Zavrieť

Porady

Záchod v záhradke

Zdravím Vás. Chcel by som si v chatke v záhradke spraviť záchod, aj sprchu. Problém je v tom že tam nie je kanalizácia. Niekto to má spravené len tak do stratena ale rád by som si to spravil trošku šetrnejšie k prírode. Neviete niekto ako spraviť nejakú jednoduchú čističku odpadu? Pôvodne som chcel zakopať nejaký 150 l plastový sud a do neho by šiel odpad, potom z toho nejakou drenážnou trubkou odvod popod trávnik alebo nejaké kvety. Ale neviem ešte či to bude dobré. Dajte niekto nejakú radu, skúsenosti. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    henry_sk je offline (nepripojený) henry_sk

    henry_sk
    podľa mňa je 150-200l sud tak akurát pre záhradné WC - malo by vystačiť na jeden rok a keď už bude plný do 3/4, vsypete baktérie pre septiky a po troch týždňoch doň môžete hodiť čerpadlo a polievať trávnik a stromy...

    ale ak tam chcete zaústiť aj odtok zo sprchy, bude naozaj potrebná 1000l nádrž

    radšej nájdite spôsob, ako sa zbaviť vody zo sprchy - napr. vsakovaním do štrku pod sprchou...
    väčšinou, keď sa vonku potrebujete osprchovať je aj riadne teplé a suché počasie, takže voda v pohode vsiakne

    jasomlaco je offline (nepripojený) jasomlaco

    jasomlaco
    Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

    Ďakujem.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Baktérie rozkladajúce org.odpad sú živé organizmy , ak budeš používať súčastne aj chemické prostriedky, tak ich vyhubíš
    http://www.bakterie-enzymy.cz/bio-golem-s-na-septiky/d-71268/

    pozri aj tu : http://www.google.sk/search?q=chemic...ient=firefox-a

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    jasomlaco Pozri príspevok
    Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

    Ďakujem.
    Hore na ten sud si môžeš dať drevenú stoličku s operadlom, do ktorej vyrežeš kruhový otvor. A máš kráľovské WC

    henry_sk je offline (nepripojený) henry_sk

    henry_sk
    obsah klasického suchého záchoda a babky na dvore mi nikdy nepáchol tak, ako tie prenosné umelé, ktoré sú postavené na rôznych staveniskách, alebo festivaloch

    podľa mňa aj z plastového sudu bude pekne smrdieť, kým sa nevsypú baktérie - aké máte skúsenosti so zápachom a čo proti tomu?

    mmaarreekk je offline (nepripojený) mmaarreekk

    mmaarreekk
    ahoj,

    obyčajná latrína - vykopaná jama s búdkou - nestačí? Ak tam budete chodiť občasne, mala by vyhovovať a vzhľadom na predpokladané množstvo materiálu sa to v pohode vstrebá...

    jasomlaco je offline (nepripojený) jasomlaco

    jasomlaco
    Stačila by aj obyčajná latrína, ale som to myslel skôr tak že by som tam mal odvedený aj odtok z nejakého umývadla. Občas treba umyť kotlík, taniere, poháre. Niekde som čítal že je to dobré aj tak aby záchod išiel samostatne do nejakej zakopanej nádoby a z nej urobiť odtok drenážnou rúrkou niekde pod kvetinový záhon. A zvlášť nádobu na odtok z umývadla, tá by nemusela mať dno, len ju dať do štrku aby to šlo do stratena. Asi to spravím tak. Ale vďaka vám za nápady.

    Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

    Matias.S
    Najsetrnejsie k životnému prostrediu by bolo ak chceš kombináciu WC a sprcha jednoznačne ČOV, sú rozne cenové relácie aj veľkosti .... latrína nie je riešenie šetrné k ŽP.

    Pozri si:

    http://www.fonhit.sk/radykcov.htm

    E-Marián je offline (nepripojený) E-Marián

    E-Marián
    jasomlaco Pozri príspevok
    Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

    Ďakujem.
    Neboj, jar im nevadí. Hlavne nepoužívaj chlór.

    Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

    Matias.S
    E-Marián Pozri príspevok
    Neboj, jar im nevadí. Hlavne nepoužívaj chlór.
    Vadí im aj to keď nemajú stály prísun kalu ,.-)

    .... pozri si aj ostatné témy ohľadom čov a žúmp ... výhody a nevýhody .... je to hlavne na tebe či sa budeš chcieť venovať aj údržbe čov alebo záchodu (žumpe) na úkor šetrnosti k ŽP....

    jorry je offline (nepripojený) jorry

    jorry
    je to trochu staršia téma, preto by ma zaujímalo ako to kolega s tým weckom vyriešil. My sme tiež teraz na chalupe robili suché wc s tým, že sme tam dali sud, do ktorého pôjde nádielka a videl som aj v obchodoch tie baktérie, preto by ma zaujímalo aké máte s tým skúsenosti, ked tam tie potvory dám, tak ten odpad sa zmení na čo? nejakú čistejšiu vodu alebo čo s tým spravia? môžu sa tam dať už skôr, aby to priebežne požierali a ked to bude plné, tak len odčerpať? A čo v zime?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jasomlaco Pozri príspevok
    Zdravím Vás. Chcel by som si v chatke v záhradke spraviť záchod, aj sprchu. Problém je v tom že tam nie je kanalizácia. Niekto to má spravené len tak do stratena ale rád by som si to spravil trošku šetrnejšie k prírode. Neviete niekto ako spraviť nejakú jednoduchú čističku odpadu? Pôvodne som chcel zakopať nejaký 150 l plastový sud a do neho by šiel odpad, potom z toho nejakou drenážnou trubkou odvod popod trávnik alebo nejaké kvety. Ale neviem ešte či to bude dobré. Dajte niekto nejakú radu, skúsenosti. Ďakujem.
    V prvom rade , tých 150 l je málo ...teda , dosť málo
    Išiel by som do nejakej nádoby , ktorá má nad 1000 l a aj viac ...
    Čo sa týka "hrubšieho odpadu " , tak na trhu je dosť produktov na jeho rozloženie do tekutého stavu , ktorý v pohode už sa odplaví do stratena...

    Poznám viacero ľudí , ktorí si to takto riešia ...bez problémov fungujú .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.