Zavrieť

Porady

operacia mandli

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Vaše skúsenosti ohľadom operácie mandlí. Práve sme sa vrátili z nemocnice so synom a povedali, že musí ísť na operáciu mandlí. Doktor mi hovoril, že operácia sa robí v celkovej anestéze, pretože synovi /3 roky/ budú vyberať nosné mandle a hneď popri tom zmenšia aj krčné. Po operácii pojdeme domov tzv. jednodňová chirurgia/ Chcela by som len vedieť, ako mu to čo najlepšie uľahčiť, prosím , kto máte skúsenosti, ozvite sa mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    zuza 74 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Vaše skúsenosti ohľadom operácie mandlí. Práve sme sa vrátili z nemocnice so synom a povedali, že musí ísť na operáciu mandlí. Doktor mi hovoril, že operácia sa robí v celkovej anestéze, pretože synovi /3 roky/ budú vyberať nosné mandle a hneď popri tom zmenšia aj krčné. Po operácii pojdeme domov tzv. jednodňová chirurgia/ Chcela by som len vedieť, ako mu to čo najlepšie uľahčiť, prosím , kto máte skúsenosti, ozvite sa mi.
    Môjmu vnúčikovi deň po jeho štvrtých narodeninách tiež vyberali nosné mandle (bolo to minulý mesiac). V nemocnici s ním bol jeho otec (priateľ mojej dcéry). Ráno prišli do nemocnice (už mali všetky vyšetrenia urobené), Kristiánkovi dali "oblbovačku" a za chvíľu bol na sále. Popri mandliach mu vyčistili aj obidve ušká, pretože už prestával počuť. Tiež mu to robili v úplnej anestéze. Na obed už bol hore a poobede už ani nevedel, že mu niečo robili. Na druhý deň ráno išli domov. Deti takéto záležitosti znášajú omnoho lepšie ako dospelí.
    Držím palce, nech to tvojmu synčekovi dobre dopadne. Uvidíš, že bude všetko v poriadku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mojej dcére vyberali nosné mandle ako 5-ročnej (asi bez anestézy-nezostala som s ňou v nemocnici), traumu z lekárov má doteraz ( a to už má 30)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Veronka , snáď nie sa mi nechce veriť ...aspoň lokálku určite dostala .
    Mne vyberali pred 45 rokmi a už vtedy sa dávala .
    Dodnes si pamätám celý postup operácie ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lokálku určite ano, anestezou rozumiem uspatie (alebo sa mýlim v tom názve ?) V odborných názvoch sa nevyznám, mňa ešte v nemocnici "neuspávali"

    Krčne mi vyberali ako dospelej, a tiež ma to desí dodnes ...
    Naposledy upravil veronikasad : 08.10.10 at 20:44

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Anestézia
    - lokálna
    - regionálna
    - celková
    Naposledy upravil buchač : 08.10.10 at 20:48

    kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

    kornelia2
    mne vy berali lokalne ako 30 rocnej, ale na oddeleni boli aj deti a tie lietali suche rozky papali, a ja len repikovy(tusim)cajik pila a jest az o tyzden.Deti to neberu tu bolest tak jak dospely.

    ivantt je offline (nepripojený) ivantt

    obyčajný človek ivantt
    Mne ako dieťaťu brali nosné mandle a keď mi chceli brať mandle krčné, nejak rodičom na to nevyšiel čas aby so mnou išli znovu lekárovi, kupili mi zmrzlinu alebo nanuk, to si už nepamätám a čuduj sa svete, mandle mám doteraz a vôbec mi nezavadzajú :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kornelia2 Pozri príspevok
    mne vy berali lokalne ako 30 rocnej, ale na oddeleni boli aj deti a tie lietali suche rozky papali, a ja len repikovy(tusim)cajik pila a jest az o tyzden.Deti to neberu tu bolest tak jak dospely.
    Bolesť po operácii asi nie, ale samotný zážitok z nej, ak nebola v celkovej anestéze, je pre ne asi dosť traumatizujúci.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    synovi pred rokmi vyberali mandle v celkovej anestéze...
    Liečilo sa to bez problémov a má pokoj dodnes, čo je odvtedy asi12-13 rokov. Nikto ho nijak nestresoval, len mu doktorka vysvetlila, že ho uspia a keď sa zobudí bude po všetkom. A keď mu vysvetlila, že potom bude môcť jedávať zmrzlinu a nanukové torty tak by bol išiel aj hneď...

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    Môjmu synovi tiež vyberali nosné mandle 3x ...ako 2roč. 6.roč.a 12/stále narástli/popri poslednom aj krčné. Žiadna trauma.

    mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

    mamka Danka
    V dnešnej dobe to už nie je také traumatizujúce, ako pred tridsiatimi rokmi.
    Pri krčných mandliach uspávajú vždy a aj hospitalizácia je dlhšia. Pri nosných v niektorých zariadeniach podávajú celkovú narkózu a v niektorých len tzv. oblbovačku. Pri celkovom uspaní zvyčajne ide o trojdňovú hospitalizáciu ( deň príjmu, deň zákroku a deň po zákroku môže ísť domov.) Pri oblbovačke ráno prídete a poobede idete domov. Pri celkovej narkóze majú viac času a niekde to robia aj ultrazvukom (napr. Piešťany) a zvyčajne to spravia dôkladnejšie a nosné mandle už nedorastú. Pri oblbovačke robia zákrok rýchlo a môže sa stať, že nevyrežú celú mandľu, ale kúsoček im tam ostane a ona potom dorastie.
    Dcéru 7r. zobrali na zákrok spolu s ďalšími piatimi deťmi (mamičky sme čakali na izbe) po zákroku nám ich doviezli na jednom vozíku naukladané na šírku ako také bábätká, keď vozili na kojenie. Keď sa prebudila prvá otázka bola, že kedy jej to budú robiť. Na odpoveď, že už jej mandle vybrali sa spýtala, že či ich vyberajú cez nožičku, lebo jej do nosa nepozerali, len jej pichli injekciu do nožičky a doviezli ju na izbu. Tak, že žiadna trauma zo zákroku, si nič nepamätá. Po dvoch hodinách ju skontroloval doktor a po ďalších dvoch znovu a už mohla piť a po ďalších dvoch hod. sme išli domov. Synovi popri výbere nosných mandlí robili aj vyšetrenie hlasiviek a až za hlasivky, preto zvolili celkovú narkózu a tak musel nastúpiť deň pred zákrokom, aby si overili, že je úplne zdravý a po zákroku musel noc prespať na pozorovanie v nemocnici, kvôli tomu že bol v celkovej narkóze. Ani jednému našťastie už nosné mandle nedorástli. Vedeli ste, že nosné mandle okolo 16 roku života samé zakrpatejú až úplne zaniknú a dospelý človek už nosné mandle nemá. To mi povedala doktorka.

    mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

    mamka Danka
    Ešte jednu malú poznámočku. Neviem či už tvoj syn bol v celkovej narkóze a či si zažila zobúdzanie. Nezľakni sa nie je to nič príjemné, ale je to normálne. Môj syn bol už viac krát uspávaný a prebúdzanie nebolo vôbec príjemným zážitkom. Najskôr so sebou šklbal, ako keď sa trhá z divokých snov, potom si stále sadal a chcel niekam ísť, museli sme ho udržať ležať a potom bol aj svetloplachý s takými výbuchmi plaču a aj vracal. Trvalo to asi dve hodiny, ale mne to pripadalo ako celá večnosť. Keď prišiel k sebe už bolo dobre upokojil sa trochu sme sa porozprávali prečítala som mu rozprávku a potom v kľudne prespal až do večera. Nechcem ťa strašiť, len viem, že prvý krát som s toho bola šokovaná, ale druhý krát, keď som vedela čo ma čaká bola som kľudnejšia a zvládla som to s menším stresom.

    zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

    zuza 74
    Narkozu sme už zažili, asi pred 0.5rokom, keď mu operovali močovodný kanálik, atiež to tak prežíval. také prudké strhávanie zo sna..... No, rozhodne ma to nepotešilo, ale keď sa musí, tak sa musí. Už aby sme to mali za sebou. ja som sa chcela spýtať, či nemôže tiež jesť ani piť pred operáciou, koľko hodín, lebo ten sa v noci budí aj tri krát a zapíja "sople".

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Náš Kristiánko (písala som v príspevku č. 1) nesmel jesť asi od 18.00 hod. deň predtým. Ani ráno nič.
    Pretože si myslím, že lekári potrebujú, aby bol prázdny žalúdok, aby im pri podaní narkózy človek na sále nevracal. A tak isto by mali byť prázdne aj črevá.

    mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

    mamka Danka
    zuza 74 Pozri príspevok
    Narkozu sme už zažili, asi pred 0.5rokom, keď mu operovali močovodný kanálik, atiež to tak prežíval. také prudké strhávanie zo sna..... No, rozhodne ma to nepotešilo, ale keď sa musí, tak sa musí. Už aby sme to mali za sebou. ja som sa chcela spýtať, či nemôže tiež jesť ani piť pred operáciou, koľko hodín, lebo ten sa v noci budí aj tri krát a zapíja "sople".
    Čo ja viem, tak od polnoci nejesť a nepiť. Je to preto, aby sa nezadusil zvratkami, keby ho napínalo na vracanie.

    mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

    mamka Danka
    rodina1 Pozri príspevok
    Náš Kristiánko (písala som v príspevku č. 1) nesmel jesť asi od 18.00 hod. deň predtým. Ani ráno nič.
    Pretože si myslím, že lekári potrebujú, aby bol prázdny žalúdok, aby im pri podaní narkózy človek na sále nevracal. A tak isto by mali byť prázdne aj črevá.
    Črevá určite nemusia byť prázdne, stačí len žalúdok kvôli dáveniu.
    Od 18 hod. do rána sa nevyprázdnia črevá, to trvá 24 - 48 hodín. Mne operovali slepák a tiež som nemusela mať úplne prázdne črevá. Stačilo od polnoci nejesť a nepiť. Keby mali byť prázdne črevá dali by Vám vypiť 3l šaratice, ako pred kolonoskopiou. Ale to rozhodne nie je postup pre výber nosných mandlí. Tam sa podáva len taká mierna narkóza, ktorá trvá cca 15 minút, tak že dieťa po nej nemusí byť ani sledované na tzv. zobúdzačke, ale ide hneď na izbu a tam ho stráži mama, alebo sestrička (ak tam nie je mama).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.