Zavrieť

Porady

ojazdený automobil - odpisovanie, účt. aj daňové odpisy?

Prosím Vás, je nejaký rozdiel medzi odpisovaním nového a ojazdeného automobilu?

Automobil som kúpila na faktúru, z ktorej časť som zaplatila v hotovosti Autobazáru, od ktorého som auto kúpila a na druhú časť mi poskytla tretia osoba pôžičku na základe zmluvy o záložnom práve. Predmetom zálohy je práve toto auto. Druhú čiastku zaplatila tretia spoločnosť namiesto mňa a jej budem pôžičku splácať mesačne - 36 mesiacov.
Splátkový kalendár vyzerá rovnako ako pri leasingu (istina+úrok+havar. poistenie), ale nie je tu právo odkúpenia pri ukončení zmluvy.

Budem odpisovať ako by som auto kúpila celé ja alebo ako leasing?

Ako mám účtovať úhradu faktúry autobazáru, keď druhú časť zaplatila tretia spoločnosť, ale ja som fyzicky peniaze - pôžičku nedostala, lebo spoločnosť, ktorá mi pôžičku poskytla uhradila moju faktúru priamo zo svojho účtu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    dvojka
    Prosím Vás, je nejaký rozdiel medzi odpisovaním nového a ojazdeného automobilu?

    Automobil som kúpila na faktúru, z ktorej časť som zaplatila v hotovosti Autobazáru, od ktorého som auto kúpila a na druhú časť mi poskytla tretia osoba pôžičku na základe zmluvy o záložnom práve. Predmetom zálohy je práve toto auto. Druhú čiastku zaplatila tretia spoločnosť namiesto mňa a jej budem pôžičku splácať mesačne - 36 mesiacov.
    Splátkový kalendár vyzerá rovnako ako pri leasingu (istina+úrok+havar. poistenie), ale nie je tu právo odkúpenia pri ukončení zmluvy.

    Budem odpisovať ako by som auto kúpila celé ja alebo ako leasing?

    Ako mám účtovať úhradu faktúry autobazáru, keď druhú časť zaplatila tretia spoločnosť, ale ja som fyzicky peniaze - pôžičku nedostala, lebo spoločnosť, ktorá mi pôžičku poskytla uhradila moju faktúru priamo zo svojho účtu?
    Nemám s tým skúsenosti, ale poviem si svoj názor , ako by som to účtovala ja. Ja by som auto odpisovala normálne, ako keby ste ho kúpili vy, i ked auto zaplatila za vás tretia osoba, ale vlastníkom auta ste sa stali vy. Zaradila by som ho do odpis.skupiny a odpisovala. Úhradu faktúry autobazáru by som účtovala ako nákup IM neovpl.základ dane cez ID, i ked úhrada išla z tretej strany. Treba tento nákup IM ktorý sa vykoná cez ID dokladovať zmluvou o pôžičke. Čo sa týka pôžičky , pôžička bola uzavretá medzi vami a tretou osobou, treba si vytvoriť závazok na základe zmluvy o pôžičke voči tretej osobe.
    Naposledy upravil renča1 : 09.12.05 at 04:38

    ojazdený automobil - odpisovanie, účt. aj daňové odpisy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.