Zavrieť

Porady

nenáročné ovocné stromy

Kupil so dom,kde je 10 árová záhrada.Na jar tam budem sadit trávu a na jesen by som tam chcel vysadit ovocné stromy.Poradte prosím nejaké odrody ktoré netraba postrekovat,alebo len velmi málo.Jednoducho,ktoré su najodolnejšie chorobám a škodcom.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Špecializujem sa na stomy krásne odolné a užitočné. Dôležité je aby spĺňali všetky tieto funkcie.
Ešte vyššou kategoriou sú bezúdržbové, to sú také, ltoré nielenže netreba striekať, ale ani strihať, polievať, proste sa vysadia a nech rastú a tešiť sa z toho ako sa im darí a ako kvitnú, a rodia chutné a zdravé ovocie.
Dôležitá informácia tu však chýba. Žiješ v teplej podunajskej nížine či vysoko v horách v Poprade alebo niekde medzi. Nie všade totiž všetko rovnako dobre prosperuje.
Vo všeobecnosti ne najvhodnejšia Asimina - volajú ju aj banán severu - poľahky vygúgliš viacej informácií - stojí za to!
Zaujímavý je niektorý s pomedzi Diospyrov - volajú aj Hurmi Kaki alebo ebenovník alebo Tomel - všetko to isté.
Veľmi perspektívny je Amelanchier - veľa najdeš na stránke www.bormato.cz
Veľkoplodý drieň a veľkoplodý hloh - napríklad na asimina.webnode.sk
Tiež Actinidia Arguta a Kolomikta s pomedzi popínaviek, sem patrí aj interšpecifické odolné odrody stolového hrozna.
V poslednom čase sú propagované nové odrody zemolezu veľkoplodé, sladké.
Rezistentné odrody jabloní, sliviek, egrešov.
Bez postrekov sa dnes už ťažko dopestujú broskyne, marhule, višne a "obyčajné" jablká, hrušky, slivky a iné chúlostivé veci.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
maro15 Pozri príspevok
Kupil so dom,kde je 10 árová záhrada.Na jar tam budem sadit trávu a na jesen by som tam chcel vysadit ovocné stromy.Poradte prosím nejaké odrody ktoré netraba postrekovat,alebo len velmi málo.Jednoducho,ktoré su najodolnejšie chorobám a škodcom.
..v dnešnej dobe niet ani jedného ovocného stromu, aby sa nemusel striekať chemikáliami.., iba ak nebudeš striekať a budeš mať červivé plody ale nebudú chemický striekané z tvojej strany..., ale vedz, že kyslé dažde a rôzny spad aj tak sa tomu neubrániš.., takže tak
3 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž takto, ak by som si aj myslel že píšeš sprostosti povedal by som to tak, že možno máš informácie ktoré ja nie a máš iný názor, v každom prípade by som to formuloval inak. Odsúdiť niečo ako sprostosť svedčí skôr o tvojom slušne povedané čiernobielom videní. Do očí by si mi to asi takto nepovedal a ak áno svedčilo by to skôr o tom že sa správaš ako primitív a mohol by si očakávať, že sa potom rovnako budem správať ja k tebe.
Teraz vysvetlím prečo som hovoril aj o týchto druhoch ktoré uvádzaš.
Tak za prvé som zvyknutý na to, že ľudia často nemyslia nechcú presne to čo povedia, nie pretože by sa nevedeli vyjadrovať ale jednoducho pre krátkosť času nebudú predsízne ako právnici bazírovať na každom slovíčku. Takže keď niekto chce strom, častokrát nie je ani proti väčším kríkom, najmä ak práve vysádza záhradu.
Z toho čo napísal som pochopil že nechce striekať a tak som mu uviedol druhy ktoré nemusia byť striekané a podľa mňa patria do každej záhrady...
Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú si mnohý ľudia neuvedomujú je, že jednotlivé druhy napríklad veľkoplodý hloh či drieň naozaj je možné pestovať vo forme stromu a nie jeden raz som ich takto aj videl ako staršie stromy v parkoch napríklad. To aký tvar bude daný druh mať - ako bude rásť, či formou kríku, či stromu závisí od pestovateľa.
Zemolez skutočne chce byť kríkom a si by to chcelo viac "presviedčania" aby sa stal stromčekom a zatiaľ som ho v takomto tvare nevidel, čo neznamená že je to nemožné, no asi nikto nevyvinul dostatočnú snahu, veď väčšine ľudom je tak trochu jedno, či bude rozkonárovať hneď pri zemi alebo až vyššie.
Vinič je fakt popínavka ale videl som ho už všeliako tvarovaný. V prírode sa popína na stromy, takže vlastne kopíruje tvar opory, ktorú mu dáme k dispozícii. Za určitých okolností dokáže byť aj "samonosný" a videl som ho už aj takto pestovaný, ale nie je to bežné ani prirodzené...
Takže čiastočne sa ti môže zdať s tvojeho uhlu pohľadu že nepíšem úplne striktne k téme a medzi stromy som zaradil kríky ale je dôležité ako to chápe Maro 15, ktorý zadal túto otázku v tejto novej téme, ak si aj on bude myslieť že píšem hlúposti tak potom na tom zrejme niečo bude.
6 0
maro15 maro15

maro15 je offline (nepripojený) maro15

Dakujem za odpovede.Ten banán severu si určite vysadím,o nom som tu už aj pred tým čítal.Mal som na mysly skor tradičné odrody,ako čerešna,jablon,marhula,slivka,hruška.Tie rezistentné jablone ma celkom zaujaly.Aj pár kríčkov toho muchovníka by som možno niekde k plotu vyskušal,aj ked ja by som ho možno radšej tahal do hora.Wabi vy sa tým živíte?Maly by ste aj také stromy o aké mám záujem?
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

maro15 Pozri príspevok
Dakujem za odpovede.Ten banán severu si určite vysadím,o nom som tu už aj pred tým čítal.Mal som na mysly skor tradičné odrody,ako čerešna,jablon,marhula,slivka,hruška.Tie rezistentné jablone ma celkom zaujaly.Aj pár kríčkov toho muchovníka by som možno niekde k plotu vyskušal,aj ked ja by som ho možno radšej tahal do hora.Wabi vy sa tým živíte?Maly by ste aj také stromy o aké mám záujem?
wabi má všetko......treba ho navštíviť
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

wabi Pozri príspevok
Nuž takto, ak by som si aj myslel že píšeš sprostosti povedal by som to tak, že možno máš informácie ktoré ja nie a máš iný názor, v každom prípade by som to formuloval inak. Odsúdiť niečo ako sprostosť svedčí skôr o tvojom slušne povedané čiernobielom videní. Do očí by si mi to asi takto nepovedal a ak áno svedčilo by to skôr o tom že sa správaš ako primitív a mohol by si očakávať, že sa potom rovnako budem správať ja k tebe.
Teraz vysvetlím prečo som hovoril aj o týchto druhoch ktoré uvádzaš.
Tak za prvé som zvyknutý na to, že ľudia často nemyslia nechcú presne to čo povedia, nie pretože by sa nevedeli vyjadrovať ale jednoducho pre krátkosť času nebudú predsízne ako právnici bazírovať na každom slovíčku. Takže keď niekto chce strom, častokrát nie je ani proti väčším kríkom, najmä ak práve vysádza záhradu.
Z toho čo napísal som pochopil že nechce striekať a tak som mu uviedol druhy ktoré nemusia byť striekané a podľa mňa patria do každej záhrady...
Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú si mnohý ľudia neuvedomujú je, že jednotlivé druhy napríklad veľkoplodý hloh či drieň naozaj je možné pestovať vo forme stromu a nie jeden raz som ich takto aj videl ako staršie stromy v parkoch napríklad. To aký tvar bude daný druh mať - ako bude rásť, či formou kríku, či stromu závisí od pestovateľa.
Zemolez skutočne chce byť kríkom a si by to chcelo viac "presviedčania" aby sa stal stromčekom a zatiaľ som ho v takomto tvare nevidel, čo neznamená že je to nemožné, no asi nikto nevyvinul dostatočnú snahu, veď väčšine ľudom je tak trochu jedno, či bude rozkonárovať hneď pri zemi alebo až vyššie.
Vinič je fakt popínavka ale videl som ho už všeliako tvarovaný. V prírode sa popína na stromy, takže vlastne kopíruje tvar opory, ktorú mu dáme k dispozícii. Za určitých okolností dokáže byť aj "samonosný" a videl som ho už aj takto pestovaný, ale nie je to bežné ani prirodzené...
Takže čiastočne sa ti môže zdať s tvojeho uhlu pohľadu že nepíšem úplne striktne k téme a medzi stromy som zaradil kríky ale je dôležité ako to chápe Maro 15, ktorý zadal túto otázku v tejto novej téme, ak si aj on bude myslieť že píšem hlúposti tak potom na tom zrejme niečo bude.
2 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Lonicera, ak dobre vidím...rezom dosiahnutý efekt kmienika....
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...paloo a nie je to Asimina? Ja vidím plody..
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Valčake Pozri príspevok
...paloo a nie je to Asimina? Ja vidím plody..
Lonicera kamtschatica
0 0
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
ja som zástanca klasických drevín
ináč lonica je dobrá ale strašne malé plody sa mi urodili.
Asimina ma láka ale zatial ma odradila cena... aj ked od vlanajska sa to mozno už zlacnelo.
kolko stojí asimina?
Naposledy upravil Chobot : 29.01.11 at 12:20
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

zolle Pozri príspevok
ja som zástanca klasických drevín
ináč lonica je dobrá ale strašne malé plody sa mi urodili.
Asimina ma láka ale zatial ma odradila cena... aj ked od vlanajska sa to mozno už zlacnelo.
kolko stojí asimina?
Myslím, že ani pre toho kto ide po cene tak 5€ nie je až taká tragédia.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Síce najviac propagujem dreviny menej známe jednak preto, že ich ľudia nepoznajú a stoja jednoducho zato, jednak preto, že tie ktoré propagujem skutočne sú nenáročné na postrek a často aj na inú opateru.
Samozrejme som tak ako každý vyrástol na jaklkách a slivkách a iných klasikách a určite proti nim nič nemám. Naopak som zberateľom zaujímavých odrôd a snažím sa šíriť najmä naše pôvodné krajové odrody, pokiaľ sú dostatočne kvalitné a obstoja v konkurencii noviniek a fakt je že niektoré obstoja a treba ich ďalej šíriť ako dedičstvo našich predkov.
Snažím sa k nim pristupovať bez pátosu a sentimentu a hlavne prakticky, tak ako boli pestované od nepamäti. Pričom podobne ako pri ľudových piesňach ktoré tiež nemajú autora a formovalo ich veľa generácií, pričom sa odovzdávali z pokolenia na pokolenie, to zvádza k tomu aby ich niekto zamietol ako stariny a iný milovník starých tradícií ich práve preto pestoval nezávisle ne tom aké sú. Som presvedčený, že oba extrémy nie sú najšťastnejším riešením. Tak ako nie všetko nové je dobré, tak ani nie všetko staré nie až tak osvedčené do dnešných podmienok. Treba pozerať výhody a nevýhody a podľa toho postupne preberať a porovnaním sa preosejú plevy a zostanú len zlaté nugaty.
A tak niekde a hlavne pre niekoho je lepšie nové a niekde a pre iného zasa staré...
Tak ako nemožno odsudzovať ľudí za to že sú iní a nie sú naklonovaní ako tie naše odrody v sadoch všetky rovnaké, tak potom má každý právo na svoju predstavu záhrady.

Napadlo ma definovať jednotlivé nátury záhradkárov s ich záhradami a napokon závisí od každého, čoho je skôr zástancom :
Extrém keď sa niekto bráni všetkému čo je užitočné a chce len aby to hlavne nerodilo uvádzať nebudem, hoci sú i takí...

1. Moderný konzument
Okrasnej záhrady s občasným úžitkom ale s dôrazom na krásu a bez postreku. K tomu bude smerovať aj druhy a odrody veľmi často netradičné a okrajovo využívané. Chce modernú záhradu a stará sa aby vypadala dobre, ovociu sa však nebráni.

2. Vlažný pestovateľ
Dáva síce dôraz aj na úžitok ale okrasná funkcia nie je druhoradá ale je na významnom mieste. Zrejme tiež radšej bez postrekov.
Ovocné druhy skôr zaujímavé nie často sa vyskytujúce ale užitočné primerane zapadajúce do synchronizovaného celku.

3. Poctivý záhradník

Dominuje práve úžitkovosť a krásu bude hľadať v pekne obrobenej záhrade s obsypanými stromami krásnych plodov a nejaký ten postrek sem tam aj zvládne.
Ovocné druhy hlavne tradičné prípadne aj iné ale s primeranou produkciou so starostlivosťou ktorú vyžadujú

4. Dôsledný produkčník
Všetko pre úžitkovosť, využitie techniky, všetká starostlivosť, pravidelné postreky podľa druhov, hnojenie, herbicídy, vyslovene veľkovýrobná produkcia.
Žiadané odrody štandardne najpestovanejšieho ovocia v radoch, jednotlivé práce podľa agrotechnických termínov a podľa plánu.

5. praktický záhradkár
Časovo nebude stíhať až tak dôsledne vykonať všetko a tak sa zmieri aj s tým že nebude všetko 100% dôkladne obrobené ale zvolí zjednodušenie tak aby to nebolo vyslovene zanedbané. Z minima maximum, nemusí vždy presne výjsť, no ako ideál prečo nie.
Či za málo času (čas=peniaze?) veľa muziky (chuť zdravých vitamínov môže byť hudba z rajskej záhrady).
Záhrada na oddych viac než na prácu pričom chce aby vždy keď príde bolo niečo zdravé chutné do úst.
Stromy klasické sem tam aj nejaká novinka, hlavne nech sú bezúdržbové či aspoň odolné.

6. Staromilý parkovník
Niekomu jednoducho učarovala prirodzenosť a preto necháva takmer všetko na prírodu v žiadnom prípade nestrieka, nerád strihá či robí čokoľvek čo by záhradu menilo. Sem tam niečo vysadí, občas poleje, raz ročne možno pokosí.
Záhrada je skôr parkom nie je až tak dôležité že neprodukuje maximum. Ani kvalita nie je prvoradá. Nepodlieha móde a čo si o tom myslia iní nie je veľmi dôležité.
Vysádza hlavne klasiku a staré zabudnuté druhy a odrody s dôrazom na bezúdržbovosť.

7. Bioretrolesník
Nemá záhradu ale hlavne les, prípadne jedlý les. V žiadnom prípade nerobí žiadne zásahy. Nestrihá, nekosí, nestrieka, dokonca ani nehnojí. Najradšej by mal všetko neštepené a prirozdené. Len staré odrody, či lepšie semenáče. Odmieta nové veci. Pričom nové je všetko čo si myslí že sa objavilo po roku 1900 napríklad.

Snažil som sa roztriediť rôzne pohľady na tému záhrada pritom nikoho neuraziť a skôr pobaviť. Iste nie je možné rozčleniť tieto charakteristiky a každý sa nájde možno vo viacerých typoch charakteristík.
Kde sa nájdeš ty?

8. Nedôsledný nestíhač

Chce síce niektorú s uvedených stratégií, život však mení a tak to nie je to čo si predsavzal. Vnútorne s tým nie je spokojný a ak sa nenaštve pretože záhradu má predsa len rád, tak sa sám pred sebou vždy nejako ospravedlní. Sadí často náročné druhy a ťažko sa poučí, že to nezvládne a nedopadne to dobre pretože to zasa nesplní. V určitom období intenzívne pracuje na tom aby to bolo tak ako si predstavuje, neskôr zasa nechá všetko na prírodu a tá mu to pokazí.
Neznamená to, že by nemal aj z takéhoto záhradkárčenia radosť ak sa dokáže zmieriť že to nie je úplne tak ako by si predstavoval.

9. Neistý bez vízie
Nie všetci vždy vo všetkom vieme čo by sme vlastne chceli, alebo to meníme pričasto aby sme my a naše okolie prišli na to ako to vlastne je. Podľa toho asi vzniklo: Nevie presne čo chce, ale neprestane, kým to nedostane. V záhrade potom je všetko jedno cez druhé, pričom príroda si s tým už nejako poradí...

10. Zberateľ
Chce mať všetko. Vysádza teda všetko čo sa mu podarí jednoducho či lacno získať. pokiaľ je to malé tak ako tak, potom ale všetko rastie a vzniká prales, či aspoň húština. Zberateľ ďalej dopĺňa a zahusťuje a niekomu sa to možno páčiť nemusí ale ak je s tým spokojný on alebo to aspoň napĺňa jeho zberateľskú túžbu tak prečo nie.Snažil som sa roztriediť rôzne pohľady na tému záhrada pritom nikoho neuraziť a skôr pobaviť. Iste nie je možné rozčleniť tieto charakteristiky a každý sa nájde možno vo viacerých typoch charakteristík.
Kde sa nájdeš ty?
1 1
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
netreba ist do extremov s definíciami . ja sa nebranim ani zaujímavostiam... preto mám aj muchovník, kiwi a ine veci..
Raz v katalogu rastlinky.sk ma asimina odradila cenou.. ak ste pán Danek tak ste mi raz aj písali o asimine ale nebola tam cena.. len nejaky načrt ceny a potom som to nechal tak.
som raz ze je vela ludí ktorý pestuju kade co, takto je svet uplny.
ak raz budem mat možnost tak sa zastavím u Vás v nitre a pozriem.
inak ja som z rodiny kde sa vzdy pestovala zelenina.. tie časy su bohuzial prec a preto postupne vyplnam naše volné zahrady okrasnou a lesnou skolkou.
ale hladám aj úžitok a to hlavne v rýchlorastucich drevinách ktorým sa aj profesne venujem.
vy ste vyučený za zahradkára alebo je to len hobby?
s pozd.
Lovász
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

zolle Pozri príspevok
netreba ist do extremov s definíciami . ja sa nebranim ani zaujímavostiam... preto mám aj muchovník, kiwi a ine veci..
Raz v katalogu rastlinky.sk ma asimina odradila cenou.. ak ste pán Danek tak ste mi raz aj písali o asimine ale nebola tam cena.. len nejaky načrt ceny a potom som to nechal tak.
som raz ze je vela ludí ktorý pestuju kade co, takto je svet uplny.
ak raz budem mat možnost tak sa zastavím u Vás v nitre a pozriem.
inak ja som z rodiny kde sa vzdy pestovala zelenina.. tie časy su bohuzial prec a preto postupne vyplnam naše volné zahrady okrasnou a lesnou skolkou.
ale hladám aj úžitok a to hlavne v rýchlorastucich drevinách ktorým sa aj profesne venujem.
vy ste vyučený za zahradkára alebo je to len hobby?
s pozd.
Lovász
To je skôr na osobnú správu ak nevieš poslať v rámci porady, tak napríklad aj asimina.kaki@gmail.com
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Keď sa tu už bavíme o nenáročných ovocných stromoch, mohol by mi niekto poradiť odolnú a hlavne chutnú odrodu jablone. V poslednej dobe sa propagujú hlavne odrody Topaz a Rubinola, ale zaujímali by ma aj skúsenosti s inými odrodami (s novými a starými).
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž pokiaľ máš na mysli posledných 20 rokov, počas ktorých profesor Hričovský natáča relácie v televízii, tak je to možné, ale nieviem že by tieto 2 odrody predstavovali zrovna trend.
Hoci Rubinola je fakt dobrá.
Čo sa týka odolnosti topazu nie je to čo to bývalo už.
Obe menované odrody nemajú dostatočnú skladovateľnosť, hoci chuťovo sú OK.
Tie špičkové rezistentné odrody keď sme na jeseň ochutnávali, tak podľa mňa najvýznamnejší nemenovaný slovenský pomológ, ktorý má prezívku chodiaca pomológia povedal: "Prišla k nám raz jedna babka... "Babka okoštujte ktoré jabĺčok je najlepšie" ... "Vy tu nemáte zlého jablka. Všetky sú dobré a najlepšie, za mojich mladých čias také jablká nebývali...""
Skutočne každá s týchto špičkových odrôd je dobrá a má svoje čaro. Je to príliš individuálne.
Ak mám hovoriť za seba, tak som zástancom stĺpovitých, červenodužinatých, (majú 10x viac bioakívnych látok než bežné druhy) rezistzentov, len treba ešte popracovať na kvalite a skladovateľnosti... v najbližších rokoch preto vzniknú určite aj odrody stĺpovitých, červenodužinatých, rezistzentov s dobrou skladovateľnosťou a vinikajúcou chuťou.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Tá Rubinola a Topaz je často rozoberaná v iných diskusných fórach (hlavne českých) samozrejme aj preto lebo ide o české odrody (je ich niekoľko). Ono by bolo najlepšie ich všetky ochutnať a potom si vybrať, lenže taká možnosť nie je. Od Hričovského mám literatúru (Pomológia I, II a iné) ale že by som ho nejak žral, to sa nedá povedať, asi si myslel Farmársku revue. Odoberám časopis Sady a vinice, tam boli dva články na tému stĺpovité jablone, takže evidujem. Všimol som si, že ti vadí krátka skladovateľnosť u Rubinoli a Topazu, pritom si sám minule písal (hrušky), že na prvé miesto dávaš chuť. Mňa by zaujímali skúsenosti aj so starými odolnými odrodami (jablone), tie tiež nemám možnosť ochutnať. Mám na záhrade miesto ešte pre jednu jabloň, z určitých dôvodov (samotné miesto), ktoré tu teraz nechcem rozoberať ju chcem pestovať vo vysokom tvare (podpník A2) a hľadám vhodnú alternatívu.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
wabi Pozri príspevok
Nuž takto, ak by som si aj myslel že píšeš sprostosti povedal by som to tak, že možno máš informácie ktoré ja nie a máš iný názor, v každom prípade by som to formuloval inak. Odsúdiť niečo ako sprostosť svedčí skôr o tvojom slušne povedané čiernobielom videní. Do očí by si mi to asi takto nepovedal a ak áno svedčilo by to skôr o tom že sa správaš ako primitív a mohol by si očakávať, že sa potom rovnako budem správať ja k tebe.
Teraz vysvetlím prečo som hovoril aj o týchto druhoch ktoré uvádzaš.
Tak za prvé som zvyknutý na to, že ľudia často nemyslia nechcú presne to čo povedia, nie pretože by sa nevedeli vyjadrovať ale jednoducho pre krátkosť času nebudú predsízne ako právnici bazírovať na každom slovíčku. Takže keď niekto chce strom, častokrát nie je ani proti väčším kríkom, najmä ak práve vysádza záhradu.
Z toho čo napísal som pochopil že nechce striekať a tak som mu uviedol druhy ktoré nemusia byť striekané a podľa mňa patria do každej záhrady...
Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú si mnohý ľudia neuvedomujú je, že jednotlivé druhy napríklad veľkoplodý hloh či drieň naozaj je možné pestovať vo forme stromu a nie jeden raz som ich takto aj videl ako staršie stromy v parkoch napríklad. To aký tvar bude daný druh mať - ako bude rásť, či formou kríku, či stromu závisí od pestovateľa.
Zemolez skutočne chce byť kríkom a si by to chcelo viac "presviedčania" aby sa stal stromčekom a zatiaľ som ho v takomto tvare nevidel, čo neznamená že je to nemožné, no asi nikto nevyvinul dostatočnú snahu, veď väčšine ľudom je tak trochu jedno, či bude rozkonárovať hneď pri zemi alebo až vyššie.
Vinič je fakt popínavka ale videl som ho už všeliako tvarovaný. V prírode sa popína na stromy, takže vlastne kopíruje tvar opory, ktorú mu dáme k dispozícii. Za určitých okolností dokáže byť aj "samonosný" a videl som ho už aj takto pestovaný, ale nie je to bežné ani prirodzené...
Takže čiastočne sa ti môže zdať s tvojeho uhlu pohľadu že nepíšem úplne striktne k téme a medzi stromy som zaradil kríky ale je dôležité ako to chápe Maro 15, ktorý zadal túto otázku v tejto novej téme, ak si aj on bude myslieť že píšem hlúposti tak potom na tom zrejme niečo bude.
...a ja som presvedčený.., že takto by mala vyzerať ovocná záhrada.., ako sa na to pýtal pisateľ...., máj 2010 a január2011...
a vysádzať hloh a drieň do záhrady je sprostosť..., hoci tá dobrá duša čo mi vymazala príspevok to zasa urobí.., nie je to žiadné vulgárne slovo a bežne sa používa... prirovnanie..keby hlúposť nadnášala ...ďalej nech si to domyslí....
Naposledy upravil legolas : 31.01.11 at 11:48
P5020053.jpg  
P5020050.jpg  
P5020051.jpg  
P5070099.jpg  
PC280222.jpg  

1/1
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je to idilka, vlahý vietor, mladá trávička, zakvitnuté jablone obsypané bieloružovými lupeňmi ale takto môže vypadať záhrada len raz v roku v máji, zvyšok roka má zasa iné krásy samozrejme.
Ako ukážku optimálneho tvarovania a rezu by som však tieto stromy neuvádzal. Strihať sa dá aj počas kvetu ak sme to skôr nestihli...
Nejde pritom len o to aby strom rástol tak ako si predstavujeme. Aby mal primerane prírastky na ktorých bude úroda v ďalších rokoch. Aby sa dostalo slniečko primerane ku všetkým plodom, aby nevyholoval - na to je zas dobrý letný rez.
Takto zakvitnuté jablonky budú mať veľkú násadu jabĺčok. Rezom zároveň oslobodíme takéto stromy od nadmernej úrody. Ak by sme nestrihali a zároveň nerobili prebierku nasadených plodov, tak jabĺčok by bolo síce veľa, ale boli by priveľmi maličké a na ďalší rok by tieto isté jablonky boli úplne bez kvetov ale by mali len sem tam kvietok a úroda by nebola žiadna, alebo len niekoľko veľkých jabĺk. Rez je teda dôležitý aj preto, aby bola úroda pravidelná každý rok a nie najprv hojno a potom .....
Ale zas je to len vec názoru ako by to či ono malo vyzerať.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Napísal si:
".. ty si to nepochopil.., ja som reagoval na to..., takže nemáš sa čo urážať..."


...ako nechápavejší... si na čo reagoval... píšem tu hlúposti... aspoň celou vetou... tvojim múdrostiam... nerozumiem asi...
0 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať