Zavrieť

Porady

ako účtujú zľavové portály?

zaujímalo by ma, akým spôsobom účtujú zľavové portály (v dnešnej dobe tak popolárne)....máte s tým niekto skúsenosti?
ide o to, že sú to s.r.o. platci DPH (väčšinou) a predávajú služby od povedzme poskytovateľov služieb, ktorí nie sú platci DPH. fór je v tom, že poskytovateľ služby (neplatca dph) im povie, predávajte napr. kozmetiku po 10 eur. zľavový portál to predáva na svojom webe za 10 eur a ľudia platia priamo portálu. ten potom prevedie túto čiastku poskytovateľovi.

no a teraz ma zaujíma, ako je možné, že to portál môže predávať za tých 10 eur a následne tých istých 10 eur prevedie poskytovateľovi služby??? veď predsa portál, ktorý je platca DPH by mal odviesť štátu depehačku z tých 10 eur, nie? a to by potom na tom strácali... nejde mi to do hlavy... síce to riešia formou sprostredkovateľskej zmluvy, ale tak či tak, peniaze pritečú na účet portálu, takže by som to sprostredkovanie bral s rezervou... teším sa na vaše názory.

(zanedbajme v tomto prípade províziu, aby sa nám ľahšie počítalo)
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Monika Kováčová Pozri príspevok
zlatinko, Dáši... so zákonom z roku 1996 na mňa vôbec nechoď... to bolo úplne iné kaféé
hľadajme riešenie v zákone 2010,2011...
oni sa presne na toto odvolávajú v aktuálnych obchodných podmienkach.
1 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

OMG!!!
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Monika Kováčová Pozri príspevok
Hodnota stravovacích poukážok nie je predmetom DPH, nakoľko dodávateľ SP je emitentom týchto poukážok
§ 10 ods. 2a)

a je potom problém, aby tieto "zlavové kupóny" emitoval zľavový web?

aký cenný papier je vlastne stravný lístok?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

no napr. tu je medzi predajcom kuponov a a predajcom T/S uzavretá komisionárska zmluva: http://www.sodexo.sk/sksk/Images/Ram...cm39-64876.pdf

Dáši, nemyslím si, že predaj zľavových kupónov rôznych predajcov T/S poskytovateľom www je to isté ako predaj vlastných stravovacích poukážok ....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dáša_ Pozri príspevok
a je potom problém, aby tieto "zlavové kupóny" emitoval zľavový web?

aký cenný papier je vlastne stravný lístok?
to netuším... avšak nemyslím, že môžeš emitovať SL rôznych predajcov T/S .
.......... vzdávam sa...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

základná otázka, kto emituje zľavový kupón?
"zľavový web" alebo poskytovateľ služby.

Ja som presvedčená, že zľavový web
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Keďže účtujem firmu, ktorá na zľavovom portáli "urobila kšeft", obnovujem túto tému a zaujímam sa o spôsob zaúčtovania príjmu peňazí za predané kupóny ... prosím o Vaše názory, či účtovať prijaté peniaze od zľavového portálu zápisom 221/325 ... prípadne 221/261AU ... alebo ako? Tiež zvažujem, či z prijatej platby (zníženej o sprostredkovateľskú províziu) odviesť štátu DPH a potom náročne odpočítavať už odvedenú DPH z tržieb prijatých cez ERP za poskytnutú S/T? Alebo sa tváriť, že plnenie nenastalo a DPH odvádzať až pri poskytnutí služby konečnému zákazníkovi? Osobne sa prikláňam k názoru, že v takomto prípade prijatá platba od sprostredkovateľa služby nepodlieha DPH na strane dodávateľa T/S, nakoľko v čase prijatia platby nevie príjemca presne špecifikovať, koľko zákazníkov so zakúpenými kupónmu príde do prevádzky po poskytnutie plnenia, ani kedy ... a nie menej zaujímavá je aj skutočnosť, že odberateľom tejto služby nie je firma, ktorá platbu poukázala (DPH nikdy neodpočíta, nakoľko nie je príjemcom T/S), ale xx vopred neznámych konečných odberateľov.
Prosím o diskusiu, akú čo najoptimálnejšiu metodiku účtovania zvoliť pri tomto novom zľavovom fenoméne
Za Vaše názory vopred ďakujem.
0 0
AdamC AdamC

AdamC je offline (nepripojený) AdamC

Aj mna to zaujima. Dalsia vec je, platba prijata na ucet, je casto uz znizena (zapocitana) o proviziu sprostrekovatela, cize ak odviest DPH z prijatej platby, potom z akej sumy? Z takej, aku som nikdy neobdrzal? Ci len s rozdielu? Zakaznikom vsak potom cez ERP alebo akokolvek nauctujem sumu celkovu , prijata platba + provizia sprostr. (lebo to je objem mojho biznisu). No, bolo by fajn nejako to usmernit, lebo uz sa objavuju aj ceske portaly, a nase subjekty dodavaju tovar do EU a provizia ide do EU, tovar tiez a o to viac sa to komplikuje. (napr. ak predavam sprostredk. aj tovar, potom davam do suhrnneho, ak akoze obcanovi, tak so slovenskou danou...no hroza ).
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

obnovujem túto tému, nakoľko mi pripomína môj momentálny problém. Účtujem firmu A, ktorá na svojej web stránke ponúka možnosť, zakúpiť si nemenované služby - napr. kadernícke služby, kozmetické služby, masáže... Na stránku firmy A príde zákazník, zakúpi si masáž. Platbu poukáže firme A. Firma A si určité percento z tejto sumy nechá a zvyšok prepošle na účet firmy, ktorá masáže vykonáva. Zákazník už za masáž priamo v salóne neplatí nič.
Otázka: Musí firma A odviesť DPH z platby, ktorú zaplatí zákazník na ich účet, alebo z provízie, ktorú si ponechá od firmy, ktorá masáže vykonáva? Musí firma poskytujúca masáže odviesť DPH z platby, ktorú im poukáže firma A?
Fú, je to zamotané, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne..
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

posúvam..
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

vilob Pozri príspevok
obnovujem túto tému, nakoľko mi pripomína môj momentálny problém. Účtujem firmu A, ktorá na svojej web stránke ponúka možnosť, zakúpiť si nemenované služby - napr. kadernícke služby, kozmetické služby, masáže... Na stránku firmy A príde zákazník, zakúpi si masáž. Platbu poukáže firme A. Firma A si určité percento z tejto sumy nechá a zvyšok prepošle na účet firmy, ktorá masáže vykonáva. Zákazník už za masáž priamo v salóne neplatí nič.
Otázka: Musí firma A odviesť DPH z platby, ktorú zaplatí zákazník na ich účet, alebo z provízie, ktorú si ponechá od firmy, ktorá masáže vykonáva? Musí firma poskytujúca masáže odviesť DPH z platby, ktorú im poukáže firma A?
Fú, je to zamotané, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne..
Nie, firma A DPH z prijatej platby od zákazníka neplatí... Tieto platby sa vo firme A účtujú ako prechodné položky (325). Firma B vystaví faktúru na predané zľavové kupóny (ZD + DPH) a vzniká jej povinnosť odviesť DPH (DFA vo firme A). Firma A vystaví faktúru za sprostredkovanie predaja kupónov firme B (percento určené v zmluve (ZD + DPH) - OFA vo firme A. Firma A uhradí firme B sumu zníženú o províziu - DFA mínus OFA.
0 0
atemi atemi

atemi je offline (nepripojený) atemi

Ak firma B vystavi fakturu firme A na predane zlavove kupony, moze potom vystavit fakturu (resp. pokladnicny doklad) konecnemu spotrebitelovi, ktory si pride vyzdvihnut produkt alebo sluzbu? To by znamenlo, ze vystavi fakturu 2 krat dvom roznym subjektom na tu istu vec! A konecnemu spotrebitelovi predsa musi dat fakturu alebo doklad (zlavovy portal mu ju nevystavuje)... Nie som uctovnicka, tak sa mozno mylim... ?
0 0
Culkom Culkom

Culkom je offline (nepripojený) Culkom

A ako má účtovať klient zľavového portálu?, podľa toho čo ste písali, nedá sa to nejak takto?

1. Na základe zmluvy inkasuje Portál peňažné prostriedky od zákazníkov objednané kupóny, ktoré sú

vymeniteľné za ponúkané služby alebo tovar. Na základe inkasa peňažných prostriedkov od zákazníkov a
vydania kupónu si Portál zaúčtuje záväzok voči Poskytovateľovi zľavy.

2. Príjem peňazí na účet očistených o províziu na bankový účet 221/378

3. Poskytovateľ zľavy si došlú faktúru zaeviduje ako svoj náklad 518 + 343 / 321.

4.Interným dokladom sa uhradí záväzok za faktúru za faktúru 321/378

5. Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha u záujemcu ako u poskytovateľa zľavy 311/60x ,343.

6. Odpočet na faktúre voči zákazníkovi 378/311.
0 0
adina88 adina88

adina88 je offline (nepripojený) adina88

Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha často aj cez ERP, vystavením daňového dokladu z ERP 211AU/60x,343.

Otázkou však stále zostáva: "musí poskytovateľ zľavy odviesť DPH v mesiaci prijatia peňazí zo sumy za celkový počet predaných kupónov (nie zo sumy po odrátaní provízie) ? Alebo odvedie DPH v mesiaci, keď službu poskytol a teda vtedy vystavil aj doklad a potom DPH odviedie len zo sumy prijatých tržieb od konečného zákazníka???
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

posúvam
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

Culkom Pozri príspevok
A ako má účtovať klient zľavového portálu?, podľa toho čo ste písali, nedá sa to nejak takto?

1. Na základe zmluvy inkasuje Portál peňažné prostriedky od zákazníkov objednané kupóny, ktoré sú

vymeniteľné za ponúkané služby alebo tovar. Na základe inkasa peňažných prostriedkov od zákazníkov a
vydania kupónu si Portál zaúčtuje záväzok voči Poskytovateľovi zľavy.

2. Príjem peňazí na účet očistených o províziu na bankový účet 221/378

3. Poskytovateľ zľavy si došlú faktúru zaeviduje ako svoj náklad 518 + 343 / 321.

4.Interným dokladom sa uhradí záväzok za faktúru za faktúru 321/378

5. Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha u záujemcu ako u poskytovateľa zľavy 311/60x ,343.

6. Odpočet na faktúre voči zákazníkovi 378/311.
ja mám účtované podľa návodu tu na porade, ale stále mi tam vyskakute tá dph, neviem, čo s tým:
221/325 171,36
315/325 30,24
518/321 30,24
321/315 30,24
311/602,343 168 a 33,60
325/311 201,60
ešte niečo tam chýba v dph mi to vyskakuje, že dph mám 2x 33,60 už dva dni hľadám chybu, prosím súrne
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať