Zavrieť

Porady

Novorodenec...

Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-62.png[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-63.png[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-64.png[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/admin/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-65.png[/IMG]Možno trochu z inej strany.
Na svoju dobu som mala deti neskôr, dnes je to bežné, a po odležaní prvých troch mesiacov
(rizikové tehotenstvo) na gyn. v Pod. Biskupiciach, som sa tešila že tam aj odrodím. Kto to pozná vie,
že za týždeň sa tam rodili max. dve deti. Na tú dobu "súkromná pôrodnica" aj s personálom.
V lete sa však rekonštruovala sála, tak som si našla lekárku s pôrodnou sestričkou na Zochovej. Úžasné bytosti.

Na Zochovej 25 - 30 detí? Opravte ma...
Poriadny rozdiel. Trpela som, že dieťa nie je pri mne.
Pri jednej roznáške mi ho sestrička podávala tak, že držala dieťatko za mašle (vyšla som z terminológie)
na zavinovačke, nemala pod ním druhú ruku, ešte dnes si pamätám ako ho prinášala takto po celú trasu,
na izbe nás bolo päť, mašľa sa pretrhla, šitie, a dieťa spadlo našťastie nie v chodbičke medzi posteľami,ale mne na nohy asi z pol metrovej výšky.

To sa stalo na druhý deň po pôrode. Samozrejme mlieko nikde. Všetky deti papali. Darmo som vysvetľovala detskej primárke, aby ma pustila domov,
vysvetlila som situáciu, nie - musím tam byť dovtedy, kým nebudem mať mlieko. Iné matky sa prepúšťali, môj prípad po týždni vzdala s tým,
že do prepúšťacej správy uviedla, že dieťa bude na umelej výžive. Cestou sme vybrali sušené mlieko.

Doma nás čakali brat so švagrinou a mamou. Švagriná mi povedala, nič sa neboj, prilož si ho.... 20 min. cesty stačilo na moje uvoľnenie a pocit bezpečia a mlieko som skutočne mala.

Píšem to preto, či aj u vás má manželka psychickú pohodu, či je všetko O.K.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Neviete čo tam robia tie prvé 4 riadky?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

lenkak Pozri príspevok

Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.
Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

stanco007 Pozri príspevok
No, manzelka mala malo a slabe mlieko... Malicky sa nezasytil ani mnozstvom a ani kvalitou mliecka... Skusali sme aj odsavat a na jeden odber odsala cca 40-50ml mlieka. Ale maly chce 70-100ml na jedno papanie... Teraz este odsava ale ma este menej... Museli sme prejst na umele mlieko... Je nam jasne, ze materske je najlepsie ale ked sa neda, tak sa neda.... A okrem toho mala za dni v nemocnici kojenia uplne rozbite bradavky-krvave...

Tiez si myslim, ze ste to vzdali priskoro, zrejme z nedostatku informacii a bezmocnosti.Tvorba mlieka je na principe ponuky a dopytu t.j. cim castejsie je dieta dojcene, tym viac sa mlieka tvori, naopak cim menej je dojcene a viac dokrmovane, tym menej sa mlieka tvori.
V prvych dnoch a tyzdnoch potrebuje novorodenec pit casto t.j. novorodenca kojit vtedy, kedy si pyta i ked nam sa to zda pricasto az neskor sa to ustali na 3 - 4 hodinovych intervaloch. Pre spravnu stimulaciu prsnikov by malo byt kojene 8 - 12 krat za 24 hod.
Ako je mozne zistit ci dostava dost mliecka?
Babätko, ktore dostalo dostatocne mnozstvo mlieka ma za den 6 mocom naplnenych plienok a pribera na vahe. pozor kojene deti mozu mat mensi prirastok na vahe ako prikrmovane deti, taktiez priberanie na hmotnosti sa moze oneskorit, vyrovnanie ubytku na vahe sa dosahuje medzi 2 - 3 tyzdnom.
V case medzi 5 - 21 dnom zivota ma zvycajne kojene dietatko 1 krat denne stolicu, potom sa uz rytmus meni a byvaju dlhsie pauzy.
Znizena produkcia mlieka nebyva, len vo velmi zriedkavych situaciach. Skor je to len strach, ze dietatku sa dostava malo mliecka, pretoze prsniky nevyzeraju dost naplnene, alebo dietatko pricasto place, dozaduje sa pricasteho kojenia.
Ked ma zena pocit, ze ma malo mliecka, zvycajne sa za tym skryva stres z unavy, pocitu neschopnosti.
Dalsou moznostou moze byt ako Erin vyssie uviedla prispevok z rastovych posunov, tie su zvycajne medzi 7. a 10. dnom, vo 4., 6. a 12. tyzdni zivota a v 6. mesiaci zivota, tie vedu k vysokym poziadavkam babätka.
Tie citlive bradavky a vsetko s nimi spojene som uviedla uz v niektorej teme, tyka sa to nespravnej techniky kojenia.
4 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Nám lekár na poradni vždy povedal, pokiaľ sa dá len kojte!! Vydržala som 2,5 r. a druhého 19 mesiacov.Občas som si myslela, že mám málo mlieka a niekedy som si chcela ísť kúpiť mlieko do lekárne, ale nešla som. A množstvo mlieka sa zväčšilo. Pije manželka veľa tekutiny? Vhodný je čaj na tvorbu mlieka a odporúčam meltu kávu.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

