Zavrieť

Porady

Ihličnany,výsadba-pestovanie.

Vie niekto ako vypestovať smrek,jedľu .Ako sa to sadí kedy.Treba do zeme zahrabať šišku?...vetvičku ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Môj spôsob pestovania zo semiačok:
    1. Cez zimu som nazbieral napadané šišky na nahádzal ich do krabice
    2. Keď sa oteplilo a šišky sa otvorili, zobral som semiačka a namočil ich na 24h do vody
    3. Do dlhého kvetináča asi 10cm vrstva pôdy, následne semiačka a jemne prisypal ďalším 1cm pôdy.
    4. Občas poliať.
    5. Po cca 3-4 týždňoch už vychádzali. Narozdiel do buriny to bolo poznať: Burina rastie dohora, ihličnany vytlačili oblúk a následne sa strana so semiačkom sama dvihla dohora.
    6. Vuala, cca 33ks ihličnanov... foto po dvoch rokoch od zasadenia, tesne pred sadením v lese. Už im boli kvetináče malé, tak už im to akosi nerástlo
    Naposledy upravil Meteorolog : 29.05.16 at 17:43 Dôvod: Oprava linku na foto

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak mate nablizku nejaky lom, kde sa tazi strk, tak sa poprechadzajte.
    Najdete kopec malickych ihlicnanov /aj inych stromkov/ vo velkosti od 1 cm. V tom strku pod lomom sa rychlo ujmu,rukou ich lahko zo strku vytiahnete aj s korenom. Nie je to sice pestovanie zo semiacka,ale sadenicky su odolne.
    Z nasich cca 5-6 rocnych su dnes pekne velke kriky a stromky.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Dôvod musel som vypíliť krásny smrek čo rástol blízko domu.Bol naklonený a hrozilo ,že spadne.Mám kopu vetvičiek a šišiek tak ma napadlo že by bolo dobre zachovať aspoň jeho potomstvo.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Najjednoduchšie je kúpiť. Ak chceš mať dobrý pocit z vlastnoručne vypestovanej rastlinky, môžeš kúpiť menšiu rastlinu a hrať sa s ňou. Jedle aj smreky sa dajú množiť zo semien, často nieje jednoduché niečo dopestovať. Väčšinou sa zberajú na jeseň a na jar sa sejú, ale ak nájdeš semená /vypadávajú/ môžeš ich skúsiť vysiať. Mladé rastlinky sú dosť chúlostivé.
    Borovica sa myslím nedá množiť z vetvičiek - rezkov, smrek áno, ale takéto rastliny majú často vetvovitý rast / a niekedy nie, z rezkov sa štandartne množí smrek conica /.
    Držím palce.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no tomuto som sa chcel venovať aj ja (ako hobby), naštudoval som si príslušnú literatúru a skúšal vypestovať aj jedle aj smreky z kupovaných semien... avšak jediné čo mi vyrátlo bola burina
    Nakoniec som usúdil, že to čo písali v tej odbornej literatúre, že vypestovať ihličnany nie je jednoduchá záležitosť, a najlepšie je kúpiť si v záhradkárstve menšiu rastlinku...
    A keď sa nad tým tak zamyslím, prečo v lese pod veľkými ihličnanmi (jedle/smreky) nerastú malé z vysemenených šišiek? (a ak áno tak je to 1 z 20/30tich)

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    220870 Pozri príspevok
    Dôvod musel som vypíliť krásny smrek čo rástol blízko domu.Bol naklonený a hrozilo ,že spadne.Mám kopu vetvičiek a šišiek tak ma napadlo že by bolo dobre zachovať aspoň jeho potomstvo.
    no tak v tom prípade, ak máte veľa pestovacieho materiálu, tak za pokus to stojí:-))) skúste niečo zasadiť, nejaké odrezky pozastrkovať.... možno sa niečo ujme

    rastlinka je offline (nepripojený) rastlinka

    Už môj nick asi o mne niečo hovorí. Ale vo všeobecnosti mám rada nielen rastliny, ale aj zvieratá, prírodu a všetko čo spolu súvisí. Pretože zvieratá by tu neboli bez rastlín a naopak. Zaujímam sa o prírodu až priveľmi podrobne. Poznám rastliny a živočíchy, ktoré mi pomôžu prežiť v prírode. Viem, ako sa vyhnúť v lese nebezpečným zvieratám ( medveďovi ), ale viem ich aj sledovať. Dokážem sa z neznámeho prostredia dostať do ľudských obydlí. Cestu mi prezradia rastliny, potoky, pohyb zvierat... ...viac rastlinka
    Ahojte, trochu som to tu prezerala. Od 19.11.2004 ( víchrica v Tatrách ) sa venujem pestovaniu ihličnanov zo semienok. Netušila som, že je tu založená téma, hoci staršia. Podarilo sa vypestovať niekomu stromček ? Bez kupovania pretože kúpiť dokáže aj ... hocikto.
    display Ahoj, zo semienok som vypestoval par borovic. Treba sa obrnit trpezlivostou a predovsetkym si zohnat dobre semena. To byva tazke. Skusku klicivosti si urobis tazko, v balicku byva par semien a cena je casto otrasna. Dodavatel mozno aj dodrzi normu, ale obchodnik skladuje semena kdekade a casto dlho. Pozeraj expiraciu a nepocitaj s tym, ze 10 semien sa rovna desiatim jedlickam.
    Potom hra dolezitu ulohu poda. Tu si prisposobime podla potrieb raselinou. Takmer nemozne je pestovat ihlicnany na silno zasaditej pode.
    Odrezkami som robil cyprusteky, to akotak ide aj bez vacsej starostlivosti, tuje sa daju semenami, klicia dobre.
    Prajem vela uspechov!

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    Šišku rozlámať a vybrať z nej semiačko, zahrabať do zeme v chládku pozor na správne Ph

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Aha, ake jednoduche!
    Ja som v obchode kupil vrecusko semien od Nohela, na ktorom bola fotka peknej jedle a informacia ze narastie do primeranej vysky.
    Postrkal som ich do zakorenovacich raselinovych tabliet, staral sa o potrebnu vlhkost a NIC!
    pavol54 kedy vlani? LEBO nie všetko rastie ako žerucha či šalát

    Ihličnany,výsadba-pestovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.