Zavrieť

Porady

odpis leasingu

riki riki

riki je offline (nepripojený) riki

Dobrý deň, prosím Vás môžte mi poradiť?
Koľko treba odpisovať úžitkové auto kúpené na leasing tohto roku? Podľa leasingových splátok v mojom prípade 36 mesiacov, čiže 3 roky alebo treba auto odpisovať viac rokov?
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

riki, auto odpisuješ presne 36 mesiacov
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

riki
Dobrý deň, prosím Vás môžte mi poradiť?
Koľko treba odpisovať úžitkové auto kúpené na leasing tohto roku? Podľa leasingových splátok v mojom prípade 36 mesiacov, čiže 3 roky alebo treba auto odpisovať viac rokov?
Daňový odpis leasing je 36 mesiacov, účtovný má byť podľa skutočného opotrebenia.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

To je pravda, ale pokiaľ si stanovíš, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným, tak aj tie účtovné budeš mať 36 mesiacov.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Odpisuješ 36 mesiacov v prípade že sa ti rovnajú účtovné a daňové odpisy. Treba však odpis počítať presne na mesiace od zaradenia. Napr. ak zaradíš do používania 1.7. môžeš si v tomto roku uplatniť odpis len za 6 mesiacov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jozef I
Odpisuješ 36 mesiacov v prípade že sa ti rovnajú účtovné a daňové odpisy. Treba však odpis počítať presne na mesiace od zaradenia. Napr. ak zaradíš do používania 1.7. môžeš si v tomto roku uplatniť odpis len za 6 mesiacov.
Iba doplním, že odpisujeme rovnomerne počas celej doby trvania lízingu. Najmenej 36 mesiacov .
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Môžem sa opýtať - že ako mám účtovať odpisy, keď účtovné aj daňové odpisy budú na 48 mesiacov? - Je to vôbec možné pri leasingu /36 mes.-neplatič DPH/
Asi som nechápavá, ale môže mi niekto napísať, presné účtovanie /predkontáciu daňového a účtovného odpisu/ konkrétne na aký účet účtujem daňový a na aký účtovný odpis. - neviem,ako to treba rozlíšiť.
Alena
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Alenaa, leasingová zmluva može byť uzatvorená aj na viac ako len na 36 mesiacov.
Podstatné je, že leasing musí byť minimálne na 36 mesiacov, teda musí trvať minimálne 3 roky, maximum nie je stanovené.
Daňové a účtovné odpisy sa ti rovnajú vtedy, ak si to firma stanoví. Bez ohľadu na množstvo rokov odpisovania.
Ale máš výhodnejšie, ak sa ti účtovné a daňové odpisy rovnajú, lebo potom nemusíš v daňovom priznaní uvádzať rozdiel medzi nimi ako pripočitateľnú alebo odpočitateľnú položku.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ale zmluva leasingová zmluva je na 36 mesiacov a ja som si myslela, že keď osobné auto treba odpisovať 4 roky - dala som to na 48 mesiacov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alenaa
Ale zmluva leasingová zmluva je na 36 mesiacov a ja som si myslela, že keď osobné auto treba odpisovať 4 roky - dala som to na 48 mesiacov.
To máš síce pravdu, že auto sa odpisuje 4 roky, ale lízing sa riadi inými predpismi, pozri zákon o dani z príjmov.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Normálne by sa auto malo odpisovať 4 roky, ale keď je to na leasing, tak to odpisuješ presne podľa dĺžky trvania leasingovej zmluvy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katarína STR
Normálne by sa auto malo odpisovať 4 roky, ale keď je to na leasing, tak to odpisuješ presne podľa dĺžky trvania leasingovej zmluvy.
Sme v rovnakej časovej rovine.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

No dobre, ale keď som to robila zle, t.j. som to rozrátala na 48 mesiacov, v r.2004, v roku 2005 ako mám pokračovať, po starom alebo po novom?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Alenaa, ja byť na tvojom mieste, tak pokračujem po novom. Teda si prepočítaš ten leasing ešte raz a v tomto roku si to daj už správne. Vieš, aby si potom mala zle len jeden rok, teda rok 2004 a nie aj všetky ďalšie.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ďakujem!!!!!!!!!!!!
0 0
Denny Denny

Denny je offline (nepripojený) Denny

ja som si myslel, že pokiaľ leasujem auto tak nemôžem naň ako nájomca uplatňovať žiadne odpisy, nakoľko ho mám len v prenájme, až kým si ho za symbolickú kúpnu cenu od les. spoločnosti neodkúpim....
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

§ týkajúce sa odpisu leasingu sú § 26 ods. 8 až 10 ZDP, postupy účtovania JÚ § 10a
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Prosím o odobrenie môjho postupu pri uplatňovaní odpisov "lízovaných" strojov:

trvanie lízingu: 48 mesiacov
nadobúdacia cena (istina): Sk 2 300 000,--
začiatok nájmu: 12.10.2004

Tieto stroje by mali patriť do 2. odpis. skupiny, odpisovanie 6 rokov, ale keďže sú odpisované, tak sa odpíšu za tých 48 mesiacov v plnej výške istiny?

Odpisy r. 2004: 2300000/48*3=143 750,-- zaokrúhlene
Odpisy r. 2005: 2300000/48*12=575 000,--

Je môj postup správny? Účtujeme v JU.

Ďakujem
Naposledy upravil ZuzanaP : 16.11.05 at 05:42 Dôvod: doplnenie
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?

Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy). Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove.

Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mudroš
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?

Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy). Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove.

Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Som veľmi rada, že prestávam byť na Porade s týmto názorom osamotená. :-)
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Kto chce podnikať 50 rokov? Mne stačí aj 20 (neviem či som neprehnal).Starší majetok nemusí mať takú životnosť ako sú odpisy. A možno sa čaká na lepšie časy, keď dane nebudú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať