Zavrieť

Porady

Účtovník nechce odovzdať účtovníctvo

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jado16 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.
Keďže ste nepodpísali žiadnu zmluvu, tak sa musíte len dohadovať...
Principiálne sa dá účtovníctvo odovzdať aj v priebehu roka...
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jado16 Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci ma uctovnik pravo odmietnut odovzdat uctovnictvo s tym, ze sa to neda pocas roka, iba na konci roka. Moj muz je zivnostnik a rozhodli sme sa, ze uctovnictvo zacnem robit ja. Chceli sme, aby uctovnik odovzdal uctovnictvo a ten to odmietol. Ziadna zmluva s nim spisana nebola. Mohli by ste mi povedat ako to funguje v praxi a ako postupovat dalej? Dakujem velmi pekne.
Nemá právny nárok Vám zadržiavať účtovné doklady , pokiaľ klient už nemá záujem o ďalšie dodávanie účtovníckych služieb.Samozrejme treba ukončiť korektne spoluprácu a to vyplatením prípadných záväzkov voči účtovníčke zo strany podnikateľa.

Ďalej pokračujte písomne (doporučeným listom) kde oznámite dátum , kedy si prídete pre doklady.Nekomunikujte už telefonicky .
8 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Žiadajte od účtovníčky vyhotoviť všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, zároveň jej oznámte, že s ňou končíte spoluprácu a môžete pokračovať v účtovaní od nasledujúceho dátumu. Peňažný denník k ukončeniu vám musí dať, taktiež všetky súvisiace zostavy a nehovorím už o účtovných dokladoch, tie sú vašim majetkom. Ale netreba zabudnúť vyrovnať si záväzok voči nej, tak ako písala Zitka vyššie.
6 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zrejme by ste zažili veľké prekvapenie v akom stave máte účtovníctvo, keď sa zdráha vrátiť vám ho.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No neviem, ale ak robi ucto na PC, tak asi nepojde len tak zobrat doklady a pokracovat u seba na inom programe v priebehu roka.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso Pozri príspevok
No neviem, ale ak robi ucto na PC, tak asi nepojde len tak zobrat doklady a pokracovat u seba na inom programe v priebehu roka.
Ak dostane všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, ako píše ondrejvla, nie je problém nahodiť si ich ako počiatočné stavy, v akomkoľvek programe.
3 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Napadá ma taká banalita, zaplatili ste tomu účtovníkovi za ten polrok tak ako sa dohodlo ? Pretože inak nemá dôvod robiť problémy
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .


Toto je jeden z bodov teda jeho časť , ktorý som pred časom napísala do návrhu jednej zmluvy na účtovnícke práce ,teda dovolila som si napísať. Poslala som to klientke , aby si zmluvu dala pozrieť jej právnikovi , ktorý pre ňu robí právne služby .
Právnik mi časť vety červeným pekne vyčiarkol s poznámkou , nakoľko je to v rozpore so zákonom.

Chcem tým povedať len to , že či už majú vyrovnané záväzky medzi sebou , alebo nie .....účtovníčka musí doklady vydať . Ale účtovníčka .....má právo od klienta vymáhať zasa jej pohľadávky a to počnúc súdom a končiac exekútorom , pokiaľ sa obe strany korektne nedohodnú.



0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick Pozri príspevok
Ak dostane všetky výstupné zostavy k danému dátumu písomne, ako píše ondrejvla, nie je problém nahodiť si ich ako počiatočné stavy, v akomkoľvek programe.
Ale asi by bolo nerentabilna nahadzovat v auguste osem mesiacov znova rucne nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misomiso Pozri príspevok
Ale asi by bolo nerentabilna nahadzovat v auguste osem mesiacov znova rucne nie?
Ak je vytlačený peňažný denník, nie je potrebné znovu nahadzovať účtovníctvo spätne. Nová účtovníčka zaeviduje len počiatočné stavy...
1 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zitka ale k uzatvoreniu zmluvy treba dvoch. Je otázne, prečo si s tým vyčiarknutím súhlasila.
A je otázne, prečo to právnik vyšktrol. Jena možnosť je, že ak so službami nebude klient spokojný, bude držať účtovníka v hrsti časťou nevyplatených financií a nech sa účtovník s ním súdi, na čo možno nebude mať chuť a čas a hodí nad tým rukou. A zasa je na koni klient.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tiež som riešila zopár prípadov ukončenia spolupráce s klientom. Aj keď som to nemala definované v zmluve tak ako Zitka, odovzdanie dokladov som vždy podmienila uhradou poslednej faktúry (staršie dlhy nemám) - a zatial som nemala problém dohodnúť sa ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Zita5 Pozri príspevok
V prípade ukončenia zmluvy dodávateľ bezodkladne odovzdá všetky doklady a účtovné výkazy odberateľovi, až po vyrovnaní všetkých finančných záväzkov ,týkajúcich sa zmluvne objednaných vzťahov .


Toto je jeden z bodov teda jeho časť , ktorý som pred časom napísala do návrhu jednej zmluvy na účtovnícke práce ,teda dovolila som si napísať. Poslala som to klientke , aby si zmluvu dala pozrieť jej právnikovi , ktorý pre ňu robí právne služby .
Právnik mi časť vety červeným pekne vyčiarkol s poznámkou , nakoľko je to v rozpore so zákonom.

Chcem tým povedať len to , že či už majú vyrovnané záväzky medzi sebou , alebo nie .....účtovníčka musí doklady vydať . Ale účtovníčka .....má právo od klienta vymáhať zasa jej pohľadávky a to počnúc súdom a končiac exekútorom , pokiaľ sa obe strany korektne nedohodnú.


Čo je to bezodkladne? To akože ti o polnoci zazvoní pri dverách, že si berie papiere a ty si pôjdeš ruky-nohy dolámať, aby si mu bezodkladne vyhovela?
Tá vyškrtnutá veta: tak, ako napísal/a Manuál - veď je to predsa zmluva, dohoda, nie? Keď sa takto dohodnete, podpisom dohodu potvrdíte, tak v rozpore s akým zákonom to bude?
Súd, exekútor - tak to mať potom v zmluve splatnosť mesačne vopred s tým, že ak tí peniaze na príslušný mesiac neuhradil, nemusíš mu za ten mesiac spracovať účto. Klient by si veľmi dobre a rýchlo rozmyslel, či ti dá peniaze načas, alebo či radšej zaplatí pokutu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Tiež som riešila zopár prípadov ukončenia spolupráce s klientom. Aj keď som to nemala definované v zmluve tak ako Zitka, odovzdanie dokladov som vždy podmienila uhradou poslednej faktúry (staršie dlhy nemám) - a zatial som nemala problém dohodnúť sa ...

Ja nevravím , že mám problém dohodnúť sa .My sme sa dohodli aj mimo právnika .
Ja som spomenula , že podľa právnika je nevrátenie dokladov z dôvodu nezaplatenia pohľadávky účtovníčky v rozpore so zákonom.

Ja som doposiaľ tiež nemala problém .Jednoducho mám klientku , ktorá má svojho právnika na jej podnikateľskú činnosť a všetky zmluvy ktoré má podpísať , si dá prejsť právnikovi a odobriť . Tak tiež išla právnikovi aj moja zmluva na odsúhlasenie , z ktorej vyvstalo prečiarknutie horeuvedeného .

Pár vecí tam bolo takých , že by som právnika bola poslala kade ľahšie a spýtala sa , že za čo vôbec u neho klientka platí za právne rady .Ale o tom sa nebudem rozpisovať , nakoľko by som bola mimo témy .

K uvedenému , že nemôžeme podmieňovať alebo viazať vrátenie dokladov klienta na nezaplatenie odmeny (alebo pohľadávky účtovníka ) nakoľko je to v rozpore so zákonom, tak k tomu by sa mali vyjadriť právnici, že konkrétne ktorý § porušujeme (podľa právnikov).
1 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Nechápem, ako môže byť vzájomná dohoda dvoch strán v uzatvorenej zmluve v rozpore so zákonom. Takúto logiku majú len právnici, ktorým to nepasuje do karát a nechávajú si otvorené zadné dvierka.
Ešte doplním, v rozpore s akým zákonom, to neuviedol ? A v rozpore so zákonom nie je to, keď nezaplatí klient včas ?
Naposledy upravil Manual : 28.07.10 at 06:25
4 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak by sa v zmluve dohodli na záložnom práve /od §151 občianského zákonníka/
bola by klauzulka v poriadku - inak sú účtovné doklady majetkom klienta a t.j. že by boli zadržiavané skutočne v rozpore so zákonom
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual Pozri príspevok
Nechápem, ako môže byť vzájomná dohoda dvoch strán v uzatvorenej zmluve v rozpore so zákonom. Takúto logiku majú len právnici, ktorým to nepasuje do karát a nechávajú si otvorené zadné dvierka.
Ešte doplním, v rozpore s akým zákonom, to neuviedol ? A v rozpore so zákonom nie je to, keď nezaplatí klient včas ?
Presne si to vystihol .Právnik zákon ani paragraf neuviedol.

