Zavrieť

Porady

Rekonstrukcia paneloveho jadra

P1100179.JPG  
P1100178.JPG  
P1100182.JPG  
P1100181.JPG  
P1100184.JPG  

P1100186.JPG  
P1100187.JPG  
P1100189.JPG  
1/1
Zdravim poradaci...

tak som (zatial) stastnym majitelom 2i bytiku.

V byte je povodne jadro... na prvy pohlad to vyzera ako panelove (urcite to nie je umakart).

Planujem spravit komplet rekonstrukciu kupelne aj WC, otazka je co s tym jadrom.

Jedna z alternativ je povodne jadro zachovat, obit len obkladacky a steny a vykachlickovat to nanovo.

Druhy extrem je ze dat prec komplet jadro a spravit nove murovane (pravdepodobne z porobetonu).

V pripade umakartu by to bolo jasne, rozobrat stare jadro a vymurovat nove ale pri tomto "panelovom" nie som si uplne isty.... mozem to s kludnym svedomim "zburat" ? Nespadne na mna strop alebo niec (neviem ci to jadro ma vlastny strop alebo ci ten strop je uz vlastne podlaha bytu nadomnou).

Osobne by som sa priklanam k tej druhej alternative prerobenia na murovane jadro, mate s tym niekto skusenosti? Ako na to? Pripadne nejake foto by mi tiez urcite pomohlo.

Aby ste mali trocha predstavu o com hovorim prikladam zopar fotiek...

Dakujem za cenne rady
Usporiadat
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Tak to Ti povie statik, lebo jeho vyjadrenie potrebuješ.
Potom potrebuješ k tomu súhlas spoločenstva alebo správcu ( najlepšie keď si dáš súhlas podpísať aj susedom pre prípadné sťažnosti na hluk alebo znečisťovanie). S vyjadrením statika a súhlasom spoločenstva (správcu) choď na stavebný úrad, ktorý Ti vydá rozhodnutie na prestavbu bytu.
Keď začneš prerábať, tak vyves oznam, že budeš byt prerábať od ... do...

Najdôležitejšie je vyjadrenie statika, ktorý Ti dá stanovisko a taktiež by mal dať vyjadrenie k použitému materiálu.

Prikláňala by som sa k druhej alternatíve ale tiež nič zlé nespravíš, keď si niečo pozisťuješ u susedov, ktorí jadro už prerábali.
Bez vyjadrení a súhlasov sa do prerábania nepúšťaj, sú za to vysoké pokuty od stavebného úradu (môže byť až 1 660 Eur).
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

O tom som vedel ze potrebujem suhlas spravcu aj miestneho uradu. Samozrejme som o tom chcel informovat aj susedov.

Ale o tom statikovi som nevedel... je to potrebne aj v pripade prerabky jadra? Ziadne nosne priecky sa burat nebudu...

Popytat sa susedov ktori to prerabali znie ako celkom dobry napad, urcite skusim.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

verkaz Pozri príspevok
Tak to Ti povie statik, lebo jeho vyjadrenie potrebuješ.
Potom potrebuješ k tomu súhlas spoločenstva alebo správcu ( najlepšie keď si dáš súhlas podpísať aj susedom pre prípadné sťažnosti na hluk alebo znečisťovanie). S vyjadrením statika a súhlasom spoločenstva (správcu) choď na stavebný úrad, ktorý Ti vydá rozhodnutie na prestavbu bytu.
Keď začneš prerábať, tak vyves oznam, že budeš byt prerábať od ... do...

Najdôležitejšie je vyjadrenie statika, ktorý Ti dá stanovisko a taktiež by mal dať vyjadrenie k použitému materiálu.

Prikláňala by som sa k druhej alternatíve ale tiež nič zlé nespravíš, keď si niečo pozisťuješ u susedov, ktorí jadro už prerábali.
Bez vyjadrení a súhlasov sa do prerábania nepúšťaj, sú za to vysoké pokuty od stavebného úradu (môže byť až 1 660 Eur).
ak nezasahuje do nosnych priecok ani nejde murovat nenosne priečky zo sklobetonu, tak
- vobec nepotrebuje vyjadrenie statika
- ani suhlas spolocenstva vlastnikov nepotrebuje, staci vyjadrenie spolocenstva ze nema pripomienky, resp. ma podmienky (napr. denné upratovanie bordeluv spolocnych priestoroch, nevyhadzovanie odpadu pred bytovku a pod.)
- na stavebny urad staci rekonstrukciu ohlasit, neziada sa o suhlas, z uradu pride vyjadrenie ze beru na vedomie bez pripomienok, prip. ak z popisaneho rozsahu prac zistia ze treba povolenie, zacnu konat
0 0
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

dakujem za odpovede co sa tyka "byrokracie", tiez je to dolezita sucast celej rekonstrukcie. Zaroven by ma vsak zaujimalo ci mate niekto skusenosti so samotnou rekonstrukciou takehoto jadra.. ako ste postupovali, ako na pripadne buranie jadra, na co si dat pozor atd.

Dakujem
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Mám s tým skúsenosti a práve preto som ti radila statika, ktorý ti vo svojom vyjadrení všetko napíše. Neviem ako u Vás ale u nás na MsÚ odbore výstavby požadujú aj pri ohlasovacej povinnosti vyjadrenie statika a zakreslený pôvodný stav a stav po rekonštrukcii.
Tie súhlasy susedov som radila len z toho dôvodu, že v čase, keď sa robí rekonštrukcia si chodia niektorí neustále sťažovať a v prípade, že sa pod súhlas podpíše ( nestalo sa, že by pri osobnom kontakte niekto nesúhlasil), tak sa môže ísť sťažovať na lampáreň.
Zverejniť dobu prerábania je tiež dobré z toho dôvodu, že niektorí môžu v tom období nikde odísť.
Statik sa vyjadrí aj ku pokládke dlažby, obkladov a pod. a máš to podľa platných noriem a taktiež preberá zodpovednosť za prípadné praskliny v bytoch na nižších podlažiach.
Naposledy upravil verkaz : 31.03.11 at 11:32
0 0
Palino978 Palino978

Palino978 je offline (nepripojený) Palino978

bubkoch Pozri príspevok
ak nezasahuje do nosnych priecok ani nejde murovat nenosne priečky zo sklobetonu, tak
- vobec nepotrebuje vyjadrenie statika
- ani suhlas spolocenstva vlastnikov nepotrebuje, staci vyjadrenie spolocenstva ze nema pripomienky, resp. ma podmienky (napr. denné upratovanie bordeluv spolocnych priestoroch, nevyhadzovanie odpadu pred bytovku a pod.)
- na stavebny urad staci rekonstrukciu ohlasit, neziada sa o suhlas, z uradu pride vyjadrenie ze beru na vedomie bez pripomienok, prip. ak z popisaneho rozsahu prac zistia ze treba povolenie, zacnu konat
Nemate pravdu, tu je treba dat jedno velke ALE! Urcite kontaktujte statika, definicia nosnej a nesnosnej priecky nie je urcite na posudenie laikovi. Aj mozno z Vasho pohladu sa Vam moze stat ze je to nenosna priecka a pritom ciastocne nosna moze byt. Stena (priecka) nemusi prenasat len ucinky vyvolane zvislym zatazenim (napr.podopretie stropu) ale niektore priecky maju aj stuzujucu funckiu objektu a prenasaju s casti horizontalne zatazenia.

V praxi sa uz stalo ze svojvolnym odstranenim priecky vznikli uz poruchy, uvediem priklad.
Sused na 5podlazi si odstranil priecku v strede rozpatia stropu vsetko sa zdalo ze fungovalo ako ma....az na jednu vec ze po tyzdni susedom o podlazie nizsie sa priecka presne pod stropom pod povodnou prieckou zvalila na ich postel v spalni. Obycajna tenka 75mm hruba priecka s riadnym rachotom. Strop sa totiz odstranim priecky vratil (nadvihol) z povodneho deformovaneho stavu a uz priecku pod stropom svojim pritazenim prestal stabilizovat.
Tu sa jedna o panelovy dom, ale su pripady ked sa v murovanych domoch priecky murovali aj cez dve podlazia a po odstraneni priecky na jednom podlazi sa zrutila na dane podlazie aj priecka z vyssieho podlazia ktora na nej stala..
TO LEN V SKRATKE ABY SA NEBRALI "PRIEČKY" LAHKOVÁŽNE , ..určite kontaktovať statika on za všetky poruchy (poruchami su aj trhliny) prebera celozivotnu zodpovednosť (nie len 2 roky ako firma co Vam to bude realizovat.

Treba si este uvedomit ze staticky nevhodnym rozlozenim priecky ,poctom priecok a materialom z akeho je murovana priecka pritazite strop na ktory murujete. Preto v statickom posudku musi byt aj zakreslena pozicia novych priecok.
0 0
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

dakujem za info... priecky (ak sa budu menit za murovane) tak budu v ronvakej pozicii ako povodne, kedze prepojit kupelku s WC sa neda (su medzi nimi po celej dlzke stupacky). Planujem pouzit bud sadrokarton, ale skor porobeton. V kazdom pripade co sa tyka zatazenia, v ziadnom pripade by to nemalo predstavovat vacsiu zataz ako sucasne panelove priecky.

Ono ked uz sme pri tom, tie priecky v kupelni ani neviem ci su panelove. Je to taky divny material, pri poklopkani to vydava taky "duty" zvuk a v miestach kde je nacaty (napr. kde predch. majitelia montovali vypinace) vidno ze je to skor nieco ako porobeton, obsahuje take ako keby male bublinky. Poznate tento material niekto?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Palino978 Pozri príspevok
Nemate pravdu, tu je treba dat jedno velke ALE! Urcite kontaktujte statika, definicia nosnej a nesnosnej priecky nie je urcite na posudenie laikovi. Aj mozno z Vasho pohladu sa Vam moze stat ze je to nenosna priecka a pritom ciastocne nosna moze byt. Stena (priecka) nemusi prenasat len ucinky vyvolane zvislym zatazenim (napr.podopretie stropu) ale niektore priecky maju aj stuzujucu funckiu objektu a prenasaju s casti horizontalne zatazenia.

V praxi sa uz stalo ze svojvolnym odstranenim priecky vznikli uz poruchy, uvediem priklad.
Sused na 5podlazi si odstranil priecku v strede rozpatia stropu vsetko sa zdalo ze fungovalo ako ma....az na jednu vec ze po tyzdni susedom o podlazie nizsie sa priecka presne pod stropom pod povodnou prieckou zvalila na ich postel v spalni. Obycajna tenka 75mm hruba priecka s riadnym rachotom. Strop sa totiz odstranim priecky vratil (nadvihol) z povodneho deformovaneho stavu a uz priecku pod stropom svojim pritazenim prestal stabilizovat.
Tu sa jedna o panelovy dom, ale su pripady ked sa v murovanych domoch priecky murovali aj cez dve podlazia a po odstraneni priecky na jednom podlazi sa zrutila na dane podlazie aj priecka z vyssieho podlazia ktora na nej stala..
TO LEN V SKRATKE ABY SA NEBRALI "PRIEČKY" LAHKOVÁŽNE , ..určite kontaktovať statika on za všetky poruchy (poruchami su aj trhliny) prebera celozivotnu zodpovednosť (nie len 2 roky ako firma co Vam to bude realizovat.

Treba si este uvedomit ze staticky nevhodnym rozlozenim priecky ,poctom priecok a materialom z akeho je murovana priecka pritazite strop na ktory murujete. Preto v statickom posudku musi byt aj zakreslena pozicia novych priecok.
tak pojem "čiastocne nosna priecka" pocujem 1x ...
nenosna priecka je preto nenosna, ze nic nenesie a nedrží, keby si zbural vsetky nenosne steny v kazdom byte v celej bytovke, vobec nic by sa nemalo stat ... a ak sa stalo, NEBOLA to nenosna priecka ... a rozhodne nejaky 7cm porobeton, syporex, ytong a pod. nie je nosna priecka ...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

bubkoch Pozri príspevok
tak pojem "čiastocne nosna priecka" pocujem 1x ...
nenosna priecka je preto nenosna, ze nic nenesie a nedrží, keby si zbural vsetky nenosne steny v kazdom byte v celej bytovke, vobec nic by sa nemalo stat ... a ak sa stalo, NEBOLA to nenosna priecka ... a rozhodne nejaky 7cm porobeton, syporex, ytong a pod. nie je nosna priecka ...

V panelakoch si tymi akoze ciastocne nosnymi prieckami alebo ako to kolega nazval pomahali znizovat deformacie. Kamaratov otec este za sociku pri vyrobe na tom spravil CSc. Nefunguje to vzdy tak jednoducho,ako sme zvyknuty.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

vyburat panelove jadro a nahradit ho na tom istom mieste murovanym - to je slusne povedane vtipne

statika potrebujes k tomu aby ti povedal ci su to priecky alebo steny, a povie ti aj ze ked by si to vybural, susedom hore aj dole vzniknu trhliny a budu na teba nadavat a nech si to este velmi dobre rozmyslis.

ja viem ze je to strasne moderne menit jadro. ale nestacilo by len kamaratom tvrdit ze si ho vymenil?
0 0
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

no vsak to bol v podstate zmysel celej tejto temy... poradit ci to ma vobec zmysel.

Ja som toho nazoru ze ked uz raz nieco robim tak nech je to spravene poriadne, preto som uvazoval nad vymenou paneloveho jadra na murovane... ale je do mozne ze by s tym bolo viacej komplikacii a problemov ako nakoniec z toho osohu.

V ramci noveho murovaneho jadra by bol aspon "poriadok", ziadne stare diery, hmozdinky, stare vedenia a nove instalacie by sa tiez urcite robili jednoduchsie.
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

nameless_one: Vidíš aké protichodné informácie dostávaš? Len sa Ti v hlave z toho spraví zbytočne guláš a nebudeš vedieť už vôbec, že čo s tým. Najhoršie natom je, že ked dávajú mylné informácie laici na fore, tak to nie je bohvie čo, ale je to ospravedlniteľné. Lenže ono Ti dajú mylné informácie aj na úradoch, alebo aby som to troška krajšie povedal, iný kraj, iný mrav. Píšem toto v každej téme o jadrách, že zbytočne sa ludia budú pýtať na skúsenosti iných. Ty nepotrebuješ skúsenosť niekoho z iného mesta, ako bývaš ty. Ty potrebuješ čistú jasnú konkrétnu skúsenosť a prax z Tvojho mesta. Prax Tvojho správcu bytového domu a Tvojho stavebného úradu. Pretože bohužial, každá inštitúcia si zákony vykladá po svojom. A zbytočne budeš v práve, hlavou múr nerozbiješ.
Takže k veci.
Absolútne odmietam bubkochove kvazi rady, že nepotrebuješ statika. Ved sám píšeš, že si nevieš rady s tým jadrom. Z vyššie vypísaného som mal pocit, že si si ani nie celkom istý, či to nie sú nosné steny. Ale aj keby to aj boli nenosné steny. Je to absolútne fuk, statický posudok bohužial potrebuješ aj tak. Potreboval by si ho aj na umakart aj na iné vymurovky. Tu totižto nejde o to, ako by si niekto mylne mohol myslieť, že načo posudok na vyburanie umakartu. Ak pôjdem do dôsledkov, tak skutočne, na vyburanie umakartu posudok nepotrebuješ samozrejme. Tu ide o to, že predpokladam, že na tom mieste ideš následne murovať, a preto tam treba podpis oprávnenej osoby, ktorá Ti to odobrí. A ako Palino píše, vymyslené to takto je práve preto, aby si ludia nemurovali bárs čo a s bárs čoho ale len a len to, čo im statik nakreslí do "nového stavu". Presne aj s popisom použitého materiálu a to od murovacích tvárnic až po dlažbu s predpisom jej hrúbky.
Ak by ma náhodou chcel obviniť, že si prihrievam polievočku, tak ani omylom a budem prvý, ktorý "zahlasuje" za prenesenie bremena statických posudkov na stavebné úrady. Statik, ktorý sa venuje statike, prenho sú tieto posudky v panelákoch len na obtiaž. Ryžujú natom statici-kopírovači, ktorí su napojení na stavebné úrady, odkial im dohadzujú rekonštrukcie chtivých a len tlačia z počítača už predpripravené posudky, bez obhliadky, bez odbornej konzultácie, bez ničoho.
Takže rozhodne statika ano. Či takého, čo Ti nato ani nepozre alebo takého, ktorý svoju robotu berie seriozne, nechám na Teba.
Palino má samozrejme pravdu, nepodcenujme priečky, nie je to prípad panelakov, ale v murovaných stavbách skutočne laik nemá šancu vedieť, či môže nenosnú priečku zbrúrať len tak.
bubkoch: nemáš úplne pravdu. Ak je raz priečna nenosná, znamená to, že sa nepodieľa na prenose síl od zaťažení vyvolaných na vodorovné konštrukcie. Ale poznáme pojem "samonosná priečka" A o tej tu palino píše, pretože táto môže byť na výšku celého bytového domu. Asi si vieš predstaviť, čo sa stane, ak sa niekto v strede výšky baráku po Tvojej rade rozhodne, že tá priečka je isto nenosná a že teda naňu statika netreba....
...
Ešte k administratívnym veciam, lebo aj tam padlo pár nepresností.
Ak je zásah do nosného systému, treba stavebné povolenie, a účastními konania sú aj susedia, preto tie podpisy.
Ak však nezasahujeme do nosného systému, tak sa jedná o drobné úpravy a tam netreba súhlas susedov!!
Lebo ono pozor. Zase ak by sme šli podľa zákona, tak súhlas susedov, to nie sú vyzbierané podpisy ale riadna schodza, kde jeden z bodov programu bude zámer rekonstruovať a bude o ňom hlasované. Faktom však je, že mnoho stavebných úradov akceptuje aj len tie po večeroch vyzbierané podpisy. Ale nemali by.
2 0
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

tak este pre ujasnenie prikladam priblizny nakres... na 99% som si isty ze to jadro nie je nosne (v nakrese cervenym)...

