Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať prechodné položky - kolky?

Prosím o radu - ako v PÚ zaúčtovať nákup kolkov v hotovosti v mene a na účet zákazníka a následne ich fakturáciu zákazníkovi? Geodetická firma - s.r.o., totiž nakupuje kolky, ktoré potom vo faktúre za služby uvádza bez DPH. Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som asi uctovala cez ucet cenin. Nakup 213/211, predaj opacne 211/213 - v pripade, ze za kolky inkasujete peniaze v hotovosti. Ak fakturujete, potom 538/213 a fakturu 311/602. Pravdepodobne nenakupujete kolky na kazdy jednotlivy pripad, ale mate aj nejaku zasobu a preto by som ich viedla na ucte cenin.

    Trip je offline (nepripojený) Trip

    Trip
    no nerozumiem celkom co znamena nakup kolkov v mene zakaznika :-)

    proste predavate nejaku sluzbu a na to potrebujete minut nejake peniazky vo forme nakladov - napr. kolky, mzdove naklady, mozno nejaky material atd... - potom to vsetko spojite do nejakej geodeticke sluzby :-) a predate to zakaznikovi. Ak to takto funguje, je uctovanie podla mna jednoduche :

    nakup kolkov : 538/211
    fakturacia zakaznikovi : 311/602

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    durisovad Pozri príspevok
    Ja by som asi uctovala cez ucet cenin. Nakup 213/211, predaj opacne 211/213 - v pripade, ze za kolky inkasujete peniaze v hotovosti. Ak fakturujete, potom 538/213 a fakturu 311/602. Pravdepodobne nenakupujete kolky na kazdy jednotlivy pripad, ale mate aj nejaku zasobu a preto by som ich viedla na ucte cenin.
    Súhlasím, len doplním na kolky by som si vytvorila analytiku, taktiež na stravné...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v zásade je to správne, všetky vstupy zahrnúť do ceny služby.
    Je tu však aj možnosť uvedená v zadaní - v mene a na účet klienta.
    Robia to aj právnici, realitné kancelárie, isto aj iné profesie.
    Ak je kolok súčasťou nejakej žiadosti vypísanej v mene klienta, nie je to vlastný náklad firmy poskytujúcej služby, ale náklad toho klienta.
    §22, ods3 Z_DPH
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky )..........................
    V takom prípade by som kolky účtovala na 378 - pohľadávku voči klientovi
    alebo aj ako ceniny 213/211
    a potom vo faktúre uvedené kolky 311/213 Do nákladov by som toto nerada dávala vzhľadom na vyššie uvedené.
    ajkahp A keby som kolky kúpené v mene a na účet klienta nefakturovala, len ich odovzdala a dala preplatiť v hotovosti, a vyfakturovala by som len službu ktorú poskytujem? môže to tak byť? dakujem

    striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

    striebro1
    kejka, ja by som to tiez radsej nehnala cez 5 a 6, tie kolky...zvazujem to uctovat presne ako si napisala....bud cez 213 alebo cez 378. firma co ucutujem uhradza poplatky cez banku, takze tie kolky fyzicky ani nie su...myslis, ze bude to lepsie cez 378??? resp 379 zavazok voci klientovi, a na fakture zauctujem vynos a tie kolky dam ako refakturaciu a to zuctujem ako zanik zavazku....dalo by sa to tak?? podla mna by to ani do obratu nemalo vstupovat...
    KEJKA ..................ako pohľadávku voči klientovi 378

    Ako zaúčtovať prechodné položky - kolky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.