Zavrieť

Porady

výpoveď zamestnanca pre neuhradenie mzdy

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Zamesnávateť mi nevyplatil už druhy mesiac mzdu, s odovodnenim ze nie su teraz na to prostriedky. Ihned ako budu, bude doplatena. Samozrejme ze chcem odist, pokial sa to nenakopi. Uz mam dohodnute pracovne miesto v inej spolocnosti, potrebujem ale vediet ci mozem na zaklade neuhradenej mzdy odist bez 2-mesacnej vypovednej lehoty, pretoze, som si isty ze tie 2 mesiace by som aj tak pracoval zadarmo. A kedze by vypoved bola uz podana, zamestnavatel by mi nevyplatil ani ostatne dva dlzne mesiace. Chcem Vas teda poprosit najst nejaku moznost uniku, bud vypovedou ihned, na zaklade lekarskej spravy o zlom zdravotnom stave a nezvkladani stresu alebo tak nejako.. zamestnavatel ma dobrovolne neuvolni, kedze nema za mna adekvatnu nahradu a sam vie ze dlho ju mat ani nebude.. Je mozne nejako ziskat dlznu sumu spat ?? podpisanu nemam ani jednu vyplatnicu, cize nema nijaky dokaz o ich vyplateni. Popripade som ochotny sa dohodnut na okamzitom uvolneni vymenou za to ze mi nemusi vyplatit odstupne za 2 mesiace, cize aj usetri. Je mozne sa takto dohodnut ?? vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Matthew DeWrong Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
    Zamesnávateť mi nevyplatil už druhy mesiac mzdu, s odovodnenim ze nie su teraz na to prostriedky. Ihned ako budu, bude doplatena. Samozrejme ze chcem odist, pokial sa to nenakopi. Uz mam dohodnute pracovne miesto v inej spolocnosti, potrebujem ale vediet ci mozem na zaklade neuhradenej mzdy odist bez 2-mesacnej vypovednej lehoty, pretoze, som si isty ze tie 2 mesiace by som aj tak pracoval zadarmo. A kedze by vypoved bola uz podana, zamestnavatel by mi nevyplatil ani ostatne dva dlzne mesiace. Chcem Vas teda poprosit najst nejaku moznost uniku, bud vypovedou ihned, na zaklade lekarskej spravy o zlom zdravotnom stave a nezvkladani stresu alebo tak nejako.. zamestnavatel ma dobrovolne neuvolni, kedze nema za mna adekvatnu nahradu a sam vie ze dlho ju mat ani nebude.. Je mozne nejako ziskat dlznu sumu spat ?? podpisanu nemam ani jednu vyplatnicu, cize nema nijaky dokaz o ich vyplateni. Popripade som ochotny sa dohodnut na okamzitom uvolneni vymenou za to ze mi nemusi vyplatit odstupne za 2 mesiace, cize aj usetri. Je mozne sa takto dohodnut ?? vopred dakujem.
    § 69 ZP

    (1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

    a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
    b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
    c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

    (3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    (4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
    dakujem velmi pekne.. chcel by som poprosit este navrhnut riesenie, co s tymi nedoplatkami. nechcem sa zamestnavatelovi vyhrazat sudom, ani kontrolami z DU a pod. Chcem to vyriesit aspon nejakym slusnym sposobom, ale samo treba to podlozit argumentom, alebo nieco take zakomponovat do vypovede ?? "obe strany sa dalej dohodli na vyrovnani si zaväzkov, co budu dokladovaj danovymi dokladmi" ?? Bude to stacit ?? co ak mi zamestnavatel odmietne vypoved podpisat ?? a bude sa to snazit natiahnut do dalsieho mesiaca ? aby vyuzil horizont jedneho mesiaca a zabranil mi podat okamzitu vypoved, t.j. bod 3, predchadzajuceho priispevku. Co v takom pripade ze sa rozhodne nepodpisat ju vobec ?? mam nejaku moznost ako dat vypoved bez toho aby to musel konatel podpisat ?? aky budem mat doklad o skonceni PP ?? dakujem

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    Matthew DeWrong Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne.. chcel by som poprosit este navrhnut riesenie, co s tymi nedoplatkami. nechcem sa zamestnavatelovi vyhrazat sudom, ani kontrolami z DU a pod. Chcem to vyriesit aspon nejakym slusnym sposobom, ale samo treba to podlozit argumentom, alebo nieco take zakomponovat do vypovede ?? "obe strany sa dalej dohodli na vyrovnani si zaväzkov, co budu dokladovaj danovymi dokladmi" ?? Bude to stacit ?? co ak mi zamestnavatel odmietne vypoved podpisat ?? a bude sa to snazit natiahnut do dalsieho mesiaca ? aby vyuzil horizont jedneho mesiaca a zabranil mi podat okamzitu vypoved, t.j. bod 3, predchadzajuceho priispevku. Co v takom pripade ze sa rozhodne nepodpisat ju vobec ?? mam nejaku moznost ako dat vypoved bez toho aby to musel konatel podpisat ?? aky budem mat doklad o skonceni PP ?? dakujem
    Môj názor je taký, že vôbec nepodávaš výpoveď, ale tak ako si mal odpoveď vyššie ukončuješ pracovný pomer okamžite. Čiže ty to zamestnávateľovi oznamuješ a nepotrebuješ k tomu jeho podpis.
    Viď § 70 Zákonníka práce:
    " Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ ako aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedný dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