ale v buducnosti planujem tak ci tak burat priecku medzi obyvackou a kuchynou... tam uz statika budem potrebovat na 100% tak to si ho asi rovno zavolam teraz a zaroven sa pozrie aj na to jadro...
situacia.png  
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

harris: samozrejme mas pravdu a nejdem s tebou polemizovat ... ja som svoju radu napisal za nejakych podmienok, ak podmienky splnene nie su, tak to samozrejme neplati ...
ak priecka JE nosna, samonosna, napolynosná a neviem este aká (skratka akakolvek okrem nenosnej), tak platí co píses ty, zburat alebo vyburat otvor mozes len po odobreni statikom a uradom
ale napr. na vymenu umakartoveho jadra za ytong alebo sadrokarton nepotrebujes ani statika ani stavebne povolenie
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Tak ako píše bubkoch. Ak sa jedná o nosnú priečku tak bezpochyby statik.
Robil som jadro, na ktoré si majiteľ vybavil stavebné povolenie. Toľko nezmyselných papierov som ani na výstavbu domu nepotreboval. Teraz toho ľutuje, lebo ani skolaudovať sa mu nepodarilo zatiaľ.
Najhoršie je zobudiť blba s päčiatkou v ruke.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

bubkoch Pozri príspevok
harris: samozrejme mas pravdu a nejdem s tebou polemizovat ... ja som svoju radu napisal za nejakych podmienok, ak podmienky splnene nie su, tak to samozrejme neplati ...
ak priecka JE nosna, samonosna, napolynosná a neviem este aká (skratka akakolvek okrem nenosnej), tak platí co píses ty, zburat alebo vyburat otvor mozes len po odobreni statikom a uradom
ale napr. na vymenu umakartoveho jadra za ytong alebo sadrokarton nepotrebujes ani statika ani stavebne povolenie
ako kde...to je to,co harris mysli. Tak raz do mesiaca taky posudok spravim (nerobim si reklamu, to len v ramci volneho casu, inak robim ine na full) a ine mravy v Nitre, kde napriklad pytaju posudok na vsetko a na co je,to povolia, v BA na umakart v Ruzinove nepytaju, v BB nepovolia zo zasady nic a mozeme pokracovat. Proste treba skocit na urad a tam sa tych pajacov opytat, co im treba predlozit.
3 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ferdosondo Pozri príspevok
Tak ako píše bubkoch. Ak sa jedná o nosnú priečku tak bezpochyby statik.
Robil som jadro, na ktoré si majiteľ vybavil stavebné povolenie. Toľko nezmyselných papierov som ani na výstavbu domu nepotreboval. Teraz toho ľutuje, lebo ani skolaudovať sa mu nepodarilo zatiaľ.
Najhoršie je zobudiť blba s päčiatkou v ruke.
Najhorsie je mat nad sebou a pod sebou blba, ktory nepotrebuje nic a nikoho a sebecky sa nestara,ze mi hore alebo dole pod nim popuka nejaka ta obkladacka a podobne,sak hlavne ze je spokojny. No a uplne najhorsie je, ze to co pytaju urady, to dava za vinu statikom.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ciners a harris maju pravdu. ale to vobec nie je dolezite lebo ziadne jadro sa burat nebude. je to nezmysel v tomto pripade.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

cela debata sa nesie v stýle "blbý a blbší" ...
A: ak su priecky nenosne, nepotrebujes statika
B: A nema pravdu, lebo ked su priecky nosne, potrebujes statika
C: vsetci ste mimo, lebo o tom co je potrebne rozhoduje urad a nie zakon

a tak dookola
0 0
nameless_one nameless_one

nameless_one je offline (nepripojený) nameless_one

tak tak... tiez si myslim ze sme trocha odbocili od povodneho zameru... to ci potrebujem alebo nepotrebujem statika si zistim na urade a nemusime to tu dalej riesit....

takze ak som spravne pochopil tak v mojom pripade odporucate zachovat povodne jadro a spravit len

- zrusenie starych obkladaciek, sanity, omietky, atd
- natiahnutie novej elektro a vodoinstalacie
- nova podlaha, obkladacky, sanita
- vo wc to iste... na stranu kde su stupacky asi dat nejaku sadrokartonovu stenu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať