Zavrieť

Porady

Zasa na tému automobil v podnikaní

Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?

  • Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?
* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy

  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
  • Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
  • Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?


Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Registračný blok účtujem ako výdaj v hotovosti.

a následne - výpis z účtu - cez priebežné položky.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Ďakujem za rýchlu reakciu,
Muška, výpis z účtu dám na výdaj- priebežne položky,
a hneď aj príjem - priebežné položky, mne tam akosi chýba doklad na základe
ktorého a čo beriem do príjmu. potom paragon dám ako výdaj pokladňa, prev. réžia, spotreba PHM.
pripomienka: priebežne položky sa snažím mať vydokladované, napr. mám odpísaný výdaj z účtu - výpis účtujem na prieb. položky, v banke mi dajú doklad o výbere z účtu, k tomu si vystavím príjmový doklad do pokl.- prieb. položka.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak mám doklad /ten malý, ktorý je pripnutý k dokladu z RP/ , tak ho pripojím k PPD, ak nemám, tak ho proste nepripojím.
Sú to vlastne iba peniaze na ceste....neovplyvňujú Ti základ dane......tak to tragicky neriešim.
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

dogicka
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok....
Ale pre toho rodinného príslušníka by to bol príjem z prenájmu a musel by podávať daňové priznanie, nie?
0 0
tommail tommail

tommail je offline (nepripojený) tommail

weva
citaj tu http://www.porada.sk/t18366-prjem-z-...u-vozidla.html
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Kája.
Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.
V zakone je napisane vlastnik, takze ja by som si dala asi len spotrebu a pausalnu nahradu nie. Pripade si to over na DRSR.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Kája.
Idem sa spýtať, pred začatím živnosti som si zobrala auto typu N na leasing. Zaplatila som daň z motorových vozidiel, ale nazahrnula ho do majetku. Môžem si uplatniť aj paušál? Síce nie som vlastníkom vozidla, ale v techničáku som zapísala ako držiteľ osvedčenia. Ďakujem za odpovede.
V zakone je vyslovene napisane vlastnik. Ja by som si to overila na DRSR. Inak by som si asi dala len spotrebu a pausalnu nahradu nie.
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
Reagujem na túto diskusiu. Teraz som v pomykove. V roku 2005 som zaplatila za OA . ktorý vlastním cestnú daň, aby som ho mohla používať v podnikaní, a do výdavkov som si dávala aj STK, diaľničnú známku, nákup pneumatiky , PHM a nejaké výdavky ako žiarovky a pod.- ako výdaj réžia -automobil. Ale auto mám napísané na seba, nie na firmu. Neúčtovala som si paušál tých 6,20, ale teda tie servisné náklady. Mohla som to takto účtovať ? Lebo z tejto diskusie som pochopila, že si môžem dať len výdaj na PHM x 6,20 a cestnú daň ? Alebo to zle chápem, a čo už teraz, keď už je všetko uzavreré ? Ale aspoň, v roku 2006 by som v tom chcela mať jasno. Ďakujem
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Mňa včera oslovil známy a potreboval by poradiť v nasledovnom. V roku 2005 prenajal svoje motorové vozidlo rod. príslušníčke, ktorá je SZČO.... Mal povinnosť on zaplatiť ďaň z mot. vozidiel za rok 2005??? On živnosť nemá, je v trvalom pracovnom pomere, tenti príjem, keďže je cca 20.000,-/ rok posudzuje ako príležitostný príjem. Ďakujem.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

V roku 2005 mal povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel vlastník vozidla, vo vašom prípade ten kto prenájíma auto. Ak zaplatil nájomca vozidla považuje sa tento za nedaňový výdavok.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Kája, Ďakujem. Nemám preň teda dobré správy. Pekný deň.
0 0
mihad mihad

mihad je offline (nepripojený) mihad

len by ma zaujimalo aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motoroveho vozidla --- alebo je to to iste?
0 0
johankaP johankaP

johankaP je offline (nepripojený) johankaP

Je to to iste. My "stare struktury" este niekedy pouzijeme aj vyraz cestna dan. Spravny je dan z motorovych vozidiel
0 0
molnarova2 molnarova2

molnarova2 je offline (nepripojený) molnarova2

dobrý deň
môže si podnikateľ- architekt zaúčtovať do výdavkov formou odpisov /2.odp.sk./ motorku ktorú využíva na ťažko prístupné miesta?
DPH si nemôže uplatniť tak ako aj pri os. automobile ?
rovnako musí viesť evidenciu prevádzky motorky ako pri os. aute?
potom vstupná cena motorky do odpisov sa prepočíta vrátane DPH?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak ju má zaradenú do majetku, tak áno, pri motorke si môže uplatniť nárok na odpočet dph,/obmedzenie nie je) evidencia je potrebná.
0 0
molnarova2 molnarova2

molnarova2 je offline (nepripojený) molnarova2

Ďakujem za odpoved
len prosím nie je mi jasné ohľadne DPH pri motorke píšete že nie je obmedzenie
kde v ktorom § by som si to mohla pozrieť a uistiť si to?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Je to § 49 Zákon o dph, konkrétne odst.7..
0 0
molnarova2 molnarova2

molnarova2 je offline (nepripojený) molnarova2

dobrý deň
už hodinu hľadam zoznam kategorii mot. vozidiel / M,N a pod./
poradí mi niekto kde nájdem takýto zoznam ?
Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
molnarova2 Pozri príspevok
dobrý deň
už hodinu hľadam zoznam kategorii mot. vozidiel / M,N a pod./
poradí mi niekto kde nájdem takýto zoznam ?
Ďakujem
pozri príspevok:


http://www.porada.sk/showpost.php?p=204642&postcount=10
0 0
Načítať ďalšie