Zavrieť

Porady

urcenie otcovstva

Cau poradaci.Potreboval by som poradit.Pred nedavnom som sa rozviedol a matka dietata,az po rozvode my vyhodila pred oci,ze: "to dieta aj tak nieje tvoje,ale platit BUDES"Chcem sa Vas teda opytat,ci sa da s tym nieco robit?Dieta uz ma 4.5roka.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    krespo77 Pozri príspevok
    Cau poradaci.Potreboval by som poradit.Pred nedavnom som sa rozviedol a matka dietata,az po rozvode my vyhodila pred oci,ze: "to dieta aj tak nieje tvoje,ale platit BUDES"Chcem sa Vas teda opytat,ci sa da s tym nieco robit?Dieta uz ma 4.5roka.Dakujem.
    Podľa § 86 ods. 1/ z.č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine je možné otcovstvo zaprieť v lehote 3 rokov od narodenia dieťaťa, resp. 3 rokov od kedy bolo otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov.
    Táto lehota je prekluzívna, čo znamená, že po jej uplynutí to už možné nie je. Súd by návrh na zapretie otcovstva zamietol.
    Jedinou možnosťou je zapretie otcovstva na návrh dieťaťa podľa § 96 už spomínaného zákona.
    Teda odpoveď na tvoju otázku je: Nie, už sa s tým nedá nič robiť.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Dá sa s tým robiť to, že pojdeš na UPSVAR a tam za dieťa podáš určenie otcovstva ale tam ti už poradia. Len si to veľmi dobre premysli, či to nieje ešte všetko dôsledok rozvodu, že ti to vykričala alebo máš nejaké pochybnosti, pretože je to veľmi únavné a zdlhavé. Nemôžeš predsa platiť na dieťa ktoré nieje tvoje. Prajem Ti veľa šťastia a pevné nervy

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    31Jankal Pozri príspevok
    Dá sa s tým robiť to, že pojdeš na UPSVAR a tam za dieťa podáš určenie otcovstva ale tam ti už poradia. Len si to veľmi dobre premysli, či to nieje ešte všetko dôsledok rozvodu, že ti to vykričala alebo máš nejaké pochybnosti, pretože je to veľmi únavné a zdlhavé. Nemôžeš predsa platiť na dieťa ktoré nieje tvoje. Prajem Ti veľa šťastia a pevné nervy
    To je ten § 96 zákona o rodine a ide o Zapretie otcovstva na návrh dieťaťa.
    Musia byť však splnené dve základné podmienky.
    Ad 1 Zapretie je potrebné v záujme dieťaťa.
    Ad 2 Rodičom uplynula lehota stanovená na zapretie otcovstva.
    Druhá síce splnená je, ale neviem, či v tomto prípade tu je záujem dieťaťa a nie len záujem otca. Preto som napísal, že sa s tým nedá nič robiť.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    To je ten § 96 zákona o rodine a ide o Zapretie otcovstva na návrh dieťaťa.
    Musia byť však splnené dve základné podmienky.
    Ad 1 Zapretie je potrebné v záujme dieťaťa.
    Ad 2 Rodičom uplynula lehota stanovená na zapretie otcovstva.
    Druhá síce splnená je, ale neviem, či v tomto prípade tu je záujem dieťaťa a nie len záujem otca. Preto som napísal, že sa s tým nedá nič robiť.
    Na upsvar by mu mali poradiť, pretože to budú oni podávať za dieťa kedže budú jeho zastupovateľom

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    31Jankal Pozri príspevok
    Na upsvar by mu mali poradiť, pretože to budú oni podávať za dieťa kedže budú jeho zastupovateľom
    Konkrétne to bude orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately
    Ale to už nie je podstatné, krespo77 odpoveď dostal.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    A návrh sa nepodáva na UPSVaR, ale na súde a súd následne určí dieťaťu, že dieťa bude zastupovať orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Zapretie otcovstva na návrh dieťaťa

    § 96

    (1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.


    Navrh teda nepodava otec, ktory ziada sud o zapretie otcovstva a urcenie kolizneho opatrovnika, ale ako opatrovnik dietata podava navrh priamo UPSVaR.


    (2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.

