Zavrieť

Porady

Google adsense, etarget a zdanovanie prijmu ako fyzicka osoba - nepodnikatel

Zdravím všetkých,

prehľadal som tu veľa tém, ale riešenie takéhoto konkrétneho prípadu som tu nenašiel. Predstavme si situáciu, že som fyzická osoba, nepodnikateľ, normálne zamestnaný a daňové priznanie mi robí zamestnávateľ. Mám ale stránky, na ktorých pracujem vo voľnom čase a kde som umiestnil odkazy google adsense, etarget, prípadne iné reklamné programy.
Príjem z reklamy by mohol byť v priemere niekoľko desiatok eur mesačne, takže neviem, či je potrebné na takýto príjem vytvárať živnosť, alebo si tento príjem mám zdaniť nejak inak, napríklad pri ročnom daňovom priznaní ako nejaký vedľajší príjem, alebo takýto nízky vedľajší príjem netreba vôbec nejak riešiť.
Ako presne by som mal postupovať, aby som mal všetko v poriadku?

Ďakujem za všetky odpovede!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Na takyto typ prijmu musis mat zivnost. A to reklamna cinnost. Nasledne to budes zdanovat normalne v danovom priznani ktore si budes musiet urobit sam. Zamestnavatel ti ho neurobi.
0 0
nickyw nickyw

nickyw je offline (nepripojený) nickyw

A zivnost musim mat aj ked pojde o par desiatok eur mesacne? Ved do tychto reklamnych sieti sa da registrovat aj ako fyzicka osoba nepodnikatel.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Aj ked pojde o zopar eur. Dolezite je ze tym dosahujes zisk a ze ide o sustavnu cinnost.
A to ze sa tam da zaregistrovat aj tak - to je samozrejme - lebo oni nemozu vediet ake vsetky moznosti davaju vsetky pravne poriadky sveta.
0 0
nickyw nickyw

nickyw je offline (nepripojený) nickyw

Ale prijem nie je pravidelny, peniaze (vyplatitelne minimum) mozu prist na ucet mozno raz za pol roka. Neda sa to dat na danovom priznani ako prilezitostny prijem fyzickej osoby?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, myslím, že tak by to šlo.
0 0
dragan.michal dragan.michal

dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

Dovolímm si nesúhlasiť. Tým že sa reklamy zobrazujú stále, tým pádom im neustále poskytuješ reklamný priestor spĺňaš podmienky živnosti a na danú činnosť musíš mať živnosť.

A ak sa nemýlim mal by si sa stať aj platcom DPH podľa paragrafu 7 (alebo 7a) už si presne nepamätám. Teda hlavne v prípade AdSense. V prípade Etargetu nie, ten fakturuje z Gibraltáru. V prípade slovenských poskytovateľov (napríklad web2media, inclick a dalsie) Ti stačí len živnosť.
Naposledy upravil dragan.michal : 29.12.10 at 20:18
1 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
dragan.michal Pozri príspevok
A ak sa nemýlim mal by si sa stať aj platcom DPH podľa paragrafu 7 (alebo 7a) už si presne nepamätám.
Platca DPH? Jedine ak dobrovolne. Pravdepodobne si myslel registráciu pre daň pred poskytnutim služby do ineho clenskeho statu (EU), ale to nema nic spolocne so statutom platcu DPH.

Co sa tyka AdSense Google zalozil tento mesiac pobocku aj na Slovensku, mozno casom nebude potrebna ani registracia podla 7a. Naozaj netusim ake sidlo Googlu bude pri AdSense pre SK relevantne.
Naposledy upravil convict : 29.12.10 at 21:37
0 0
tomPD tomPD

tomPD je offline (nepripojený) tomPD

Zdravim, ak sa mozem opytat preco teda etarget ponuka moznost aj pre fyzicke osoby? Je teda naozaj nutne byt zivnostnik aj pre reklamu od etarget-u. Dik
0 0
nickyw nickyw

nickyw je offline (nepripojený) nickyw

Ako som sa prave dozvedel, od 1.1.2011 sa upravil zakon o dani z prijmov a dost vyznamna zmena sa stala v prijmoch oslobodenych od dane.

Ak by sme brali tento prijem zo zarobku z internetu ako vedlajsi podla § 8 ods. 1 písm. a),
co je citujem: príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí...

potom by sa na tento prijem pokial neprekrocil za posledny danovy rok hodnotu 500 Eur vztahoval nasledovny zakon podla § 9 - Príjmy oslobodené od dane, citujem:
Od dane je oslobodený príjem podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom...

Teda podla tejto novely zakona to chapem tak, ze pokial vedlajsi prijem za uplynuly danovy rok nepresiahne hotnotu 500 Eur, je oslobodeny od dane.
Opravte ma prosim, ak to tak nie je.

Dakujem
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

adsense ani etarget podla mna nie su prilezitostnym prijmom, pokial sa nepretrzite snazis tento prijem dosiahnut
0 0
nickyw nickyw

nickyw je offline (nepripojený) nickyw

Co presne sa rozumie pod pojmom nepretrzite? Znamena to napriklad, ak by som na urcite obdobie, napr. tyzden stiahol reklamy, uz by to nepretrzite nebolo?
0 0
padro padro

padro je offline (nepripojený) padro

majitel eshopu s autodoplnkami, ktorý začal od nuly a verí že "trpezlivosť ruže prináša" ...viac
bolo ... co spekulujes
0 0
dragan.michal dragan.michal

dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

ked tolko vymyslal tak si to sprav ako chces, a potom to vysvetluj danovakov. ze si si myslel, ze je to tak a tak. A uvidime co Ti povedia

jednoducho potrebuješ na to živnosť a basta!
0 0
nickyw nickyw

nickyw je offline (nepripojený) nickyw

Nechcem vymyslat, len sa chcem dopatrat k najidealnejsiemu rieseniu, pretoze nazorov na tuto temu som uz fakt videl velmi vela. A danovaci by s tym problem nemuseli mat, pokial to normalne zdanim ako vedlajsi prijem, im predsa pride rovnaka dan, ci mam zivnost, alebo nie. Skor by som tam videl problem zo strany zivnostenskeho uradu, pokial by to kvalifikovali ako neopravnene podnikanie. Lenze webov s google adsense, etargetom a im podobnym som videl velmi vela, ktore maju navstevnost mozno nejakych 50 ludi denne, takze predpokladam ze z preklikov mozu mat tak 5 eur mesacne. Akoze ak by si kvoli tomuto mal niekto zriadit zivnost, tak mi to pride fakt trapne Takze ani neratam s tym, ze ludia prevadzkujuci taketo weby maju zivnost. Potom je tu otazka ako to maju osetrene, ked to prevadzkuju?
0 0
jakub89 jakub89

jakub89 je offline (nepripojený) jakub89

Presne táto otázka zaujíma aj mňa. V minulom roku som podnikal, ale podnikanie aj ukončil. Z Adsense mi však aj naďalej chodili peniaze a chcel som to zdaniť ako fyzická osoba. Je to naozaj taký problém? Ak by som podnikal, tých 150 eur na odvody by zožralo všetko, čo by som vďaka Adsense zarobil. Je to skutočne takto postavené na hlavu a nedá sa to zdaniť ako fyz. osoba?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
150 EUR máš ešte aj po novom v rámci limitu oslobodenia /500 EUR/
0 0
jakub89 jakub89

jakub89 je offline (nepripojený) jakub89

Vďaka za odpoveď, no pokiaľ je to cca 150 eur mesačne, už to z limitu vychádza a ja ostávam na nule, alebo som v miernom mínuse. Teda pokiaľ tých 500 eur platí na rok čo viem, nie na mesiac.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

preco by si ostaval na nule? po zaplateni odvodov? to az tak?
0 0
jakub89 jakub89

jakub89 je offline (nepripojený) jakub89

Pokiaľ by to bola jediný vedľajší zdroj príjmu, tak sa mi to určite neoplatí. 50€ zdravotné odvody a 100€ sociálne odvody. Mesačne mám zisk z Adsense cca 150€ mesačne, väčšinou skôr menej.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

1800 € tusim neplatis socialne poistenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať