Zavrieť

Porady

Žlté paradajky

DSCF4222.jpg  
Prosím, kto vie, poraďte! Odroda paradajok, deklarovaná pri kúpe semena ako "Žofka" má už celé dva mesiace na stonke plody, ktoré sú žlto sfarbené, tvrdé a nejedlé. Ich vzhľad na pripojenej foto. Vedľa odroda " Tornádo" je normálna.
Usporiadat
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Tak, rajciny Žofka, čo som našla na internete by mali byt cervene. Hmmm, a ako vies, ze su nejedle? V com ti treba vlastne poradit? My sme mali aj zlte rajciny (tak dozrievaju), odroda Lemon tree, maju aj tvar citronu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

svego Pozri príspevok
Prosím, kto vie, poraďte! Odroda paradajok, deklarovaná pri kúpe semena ako "Žofka" má už celé dva mesiace na stonke plody, ktoré sú žlto sfarbené, tvrdé a nejedlé. Ich vzhľad na pripojenej foto. Vedľa odroda " Tornádo" je normálna.
dva mesiace je trocha veľa, nevidel som olistenie, bude tam asi nejaký zdravotný zádrhel a tá fotka je trocha málo na posúdenie príčiny.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja viem presne o com pises.
Ja som mala tohto roku takych bastardov plny sklenik!!!
Kupovala som priesady "Tornada" u dlhorocneho pestovatela u nas na trznici.

Okrem dvoch korenov vsetky ostatne korene rajcin zostali zlte,tvrde,nejedle,bez chuti,bez vone. Cakali sme vyse dvoch mesiacov, ze snad zacnu dozrievat a cervenat, ale nic!
Vsetky skoncili na hnojisku.

V zivote som sa s tym nestetla,vzdy mavam krasne rajciny a dobru urodu.
Boli sme reklamovat u predavajuceho, ten sa dusoval, ze to vidi 1x, vraj kupuje semena od odskusaneho dodavatela.

Neviem si to vysvetlit,ale mam taky dojem, ze su to nejake zbastarcene semiacka, namorene nejakym svinstvom,alebo namorene proti tomu,aby sa povodne semaicka uz nedali dalej rozmnozovat,ako sa to robi s cinskym cesnakom. po par rokoch asi budeme nuteny semiacka iba vzdy kupit nove, nie ako sa to robilo doteraz,ze sa z dobrej urody odlozilo na dalsie rozmnozovanie...
Mozno nejaky pestovatelia nechali semiacky z minulej urody,aby usetrili a toto z toho vzislo...

Fakt nechapem...
rajciny.JPG  
rajciny 2.JPG  
1/1
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak ja mám tohto roku z jednej a tej istej paradajky dvojaké rastlinky (teda plody na nich) - jedna je červená, jedna oranžová. Ale obidve sú jedlé. Aj keď pri tej oranžovej som čakala, kým dozrie - až začali praskať - potom som ochutnala. Keby som nesadila vlastnými rukami - neverím ...
Naposledy upravil Katy a R : 08.10.11 at 21:17
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Katy a R Pozri príspevok
Tak ja mám tohto roku z jednej a tej istej paradajky dvojaké rastlinky (teda plody na nich) - jedna je červená, jedna oranžová. Ale obidve sú jedlé. Aj keď pri tej oranžovej som čakala, kým dozrie - až začali praskať - potom som ochutnala. Keby som nesadila vlastnými rukami - neverím ...
v tomto prípade sa mohlo jednať o úpal a nepriaznivé teplotné podmienky.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

arizona Pozri príspevok
Ja viem presne o com pises.
Ja som mala tohto roku takych bastardov plny sklenik!!!
Kupovala som priesady "Tornada" u dlhorocneho pestovatela u nas na trznici.

Okrem dvoch korenov vsetky ostatne korene rajcin zostali zlte,tvrde,nejedle,bez chuti,bez vone. Cakali sme vyse dvoch mesiacov, ze snad zacnu dozrievat a cervenat, ale nic!
Vsetky skoncili na hnojisku.

V zivote som sa s tym nestetla,vzdy mavam krasne rajciny a dobru urodu.
Boli sme reklamovat u predavajuceho, ten sa dusoval, ze to vidi 1x, vraj kupuje semena od odskusaneho dodavatela.

Neviem si to vysvetlit,ale mam taky dojem, ze su to nejake zbastarcene semiacka, namorene nejakym svinstvom,alebo namorene proti tomu,aby sa povodne semaicka uz nedali dalej rozmnozovat,ako sa to robi s cinskym cesnakom. po par rokoch asi budeme nuteny semiacka iba vzdy kupit nove, nie ako sa to robilo doteraz,ze sa z dobrej urody odlozilo na dalsie rozmnozovanie...
Mozno nejaky pestovatelia nechali semiacky z minulej urody,aby usetrili a toto z toho vzislo...

Fakt nechapem...
o tom je ochrana vlastníckych práv. Preto sa pestujú hybridy a otcovská a a materská línia je veľmi starostlivo chránená majiteľ. Vieš koľko dá úsilia(rokov a peňazí) šľachtiteľovi vyšľachtiť rajčinu, papriku a alebo akúkoľvek inú zeleninu aby mala požadované parametre, a príde nenažraný obchodník niekde nahrabe(ukradne názov odrody) nejaké semiačka a potom ich draho predá a v konečnom dôsledku sa nadáva na šľachtiteľa čo to vytvoril za odrodu čo sa nedá jesť, čo nedozrieva atď. Potom príde pestovateľ k obchodníkovi a chce len holandské, francúzske a ktovie aké osivá lebo stratil dôveru v slovenské kvalitné osivá. A obchodník si zase mastí kapsy a slovenskému šľachtiteľovi ostanú oči pre plač a to už nehovorím o pestovateľoch. Veď si len zober cesnak náš síce drobnejší ale kvalitný, rozpapkanému zákazníkovi nestačil on chcel veľký lacný čínsky (bez chuti a zápachu) dovážaný a predávaný pod výrobné náklady slovenského pestovateľa, a teraz keď zdražel dvojnásobne a viac zrazu nám chýba náš cesnak.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pavol54 Pozri príspevok
o tom je ochrana vlastníckych práv. Preto sa pestujú hybridy a otcovská a a materská línia je veľmi starostlivo chránená majiteľ. Vieš koľko dá úsilia(rokov a peňazí) šľachtiteľovi vyšľachtiť rajčinu, papriku a alebo akúkoľvek inú zeleninu aby mala požadované parametre, a príde nenažraný obchodník niekde nahrabe(ukradne názov odrody) nejaké semiačka a potom ich draho predá a v konečnom dôsledku sa nadáva na šľachtiteľa čo to vytvoril za odrodu čo sa nedá jesť, čo nedozrieva atď. Potom príde pestovateľ k obchodníkovi a chce len holandské, francúzske a ktovie aké osivá lebo stratil dôveru v slovenské kvalitné osivá. A obchodník si zase mastí kapsy a slovenskému šľachtiteľovi ostanú oči pre plač a to už nehovorím o pestovateľoch. Veď si len zober cesnak náš síce drobnejší ale kvalitný, rozpapkanému zákazníkovi nestačil on chcel veľký lacný čínsky (bez chuti a zápachu) dovážaný a predávaný pod výrobné náklady slovenského pestovateľa, a teraz keď zdražel dvojnásobne a viac zrazu nám chýba náš cesnak.
nám sa niečo podobné stalo tento rok s mrkvou. Kupovala som skorú mrkvu, teda karotku. A výsledok - viac ako polovica úrody žltá až skoro biela mrkva. Má ďaleko od sladkosti. Absolutne bez akejkoľvek chuti, samozrejme aj po vyvarení v polievke.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Dáša_ Pozri príspevok
nám sa niečo podobné stalo tento rok s mrkvou. Kupovala som skorú mrkvu, teda karotku. A výsledok - viac ako polovica úrody žltá až skoro biela mrkva. Má ďaleko od sladkosti. Absolutne bez akejkoľvek chuti, samozrejme aj po vyvarení v polievke.
treba vedieť si zapamätať kto balil osivá a toho nabudúce ignorovať, bol by som ochotný sa vsadiť že to bola slovenská firma, bohužiaľ ale aj u dovozových osív sa stávajú omyly lenže tam sa robia referenčné vzorky priamo na stanici takže na prípadný omyl sami dôjdu a osivo spravidla do obehu nepustia.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja by som to nepripisovala len semenám, odrode ale aj pôde. Ničíme si životné prostredie, odpad - skládky nielen na zemi, v zemi, mori ale aj vo vzduchu.
Toto je dôsledok. Viacero záhradkárov sa v našej oblasti a nielen našej zhodlo, že pár rokov pozorujú celkovo zhoršenie výsledkov ich úsilia.....
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Chokma Pozri príspevok
Tak, rajciny Žofka, čo som našla na internete by mali byt cervene. Hmmm, a ako vies, ze su nejedle? V com ti treba vlastne poradit? My sme mali aj zlte rajciny (tak dozrievaju), odroda Lemon tree, maju aj tvar citronu.
ahoj.., a to si len toľko povedala t tým paradajkám? ja som si myslel, že sa v tom vyznáš a poradíš jej, tak ako mne v minulom roku s žltou mrkvou... asi ich skúšala jesť nie? keď o tom píše..
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

