Zavrieť

Porady

Mam narok na porodne, ak sa dieta narodi v zahranici mimo EU?

Zijem v Egypte a v maji 2011 sa mi narodi prve dieta. Zistovala som si online rozne info k teme narok na porodny prispevok, no institucia, ktora ma priamo na starosti vyplacanie prispevku, mi dva mesiace ani len naznakom neodpovedala na moju otazku. Preto sa radsej obratim na siroku verejnost. Snad sa najde niekto, kto sa vyzna v danej problematike. Som poistencom VSZP, no momentalne mierne v dlhu voci nej. Preto sa chcem dozvediet viac, napriklad aj ci je podmienkou pre prispevok po porode, aby som stale bola poistena na SVK v zdravotnej poistovni. Nepracujem a tak je tazke hradit vysoke poplatky v nasich instituciach, ktore nijako nevyuzivam. A ani v buducnosti nebudem.
Vopred dakujem za radu, aj kam sa obratit.
Xenia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    XYoussef Pozri príspevok
    Zijem v Egypte a v maji 2011 sa mi narodi prve dieta. Zistovala som si online rozne info k teme narok na porodny prispevok, no institucia, ktora ma priamo na starosti vyplacanie prispevku, mi dva mesiace ani len naznakom neodpovedala na moju otazku. Preto sa radsej obratim na siroku verejnost. Snad sa najde niekto, kto sa vyzna v danej problematike. Som poistencom VSZP, no momentalne mierne v dlhu voci nej. Preto sa chcem dozvediet viac, napriklad aj ci je podmienkou pre prispevok po porode, aby som stale bola poistena na SVK v zdravotnej poistovni. Nepracujem a tak je tazke hradit vysoke poplatky v nasich instituciach, ktore nijako nevyuzivam. A ani v buducnosti nebudem.
    Vopred dakujem za radu, aj kam sa obratit.
    Xenia
    Ak porodíte v zahraničí, pôrodné môžete dostať na Slovensku
    Ak sa vaše dieťa narodí v zahraničí, na Slovensku si môžete uplatniť jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa v prípade, ak podobná dávka v zahraničí nebola vyplatená. Ostatné dávky len za predpokladu, že tu trvalo žijete a nedostali ste už obdobnú dávku aj inde.
    Rodičovský príspevok nemusíte dostať vôbec, ak v krajine pôrodu takýto príspevok neexistuje, hoci tam bývate a máte prácu. Na pravidelný slovenský rodičovský príspevok v takomto prípade nemáte nárok. Väčšina štátov EÚ vám však vyplatí jeho obdobu.

    Po pôrode
    Ak máte trvalý pobyt na Slovensku, nezáleží na tom, v akej krajine sa narodí vaše dieťa. Budete mať nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Požiadate oň písomne úrad práce, nemusíte však preto cestovať na Slovensko, dá sa to vybaviť aj poštou. „V takomto prípade je potrebné zaslať overené kópie potrebných dokladov, alebo úradu dodatočne predložiť originály na porovnanie. Žiadosti nie je možné podávať prostredníctvom zastupiteľských orgánov SR v zahraničí,“ hovorí Danica Lehocká z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak by za vás žiadosť podával niekto iný, napríklad rodinný príslušník, musí mať splnomocnenie. Na jej podanie máte pol roka.

    Základný príspevok pri narodení dieťaťa je 151,37 eura. K nemu sa poskytuje príplatok 678,49 eura na prvé, druhé alebo tretie dieťa, ak sa dožije aspoň 28 dní.

    Na uplatnenie nároku na tento príspevok musíte medzi dokladmi priložiť aj potvrdenie, že obdobná dávka vám nebola vyplatená v inom štáte EÚ, s výnimkou tých členských štátov, v ktorých takáto dávka neexistuje.

    K žiadosti treba priložiť úradný preklad dokladu o narodení dieťaťa, teda zahraničnej verzie rodného listu. Podľa Danice Lehockej nie je potrebné čakať na slovenský rodný list vydaný osobitnou matrikou.

    Česko
    Jednorazová dávka ako príspevok pri narodení dieťaťa zďaleka nie je vo všetkých krajinách EÚ, nevzťahujú sa na ňu ani koordinačné nariadenia Európskeho parlamentu, ktoré upravujú vyplácanie ostatných rodinných dávok. Preto medzi podmienkami môže byť aj trvalý pobyt.
    Obdobu nášho príspevku majú napríklad v Česku, volá sa pôrodné. „Nárok na pôrodné má slovenská občianka, ktorá je v Českej republike zamestnaná. Na mieste pôrodu nezáleží, má nárok na pôrodné za rovnakých podmienok ako občan ČR,“ tvrdí hovorkyňa českého ministerstva práce Štěpánka Filipová.

    Rodičovský príspevok
    Materské dostanete v tom štáte, kde si platíte odvody. Rodičovský príspevok je však štátnou dávkou, a na tú sa vzťahujú koordinačné predpisy z EÚ. „U dieťaťa narodeného v zahraničí môže v tejto súvislosti nastať niekoľko rôznych situácií, pri ktorých sa v zmysle koordinačných nariadení postupuje odlišne. Dieťa narodené v zahraničí sa môže vrátiť na Slovensko, alebo môže ostať s celou rodinou žiť v cudzine. Štát, kde je zamestnaný alebo samostatne zárobkovo činný rodič dieťaťa, má tiež vplyv na nárok na rodinné dávky. Môže nastať niekoľko rôznych situácií, keďže je potrebné brať do úvahy oboch rodičov dieťaťa,“ vysvetľuje hovorkyňa ústredia práce Lehocká.

    Prednostne budete mať nárok na rodičovský príspevok z krajiny, v ktorej ako rodič dieťaťa pracujete. V prípade, že rodičia sú zamestnaní v dvoch rôznych členských štátoch únie, príspevok dostanú tam, kde žije dieťa. V prípade, že v štáte zamestnania druhého rodiča sú rodinné dávky vyššie, máte nárok na doplatok tohto rozdielu.

    Pokiaľ v štáte, kde sa vám narodilo dieťa, trvalo žijete, hoci oficiálne máte slovenské občianstvo a aj trvalý pobyt na Slovensku, rodičovský príspevok nedostanete. V zmysle nariadení EÚ sa na vás vzťahujú len zákony štátu, kde bývate a pracujete.
    http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4505...t-na-slovensku

    Pôrod nepreplatia
    Ak chcú naše mamičky rodiť v inej krajine, musia počítať s tým, že pôrod aj všetky úkony okolo neho si budú musieť zaplatiť samy.

    Pôrody v zahraničí naše zdravotné poisťovne nepreplácajú, vysvetľujú to tým, že zdravotná starostlivosť pri pôrode u nás je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

    Podobné je to už niekoľko rokov. Suma, ktorú rodičia zaplatia, je rôzna, podľa náročnosti pôrodu, dĺžky pobytu v nemocnici a podobne. Počítať treba najmenej so 700 eurami. Pri „neúmyselnom pôrode" v cudzine preplatí naša zdravotná poisťovňa starostlivosť v rozsahu, v akom ju prepláca poisťovňa v krajine, kde sa dieťa narodilo.
    http://primar.sme.sk/c/5193538/lieci...ie-vsetko.html

    a iné...
    http://www.google.sk/search?client=o...hannel=suggest

    P.S.:
    Ale ako je to mimo krajín EU...ktož vie , odpovie ...

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    arizona, lujza.j, lorelei, Marína, Paula, alušik, truch, ivka70
    8

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    janamirka2 Pozri príspevok
    Tu píše Bucháč, že v ČR sa tak isto dáva pôrodné, ale ja viem o tom, že tam pôrodné nevyplácajú, ako to je??
    Mám tam dcéru, ktorá porodila a chce sa pokúsiť o pôrodne tu na SK, tu má trvalý pobyt. Ako to vlatne je??
    Všetko o štátnej sociálnej podpore nájdeš tu http://www.mpsv.cz/cs/2
    Vyberám:
    Porodné
    Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě. Narodí-li se s prvním živě narozeným dítětem další živě narozené dítě nebo děti, výše porodného činí 19 500 Kč.
    Nárok na dávky
    Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky, a občané Evropské unie, krytí Nařízením Rady (EEC) 1408/71 a 1612/68. U cizince se za trvalý pobyt na území České republiky považuje pobyt po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu. Do doby 365 dnů pobytu na území České republiky se nezapočítává doba, kdy je osoba žadatelem o udělení azylu ubytovaným v pobytovém středisku Ministerstva vnitra. Dávky státní sociální podpory náleží rovněž dalším, v zákoně o SSP uvedeným osobám, které nemají na území České republiky trvalý pobyt.
    Nárok na výplatu dávek zaniká
    uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží. U dávek jednorázových zaniká nárok uplynutím 1 roku ode dne, za který dávka náleží.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    XYoussef Pozri príspevok
    Zijem v Egypte a v maji 2011 sa mi narodi prve dieta. Zistovala som si online rozne info k teme narok na porodny prispevok, no institucia, ktora ma priamo na starosti vyplacanie prispevku, mi dva mesiace ani len naznakom neodpovedala na moju otazku. Preto sa radsej obratim na siroku verejnost. Snad sa najde niekto, kto sa vyzna v danej problematike. Som poistencom VSZP, no momentalne mierne v dlhu voci nej. Preto sa chcem dozvediet viac, napriklad aj ci je podmienkou pre prispevok po porode, aby som stale bola poistena na SVK v zdravotnej poistovni. Nepracujem a tak je tazke hradit vysoke poplatky v nasich instituciach, ktore nijako nevyuzivam. A ani v buducnosti nebudem.
    Vopred dakujem za radu, aj kam sa obratit.
    Xenia
    Ked nevyuzivas slov.ZP,ani v buducnosti neplanujes vyuzivat,nakolko zijes v cudzine,mozes si ZP na Slovensku zrusit a platit si v krajine ,kde zijes.

    lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

    lienocka001
    Narok na vyplatenie porodneho ti vznikne iba v pripade ze si najmenej rok pred narodenim dietata na SVk zdravotne poistena.. /platis si odvody do zdravotnej poistovne/

    Narok na RP nevznika

    samozrejme k porodnemu treba preukazat ze dana krajina nema obdobnu davku ako je porodne

    janamirka2 je offline (nepripojený) janamirka2

    janamirka2
    Tu píše Bucháč, že v ČR sa tak isto dáva pôrodné, ale ja viem o tom, že tam pôrodné nevyplácajú, ako to je??
    Mám tam dcéru, ktorá porodila a chce sa pokúsiť o pôrodne tu na SK, tu má trvalý pobyt. Ako to vlatne je??
    prosim Vas,poradi mi niekto kde ziskam potvrdenie,ze mi porodne nebolo vyplatene v zahranici? porodila som v Nemecku.

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    lienocka001 Pozri príspevok
    Narok na vyplatenie porodneho ti vznikne iba v pripade ze si najmenej rok pred narodenim dietata na SVk zdravotne poistena.. /platis si odvody do zdravotnej poistovne/

    Narok na RP nevznika

    samozrejme k porodnemu treba preukazat ze dana krajina nema obdobnu davku ako je porodne
    Prosím ťa, odkiaľ máš info, že treba byť rok pred narodením dieťaťa aj zdravotne poistená v SR?

    mimulik je offline (nepripojený) mimulik

    mimulik
    Už som si to našla, to zdravotné poistenie, resp. podmienka zdravotného poistenia platí len pre osoby, ktoré žijú mimo EÚ. Teda v súvislosti s "pôrodným".

    Ostatné dávky sú bez debaty, na RP a prídavky nárok nie je.
    Dobry den
    Chcela by som sa opytat:" Ak sa moje dieta narodilo v zahranici pred 3 rokmi a jednodnorazovy prispevok som nedostala mozeme onho poziadat?" Ak ano kde a ako? Stat je krajinou EU. Moje druhe dieta ma rok a pol mam na jednorazovy penazny narok aj na druhe dieta ?
    Za odpovede vopred srdecne dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.