Zavrieť

Porady

správne účtovanie dotácie ????

Dobrý deň,
poprosila by som poradiť,
1. SZČO začala podnikať 1.5., 28.5. mu prišla na účet dotácia od UP, o ktorú žiadal pred začatím podnikania....ja som zaúčtovala túto dotáciu do PD keď prišiel výpis na konci mesiaca ako príjem na účet ako PNZD. Urobila som dobre??? Treba dotáciu účtovať ešte niekde (pohľadávky, záväzky), keď okrem bank. výpisu nemám o prijatí dotácie žiadny doklad?
2. poštovné za šek - zaúčtujem sumu na šeku a potom do ďalšieho riadku v PD zaúčtujem poštovné, je to takto dobre???
3. súčiastky na opravu auta, myslíte že je materiál, alebo prevádzková réžia???
Ďakujem za každú radu...
Usporiadat
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ferdo Mravec Pozri príspevok
A ešte som sa teraz v Podnik. pláne dočítala "Oprávnené výdavky- ....vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
To znamená, že keď počítač kúpite za viac ako je v PP, môžete tú vyššiu sumu bez problémov dať do výdavkov OZD. Ale z dotácie v záväzkoch odčítate iba sumu v súlade s PP.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Viera1000 Pozri príspevok
A čo s dotáciou v prípade ak vedie daňovú evidenciu. Tak ako pri vedení účtovníctva - čiže do príjmov len ak dotáciu použije.
Postup rovnaký ako pri Jú. Dotáciu zaúčtovať ako PNZD. Na konci roka prevedie cez ID do POZD sumu vo výške čerpania dotácie.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

ivustek Pozri príspevok
To znamená, že keď počítač kúpite za viac ako je v PP, môžete tú vyššiu sumu bez problémov dať do výdavkov OZD. Ale z dotácie v záväzkoch odčítate iba sumu v súlade s PP.
Takýto príspevok som dostala v "Dotácia od úradu práce"
áno na konci roka dáte tú cenu za ktorú ste skutočne nakúpili ten PC. aj napr. zdravotné poistenie ste si dali v kalkulacii podľa poslednej známej výšky a aj to sa potom zvýši a tiež dávate už potom tú skutočnú sumu, ktorú zaplatíte.

Tak čo je teraz správne???????????????
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Takýto príspevok som dostala v "Dotácia od úradu práce"
áno na konci roka dáte tú cenu za ktorú ste skutočne nakúpili ten PC. aj napr. zdravotné poistenie ste si dali v kalkulacii podľa poslednej známej výšky a aj to sa potom zvýši a tiež dávate už potom tú skutočnú sumu, ktorú zaplatíte.

Tak čo je teraz správne???????????????
Tak ja potom neviem, čo je správne.Tiež som napísala iba to, čo som sa dozvedela tu na porade. Ja na Vašom mieste - -zavolala by som na ÚP-oddelenie kontroly - na miesto,odkiaľ bola dotácia poskytnutá.
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

aj ja by som sa chcela ešte opýtať ako správne zaúčtovať túto dotáciu z ÚPSVR resp. doklady ktoré boli v PP napísané že budú vyplatené z dotácie keď odpisujem paušálne výdavky 40%.
PR: dotácia - 2000eur
bude použitá: na nákup strojov v hodnote - 1000
ZP a SP v hodnote - 1000
v roku 2009 som nakúpila stroje v hodnote 500eur
a do ZP a SP som zaplatila 548eur.

Keďže si uplatňujem paušálne výdavky, zdaňujem ju celú v roku 2009 tak toto čo som zaplatila z dotácie si vediem iba v internej evidencii?
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

A ešte jedná otázka účtuje sa niekde alebo povyšuje sa niečo keď daňovník bol od 1.1.09 do 31.05.09 na úrade práce a dostal dávku v hmotnej núdzi v hodnote 365,40 eur a od 01.06.09 si založil živnosť.
Myslím že sa to zapisuje iba do RZZP ale neviem či to má nejaký vplyv na daňové priznanie. poradíte mi aj v tomto? ĎAKUJEM
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

marika. Pozri príspevok
aj ja by som sa chcela ešte opýtať ako správne zaúčtovať túto dotáciu z ÚPSVR resp. doklady ktoré boli v PP napísané že budú vyplatené z dotácie keď odpisujem paušálne výdavky 40%.
PR: dotácia - 2000eur
bude použitá: na nákup strojov v hodnote - 1000
ZP a SP v hodnote - 1000
v roku 2009 som nakúpila stroje v hodnote 500eur
a do ZP a SP som zaplatila 548eur.

Keďže si uplatňujem paušálne výdavky, zdaňujem ju celú v roku 2009 tak toto čo som zaplatila z dotácie si vediem iba v internej evidencii?
presne tak, keďže použiješ výdavky paušálne, dotácia vstupuje celá do príjmu, bez ohľadu na to koľko bola vyčerpaná

40% paušál výdaje + uhradené poistné v roku 2009 = celkové tvoje výdaje

evidenciu vyčerpania dotácie si vedieš interne podľa kalkulácie v podnikateľskom zámere
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Ďakujem že si ma v tom uistila a nevieš mi poradiť ešte v mojej druhej otázke?

ĎAKUJEM
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

marika. Pozri príspevok
A ešte jedná otázka účtuje sa niekde alebo povyšuje sa niečo keď daňovník bol od 1.1.09 do 31.05.09 na úrade práce a dostal dávku v hmotnej núdzi v hodnote 365,40 eur a od 01.06.09 si založil živnosť.
Myslím že sa to zapisuje iba do RZZP ale neviem či to má nejaký vplyv na daňové priznanie. poradíte mi aj v tomto? ĎAKUJEM
pomôžete mi ešte v tejto otázočke?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

marika. Pozri príspevok
pomôžete mi ešte v tejto otázočke?
dávka v hmotnej núdzi nie je zdaniteľný príjem, čiže ju nikde neuvádzaš v DP
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

ok ďakujem vám veľmi pekne, ste tu veľmi zlatý. ešte raz ĎAKUJEM
0 0