    Sud teda rozhoduje vo dvoch stadiach - v prvom o pripustnosti navrhu na zapretie otcovstva, a ak vyslovi, ze navrh na zapretie otcovstva je pripustny, zacne sa samotne konanie o zapretie otcovstva.

    Navrhujem sucasne so zacatim prveho stadia konania podat navrh na predbezne opatrenie, ktorym by sud ulozil (zatial) otcovi platit vyzivne do sudnej uschovy, a to az do pravoplatneho skoncenia sporu. Spotrebovane vyzivne sa v pripade maloletych nevracia - ak bude platene do sudnej uschovy, nemoze sa spotrebovat a po pravoplatnosti rozsudku sa v pripade ucinne zapreteho otcovstva vrati "otcovi", v pripade neucinne zapreteho otcovstva sa vyplati dietatu k rukam matky.
    Totiz, zapretie otcovstva znamena urcenie, ze XY nie je otcom dietata, nie vsak urcenie, kto JE biologickym otcom dietata, za ktoreho XY plnil vyzivovaciu povinnost a voci ktoremu sa tak moze domahat vratenia zaplatenych plneni.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    To je ten § 96 zákona o rodine a ide o Zapretie otcovstva na návrh dieťaťa.
    Musia byť však splnené dve základné podmienky.
    Ad 1 Zapretie je potrebné v záujme dieťaťa.
    Ad 2 Rodičom uplynula lehota stanovená na zapretie otcovstva.
    Druhá síce splnená je, ale neviem, či v tomto prípade tu je záujem dieťaťa a nie len záujem otca. Preto som napísal, že sa s tým nedá nič robiť.
    Dovolim si nesuhlasit - pravom dietata je aj vediet, kto je clenom jeho rodiny, dieta ma pravo poznat svojho biologickeho otca a vybudovat si k nemu citove vazby a zakonnym sposobom byt aj ucastne na jeho majetku. Nechcem mudrovat, ale treba si pozriet aj judikaturu ESLP (o nasu sa velmi opriet neda - kedze rozhodnutia tykajuce sa maloletych sa nepublikuju), a z nich pravidlo o "uprednostnovani fylogenetickych vazieb pred vazbami zalozenymi pravnou domnienkou". Pri dobre vybranej ESLP judikature a pozitivnom znaleckom posudku DNA je z mojho pohladu sanca uspiet.
    Naposledy upravil elli : 02.03.10 at 00:26
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No právo dieťaťa je jedna vec. Ale ak matka nemá ani šajnu, kto je otec, tak si to právo ťažko uplatní.
    kopretinka a snáj za tri roky už ho našla.....či?
    marjankaj To mi je jedno.
    Reagoval som na elli.
    kopretinka veď elli toto písala 02.03.10
    marjankaj To nevadí. Dostal som sa k tomu cez takú istú otázku až teraz.
    Veď nie je nad prehľadnosť.
    A nesúhlasiť môžem aj po troch rokoch. Netušil som že je to proti etikete.
    kopretinka ja netvrdím,že to je proti etikete,len mi príde zbytočné vyťahovať starú vec.
    marjankaj To nie je stará vec.
    Jedna to tu teraz dala dvakrát.
    Teda je to stále aktuálne.
    A je to aj v Richardovom duchu. Vytvorila sa databáza. A kto hľadá, tak riešenie môže nájsť aj v starých príspevkoch.
    No sama povedz.
    Ty nevidíš ten pokrok vynovenej porady?
    kopretinka na poradu som si už zvykla......viac ma štve,že admin nereaguje.a najviac ma štvú tí jednopríspevkoví s úžasne inteligentnými otázkami
    marjankaj A potom, aby si ešte bola slušná
    Mila123 ja milujem takých, kt. zadajú otázku a zmiznú z Porady.....a potom iba vypisujú prečo mu nik neradí, resp. že sa nikdy nikto nestretol s takým prípadom........
    marjankaj Veď ty musíš byť priam nymfomanka.
    Mila123 ja? alebo kopretinka? aby som si nenamýšľala.........
    marjankaj Ty si hovorila akých miluješ
    Kopretinku štvú
    misoft Holky - ale veď to je taký poraďácky kolorit - jednoslovné oné....., miznúce tie.....
    julysak "" ak matka nemá ani šajnu, kto je otec, tak "" vyhlási tender
    misoft ...alebo výberové konanie , prípadne burzu....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.