Zavrieť

Porady

správne účtovanie dotácie ????

Dobrý deň,
poprosila by som poradiť,
1. SZČO začala podnikať 1.5., 28.5. mu prišla na účet dotácia od UP, o ktorú žiadal pred začatím podnikania....ja som zaúčtovala túto dotáciu do PD keď prišiel výpis na konci mesiaca ako príjem na účet ako PNZD. Urobila som dobre??? Treba dotáciu účtovať ešte niekde (pohľadávky, záväzky), keď okrem bank. výpisu nemám o prijatí dotácie žiadny doklad?
2. poštovné za šek - zaúčtujem sumu na šeku a potom do ďalšieho riadku v PD zaúčtujem poštovné, je to takto dobre???
3. súčiastky na opravu auta, myslíte že je materiál, alebo prevádzková réžia???
Ďakujem za každú radu...
Usporiadat
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Lenže v týchto príspevkoch je písané na dotáciu raz tak, a raz tak. V tých starších VOZP, zase v druhých VNZD. Tak ako????
Nemohol by mi niekto konkrétne poradiť na tieto otázky??? Ďakujem, cením si každú dobrú radu.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Lenže v týchto príspevkoch je písané na dotáciu raz tak, a raz tak. V tých starších VOZP, zase v druhých VNZD. Tak ako????
Nemohol by mi niekto konkrétne poradiť na tieto otázky??? Ďakujem, cením si každú dobrú radu.

AK vedieš jednoduché účtovníctvo tak príjem dotácie účtuješ do PNZD, následne čerpanie dotácie do VOZD a v tej istej výške účtuješ časť čerpanej dotácie do POZD cez Interné doklady

Ak si uplatňuješ výdavky percentuálne - paušálne, tak ti dotácia vstupuje do POZD v celej výške bez ohľadu na to koľko si vyčerpal
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Presne takto som to chcela vysvetliť, ďakujem Timka.
Ešte otázočka....cez tie interné doklady účtujem aj zdrav. poistenie, keď ho mám v podnikovom pláne?? Alebo ostatný materiál??? Teda drobný materiál???
A ešte ďalšie účtovanie, v tých pohľadávkach a záväzkoch???
Vediem JU.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Presne takto som to chcela vysvetliť, ďakujem Timka.
Ešte otázočka....cez tie interné doklady účtujem aj zdrav. poistenie, keď ho mám v podnikovom pláne?? Alebo ostatný materiál??? Teda drobný materiál???
A ešte ďalšie účtovanie, v tých pohľadávkach a záväzkoch???
Vediem JU.
zdravotné poistné účtuješ normálne cez záväzky a úhradu cez banku alebo pokladňu

drobný majetok účtuješ podľa toho ako si nakúpil, pokiať máš len doklad z ERP, tak do pokladničných dokladov a pokiaľ máš faktúru, tak do prijatých fakúr a následne spáruješ pri úhrade cez pokladňu alebo účet
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

účtovanie dotácie v knihe pohľadávok je potrebná??? Keď dotáciu dostal podnikateľ ako začal podnikať??
A ešte som sa niekde tu dočítala, že na konci roka ju treba účtovať ako záväzok??? Vôbec som tomu neporozumela.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ferdo Mravec Pozri príspevok
účtovanie dotácie v knihe pohľadávok je potrebná??? Keď dotáciu dostal podnikateľ ako začal podnikať??
A ešte som sa niekde tu dočítala, že na konci roka ju treba účtovať ako záväzok??? Vôbec som tomu neporozumela.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Skús pozrieť toto
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
Naposledy upravil Ferdo Mravec : 14.03.10 at 21:41 Dôvod: doplnenie otázky
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
1.prijatú dotácieu zaúčtuješ ako PNZD a uvedieš v celej sume do záväzkov.
2. kúpa PC - VOZD v sume 995,09
3. na konci roka -ID v sume 800,-€/ v súlade so zmluvou/ preúčtuješ so VOZD.
A v knihe záväzkov,kde máš uvedenú dotáciu ponížiš záväzok o nákup PC v sume 800 €. Takže ku kocu roku v knihe záväzkov uvidíš, koľko ti ešte treba preúčtovať z dotácie v budúcom období. Tento záväzok si prenesieš do budúceho roka a pokračuješ v jeho ponižovaní v súlade so zmluvou. Máš na to čas 2 roky.
A na konci budúceho roka znova preúčtuješ ID do VOZD sumu vo výške čerpania dotácie.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ferdo Mravec Pozri príspevok
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
A ešte: nákup PC v členení VOZD zapíšeš do materiálu, nie do prevádzkovej réžie. Vyhľadaj si príspevky na tému: materiál alebo prevádzková réžia.
http://www.porada.sk/t74798-material-alebo-rezia.html
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ferdo Mravec Pozri príspevok
Prosím skontrolujte ma:
1. prijatá dotácia od UP na bank. účet - 3775,24 PD- PNZD
2. kupa PC 995,09 - záväzky, následne PD - prevádzková réžia- výdavok opoč. od základu dane
3.na konci roka PD - ID - príjmy podliehajúce dani 995,09
Dobre či zle????
A vo VPZ sa mi zvýšili ostatné príjmy o 995,-EUR, takže mi stúpol DZ, čo sa mi veľmi nepáči...Tak to teda má byť zaúčované?
Ako mám zaúčtovať nepoužitú časť dotácie??? O poskytnutí dotácie nemám žiadny doklad, len príjem na výpise z banky.
A ešte som sa chcela spýtať, že keď je PP uvedená suma PC 800,-Eur, a SZČO ho kúpila za 995,09, tak v ID mám uviesť len sumu 800,.Eur???
Veľmi pekne ďakujem...
Keď ste kúpili PC za 995,09 tak ID by mal byť na takú sumu. Neviem o akých 800 eur., píšete.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

ĎAkujem, ale jednej veci nerozumiem....v knihe záväzkov nemám uvedenú dotáciu, neviem na základe akého dokladu ju tam mám zapísať, SZČO mi dal len bank. výpis na ktorom je prijatá dotácia, iný doklad od UP nemám. Niečo mi SZČO zabudla dať? UP vystavuje nejaké potvrdenie o poskytnutí dotácie?
A ešte jedna otázočka...ZP na konci roka tiež prevediem cez ID keď mám v PP uvedené čerpanie naň???
Ak ano tak samostatne alebo spolu tým PC naraz (tak že spočítam dokopy čerpanie)??? Tiež v PP má uvedenú sumu čerpania 300,- Eur, a ZP platil 330,-eur.
Ďakujem za ochotu odpovedať, robím to prvý krát, takže musím nejako do toho prísť...
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

ĎAkujem, ale jednej veci nerozumiem....v knihe záväzkov nemám uvedenú dotáciu, neviem na základe akého dokladu ju tam mám zapísať, SZČO mi dal len bank. výpis na ktorom je prijatá dotácia, iný doklad od UP nemám. Niečo mi SZČO zabudla dať? UP vystavuje nejaké potvrdenie o poskytnutí dotácie?
A ešte jedna otázočka...ZP na konci roka tiež prevediem cez ID keď mám v PP uvedené čerpanie naň???
Ak ano tak samostatne alebo spolu tým PC naraz (tak že spočítam dokopy čerpanie)??? Tiež v PP má uvedenú sumu čerpania 300,- Eur, a ZP platil 330,-eur.
Ďakujem za ochotu odpovedať, robím to prvý krát, takže musím nejako do toho prísť...
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

800.- Eur má SZČO uvedených v PP na čerpanie dotácie, že kúpi za 800 euro PC. Lenže kúpil za 995 eur. Tak teda ako to je???
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ferdo Mravec Pozri príspevok
800.- Eur má SZČO uvedených v PP na čerpanie dotácie, že kúpi za 800 euro PC. Lenže kúpil za 995 eur. Tak teda ako to je???
Už som asi porozumela. PP - je podnikateľský plán. No k dotácii je podpísaná aj zmluva so SZCO a UPSV a potom prídu peniaze na BU. On má v pláne len za 800 e a platil viac. Do nákladov by som dala celú sumu 995, ale z dotácie odúčtovala len 800. Tak aj s poistným 330 do nákladov ale z dotácie 300. Praktický ten rozdiel musel platiť ako z vlastných zdrojov. A celú sumu dotácie do záväzkov aj platby do ZP a SP.
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

Tak tá zmluva by mala byť evidovaná v záväzkoch??? Lenže SZČO mi ju nedal!!! Aj o platení ZP má len ústrižok z počty. Nič viacej. Aký doklad mám založiť do záväzkov. či tieto ústrižky všetky naraz nalepené na jednom papieri???
A ešte na to PC- materiál- to mám uviesť aj v Inventárnom súpise zásob počítač???
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Záväzky vediete v programe na JU alebo píšete ručne do knihy, alebo do PC?
0 0
Ferdo Mravec Ferdo Mravec

Ferdo Mravec je offline (nepripojený) Ferdo Mravec

No už mám aj tú zmluvu s UP. záväzky vediem v programe Alfa.
Mám teda túto zmluvu teraz zapísať do záväzkov?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Ferdo Mravec Pozri príspevok
No už mám aj tú zmluvu s UP. záväzky vediem v programe Alfa.
Mám teda túto zmluvu teraz zapísať do záväzkov?
Otvorite si evidencia - záväzky - pridaj a vypíšete údaje, predmet dotácia, partner UPSV , suma , ID ...
0 0
Načítať ďalšie