Zavrieť

Porady

Zasa na tému automobil v podnikaní

Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?

  • Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?
* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy

  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
  • Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
  • Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?


Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka Pozri príspevok
Janinka odcitovala moju odpoveď, kde je uvedné aj ustanovenie zákona, ktoré sa týka SZČO. Takže som odpovedala v duchu citovaného .
Nebolo by na škodu, §§ uvedené v odpovediach aj čítať ....
No veď preto vravím, že to je guláš....z ďalšieho kontextu som pochopila, že si myslí, že téma je ďalej rozvíjaná o zamestnancovi a ešte s citáciou na SZČO...

Takže podľa § 19 odst. 2 písmeno e - SZČO môže použiť len svoje vlastné auto, ak si chce uplatniť náhrady
a podľa § 7 zákona o cestovných náhradách zamestnanec môže použiť aj cudzie auto po dohode so zamestnávateľom.
Naposledy upravil evina : 08.03.08 at 13:50
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Prepáčte dievčatá. Musím sa naučiť čítať.
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
evina Pozri príspevok
Tu sa opäť raz ukázal jeden problém, ak miešame hrušky s jablkami.
Ja som videla tému "Opäť raz auto v podnikaní" a automaticky som v predchádzajúcom príspevku napísala
"svoje vlastné" , ten zamestnanec mi tam jednoducho vypadol. Johanka odpovedala na SZČO a Janinka asi reagovala na moju odpoveď, kde otázka na zamestnanca nie je správne uvedená - nejde o podnikanie. Takže opravujem samú seba. Podľa nasledovného paragrafu zákona o cestovných náhradách zamestnanec môže použiť aj cudzie auto, len sa o tom musí dohodnúť so zamestnávateľom.

1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Nie je teda uvedené vlastné.

P.s. Ďakujem Libi za otázku, či je to ozaj tak, nič si neprehliadla, ale ja som prehliadla zamestnanca v podnikaní
Prepáčte za ten chaos. Len keď som riešila tú náhradu, tak ma hneď napadlo, ako je to pri zamestnancoch, lebo ja robím náhrady z oboch strán. Nenapadlo ma, že som sa mala držať témy.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zuzanak1 Pozri príspevok
Prepáčte za ten chaos. Len keď som riešila tú náhradu, tak ma hneď napadlo, ako je to pri zamestnancoch, lebo ja robím náhrady z oboch strán. Nenapadlo ma, že som sa mala držať témy.
A ja Ťa nabudúce miesto automatickej odpovede upozorním, že si mimo témy
0 0
Andrea25 Andrea25

Andrea25 je offline (nepripojený) Andrea25

Prosím poradíte mi, či podnikateľ fyzická osoba, ktorá zakúpila auto na IČO musí toto auto zaradiť do majetku, alebo si môže zvoliť, že si bude uplatňovať iba cestovné náhrady.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Andrea25 Pozri príspevok
Prosím poradíte mi, či podnikateľ fyzická osoba, ktorá zakúpila auto na IČO musí toto auto zaradiť do majetku, alebo si môže zvoliť, že si bude uplatňovať iba cestovné náhrady.
Záleží na daňovníkovi, ako sa rozhodne. Nemusí automobil zaradiť do majetku. FO s IČO a FO s r.č. je ten istý právny subjekt.
0 0
unaghy unaghy

unaghy je offline (nepripojený) unaghy

V prípade kúpy auta na leasing, kde SZČO vlastne používa "cudzie" auto na podnikanie je odkázaný iba na uplatnenie si výdavkov z PHM. Niekto tu poradil zaradiť auto do majetku firmy. Je to vôbec právne priechodné zaradiť si "cudziu" vec do majetku svojej firmy? Podľa mňa nie...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

unaghy Pozri príspevok
V prípade kúpy auta na leasing, kde SZČO vlastne používa "cudzie" auto na podnikanie je odkázaný iba na uplatnenie si výdavkov z PHM. Niekto tu poradil zaradiť auto do majetku firmy. Je to vôbec právne priechodné zaradiť si "cudziu" vec do majetku svojej firmy? Podľa mňa nie...
Áno je to priechodné, ak si SZČO obstará MV formou finančného lízingu, zaradí si ho do majektu dňom prevzatia MV od líz. spoločnosti.
0 0
unaghy unaghy

unaghy je offline (nepripojený) unaghy

Tweety Pozri príspevok
Áno je to priechodné, ak si SZČO obstará MV formou finančného lízingu, zaradí si ho do majektu dňom prevzatia MV od líz. spoločnosti.
Oceňujem tvoju odpoveď, ale vedela by si ma nasmerovať na relevantný právny predpis alebo usmernenie, ktoré o tom pojednáva? Ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

unaghy Pozri príspevok
Oceňujem tvoju odpoveď, ale vedela by si ma nasmerovať na relevantný právny predpis alebo usmernenie, ktoré o tom pojednáva? Ďakujem
Ak auto kúpené na lizing zaradíš do majetku postupuješ v zmysle Postupov účtovania v JÚ....a zákona 593/2003 v znení neskorších predpisov
Postupy účtovania:
§ 17 Finančný prenájom

(1) Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu32) tohto majetku,



(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

zákon o dani z príjmov - § 26 odst. 8

Oba predpisy nájdeš tu na Porade v lište "zákony"
Tu nájdeš ako lizing odpisovať
http://www.porada.sk/t9121-leasing-t...-v-exceli.html
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kukuč Pozri príspevok
Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
Áno, ale už určite nie v Sk. Od 1.1. 09 je tu predsa €.
0 0
Kukuč Kukuč

Kukuč je offline (nepripojený) Kukuč

Ďakujem za bleskovú odpoveď. Samozrejme, že v €. Chvíľku budú ešte kolovať v textoch koruny.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Kukuč Pozri príspevok
Auto, ktoré bolo v roku 2008 a pred v majetku firmy. V roku 2009 prevediem do osobného vlastníctva. Budem si môcť v roku 2009 uplatňovať náhradu? Myslím 5,5O Sk/km + benzín. Ďakujem.
5,50 Sk/km je 0,183 €/km
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Vrátim sa k predošlím príspevkom... Klient má súkr. auto používane na podnikanie, Samozrejme, že chodí na ňom súkromne aj firemne. Otázka. Zdokladoval mi 4 doklady o nákupe PHM za mesiac, ktorý doklad je správny na použitie ceny PHM? Urobiť priemer dokladov o zaplatení PHM?????? od 1.1.2008 sa píše evidencia služobných jázd, alebo kniha jázd a píše sa všetko aj súkromné jazdy????
0 0
NAVA NAVA

NAVA je offline (nepripojený) NAVA

natkov Pozri príspevok
Vrátim sa k predošlím príspevkom... Klient má súkr. auto používane na podnikanie, Samozrejme, že chodí na ňom súkromne aj firemne. Otázka. Zdokladoval mi 4 doklady o nákupe PHM za mesiac, ktorý doklad je správny na použitie ceny PHM? Urobiť priemer dokladov o zaplatení PHM?????? od 1.1.2008 sa píše evidencia služobných jázd, alebo kniha jázd a píše sa všetko aj súkromné jazdy????
Môžeš použiť cenu zistenú váženým aritmetickým priemerom, ktorú vypočítaš z bločkov ako podiel súčtu cien(celkové ceny za nákup PHL) a množstva. Píšeš len evidenciu služobných jázd.
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte mozem sa opytat ako sa oceni 5 rocny Renault Laguna Combi pri vklade podnikatela do podnikania?

A ako som citala pri uplatnovani cestovnych nahrad ste spominali pocet km x suma nahrady a preco sa tam spomina aj + nejaka suma benzinu? Ved spotrebu benzinu vyjadrim tym, ze km vynasobim nahradou, nie? A kolko je teraz vlastne v eurach? Dakujem velmi pekne za vas cas
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kubkokubko Pozri príspevok
Ahojte mozem sa opytat ako sa oceni 5 rocny Renault Laguna Combi pri vklade podnikatela do podnikania?

A ako som citala pri uplatnovani cestovnych nahrad ste spominali pocet km x suma nahrady a preco sa tam spomina aj + nejaka suma benzinu? Ved spotrebu benzinu vyjadrim tym, ze km vynasobim nahradou, nie? A kolko je teraz vlastne v eurach? Dakujem velmi pekne za vas cas
Pri cestovných náhradách za použitie vlastného MV sa účtuje:
- základná náhrada 0,183 € (5,50 Sk) x počet najazdených km
- náhrada za spotrebované PH = km x spotreba podľa TP : 100 x cena benzínu za l L.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
NAVA Pozri príspevok
Môžeš použiť cenu zistenú váženým aritmetickým priemerom, ktorú vypočítaš z bločkov ako podiel súčtu cien(celkové ceny za nákup PHL) a množstva. Píšeš len evidenciu služobných jázd.
ahojte ja mám tiež taký problém, chcem vedieť, či som to dobre pochopila. Urobím si napríklad mesačne priemer napr. mesačne, vediem evidenciu jázd napr. jeden mesiac je 1/2 podnikanie a 1/2 súkromne, ďalší mesiac len 1/3 podnikanie a ostatné sú súkromné jazdy . poradíte mi ako to mám dať do Alfy. a ešte máme aj HP + PZP, toto všetko mám tiež pokrátiť a ako? Prosím poradte.ĎAKUJEM.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AlkaS Pozri príspevok
ahojte ja mám tiež taký problém, chcem vedieť, či som to dobre pochopila. Urobím si napríklad mesačne priemer napr. mesačne, vediem evidenciu jázd napr. jeden mesiac je 1/2 podnikanie a 1/2 súkromne, ďalší mesiac len 1/3 podnikanie a ostatné sú súkromné jazdy . poradíte mi ako to mám dať do Alfy. a ešte máme aj HP + PZP, toto všetko mám tiež pokrátiť a ako? Prosím poradte.ĎAKUJEM.
Ako na to v Alfe, ti neporadím, nepracujem s ňou.
Niekde si veď evidenciu (napr. v exceli) o súkromných a pracovných km mesačne. Na konci roka spočítaš a vypočítaš ich %-lny podiel na celkovom počte km. Týmto percentom pokrátiš aj ostatné výdavky na autoprevádzku, napr. benzín, opravy, služby, poistné, atď. a zaúčtuješ to zníženie v závierkových operáciach. Toto je princíp, ako sa to dá urobiť v Alfe, pozri v téme Ako na Alfu
http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html
Naposledy upravil liba2 : 28.01.09 at 16:33
0 0
Načítať ďalšie