Ja som proste v dobrej viere spravila návrh zmluvy o poskytovaní účtovníckych služieb , kde sama som predmetnú zmluvu poslala klietke emailom ,a vyslovene som jej napísala , aby si ju dala pozrieť právnikovi. S dobrým pocitom a čistým svedomím , že budem mať jednu zmluvu odobrenú právnikom a možno aj použiteľnú do budúcna.
Z uvedenej zmluvy som mala veľmi dobrý pocit, a vôbec som nemala úmysel sa zbavovať zodpovednosti .To by som bola zrejme
nenormálna , aby som niečo také spísala a ešte si to poslala aj odobriť právnikovi .

Lenže .....prišiel deň "D" a klientka nechtiac v záplave jej povinností si neuvedomila , že mi preposlala zmluvu odkontrolovanú právnikom a poslala mi k tomu aj pokec právnika .Jednoducho dostala email , dala poslať ďalej ......a ja som skoro dostala infarkt a neverila som tomu , že ten človek a právnik so zvučným menom môže niečo také napísať, ako napísal .

Jedným slovom čo mňa veľmi urazilo " účtovníčka sa zbavuje veškerej zodpovednosti " .
Vychádzam z toho , že okrem stanovených mojich povinností a zodpovednosti, ako dodávateľa služby, som do stanovených povinností a zodpovednosti objednávateľa služby, zakotvila aj § 5 odst.2 Zákona o účtovníctve , ktorý mi tento právnik vyškrtol a zrejme z toho usúdil aj ostatné , nakoľko zrejme nepozná podstatu toho paragrafu .

Ale ospravedlňujem sa to som už .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Ja nevravím , že mám problém dohodnúť sa .My sme sa dohodli aj mimo právnika .
Ja som spomenula , že podľa právnika je nevrátenie dokladov z dôvodu nezaplatenia pohľadávky účtovníčky v rozpore so zákonom.

Ja som doposiaľ tiež nemala problém .Jednoducho mám klientku , ktorá má svojho právnika na jej podnikateľskú činnosť a všetky zmluvy ktoré má podpísať , si dá prejsť právnikovi a odobriť . Tak tiež išla právnikovi aj moja zmluva na odsúhlasenie , z ktorej vyvstalo prečiarknutie horeuvedeného .

Pár vecí tam bolo takých , že by som právnika bola poslala kade ľahšie a spýtala sa , že za čo vôbec u neho klientka platí za právne rady .Ale o tom sa nebudem rozpisovať , nakoľko by som bola mimo témy .

K uvedenému , že nemôžeme podmieňovať alebo viazať vrátenie dokladov klienta na nezaplatenie odmeny (alebo pohľadávky účtovníka ) nakoľko je to v rozpore so zákonom, tak k tomu by sa mali vyjadriť právnici, že konkrétne ktorý § porušujeme (podľa právnikov).
Zitka, moja reakcia nebola na tvoj príspevok, skôr na príspevok zadavatelky. Nenapísala, či má vyrovnané záväzky voči účtovníčke a možno práve v tom je koreň problému ...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
§ 5 odst.2 Zákona o účtovníctve , ktorý mi tento právnik vyškrtol
uvedený § má svoj zákonný pôvod !
btw: Zitka chápem tvoje rozhorčenie, máš pravdu ,
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, moja reakcia nebola na tvoj príspevok, skôr na príspevok zadavatelky. Nenapísala, či má vyrovnané záväzky voči účtovníčke a možno práve v tom je koreň problému ...
Ja viem Veronika, ja som sa chytila citácie Tvojho príspevku , ale odpoveď bola v podstate všeobecná .

Samozrejme , že zo zadanej otázky môže vyplývať , že SZČO nemá vyrovnané záväzky voči účtovníčke .To by mohla ešte zadávateľka doplniť .

Ja by som sa tiež na mieste účtovníčky bránila, ak by to tak malo byť .Každý chce mať zaplatené za odvedenú prácu .Lenže dneska sa podnikatelia k účtovníkom chovajú , ako keby účtovník nepotreboval platiť náklady spojené s vedením účtovnítva , náklady s podnikaním, náklady s platbami daní a odovodov do fondov ....atď.ˇučtovníčka je taký istý podnikateľský subjekt ako ostatní podnikatelia
resp.živnostníci .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať