Zavrieť

Porady

Účet založený pred vznikom živnosti

Ako mám postupovať, ak živnostník si založil účet 01.02.2010 a živnosť mal od 20.03.2010. Už v prvý deň vložil na účet vklad, aby účet nebol v mínuse a na konci februára mal aj poplatok za vedenie účtu. V marci potom, keď už fungovala živnost, tak na účet mu pripísali aj dotáciu z úradu práce na podnikanie. On už mal tú živnosť vybavenú v tom mesiaci február, len s tým, že si tam dal dátum v marci, takže už vedel aj IČO a preto si vedel založiť účet.
Takže mi ide o ten začiatok, ako to mám účtovať. Ak by niekto vedel poradiť, budem vďačná.
Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    20.3.2010 začala účinnosť živnostenského osvedčenia .

    Bežný účet v účtovníctve týmto dňom zaevidujete a začnete počiatočným zostatkom , ktorý vykazoval na bežnom účte dňa 20.3.2010.
    Posudzovala by som dôležitosť a súvislosti otvorenia bežného účtu so skorším termínom.Ak nebol na to dôvod , tak o bankových poplatkoch by som vôbec neúčtovala , tie by som považovala za súkromné výdavky a nie výdavky v súvislosti s podnikaním .

    Cez uzávierkové operácie interným dokladom by som účtovala vklad podnikateľa vo výške počiatočného zostatku zo dňa 20.3. priložila by som fotokópiu bankového výpisu s patričným popisom skutočností , aby bolo jasné , že prečo vznikol tento účtovný prípad.

    ali8 je offline (nepripojený) ali8

    ali8
    Zita5 Pozri príspevok
    20.3.2010 začala účinnosť živnostenského osvedčenia .

    Bežný účet v účtovníctve týmto dňom zaevidujete a začnete počiatočným zostatkom , ktorý vykazoval na bežnom účte dňa 20.3.2010.
    Posudzovala by som dôležitosť a súvislosti otvorenia bežného účtu so skorším termínom.Ak nebol na to dôvod , tak o bankových poplatkoch by som vôbec neúčtovala , tie by som považovala za súkromné výdavky a nie výdavky v súvislosti s podnikaním .

    Cez uzávierkové operácie interným dokladom by som účtovala vklad podnikateľa vo výške počiatočného zostatku zo dňa 20.3. priložila by som fotokópiu bankového výpisu s patričným popisom skutočností , aby bolo jasné , že prečo vznikol tento účtovný prípad.
    ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    ali8 Pozri príspevok
    ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem
    Tak nulu by som tam určite nedala, pretože potom by Vám nesedel skutočný stav na účte, so stavom v peňažnom denníku. Ja by som to 1 euro zaúčtovala ako osobný vklad, poprípade by som ešte nejaký vklad vložila.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    mondes Pozri príspevok
    Tak nulu by som tam určite nedala, pretože potom by Vám nesedel skutočný stav na účte, so stavom v peňažnom denníku. Ja by som to 1 euro zaúčtovala ako osobný vklad, poprípade by som ešte nejaký vklad vložila.
    Osobný vklad sa na bankovom účte účtuje , ak v skutočnosti táto položka je na výpise v čase zahájenia podnikania a teda je prírastok na strane príjmu na BU .

    T.j. 14.2. zahájim podnikateľskú činnosť , týmto dňom otváram účtovné knihy a týmto dňom by mal byť aj vklad na BU ako podnikateľský vklad .Ak nevložím na BU , tak začínam účtovať so stavom, aký je v tento deň na BU.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ali8 Pozri príspevok
    ak som otvorila zivnost 1.12.2010 ale ucet v banke som si musela paru dni predtym, takze k prvemu decembru je moj pociatocny stav na ucte nie nula ale nejakych mozno1€ kedze som tam musela vlozit peniaze za poplatok za kartu, co mam na zaciatocny stav do PD napisat nula alebo to 1€ ??? dakujem
    Počiatočný stav 1 euro .Hovoríme o účte , ktorý bol zriadený na podnikanie .

    Účet založený pred vznikom živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.