Zavrieť

Porady

skladová evidencia JU/SZČO-predaj oblečenia

Prajem poraďákom pekný deň, chcem sa spýtať ako je to s vedením skladovej evidencie v JU (neplatca DPH). Moja známa (SZČO- živnostníčka) si otvára malú predajňu (cca.25m2) s oblečením všetok tovar bude na vešiakoch (nebude mať fyzicky sklad ). Je potrebné v zmysle zákona viesť skladovú evidenciu v jej prípade? V postupoch účtovania v JU som našiel: (8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Stačilo by v internej smernici uviesť, že jednotlivé druhy (všetky druhy predávaného tovaru) zásoby sa budú dávať do spotreby? Alebo aj napriek časti 8 musí viesť knihu zásob a v nej skladovú evidenciu predávaného tovaru?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    tu to máš dobre popísané..aj ked to nie sú odevy...

    http://www.porada.sk/t32417-skladove-hospodarstvo.html

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    rodina1, zdenka131, JarkaL, Rozalka, Mária27, Lubaba, Marína
    7

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Opravím sa nie že som toho názoru , ale som za to že skladovú evidenciu tovaru musíte viesť :

    Postupy JU

    Obsahové vymedzenie účtovných kníh
    § 3

    (1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
    (2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
    (3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
    a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
    b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
    c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
    § 6
    Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov
    (8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

    (9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.
    10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.
    Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
    § 8

    (4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    1(5) Pri uzavieraní knihy zásob sa v zásobách vykážu aj zásoby podľa § 6 ods. 10.
    Zásady pre členenie majetku a záväzkov
    § 9


    (6) Zásoby sa členia na
    a) materiál,
    b) vlastnú výrobu,
    c) zvieratá,
    d) tovar.
    § 11
    Zásoby
    (4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

    Účtovná závierka
    § 22

    (1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

    (2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

    (3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

    (4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

    Výkaz o majetku a záväzkoch
    5. V riadkoch 05 až 07 sa vykazujú údaje z knihy zásob v ocenení podľa § 25 zákona

    Zákon o účtovníctve Vám doporučujem preštudovať .Ja neviem prečo sa každý tak bráni tej skladovej evidencii ....však je to súčasť účtovníctva.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    doktor01 Pozri príspevok
    Áno je tam riešená problematika skladoveho hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.
    Vyjadrím svoj názor : tovar sa nedáva priamo do spotreby.Priamo do spotreby môžete dať napr.kancelársky papier ,aj to musíte mať určené Internou smernicou .

    Z horeuvedného linku vyberám tento príspevok, ktorý hovorí za všetko
    http://www.porada.sk/299107-post3.html

    Ja som toho názoru , že skladovú evidenciu tovaru viesť musíte .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    doktor01 Pozri príspevok
    Áno je tam riešená problematika skladového hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.
    Žiaľ opakovane sa vyskytujú príspevky tohto druhu, kedy sa zamieňa spôsob účtovania (spôsob vedenia účtovníctva) s evidenciou, operatívnou evidenciou, analytickou evidenciou, pomocnými knihami /JU/ ap.
    Fakt, že v zmysle postupov účtovania /platí pre JU aj PU/ môžeme účtovať priamo do spotreby, nikdy neznamená, že tieto zásoby neevidujeme, neinventarizujeme, hrubo povedané - budeme ich mať už navždy z krku.

    V PU /nejdem to teraz hľadať/ podľa postupov účtovania UJ sama rozhodne o druhoch zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby, vždy však s ohľadom na skutočnú potrebu - spotreba musí byť adekvátna a posudzuje sa pri uzávierke. To zn. že neprimerane vysoké nákupy s obľubou realizované v posledných dňoch účtovného obdobia treba posúdiť, či reálne mohli byť spotrebované a ak nie, tak sa preúčtujú z nákladov na sklad.

    V JU - kde sa účtujú príjmy a výdavky, ťažko môžeš účtovať "na sklad", neúčtuješ o tovare ako VNZD, to však neznamená, že si nevedieš evidenciu zásob. SKLAD = evidencia zásob, neznamená vždy nutne osobitnú miestnosť s regálmi. U teba je sklad=predajňa=odevy na stojanoch, v poličkách, na vešiakoch...........

    Spôsob evidencie si určíš sama - najjednoduchšie je to možno riešiť evidenciou dodacích listov, kde si poznačíš dátum predaja /len ako príklad/
    .

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    doktor01 Pozri príspevok
    A ešte keď si bude známa uplatňovať paušálne výdavky (40%) aj tak musí viesť skladovú evidenciu? ...A ako sa dá skladovo evidovať tovar napríklad keď od dodávateľa nakúpim oblečenia na kg alebo na vrecia....
    ... pripomína mi to second-hand. Ak áno, prečítaj si napr.
    http://www.porada.sk/t25505-zivnostn...e-vydavky.html

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Účtujem synovcovi predajňu potravín v JÚ, kde všetky nákupy idú do výdajov. Nie je možné viesť denne evidenciu nákupu a predaja, predstavte si to skladové hospodárstvo počet pečiva nákup, predaj zostatok, alebo chlieb, či iné potraviny. Je to malý obchodík, 2x ročne vykoná fyzickú inventúru, podľa dodacích listov uvedenie nákupné ceny a celkový stav inventúry podľa druhu a sumy. Keď som ho upozornila na to, že budeš musieť viesť skladovú evidenciu denného predaja a nákupu, tak mi oznámil, že radšej pôjde na Úrad práce, nech ho živí štát, lebo tých pár centov rozdielu medzi nákupom a predajom mu nestojí za tieto problémy a náklady na zamestnanca, ktorý by to denne nahadzoval do ERP. Pri ročnej závierke je samozrejme priložená aj inventúra zásob z fyzickej inventúry. Spĺňa takto podmienku :
    v riadkoch 05 až 07 Výkaz o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje zo stavu zásob v ocenení podľa § 25 zákona.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    KEJKA Pozri príspevok
    ja si myslím, že v prípade potravín tvoj postup je v poriadku. chlieb-rožky sa predsa musia predať hneď po nákupe.
    Alkohol by som však evidovala, včítane piva, vína.
    Dá sa predpokladať, že napr. minerálky sa kupujú priebežne, podľa potreby. A množstvo iných položiek.
    Akurát si neviem predstaviť ako to robí s ERP- tam eviduje naozaj iba tržby, nie je to prepojené na položky, hej?
    V prípade second-handu, či čo to zadávateľka má, tam je to predsa len iné. nakupuje na kg, všetko chce mať vo VOZD, predáva však na ks - nejakú evidenciu musí zabezpečiť aby preukázala svoje výdavky ako opodstatnené.
    Alkohol samozrejme eviduje, máva často kontroly na alkohol, všetko je v poriadku, celá evidencia alkoholu. Všetok tovar predáva cez ERP, ale nemá ho tam naskladovaný, jeho skladovou evidenciou je fyzická inventúra nákupných cien a skutočný stav na predajni a v sklade. Iné je to v supermaketoch, kde sa všetok tovar naskladnieva, iné je to v maličkých potravinách.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    dan Pozri príspevok
    tu to máš dobre popísané..aj ked to nie sú odevy...

    http://www.porada.sk/t32417-skladove-hospodarstvo.html
    Áno je tam riešená problematika skladoveho hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    KEJKA Pozri príspevok
    Žiaľ opakovane sa vyskytujú príspevky tohto druhu, kedy sa zamieňa spôsob účtovania (spôsob vedenia účtovníctva) s evidenciou, operatívnou evidenciou, analytickou evidenciou, pomocnými knihami /JU/ ap.
    Fakt, že v zmysle postupov účtovania /platí pre JU aj PU/ môžeme účtovať priamo do spotreby, nikdy neznamená, že tieto zásoby neevidujeme, neinventarizujeme, hrubo povedané - budeme ich mať už navždy z krku.

    V PU /nejdem to teraz hľadať/ podľa postupov účtovania UJ sama rozhodne o druhoch zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby, vždy však s ohľadom na skutočnú potrebu - spotreba musí byť adekvátna a posudzuje sa pri uzávierke. To zn. že neprimerane vysoké nákupy s obľubou realizované v posledných dňoch účtovného obdobia treba posúdiť, či reálne mohli byť spotrebované a ak nie, tak sa preúčtujú z nákladov na sklad.

    V JU - kde sa účtujú príjmy a výdavky, ťažko môžeš účtovať "na sklad", neúčtuješ o tovare ako VNZD, to však neznamená, že si nevedieš evidenciu zásob. SKLAD = evidencia zásob, neznamená vždy nutne osobitnú miestnosť s regálmi. U teba je sklad=predajňa=odevy na stojanoch, v poličkách, na vešiakoch...........

    Spôsob evidencie si určíš sama - najjednoduchšie je to možno riešiť evidenciou dodacích listov, kde si poznačíš dátum predaja /len ako príklad/
    .
    A ešte keď si bude známa uplatňovať paušálne výdavky (40%) aj tak musí viesť skladovú evidenciu? Veď štátu môže byť jedno aké sú jej reálne výdavky.
    A ako sa dá skladovo evidovať tovar napríklad keď od dodávateľa nakúpim oblečenia na kg alebo na vrecia (v dodacom liste a faktúre nie sú uvedené ks jednotlivých položiek)? Samozrejme, že ona bude predávam na ks (neviem si predstaviť predávať košele, trička,.. na kg).

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pri predaji tovaru sa neoplatia paušálne výdavky. Niečo stojí tovar, niečo nájom priestorov,..... alebo je to predaj s tak vysokou maržou?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja si myslím, že v prípade potravín tvoj postup je v poriadku. chlieb-rožky sa predsa musia predať hneď po nákupe.
    Alkohol by som však evidovala, včítane piva, vína.
    Dá sa predpokladať, že napr. minerálky sa kupujú priebežne, podľa potreby. A množstvo iných položiek.
    Akurát si neviem predstaviť ako to robí s ERP- tam eviduje naozaj iba tržby, nie je to prepojené na položky, hej?
    V prípade second-handu, či čo to zadávateľka má, tam je to predsa len iné. nakupuje na kg, všetko chce mať vo VOZD, predáva však na ks - nejakú evidenciu musí zabezpečiť aby preukázala svoje výdavky ako opodstatnené.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... pripomína mi to second-hand. Ak áno, prečítaj si napr.
    http://www.porada.sk/t25505-zivnostn...e-vydavky.html
    Nie je to second-hand. Tovar (textil a oblečenie) bude len nový ale dodávaťeľ ho fakturuje len na vrecia (nešpecifikuje koľko čoho obsahuje vrece).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.