BXLmiami Pozri príspevok
Nepoznám pediatra,ktorý by také niečo povedal.Skôr si to mladí vysvetlili po svojom.Myslím,že každý lekár povie kojiť takmer za každú cenu.A hovorím to samozrejme aj ja.
No to ste na veľkom omyle. Mne lekárka tvrdila, že mám mať vždy doma umelé mlieko, aby som mohla kedykoľvek dokŕmiť. Ja som si ho nekúpila a keď bolo náhodou cez víkend mliečka menej, tak som jednoducho musela počkať do pondelku, aby som ho kúpila, no do vtedy mliečka pribudlo a nič sa nekupovalo. A tak som dcéru iba kojila. Verím, že keby som ten sunar mala doma pre istotu, určite by som ho použila. Našťastie som ho nemala.
Keď syn neprospieval kázala mi lekárka dokrmovať, aj keď som tvrdila, že mlieka mám dosť alebo po kojení si vždy ešte odstriekam. Tlačila na mňa, že musím dokrmovať umelým z fľaše. Tak som si svoje odstrekovala a po kojení som syna ešte „dotlačila“ s fľašky, ale mojím mliekom. Lekárka naliehala, že aspoň na noc nech prikrmujem, no neposlúchla som. A dnes to vôbec neľutujem. Tiež mi tvrdila, že mám slabé mlieko a keď že v tých časoch som nemala prístup k internetu volala som kade – tade a pracne zháňala informácie od kamarátok až som sa dopátrala k tomu, že mlieko nemôže byť slabé a že syn je len lenivý alebo slabý aby ťahal z prsníku.
2 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

A ak nie je čaj pre kojace matky, stačí urobiť odvar - fenykel, anýz, rasca (koreniny), podľa chuti dosladiť. Často papať polievky, hlavne rascovú s vajíčkom a bude mlieka až-až
1 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

stanco007 Pozri príspevok
Zo 7ho na 8 den od narodenia nam schudol za den 130g. A to je dost... A ked sa prisal, tak mu kusok islo ale potom mu uz neslo a plakal alebo sa len hral a po chvilke plakal... Nechceli sme prejst na Nutrilon ale ked schudol tych 130g za den, tak sme nevahali...
A ze vela stoji Nutrilon? Co dnes vela nestoji? A pre svoje dieta obetujete co sa da len aby malo co potrebuje...
Ja som doma deti nevážila. Vážila ich len lekárka v poradni jeden krát za týždeň. Tento údaj je smerodajný. Jeden deň nemusí pribrať inokedy môže aj schudnúť a potom to doženie. Podstatné je aby priberal z týždňa na týždeň a nie zo dňa na deň. Niekedy sa stalo, že si dcéra aj dva týždne držala svoju váhu alebo mierne schudla a potom znovu priberala. A pritom stále pôsobila (aj pôsobí) skôr oblejšími tvarmi na rozdiel od syna, ktorému padajú všetky nohavice.
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

Prečo kojiť? Ak si odmyslíš zdravotné výhody pre dieťa (imunita, protilátky proti alergii,....), ako aj matku (lepšie sťahovanie maternice, menšie riziko rakoviny prsníka,......), tak sú tu ešte aj iné dôvody. Počas kojenia si žena nútene sadne (ľahne) a oddýchne si venuje sa plne dieťatku a sú to tie najkrajšie a najintímnejšie, neopakovateľné chvíle. Má to aj veľa praktických výhod s prípravou. No to najpodstatnejšie je svedomie. Ak bude dieťa v budúcnosti zdravé je matka spokojná, že mu dala dobrý základ. Ale ak bude dieťa choré bude si časom vyčítať či mu nemohla dať viac, prečo sa viac nesnažila o čo svoje dieťa pripravila. Čas nevrátiš. Ja viem aj kojené dieťa môže byť choré, ale poviem si že ja som urobila maximum čo som mohla a možno, keby som nekojila bolo by to ešte horšie.
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

V minulosti bola iná situácia a platili iné normy.Hovorím o terajšom čase.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

My sme uz materske mlieko uplne vysadili a sme na nutrilone. Vobec mi to nevadi ci je na umelom mlieku alebo na materskom hlavne nech je zdravy a nech je vsetko ok. Teraz nas skor trapi kolika, ktoru vraj ma podla lekarky... My sme si mysleli, ze ked ma stolicu, tak koliku nema... Ale ze ma a musime to prekonat tych par tyzdnov, mesiacov...
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

stanco007 Pozri príspevok
My sme uz materske mlieko uplne vysadili a sme na nutrilone. Vobec mi to nevadi ci je na umelom mlieku alebo na materskom hlavne nech je zdravy a nech je vsetko ok. Teraz nas skor trapi kolika, ktoru vraj ma podla lekarky... My sme si mysleli, ze ked ma stolicu, tak koliku nema... Ale ze ma a musime to prekonat tych par tyzdnov, mesiacov...
A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

mamka Danka Pozri príspevok
A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.
ja by som v prvom rade skúšala masáž bruška.... Kolika je bežná u detí do cca 3-4 mesiacov - treba len vydržať. V tomto čase črevný systém ešte nie je natoľko vyzretý...

Môj synátor mával koliky do 2. mesiacov, kedy sme metódou pokus-omyl zistili, že ja v strave musím vylúčiť pšenicu (cestoviny, chlieb, potraviny obsahujúce hocijakú jej zložku) - drobec má doteraz intoleranciu pšenice (ak mám ja v strave - stále kojím - alebo on náhodou niekde získa obyčajný keksík, dostane koliku a nasledne niekoľko dní má hnačky). Ale toto v prípade Vášho dieťatka nehrozí, keďže je na umelej strave...
3 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
stanco007 Pozri príspevok
Ja som len pisal co som vela krat pocul. A aj viem od znamych zien, ktore maju mensie prsia, ze mlieka mali az az
. Tak teraz som Ťa dočítala. Uf, uf. Ak by si bol takýto starostlivý pri mne, ja by som asi mlieko nikdy nemala. Ale napriek všetkému som presvedčená, že by si bol vynikajúci pediater, či gynekológ. Asi si sa minul povolania......
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

mamka Danka Pozri príspevok
A poradila Vám aj rektálnu hadičku?
Je to malá tenká gumená hadička, ktorá sa zavedie do konečníku a dieťa sa krásne vyprdí. Predávajú to v lekárni a v zdravotných pomôckach. Niektoré mami to robia teplomerom, ale to by som nedoporučovala. Mne o tejto možnosti nepovedala doktorka na poradni, ale v nemocnici, keď sme raz s neutíšiteľne silným plačom dcéry cez víkend zašli na pohotovosť. Tam nás lekárka vysmiala, že decko si nevie uprdnúť a mi hneď bežíme na pohotovosť a že aj tie cviky čo nám ukázala sme dávno mali vedieť od obvodnej lekárky.
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Náš mal koliky tri štyri mesiace, ja som pila fenyklový čajík, veľmi to pomohlo, jemu to išlo cez moje mlieko, a ja som pila liter čaju denne. Stolicu mal každý deň, prdkal dobre, a rúrku som vôbec nepoužívala. Nebolo treba, ale on mal intoleranciu laktózy, záležalo čo som ja zjedla, z toho dôvodu aj koliky, bolesti bruška. Pokiaľ nemá tvoj synček zelenú stolicu tak je to ok. A koliky sa časom zmiernia. Len to nejaký čas potrvá.
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

lenkak Pozri príspevok
Náš mal koliky tri štyri mesiace, ja som pila fenyklový čajík, veľmi to pomohlo, jemu to išlo cez moje mlieko, a ja som pila liter čaju denne. Stolicu mal každý deň, prdkal dobre, a rúrku som vôbec nepoužívala. Nebolo treba, ale on mal intoleranciu laktózy, záležalo čo som ja zjedla, z toho dôvodu aj koliky, bolesti bruška. Pokiaľ nemá tvoj synček zelenú stolicu tak je to ok. A koliky sa časom zmiernia. Len to nejaký čas potrvá.
Nema zelenu to urcite nie... Skor taku hrdzavozltu alebo aka to je farba... Taku svetlu proste Dufam, ze to zvladne jaj za 2 mesiace a nie 3 resp 4 mesiace
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
to je dobrá farba. Neboj, prejde ho to. Chlapci sú viac náchylní na koliky. Náš ich mával hlavne v noci.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
korela Pozri príspevok
Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.
áno.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

stanco007 Pozri príspevok
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...
najväčšiu takúto krízu sme mali okolo 4-5 týždňa, vtedy ma strašne podržal manžel - keď som ja už nevládala (psychicky), zobral ho v perinke a nosil, hojdal (a neviem čo ešte s ním robil aby ho uspal), niekedy až do 3. v noci kým zaspal.

masáže pri kolikách: http://zdravedieta.rodinka.sk/index....eti-a-kojencov
http://babetko.rodinka.sk/index.php?...az-pre-babatka

v rámci Košíc by som vedela aj pomôcť tým, že ukážem jednotlivé ťahy, prípadne požičiam knižku spomínanú v prvom článku...
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať