Zavrieť

Porady

Rozdiely zo zaokrúhľovania EUR

Ahoj poraďáci ako ste účtovali na začiatku roka rozdiely zo zaokrúhlenia jednotlivých účtov? Napr. program zle zaokrúhlil dph a teraz to potrebujem vyrovnať aj audítori mi vytkli že to nemám mám rozdiel aj v salde že sa na to mal vytvoriť účet 37899 a 37999 robili ste to tak? alebo som to zle pochopila?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    rommy Pozri príspevok
    Aha takže napr. 343/379 a na konci roka 379/663?
    NIE.

    Postup prechodu účtovníctva na euro k 1.1.2009 bol už v priebehu roku 2009 veľakrát prediskutovaný; ako vidím buď sa týmto príspevkom nevenovala patričná pozornosť, alebo sa nepochopili. Uvediem preto ešte raz daný postup:

    Ak sa po zaúčtovaní začiatočných stavov jednotlivých súvahových účtov sa celková suma strany Má dať a Dal Hlavnej účtovnej knihy (účtu 701
    Začiatočný účet súvahový) nerovnajú z dôvodu prepočtu na euro a zaokrúhľovania, tak sa vzniknutý rozdiel sa vyrovná v prospech účtu 379-Iné záväzky (701/379) alebo na ťarchu účtu 378-Iné pohľadávky (378/701).

    Prvou účtovnou operáciou v roku 2009 vzniknutý rozdiel zúčtuje, a to v prospech novovytvoreného analytického účtu 663-Kurzové zisky pri prechode na euro (379/663.A) alebo v prospech účtu 378-Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom na ťarchu novovytvoreného analytického účtu 563-Kurzové straty pri prechode na euro (563.A/378).

    To bol prvý krok – zúčtovanie rozdielu strán hlavnej knihy. Je bežné, že súčty analytických účtov sa nerovnajú súčtu syntetického účtu prepočítaného v hlavnej knihe. Nasleduje druhý krok:

    Rozdiely medzi účťami analytickej evidencie prepočítanou na eurá a začiatočným stavom príslušného súvahového účtu sa účtovne vysporiadajú
    úpravou začiatočného stavu príslušného účtu majetku, záväzkov a vlastného imania. Rozdiel sa zaúčtuje opäť na ťarchu analytického účtu
    563-Kurzové straty pri prechode na euro alebo v prospech analytického účtu 663-Kurzové zisky pri prechode na euro.

    Takže žiadne účtovanie na konci roka 2009, sú to prvé účtovné operácie roku 2009 !

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Pri konverzii z SKK na EUR sa rozdiel má účtovať na 378 alebo 379, ten sa potom vyrovná voči 563 alebo 663.

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Stefan2005 Pozri príspevok
    NIE.

    Postup prechodu účtovníctva na euro k 1.1.2009 bol už v priebehu roku 2009 veľakrát prediskutovaný; ako vidím buď sa týmto príspevkom nevenovala patričná pozornosť, alebo sa nepochopili. Uvediem preto ešte raz daný postup:

    Ak sa po zaúčtovaní začiatočných stavov jednotlivých súvahových účtov sa celková suma strany Má dať a Dal Hlavnej účtovnej knihy (účtu 701
    Začiatočný účet súvahový) nerovnajú z dôvodu prepočtu na euro a zaokrúhľovania, tak sa vzniknutý rozdiel sa vyrovná v prospech účtu 379-Iné záväzky (701/379) alebo na ťarchu účtu 378-Iné pohľadávky (378/701).

    Prvou účtovnou operáciou v roku 2009 vzniknutý rozdiel zúčtuje, a to v prospech novovytvoreného analytického účtu 663-Kurzové zisky pri prechode na euro (379/663.A) alebo v prospech účtu 378-Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom na ťarchu novovytvoreného analytického účtu 563-Kurzové straty pri prechode na euro (563.A/378).

    To bol prvý krok – zúčtovanie rozdielu strán hlavnej knihy. Je bežné, že súčty analytických účtov sa nerovnajú súčtu syntetického účtu prepočítaného v hlavnej knihe. Nasleduje druhý krok:

    Rozdiely medzi účťami analytickej evidencie prepočítanou na eurá a začiatočným stavom príslušného súvahového účtu sa účtovne vysporiadajú
    úpravou začiatočného stavu príslušného účtu majetku, záväzkov a vlastného imania. Rozdiel sa zaúčtuje opäť na ťarchu analytického účtu
    563-Kurzové straty pri prechode na euro alebo v prospech analytického účtu 663-Kurzové zisky pri prechode na euro.

    Takže žiadne účtovanie na konci roka 2009, sú to prvé účtovné operácie roku 2009 !
    Presne tak som to robila aj ja
    Z titulu prijatych preddavkov v Eur (ktore sa k 31.12.2008 neprekurzovavali) mi 1.1.2009 vznikol kurzovy zisk cca 6000 eur .... neviete niekto, tieto kurzove zisky su riadne danovo uznatelne v roku 2009, alebo to bude odpocit. polozka (tato druha moznost by sa mi pozdavala ?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Aj keď sa pozdáva druhá možnosť, prvá je správna.

    tigy je offline (nepripojený) tigy

    tigy
    Rozalka Pozri príspevok
    Aj keď sa pozdáva druhá možnosť, prvá je správna.
    Ach jo, ja som si to aj myslela...
    Vdaka

    Rozdiely zo zaokrúhľovania EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.