Zavrieť

Porady

príspevok z úradu práce

začínam ako SZČO a dostala som príspevok z úradu práce /predtým som bola nezamestnaná/ 60.000,- Sk na nákup PC a pod. Poraďte mi mám si túto sumu dať normálne ako príjem ovplyvňujúci základ dane, keď je to dotácia? má s tým niekto skúsenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Do príjmu dáš čiastku len do výšky nákupu majetku na ktorý si dotáciu dostala . To znamená , že ak si tento rok vyčerpala napr. 50 000 Sk tak do príjmu dáš len túto výšku . Ostatné potom v budúcom roku ak by si mala čerpanie .

    Myslím , že je to tak .

    ejuskatn je offline (nepripojený) ejuskatn

    ejuskatn
    prosím ťa a mohla by si mi povedať či ten príspevok z úradu práce je treba zaúčtovať do PNZD ? a tie veci ktoré kúpim do VNZD ? ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ejuskatn
    prosím ťa a mohla by si mi povedať či ten príspevok z úradu práce je treba zaúčtovať do PNZD ? a tie veci ktoré kúpim do VNZD ? ďakujem
    Do základu dane sa nezahŕňa dotácia , podpora a príspevok u daňovníka , ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období , v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov., tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane:
    1/ postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie ,podpory a príspevku na obstaranie odpisového majetku

    2/v období čerpania dotácie,podpory a príspevku , ak tieto príjmy nesúviasia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období , v ktorom boli prijaté .



    Áno príjem z úradu práce dáš do príjmov OZD , ale len v takej výške ,v akej si zakúpila počítač .

    Ak nákup bol za 60 000 Sk dáš do príjmu čiastku vo výške odpisov/postupne/ . Postupuješ buď v rámci odpisov , alebo podľa ceny zakúpenia do 30000Sk do výdavkov ovplyvňujúcich ZD .Neviem či si za tú sumu kúpila viac druhov majetku , alebo len jeden a to PC .
    Naposledy upravil Zita5 : 28.01.06 at 09:21

    ejuskatn je offline (nepripojený) ejuskatn

    ejuskatn
    Poprosím Ťa Zita 5 a ko je to so stravnými lístkami? je to pravda, že si 55% z ceny lístka t.j. 89,- Sk môžem dať do nákladov? Prepáč za otázky ale len začínam... :-))

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ejuskatn
    Poprosím Ťa Zita 5 a ko je to so stravnými lístkami? je to pravda, že si 55% z ceny lístka t.j. 89,- Sk môžem dať do nákladov? Prepáč za otázky ale len začínam... :-))

    Nepatrí to sem , ale ak si SZČO tak si možeš dať do nákladov 55% z ceny stravnej poukážke 89,- korunovej . Takže áno , je to pravda od 1.1.2006 .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.02.06 at 16:49

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    ejuskatn, pozri si sekciu Dan z prijmu, pod nazvom "pausalne vydavky" tam sme presne tieto pripady riesili

    Tu je aj odpoved z Danoveho riaditelstva na danu otazku od apa:


    Tu je celý text:


    Dobrý deň,na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

    Podľa § 9 ods.2 písm.k) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) sú od dane oslobodené okrem iného aj podpory a príspevky poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a 6, teda v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo s výkonom podnikateľskej činnosti. Z ustanovenia § 19 ods.2 písm.m/ zákona o dani z príjmov vyplýva, že ak príjem (prijatie) dotácie je zahrnovaný do základu dane, potom aj výdavky z nej hradené sú súčasťou daňových výdavkov, čím je teda zabezpečený neutrálny dopad na základ dane.

    Ak daňovník fyzická osoba (ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dph len časť zdaňovacieho obdobia) uplatní výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov (percentuálnych) sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázateľnej výške.

    V prípade, ak daňovník fyzická osoba v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti obdrží dotáciu z úradu práce, a to na obstaranie hmotného investičného majetku, takto obstaraný majetok sa zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku. Podľa § 22 ods.9 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (podľa § 6 ods. 10), nemôže uplatniť prerušenie odpisovania. Takýto daňovník fyzická osoba uplatňujúci výdavky percentom z príjmov vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.


    Na základe cit. ustanovení zákona o dani z príjmov možno uviesť, že v danom prípade nedôjde k duplicitnému uplatneniu výdavkov (percentuálne výdavky a odpisy majetku).


    Súčasne dávame do pozornosti aj ustanovenie § 17 ods.10 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 (skutočné výdavky) na spôsob podľa § 6 ods.10 (výdavky percentom) a opačne, je povinný upraviť základ dane (podľa § 17 ods.8) za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

    Váš dopyt: (DRSR opakuje moju otázku)
    Podľa môjho názoru je nezlučiteľné v jednom daňovom priznaní živnostníka, ktorý z dotácie úradu práce si zaobstaral hmotný majetok, ktorý bude odpisovať a zároveň si uplatní paušálne výdavky vo výške 25, respektíve 60%.
    Vychádzam z predpokladu, že ak živnostník zistí základ dane na základe rozdielu medzi daňovými príjmami a výdavkami, základ dane si zvýši o odpisy z majetku, ktorý nadobudol z prostriedkov dotácie. Zvýšenie základu dane je v podstate storno výdavku, pri paušálnych výdavkoch sa tento princíp nedá uplatniť.

    Je môj názor správny, alebo ako správne zistiť základ dane v prípade keď je povinnosť upraviť základ dane o výdavky hradené z dotácie od úradu práce a vôľa uplatniť v tom istom zdaňovacom období paušálne výdavky.
    Ďakujem..
    Koniec pošty doročenej s DRSR

    Ja som moc nezmúdrel, ale v zásade odobrili to, že ak odpisy bežia bez prerušenia a daňovník uplatní paušálne vyýdavky je vštko OK. Ja te názor nezdieľam, ale sa podriadim keď sa vyskytne u môjho klienta.

    Benka2 je offline (nepripojený) Benka2

    Benka2
    ejuskatn
    Poprosím Ťa Zita 5 a ko je to so stravnými lístkami? je to pravda, že si 55% z ceny lístka t.j. 89,- Sk môžem dať do nákladov? Prepáč za otázky ale len začínam... :-))
    Stravné: 5-12 hod 55% z 89 SK
    12-18 hod 55% zo 135 Sk
    nad 18 hod 55% z 208 SK
    daňovo uznateľný podiel.

    SOME je offline (nepripojený) SOME

    SOME
    Viete niekto, či je ešte nejaká možnosť získať príspevok z úradu práce, ak zamestnáme osobu evidovanú na úrade práce 2 roky? Viem, že tá možnosť bola v r. 2003-2004, vtedy sme ten príspevok mali.
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SOME
    Viete niekto, či je ešte nejaká možnosť získať príspevok z úradu práce, ak zamestnáme osobu evidovanú na úrade práce 2 roky? Viem, že tá možnosť bola v r. 2003-2004, vtedy sme ten príspevok mali.
    Ďakujem
    malina odkazuje


    Za zamestnanca môžeš dostatť peniae, ale musíš sa s úradom práce o príspevku dohodnúť ešte pred samotným zamestnaním!
    Naposledy upravil KEJKA : 06.02.06 at 20:06

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Nemáte niekto vypracovaný nejaký projekt na získanie toho jednorázového príspevku z Úradu práce??

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Ja mam taku konkretnu otazku ohladne dotacie:
    v pod. plane pre urad prace som uviedol ucel pouzitia, okrem ineho, 25000 na nakup multifunkcneho zariadenia. Kupil som si vsak farebnu laserovu tlaciaren. Mozem teda na nakup tejto tlaciaren pouzit peniaze z prispevku?

    malina je offline (nepripojený) malina

    malina
    Musíš sa držať toho, čo si uviedol v podnikateľskom zámere. Akékoľvek pochybnosti si vyjasni s pracovníkom úradu práce, ktorý Ťa má v súvislosti s príspevkom na starosti. V tomto Ti na Porade naozaj nikto neporadí...

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Ja mam taku konkretnu otazku ohladne dotacie:
    v pod. plane pre urad prace som uviedol ucel pouzitia, okrem ineho, 25000 na nakup multifunkcneho zariadenia. Kupil som si vsak farebnu laserovu tlaciaren. Mozem teda na nakup tejto tlaciaren pouzit peniaze z prispevku?


    Peniaze z príspevku môžeš použiť aj na nákup spomínanej tlačiarne, ale je potrebné urobiť dodatok k podnikateľskému zámeru - napísať kúpu tlačiarne namiesto multifunkčného zariadenia, a tento dodatok zaniesť a prejednať s úradom práce, ktorý ti príspevok schválil. Problém by byť s tým žiadny problém, aspoň podľa mojich skúseností.
    Prajem pekný deň.

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Dakujem za odpovede...turbo, si mi aspon trocha zdvihol naladu
    Zajtra pojdem kuknut na urad prace, dlho som tam uz nebol, vcera naposledy...))

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.