    A ešte odporúčam prečítať si poriadne odpoveď vyššie - § 69 Zákonníka práce.
    Ak ťa možem este poprosit.. ako ho dorucit ? napisem ukoncenie pracovneho pomeru, ako dovod vymedzim neuhradenie mzdy. Poslem to doporucene. Aky mam dokaz o tom ze som to odoslal ?? pretoze zamestnavatel moze argumentovat ze obsahom zasielky nebol dany dokument, iba som zneuzil zasielku vo vhodnom termine. Ako sa mam zachovat v nasledujucich dnoch ? Zasielku si mozem prebrat aj sam, tym padom mam istotu ze bude podpisana, prevzata. Polozim ju konatelovi na stol s tym ze si idem vyprazdnit sufliky ?? A zajtra uz nepridem ?? ako zabezpecit aby mi zamestnavatel vyplatil dlznu sumu za predchadzajuce odpracovane obdobia ?? Mam narok na peniaze plynuce z vypovednej lehoty ?? V zmluve mam klauzulu s pokutou 2 mesacne priemerne platy ak nedodrzim pracovnu zmluvu. Je okazmie skoncenie pracovneho pomeru nedodrzanie zmluvy z mojej strany ?? je mozne narokovat si nieco od neho, kedze myslim ze on nedodrzal pracovnu zmluvu ?? Holka moc si mi pomohla, ak sa mi podari odtialto vypadnuut, asi ta pozvem na veceru ..

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    Matthew DeWrong Pozri príspevok
    Ak ťa možem este poprosit.. ako ho dorucit ? napisem ukoncenie pracovneho pomeru, ako dovod vymedzim neuhradenie mzdy. Poslem to doporucene. Aky mam dokaz o tom ze som to odoslal ?? pretoze zamestnavatel moze argumentovat ze obsahom zasielky nebol dany dokument, iba som zneuzil zasielku vo vhodnom termine. Ako sa mam zachovat v nasledujucich dnoch ? Zasielku si mozem prebrat aj sam, tym padom mam istotu ze bude podpisana, prevzata. Polozim ju konatelovi na stol s tym ze si idem vyprazdnit sufliky ?? A zajtra uz nepridem ?? ako zabezpecit aby mi zamestnavatel vyplatil dlznu sumu za predchadzajuce odpracovane obdobia ?? Mam narok na peniaze plynuce z vypovednej lehoty ?? V zmluve mam klauzulu s pokutou 2 mesacne priemerne platy ak nedodrzim pracovnu zmluvu. Je okazmie skoncenie pracovneho pomeru nedodrzanie zmluvy z mojej strany ?? je mozne narokovat si nieco od neho, kedze myslim ze on nedodrzal pracovnu zmluvu ?? Holka moc si mi pomohla, ak sa mi podari odtialto vypadnuut, asi ta pozvem na veceru ..
    Tak ak mu to chceš doručiť poštou a chceš mať istotu tak aj Zákonník práce hovorí, že to musí byť zaslané doporučene. Z vlastnej skúsenosti ti radím využiť tzv. doporučený list s doručenkou, akú používajú napr. súdy, keď ti po podpísaní a prevzatí vo firme jednu časť podpísanú človekom, ktorý zásielku prevzal pošta doručí naspäť. Myslím si, že ak napíšeš aj sprievodný list, že v prílohe zasielaš okamžité skončenie prac. pomeru v zmysle § 69 ZP, tak asi nepochodí veľmi s tým, že v obálke bolo niečo iné.
    Pokiaľ ide o ušlú mzdu ideálne je podať čo najskôr trestné oznámenie. Moja osobná skúsenosť, keď prišla zamestnávateľovi predvolanka na vypočutie zrazu sa peniaze na výplatu našli. Tak budeš mať väčšiu šancu.
    To, či by išlo v tvojom prípade o porušenie pracovnej zmluvy neviem posúdiť, pretože neviem ako je zmluva koncipovaná a čo všetko sa považuje za jej nedodržanie / je to na dobu určitú?/.
    Prebrať si to sám nie je šťastne riešenie. Ešte máš možnosť ak máš dobrých kolegov prísť s ňou k šéfovi do kancelárie aj s 2 kolegami a ak odmietne podpísať šéf prevzatie, tak nech ti to podpíšu aj s dátumom kedy to bolo títo dvaja svedkovia. Aj tak by sa to malo považovať za doručené.
    Nárok na odstupné asi mať budeš, podľa § 69 ods. 3. Tak držím palce a veľa šťastia.
    Naposledy upravil Dana7 : 21.04.10 at 13:40
    Dobry den,
    moze mi este niekto prosim objasnit, ako je to v pripade, ak sa jedna o viacnasobne nevyplatenie mzdy, podla odseku 3, je mozne prac. pomer okamzite skoncit len po dobu jedneho mesiaca, odkedy zacala plynut doba, kedy je mozne pomer okamzite ukokncit..cize ak nemame vof irme mzdu od marca, mozem ako dovod okamziteho ukoncenia uviest 31 augusta nevypltenie mzdy za mesiac jul , naklko tato situacia nastala znova?

    dakujem pekne za odpoved.

    výpoveď zamestnanca pre neuhradenie mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.