mesiac budem musiet presne nacas fakturovat,a co ked zabudnem nahodou,dostanem pokutu? Ty robis kazdy mesiac danove priznanie (volaco take spomenuli colnici kamosovi minule,u mna este neboli colnici)?
0 0
smejkaz smejkaz

smejkaz je offline (nepripojený) smejkaz

My predavame VSD a oni umoznuje "selfbilling" (oni vystavuju FA v nasom mene), co je super. Neviem komu predavate vy, ale podla mna pokutu nedostanete,ak to nie je v zmluvnych podmienkach, ale Vam pridu neskor peniaze. Nam platia mesacne 1/12 ocakavanej rocnej vyroby, na konci roka sa to vyuctuje (preplatok/ nedoplatok) a v decembrovej fakture to vyrovnaju.
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
zoli1122 Pozri príspevok
este som nezacal fakturovat,ale sa bojim,ze kazdy mesiac budem musiet presne nacas fakturovat,a co ked zabudnem nahodou,dostanem pokutu? Ty robis kazdy mesiac danove priznanie (volaco take spomenuli colnici kamosovi minule,u mna este neboli colnici)?
A žiadosť na colnicu si dal ? Pozri odpoved 261. Od elektrární pokutu ťažko dostaneš - je to obchodný vzťah, a ked im neskoro vyfakturuješ, tak oni neskoro zaplatia a to je pre nich výhoda. Ale colníci sú iná kapitola, tam hlásenie musíš dať a ked ho nedáš, tak pokuta visí vo vzduchu. Tí naši majú info z URSA a vedia teda kto sa mal prihlásiť a teda aj má podávať tie mesačné hlásenia - aj ked v mojom prípade nulové.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať