Zavrieť

Porady

Autizmus - F84

Založením tejto témy by som chcela (aj tu na Porade) dať do pozornosti stránku, ktorej cieľom je zlepšiť informovanosť o autizme.

www.f84.sk

Na úvod by som z nej citovala:
AUTIZMUS fakty:

-každé 110. dieťa sa narodí s autizmom,
-chlapcov s autizmom sa rodí 4 x viac, ako dievčat,
-každý 70. chlapec sa narodí s autizmom,
-detí s autizmom sa narodí viac ako detí s cukrovkou, rakovinou a AIDS súhrnom!
-počet narodených detí s autizmom každoročne prudko stúpa,
-príčina vzniku autizmu je do dnes neznáma,

-autizmus sa vo väčšine prípadov diagnostikuje medzi 3. až 6. rokom veku dieťaťa.

Momentálny stav na Slovensku:

- rodič musí „obehať pol Slovenska“, aby sa dozvedel, že jeho dieťa je autista. (Sieť diagnostických zariadení je minimálne)
- nikto mu však po stanovení diagnózy nevysvetlí, o čom autizmus je a čo to znamená pre ich rodinu a pre život dieťaťa s autizmom,
- zariadení je v celej SR veľmi málo, v šk.roku 2009/2010 mohlo byť v materských škôlkach pre autistov (11 triedach) umiestnených iba 65 detí. Základno-školských tried pre žiakov s autizmom vo veku 6-18 rokov existovalo na celom území SR iba 60.
- čo bude po absolvovaní školskej dochádzky dieťať s autizmom ostáva pre rodičov stále jedeným veľkým otáznikom.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pri príležitosti dnešného dňa ... 2. apríl je Svetovým dňom informovanosti o autizme ... dávam do pozornosti spustenie nového portálu

    http://www.oautizme.sk/

    sú tam aj videá .. príbehy niekoľkých rodín
    Naposledy upravil Katy a R : 03.04.11 at 10:39

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keďže je čas daňových priznaní - zviditeľňujem túto tému .. Ak ste sa ešte nerozhodli - komu dáte svoje dve percentá
    http://www.f84.sk/
    No a samozrejme aj inak sa dá prispieť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zo skúsenosti by som chcela uviesť, že informovanosť verejnosti - dokonca aj odbornej verejnosti, je naozaj veľmi slabá (aj keď sa zlepšuje).
    Napr v školstve: Sú síce vypracované metodické usmernenia a postupy pre vzdelávanie autistov .. ale v praxi je to boj s veternými mlynmi.
    Učitelia nevedia, ako pracovať s takymito žiakmi, majú strach a radšej odmietnu ... je to jednoduchšie.
    Lepšia informovanosť by určite pomohla ... a aj problémov autistických rodín vo vzťahu k okoliu by bolo určite menej.

    bikam je offline (nepripojený) bikam

    bikam
    Prispejem pozitívnou skúsenosťou - synátor začal v septembri navštevovať ZŠ - je prvák. V triede majú integrovaného žiaka - autistu. Zo začiatku šk.roku to vyzeralo hocijako, kým si všetci na seba zvykli (žiaci, učiteľka, asistentka chlapčeka-autistu, aj samotný chlapček), kým si našli systém, ako spolu vychádzať. Zo začiatku stále syn spomínal daného chlapca, ale už ho takmer vôbec nespomína a keď sa na neho spýtam, tak sa diví, prečo sa stále pýtam na toho J......(nechcem písať jeho meno). Proste synátor a všetci ostatní už chlapca autistu berú normálne, nie je im divné, že medzi nimi je, a že je iný.

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    Katy a R a môžem povedať, že poznám Dr., ktorej práve špecializáciou je autizmus???

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    zial,

    mam znameho, ktory ma 7-rocneho syna autistu,

    manzelka sa s nim rozviedla,
    maju striedavu vychovu, ten moj znamy robi vsetko pre svojho syna,
    no je uz v koncoch, nema od nikoho pomoc, nema peniaze, pred pol rokom ho vyhodili z prace, lebo casto vyberal volno kvoli synovi, co sa mu odrazilo na pracovnych vysledkoch, teraz isiel na socialku,

    do inej prace nema sancu ist, po prve preto, lebo je malo prace, a aj ked by nieco nasiel, nemoze prijat hocico, lebo ustavicne sa venuje synovi, ma ho aj pocas obdobia, kedy by ho mala mat jeho manzelka, ktora ale situaciu nezvlada, je na materskej s druhym synom od ineho muza, s ktorym ale nezije,
    druhe dieta chcela hlavne kvoli prvemu synovi, aby raz neostal na svete uplne sam,

    jeho syn nemoze ostat ani chvilu osamote, je natolko hyperaktivny, ze ohrozuje seba aj okolie,

    a velmi sa moj znamy bolji, co bude dalej, a co bude, az jeho syn vyrastie, ako bude zit, ked potrebuje osobnu starostlivost, z coho budu zit, a s kym bude zit jeho syn, az sa rodicia pominu,

    ich zivot je na socialnom minime, a pritom moj znamy je vysokoskolsky vzdelany, mal dobru pracu, ale choroba syna ho vyhnala na pokraj spolocnosti)


    ( ak by sa pocas tehotenstva potvrdila choroba, som za prerusenie )

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Katy a R Pozri príspevok
    Zo skúsenosti by som chcela uviesť, že informovanosť verejnosti - dokonca aj odbornej verejnosti, je naozaj veľmi slabá (aj keď sa zlepšuje).
    Napr v školstve: Sú síce vypracované metodické usmernenia a postupy pre vzdelávanie autistov .. ale v praxi je to boj s veternými mlynmi.
    Učitelia nevedia, ako pracovať s takymito žiakmi, majú strach a radšej odmietnu ... je to jednoduchšie.
    Lepšia informovanosť by určite pomohla ... a aj problémov autistických rodín vo vzťahu k okoliu by bolo určite menej.

    neodmiatla som s nimi pracovat!

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Je čas daňových priznaní - ak ste sa ešte nerozhodli
    .. tu je možnosť http://www.f84.sk/hlavna-stranka

    do pozornosti - na stránke je aj zaujímavé info o karnozíne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.