Zavrieť

Porady

študent nad 25 rokov

Dobrý deň. Som študent denného studia 1. ročníka inžinierskeho štúdia a začiatkom novembra dovŕšim 25 rokov. Nemám žiaden hnuteľný ani nehnuteľný majetok. 10 mesiacov z posledných 12 mesiacov som brigádoval a zarábal priemerne 300€/mesiac. Momentálne už mesiac nepracujem a teda nemám absolútne žiaden príjem a vzhľadom na vyťaženosť školou ani nebudem mať. Žijem v podnájme bez rodičov. Chcem sa spýtať či mám alebo budem mať nárok na dávky v hmotnej núdzi alebo iné príspevky od štátu na živobytie. Poprípade kedy budem spĺňať tieto podmienky (vzhľadom na zárobky z brigády).Za jednoduchú a zrozumiteľnú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lumpik Pozri príspevok
    ttoto som cital ale vela veciam som neporozumel...byvam uz samostatne takze sa do toho nejako rataju rodicia?ci som zatial zaopatrene alebo nezaopatrene dieťa a po 25 roku je to ako? a tiez ci musim cakat kym mi priemerny plat za poslednych 12 mesiacov klesne pod 1,2 minimalnej mzdy?
    pre účely dávky v hmotnej núdzi sa posudzuješ samostatne. Vôbec sa neberie do úvahy príjem rodičov. Podrobnejšie informácie ti poskytnú na UPSVaR - odd.dávok v hmotnej núdzi, ale v mieste tvojho bydliska, nie sídla školy.
    Predtým by si ale mal požiadať o sociálne štipendium na vysokej škole.

    lumpik je offline (nepripojený) lumpik

    lumpik
    ttoto som cital ale vela veciam som neporozumel...byvam uz samostatne takze sa do toho nejako rataju rodicia?ci som zatial zaopatrene alebo nezaopatrene dieťa a po 25 roku je to ako? a tiez ci musim cakat kym mi priemerny plat za poslednych 12 mesiacov klesne pod 1,2 minimalnej mzdy?

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Nezaopatrenosť končí 26 rokom a nie 25, a ešte sa chcem spýtať prečo ti rodičia finančne nepomáhajú, nakoľko podla zákona o rodine sú povinný ti finančne prispievať a tu neexistuje nijaká hranica, teda veková, jediná hranica je dokončenie riadneho denného štúdia. Takže pokým neukončíš riadne denné štúdium vyživovacia povinnosť rodičov voči tebe trvá, a určite si poiadaj o sociálne prip. prospechové štipendium, a nakoniec rodičia pokial pracujú do 26 rokov tvojho veku možu poberať danový bonus a rodinné prídavky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bobiku Pozri príspevok
    Nezaopatrenosť končí 26 rokom a nie 25, a ešte sa chcem spýtať prečo ti rodičia finančne nepomáhajú, nakoľko podla zákona o rodine sú povinný ti finančne prispievať a tu neexistuje nijaká hranica, teda veková, jediná hranica je dokončenie riadneho denného štúdia. Takže pokým neukončíš riadne denné štúdium vyživovacia povinnosť rodičov voči tebe trvá, a určite si poiadaj o sociálne prip. prospechové štipendium, a nakoniec rodičia pokial pracujú do 26 rokov tvojho veku možu poberať danový bonus a rodinné prídavky.
    téma je o príspevku v hmotnej núdzi - tam je veková hranica 25 rokov.

    lumpik je offline (nepripojený) lumpik

    lumpik
    socialne štipko isto nedostanem...o to som sa informoval uz pred tym a povedali mi ze nedostanem lebo rodicia zarabaju o trochu viac ako je horna hranica na pridelenie stipka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lumpik Pozri príspevok
    socialne štipko isto nedostanem...o to som sa informoval uz pred tym a povedali mi ze nedostanem lebo rodicia zarabaju o trochu viac ako je horna hranica na pridelenie stipka
    tak treba isť na UP - ako som písala v prísp.č. 4

    študent nad 25 rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.