Zavrieť

Porady

Dobrý deň, súrne potrebujem poradiť. Zomrel mi otec, ktorý mi ešte zaživa daroval pol

Dobrý deň súrne potrebujem poradiť. Zomrel mi otec, ktorý mi ešte za živa daroval polovicu domu aj pozemkov. ale neskôr ešte svoju polovicu prepísal na seba a svoju manželku. a teraz máme dediť.okrem mňa súešte3 sestry, 2 chcú byť vyplatené ale tretia si chce dedičstvo nechať a bývať tu s nami. a mama to chce prepísať tiež na nás- s doživotným právom. ako to má byť?Z čoho všetkého sa vypláca a kolko?my sme si ešte neskôr nadstavili . vypláca sa aj z zoho?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otcova štvrťka domu sa dedí - každé dieťa aj mama dostane z nej 1/5. Môžete sa dohodnúť hneď u notárky tak, že zdedíš aj podiely sestier s tým, že ich vyplatíš.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    vieraaaa, truch, arizona, terezamaria, Lubaba, niko051
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najskôr prebehne dedenie - dohodou alebo podľa zákonných podielov. Až potom môžete riešiť zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    drobeceva, arizona, Danielle369, rodina1, Erzebeth
    5

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    niko051 Pozri príspevok
    a ked jedna si chce nechať svoj diel?aj keď my ju chceme vyplatiť?
    Ak sa nebude chciet dohodnut, budes to musit riesit sudnou cestou. Si vo vyhode oproti nej.

    Ale ta sestra bude majitelkou tak malej ciastocky,ako si to predstavuje, ze by sa tam nastahovala?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    niko051 Pozri príspevok
    Dobrý deň súrne potrebujem poradiť. Zomrel mi otec, ktorý mi ešte za živa daroval polovicu domu aj pozemkov. ale neskôr ešte svoju polovicu prepísal na seba a svoju manželku. a teraz máme dediť.okrem mňa súešte3 sestry, 2 chcú byť vyplatené ale tretia si chce dedičstvo nechať a bývať tu s nami. a mama to chce prepísať tiež na nás- s doživotným právom. ako to má byť?Z čoho všetkého sa vypláca a kolko?my sme si ešte neskôr nadstavili . vypláca sa aj z zoho?Ďakujem
    Mozes to lepsie vysvetlit?
    Ako mohol otec svoju polovicu prepisat na seba?
    To akoze ti daroval a potom zobral,....alebo ako?
    Kto je vlastne v akom pomere vlastnik domu?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ako mohol otec svoju polovicu prepisat na seba?
    To akoze ti daroval a potom zobral,....alebo ako?


    Ja som to pochopila tak, že bol vlastníkom, polovicu daroval dcére a druhú polovicu nechal na seba a na manželku. Že to už nebolo len na neho, t.j. 1/2 dcéra a 1/2 on, ale 1/2 dcéra a 1/2 on a manželka (teda každý 1/4). Ale tiež tomuto moc nerozumiem. Skús vysvetliť trošku bližšie.
    Naposledy upravil GabiZ : 03.03.11 at 12:36

    finis je offline (nepripojený) finis

    finis
    ak tomu spravne rozumiem: otec bol jedinym vlastnikom nehnutelnosti.polovicu daroval dcere a 1/4 manzelke. potom by sa dedila iba jeho stvrtina rovnakym dielom medzi dedicov. matka moze svoju cast darovat dceram. zhodnotenie vasho vlastnictva do dedenia nespada.

    finis je offline (nepripojený) finis

    finis
    pokial ide o rodinu, je idealne sa dohodnut. vysvetlit sestre, aky maly by bol jej podiel na celom dome. ak to nepomoze mozete to da na sud a ten jediny moze rozhodnut o vysporiadani podieloveho spoluvlastnictva tak, ze moze prikazat sestre aby vam svoj diel predala.

    niko051 je offline (nepripojený) niko051

    niko051
    a ked odrazu si chcú všetci svoj podiel nechať, mám šancu, keď to dám na súd že súd rozhodne v môj prospech, že ich mám vyplatiť a tým bude dom môj?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    niko051 Pozri príspevok
    a ked odrazu si chcú všetci svoj podiel nechať, mám šancu, keď to dám na súd že súd rozhodne v môj prospech, že ich mám vyplatiť a tým bude dom môj?
    Sancu ako vacsinovy vlastnik mas, ale je urcitel lepsie (a lacnejsie) sa v rodine dohodnut.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.