legolas Pozri príspevok
ahoj.., a to si len toľko povedala t tým paradajkám? ja som si myslel, že sa v tom vyznáš a poradíš jej, tak ako mne v minulom roku s žltou mrkvou... asi ich skúšala jesť nie? keď o tom píše..
Legolasko, nevedela som, ci nahodou ona tie zlte rajciny aj nechce - ci nehladala taku odrodu, myslela som, ze je to z mojho prispevku jasne. Moj nazor je, ze ten trhovnik si chytal semiacko z Tornada, ktore je mimochodom hybridom (F1) a takto to dopadlo. Ak by bola chyba na strane osivarov (co tiez nemusi byt vynimka), tak potom by sa ludia chodili stazovat aj k nam - tiez sme predavali Tornado, ale nik sa stazovat neprisiel, semeno sme nechytali, ale kupovali. Takze asi tak. Spokojny?
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

legolas Pozri príspevok
ahoj.., a to si len toľko povedala t tým paradajkám? ja som si myslel, že sa v tom vyznáš a poradíš jej, tak ako mne v minulom roku s žltou mrkvou... asi ich skúšala jesť nie? keď o tom píše..
Ludia tu pisu o mase, pytaju sa, ci nie je pokazene a neochutnaju ho, neovonaju... rovnako moze niekto povedat, ze je nieco nejedle, a pritom to ani neochutnal, lebo sa to jednoducho bal ochutnat, kedze je to nestandardne... farbou, tvarom a pod.
A k tym osivarom, rovnako ako som ti radila vtedy pri mrkve a rovnako ako spomenul aj pavol - treba vediet od koho kupujes. Napr. nasa rodina pozna nejakych troch, co osivo doslova pancuju - vedla seba pestuju viacere odrody a no problem, predavaju nehybrid ako hybrid, stare osivo ako dobre a z toho su problemy tiez. Ale ako som napisala v predchadzajucom prispevku - Tornado sme mali aj my a nijaky problem hlaseny nebol. Pochybujem, ze by z toho mnozstva ludi, ktorym sme predali, neprisla ziadna pripomienka, aby bol problem. My Tornado vsak nesadime ani na pole, ani do sklenika, pretoze nie je vhodne na trhy - prilis po obrati rychlo makne. Je skor vhodne pre ludi na rychlu spotrebu, pretlak a tak. ;-)

Pisem o Tornade, lebo arizona spominala, ze ho kupila od trhovnika, ktory predaval priesady, a mala cely sklenik zltych tvrdych rajcin.

Pokial ide o zadavatelku temy, mala Zofku zltu, a predpokladam, ze to bolo z balenia semiacka, takze tam je iste, ze je chyba u osivara, presne ako u tej tvojej mrkvy.
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
o tom je ochrana vlastníckych práv. Preto sa pestujú hybridy a otcovská a a materská línia je veľmi starostlivo chránená majiteľ. Vieš koľko dá úsilia(rokov a peňazí) šľachtiteľovi vyšľachtiť rajčinu, papriku a alebo akúkoľvek inú zeleninu aby mala požadované parametre, a príde nenažraný obchodník niekde nahrabe(ukradne názov odrody) nejaké semiačka a potom ich draho predá a v konečnom dôsledku sa nadáva na šľachtiteľa čo to vytvoril za odrodu čo sa nedá jesť, čo nedozrieva atď. Potom príde pestovateľ k obchodníkovi a chce len holandské, francúzske a ktovie aké osivá lebo stratil dôveru v slovenské kvalitné osivá. A obchodník si zase mastí kapsy a slovenskému šľachtiteľovi ostanú oči pre plač a to už nehovorím o pestovateľoch. Veď si len zober cesnak náš síce drobnejší ale kvalitný, rozpapkanému zákazníkovi nestačil on chcel veľký lacný čínsky (bez chuti a zápachu) dovážaný a predávaný pod výrobné náklady slovenského pestovateľa, a teraz keď zdražel dvojnásobne a viac zrazu nám chýba náš cesnak.
Pavol, my sme nestratili doveru vo viacere slovenske osiva, ale povedzme si pravdu, ze niektore holandske a francuzske odrody slovenske prevalcuju. Mozno to bude aj tym - presne ako piseme o konecnych plodoch, ze ludia si myslia, ze domace musi byt lacnejsie ako dovoz, ze aj nasi osivari nemaju take financne prostriedky, aby sa zlepsovali rychlejsie a viac. Napr. na francuzsku odrodu baklazanu Galine nedame dopustit. Rovnako aj hluboviny su neporovnatelne lepsie. Ako hovorieva ten moj otec - ak mas zlu odrodu, mozes byt sebelepsi pestovatel. Ked mas dobru, mozes byt aj horsi, podari sa cosi dobre a ten lepsi ma prirodzene este lepsie.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dáša_ Pozri príspevok
nám sa niečo podobné stalo tento rok s mrkvou. Kupovala som skorú mrkvu, teda karotku. A výsledok - viac ako polovica úrody žltá až skoro biela mrkva. Má ďaleko od sladkosti. Absolutne bez akejkoľvek chuti, samozrejme aj po vyvarení v polievke.
Tiez sa mi stazovala susedka, vraj jej vyrastla biela mrkva,bez chuti.Kupovala semiacka v obchode.

Je to do jedu,ked clovek kupi ci semiacka,ci priesady, stara sa o to,aby si vypestoval urodu a nakoniec zisti, ze vsetko moze ist na hnojisko!
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

pavol54 Pozri príspevok
o tom je ochrana vlastníckych práv. Preto sa pestujú hybridy a otcovská a a materská línia je veľmi starostlivo chránená majiteľ. Vieš koľko dá úsilia(rokov a peňazí) šľachtiteľovi vyšľachtiť rajčinu, papriku a alebo akúkoľvek inú zeleninu aby mala požadované parametre, a príde nenažraný obchodník niekde nahrabe(ukradne názov odrody) nejaké semiačka a potom ich draho predá a v konečnom dôsledku sa nadáva na šľachtiteľa čo to vytvoril za odrodu čo sa nedá jesť, čo nedozrieva atď. Potom príde pestovateľ k obchodníkovi a chce len holandské, francúzske a ktovie aké osivá lebo stratil dôveru v slovenské kvalitné osivá. A obchodník si zase mastí kapsy a slovenskému šľachtiteľovi ostanú oči pre plač a to už nehovorím o pestovateľoch. Veď si len zober cesnak náš síce drobnejší ale kvalitný, rozpapkanému zákazníkovi nestačil on chcel veľký lacný čínsky (bez chuti a zápachu) dovážaný a predávaný pod výrobné náklady slovenského pestovateľa, a teraz keď zdražel dvojnásobne a viac zrazu nám chýba náš cesnak.
Mozno mas pravdu,inak na to hladi nejaky slachtitel a inak bezny spotrebitel,ktory si kupi semiacka aby si dopestoval nieco v zahrade pre vlastnu spotrebu.

Mne ako "neslachtitelovi" a obycajnemu cloveku sa nepaci,ako sa ludia hraju na Boha,zasahuju do prirodzeneho kolobehu prirody,geneticky upravuju semena a rastliny,len aby sa dalej nerozmnozovali.
Ved je to proti prirode a raz sa to ludstvu vypomsti!!!
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

arizona Pozri príspevok
Tiez sa mi stazovala susedka, vraj jej vyrastla biela mrkva,bez chuti.Kupovala semiacka v obchode.

Je to do jedu,ked clovek kupi ci semiacka,ci priesady, stara sa o to,aby si vypestoval urodu a nakoniec zisti, ze vsetko moze ist na hnojisko!
Toto zvykne aj nas nasrat. Ked predavame priesady a stala by sa takato vec s niecim, je prirodzene, ze ludia sa pridu stazovat k nam. Preto musime dosledne selektovat medzi osivarmi. Viaceri z nich chcu mozno usetrit z nakladov, lenze cele sa im to vypomsti. Ak nas jeden rok oklamu a my predame ich klamstvo druhym, moze sa stat, ze my stratime svojich zakaznikov, ale aj osivari stratia nas... Aj tak si vsak myslim, ze ten tvoj predajca, si chytal z Tornada semiacka... chcel pravdepdobne tiez usetrit. Je to jak ten murphyho zakon - "zakon padajuceho h..."

Zato prave u jednej firmy, na ktoru nedam dopustit, ona prave distribuuje osiva od holandskych firiem, sa nam stalo napr. ze vzislo redsie semiacko a schadzalo dlhsie a postupne na viac etap. Volali sme im, nech nam urychlene poslu ine, aby sme stihli termin. A oni prosim pekne vyreklamovali z Holandska - zadarmo nam osobne priniesli nove balenia, a to sme vobec necakali, lebo sme si boli vedomi, ze take nieco sa vyreklamovat ani neda - z logickych dovodov (velka moznost variabaility chyb).

A Pavol, s tou Babou s nami pocitaj, ukladam cislo a dneska-zajtra sa ti nasi ozvu. Na tu sa tesime! Rok bol sice o nicom, ale uz zijeme novou sezonou. Zem na priesady nam uz doviezli, najradsej by sme sa uz strcili do sklenika a siali. )) Ale najskor treba probit klobasky, slaninku a hurky. ))
2 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

arizona Pozri príspevok
Mozno mas pravdu,inak na to hladi nejaky slachtitel a inak bezny spotrebitel,ktory si kupi semiacka aby si dopestoval nieco v zahrade pre vlastnu spotrebu.

Mne ako "neslachtitelovi" a obycajnemu cloveku sa nepaci,ako sa ludia hraju na Boha,zasahuju do prirodzeneho kolobehu prirody,geneticky upravuju semena a rastliny,len aby sa dalej nerozmnozovali.Ved je to proti prirode a raz sa to ludstvu vypomsti!!!
Vsetko je o dopyte zo strany ludi. Hybridy maju vacsiu vynosnost, kvalitu, atd.
V prvom rade by sme mali zacat od nas ludi - nepacia sa mi geneticke pokusy na ludoch, embryach... umele oplodnenia, atd. Cele zdravotnictvo je v sucasnosti o umelych zasahoch do prirody...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

@Chokma

Tiez si myslim, ze s tymi semiackami to bolo tak.Ale nedokazem mu to.
Aj prave preto som to bola reklamovat,aby o tom vedel.Sice tvrdil, ze sa nik nestazoval,iba my...no, tiez mu to nedokazem.Keby som nemala plny sklenik nepouzitelnych rajcin,ale iba jeden,dva korene a ostatne dobre, tiez by ma asi nenapadlo ist reklamovat...

Ale ujcek bol ochotny, vraj ho to mrzi, takze soboty na trznici mame nakup rajcin u neho zdarma a buduci rok nam slubil zdarma priesady -vraj z tych, co si úpestuje vyslovene pre seba :-O

Myslim, ze takychto pripadov je vela a bude stale viac,len treba,aby sa ludia ozyvali. Lebo ked nikto nereklamuje, tak sa ani predavajuci nesnazia predavat kvalitne semena,ci priesady...Mozno sa spoliehaju na to, ze sa to medzi tisickami predanych strati.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

arizona Pozri príspevok
@Chokma

Tiez si myslim, ze s tymi semiackami to bolo tak.Ale nedokazem mu to.
Aj prave preto som to bola reklamovat,aby o tom vedel.Sice tvrdil, ze sa nik nestazoval,iba my...no, tiez mu to nedokazem.Keby som nemala plny sklenik nepouzitelnych rajcin,ale iba jeden,dva korene a ostatne dobre, tiez by ma asi nenapadlo ist reklamovat...

Ale ujcek bol ochotny, vraj ho to mrzi, takze soboty na trznici mame nakup rajcin u neho zdarma a buduci rok nam slubil zdarma priesady -vraj z tych, co si úpestuje vyslovene pre seba :-O

Myslim, ze takychto pripadov je vela a bude stale viac,len treba,aby sa ludia ozyvali. Lebo ked nikto nereklamuje, tak sa ani predavajuci nesnazia predavat kvalitne semena,ci priesady...Mozno sa spoliehaju na to, ze sa to medzi tisickami predanych strati.
U nas jedna pani, co si sama robi priesady na predaj, chodi na priesady k nam a tie si sadi do svojej zahrady. To bude asi cosi podobne. )

Ale tak pekne od neho, ze to takto poriesil a nebol arogantny hulvat.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pavol54 Pozri príspevok
treba vedieť si zapamätať kto balil osivá a toho nabudúce ignorovať, bol by som ochotný sa vsadiť že to bola slovenská firma, bohužiaľ ale aj u dovozových osív sa stávajú omyly lenže tam sa robia referenčné vzorky priamo na stanici takže na prípadný omyl sami dôjdu a osivo spravidla do obehu nepustia.
ja si robím záznamy, čo sejem. A tak viem, že tá moja mrkva bola Karotina z firmy Seva-Flora.


Keď sme pri tých semenách, chcela som už dávnejšie poprosiť odborníkov, či by vedeli odporučiť dobré odrody rajčín, papriky, brokolice, mrkve, kapusty, .... Proste bežnej záhradkarskej zeleniny pre samozásobiteľov. Viem, že raz tu padla už odroda brokolice. Mám na myslí hlavne chutné odrody, bez veľkých nárokov na prepravu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať