Zavrieť

Porady

vydrzanie pozemku

Dobry den,
chcel by som sa opýtať, ako je to s vydržaním pozemku, ktorý má neznámeho vlastníka. Máme chatku na menšom pozemku širokom asi 3 m. Keďže je to dosť úzky pozemok užívame aj susedný pozemok, ktorý má neznámeho vlastníka. Dal by sa tento pozemok získať vydržaním?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Voľakedy sa to robilo na notárstve, ale či sa to nezrušilo, to ti nepoviem: čestne prehlásiš že ho užívaš x rokov, predložíš LV a ideš na zápis do katastra. Ale či sa to ešte dá ....

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Pre vydržanie pozemku nestačí iba ho využívať viac ako 10 rokov. Je to iba jedna z podmienok.
    Čo sa týka toho neznámeho vlastníka, každý pozemok má svojho vlastníka, iba nie je uvedený na LV, resp. nie je známa jeho adresa. Treba pátrať a pozemok odkúpiť.

    To Hubatá: Návrh na vklad do KN podáva notár, nie budúci vydržiteľ. Notár prikladá notársku zápisnicu o prehláseni vydržania.
    Naposledy upravil anonym222 : 13.04.11 at 19:07
    Dobry den, ak sa tu nachadza nejaky pravnik, alebo clovek, ktory sa vyzna v zakonoch, bola by som velmi vdacna za radu. Byvame v radovke ( 6dokopy spojenych domov) v krajnom dome, okolo celej radovky je spristupnena "cesta" v pripade poziaru (cize poza domy aj popri krajnych domoch), nikto sa o to cele roky nezaujimal az teraz sa ozval majitel pozemku, ktory vedie prave popri nasom krajnom dome (spredu do zadu). Niekedy davno, byvalemu majitelovi bolo vysvetlene, ze ano je majitelom pozemku, ale nesmie to uzavriet ani tam nic postavit ani tam nic nasadit, cize je na tom vecne bremeno, prave v pripade toho poziaru, no len bohuzial toto rozhodnutie mesta vtedy nikto nezapisal do katastra. Chcela by som teda vediet, ci sa za tie roky zmenil ten zakon, ci si to moze oplotit a nepustit nas tadial atd. Prepacte ja sa tomu velmi nerozumiem, tak neviem ci som sa vyjadrila spravne. Vopred vsak velmi pekne dakujem za kazdu odpoved

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zápis v katastri je podmienkou právnej existencie vecných bremien. Premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho, teda aj právo vecného bremena. Teraz vlastne vecné bremeno neexistuje a nemáte žiadne práva.

    Na druhej strane sa dá vecné bremeno vydržať. Ak ste pozemok užívali 10 rokov s vedomím, že vám bolo zriadené naň vecné bremeno, pokúste sa o to, ak to dokážete obhájiť. Lebo bloky domov bývajú aj oveľa dlhšie a hasiči ich dokážu obehnúť.

    Bremeno však nemusí byť bezodplatné, majiteľ si môže zapýtať peknú sumu. Potom bude otázka, či vám to stojí za to.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Erzebeth, Lubaba, Kvaka, erzet, vratnik, rodina1
    6
    no ono sa to tam da prist len z druhej strany radovky a to by museli hasici naspat cuvat pretoze z nasej strany kde je cesta tak z jednej strany tej pristupovej cesty ( ta ma sirku 4m) je dom a z druhej strany kopec. niekedy davno este ked zil predosly majitel tak sa o to zaujimal a prisli aj ludia z mesta a ti urobili rozhodnutie, ze je to pristupova cesta a ze to nesmie uzavriet ani tam nic postavit ci nasadit tak sa potom na to vykaslal nikto sa o to nikdy nestaral okrem nas, ani raz si to neprisli pokosit za cele tie roky. dakujem vam aj tak za radu velmi si to vazim

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Prístupová cesta to zrejme nie je. Je to len pozemok, ktorý tak používate. Má však svojho majiteľa a ten vlastní pozemok tak, ako vy vlastníte svoj pozemok či dom. Rozmýšľali ste nad tým , že si pozemok odkúpite? Bol by váš a mohli by ste ho nechať pre potreby hasičov.
    neviem, ci som Vam na toto vtedy napisala odpoved, este stale sa to taha a co sa tyka odkupenia nepripada do uvahy, pretoze chce za to 57eur za m2 a to je neskutocna cena a este nam napisal, ze ak sa nedohodneme na odpredaji tak si bude ziadat najomne za tri roky, neviete ci ma na to pravo???

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Áno na nájom má právo, veď predsa jeho pozemok užívate. Otázka je výška nájmu, ak sa nedohodnete tak môže rozhodnúť súd.
    Opýtam sa inak: Skúšali ste na meste (obci) či by túto cestu nevysporiadali? ...keď rozhodli že je to cesta. Je to aj na katastri vedené ako cesta?
    no len ziadat si najom 3roky spatne...... to je ako keby som niekoho u seba nechala byvat bez nejakej najomnej zmluvy a potom od neho vyzadovala aby mi zaplatil za tu dobu. nas totiz nikto na to neupozornil ani nikto s nami nespisal najomnu zmluvu, my na tom pozemku nemame nic len sme ho oplotili (podotykam nie svojvolne ale na zaklade nejakeho rozhodnutia a geodetickeho planu) ale nikdy to nebolo uzamknute a len sme cez pozemok prechadzali a starali sme sa on (kosili sme ho). oni teraz potrebuju surne peniaze tak prisli vyryvat a dokonca nam to ponukaju este drahsie ako som nasla inzerat cez ktory ho ponuka realitka

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Práve preto na ten nájom ani odkúpenie neskočte... Ak tam boli nejaké rozhodnutia, musíte zistiť či to obec neeviduje ako miestnu komunikáciu a nech si teda obec cestu vysporiada. Defakto ste rukojemníci keďže len Vás má ten majiteľ pozemku v hrsti...

    encik je offline (nepripojený) encik

    encik
    Chcela by som sa opýtať k téme vydržania. Začali sme stavať prístavbu na pozemku, ktorý sme si mysleli že do dnešného dňa je náš, nakoľko ho máme pri dome a riadne oplotený ako súčasť domu. Zasadili sme na ňom ovocné stromy a vysadili okrasnú záhradku. Je o výmere 150m2. Avšak pri ohlásení stavby sme zistili, že na LV je vlastníkom obec. Starosta nám poradil, aby sme tento pozemok od obce odkúpili, a tak sme dali žiadosť o odkúpenie. Avšak teraz som sa dozvedela, že by sme mali právo aj na vydržanie pozemku, nakoľko v roku 1989 nám tento bol daný do osobného užívania a do dnes sme sa oň starali ako o vlastný, aj sa staráme. Ak mám nárok na vydržanie, je k vydržaniu potrebný súhlas obecného zastupiteľstva? V prípade, ak obecné zastupiteľstvo nebude súhlasiť, mám právo na vydržanie alebo nie?

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    vlastnik pozemku musi suhlasit s vydrzanim. Ja osobne som tymto obchadzal 2X znovuprejednavanie dedicstva /po babke a tete/ a naslednu kupu a bratranec ako jediny mozny dedic jeho casti pozemku s tym musel suhlasit... Usetril som tym poplatky na katastri a vela behaciek po uradoch a zistil som ze mam feroveho bratranca... A bratranca som vyplatil ,,na ruku,,. Ale viem ze tieto not. rozhodnutia mozu byt diskutabilne... Ci sa musi al. nemusi oslovit Slov. poz. fond a ziadat jeho ,,suhlas,, i ked sa ho to ,,netyka,,. Ale to je vecou pravneho nazoru a aj ochotou katastra respektovat vydrzanie bez suhlasu poz. fondu. Pretoze fond velmi nerad suhlasi a trva mu to dlho....

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Tuším po 1.2.2011 sa nedá už pozemok vydržať. My sme chceli takto kúpiť záhradu a keďže časť pozemku patrila obci mali sme si od nej odkúpiť. Pozemkový fond už súhlas nedáva, pokiaľ sú akýkoľvek pozostalí, treba to zisťovať.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    encik Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať k téme vydržania. Začali sme stavať prístavbu na pozemku, ktorý sme si mysleli že do dnešného dňa je náš, nakoľko ho máme pri dome a riadne oplotený ako súčasť domu. Zasadili sme na ňom ovocné stromy a vysadili okrasnú záhradku. Je o výmere 150m2. Avšak pri ohlásení stavby sme zistili, že na LV je vlastníkom obec. Starosta nám poradil, aby sme tento pozemok od obce odkúpili, a tak sme dali žiadosť o odkúpenie. Avšak teraz som sa dozvedela, že by sme mali právo aj na vydržanie pozemku, nakoľko v roku 1989 nám tento bol daný do osobného užívania a do dnes sme sa oň starali ako o vlastný, aj sa staráme. Ak mám nárok na vydržanie, je k vydržaniu potrebný súhlas obecného zastupiteľstva? V prípade, ak obecné zastupiteľstvo nebude súhlasiť, mám právo na vydržanie alebo nie?
    Vydržanie je možné aj v tejto dobe. Ako jeden z dokladov musí byť vyjadrenie obce, že nemá námietky k vydržaniu a že pozemok nie je v majetku obce. To znamená, že obecný majetok sa vydržať nedá. Obec k tomu nedá súhlas. Jediná možnosť je odkúpenie.
    Ak užívam pozemok cca 30 rokov, najprv tam bol močiar, ktorý sme vyrovnali na ornú pôdu, vysadili stromy a krovy a oplotili, môžem ho vydržať? Na katasterportaly som hľadala vlastníka tohto pozemku, avšak mi vypísalo, že daná parcela nie je zapísaná na liste vlastníctva. Tento pozemok je však intravilán obce.
    Je možné takýto pozemok vydržať? Alebo môže mať tento pozemok niekde vlastníka, teda si mám zaplatiť sedenie u geodeta, potom na katastri? Nerada by som platila geodetovi za "nič". Ak bude mať vlastníka, môžem aj potom pozemok vydržať s tým, že som o vlastníkovi nevedela a myslela som, že ten pozemok je môj?
    Ďakujem za odpoveď

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemáš právny dôvod byť dobromyseľný, že je ten pozemok tvoj. Choď za starostom a dohodni sa s ním - tak či tak by ti aj vydržanie musel podpísať on.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.