Zavrieť

Porady

SZČO a osobný účet

Dobrý deň. Viem že tu už o tom bolo písané veľa, ale aj tak mi nie sú určité veci jasné. Práve začínam robiť klienta, ktorý osobný účet využíva aj na podnikanie. Tento účet má nahlásený na daňovom. Môžem poplatky za vedenie účtu dať do nákladov alebo nie? Z tohto účtu samozrejme platí aj nákupy potravín a p. stačí ak do účtovníctva uvediem iba pohyby súvisiace s podnikaním a doložím kópiu výpisu alebo musím pracne nahadzovať každý jeden pohyb? (do teraz som mala iba jedného živnostníka a ten mal podnikateľský účet)
Ďakujem
Usporiadat
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Ja by som to účtoval podľa pomeru súkr. a živnosť. položiek.
- čo je jednoduchšie, či zaúčtovať aj súkr.pohyby, alebo ich len spočítať a nahodiť sumárne, alebo po položkách.
-bank. poplatky detto. buď rozlišovať alebo nedávať do VOZD.
- na ďalší rok trvať na oddelení súkr a živnosť. účtu, obidva môžu byť z pohľadu banky definované ako súkromné
2 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
V tomto prípade budete musieť aj súkromné výdaje účtovať jednotlivo (nie spočítať sumárne).
3 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

A ako by to bolo keby ten účet nebol nahlásený na DÚ, a keby sa jednalo o sporožírový účet?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Ak na účte nebudú prebiehať žiadne platby týkajúce sa podnikania (úhrady pohľadávok a záväzkov), o tomto účte už netreba účtovať.
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

No na tomto účte sú také platby. Ako to je keď je a keď nie je účet prihlásený na DÚ? aj čo sa týka poplatkov za účet. Sú tu pohyby súvisiace s podnikaním aj osobná spotreba. Predošlá účtovníčka účtovala pohyby súvisiace iba s podnikaním ale nie som si istá či to je správne. Ďakujem
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

na Dú účet musí byť nahlásený to určite vieš
ak sú na podnikateľskom účte výbery pre vlastnú potrebu účtujú sa ako VNZD- osobná potreba
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Aha, čiže musím tam uviesť všetky pohyby. Pomýlilo ma to, že v predošlích rokoch to nebolo a keďže to idem robiť prvý krát tak som sa radšej opýtala. (Už mám skúsenosti, že aj účtovníčky čo robia účtovníctvo roky ho robia zle. Nehovorím, že sa nemôže pomýliť ale upomienka sa do došlých fa nedáva). A ešte tie poplatky neviem ako mám zaúčtovať.
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

bankové poplatky - ostatný režijný výdaj oprava - iba pomernú časť podľa príspevku č.11 marjankaj

mám skúsenosť že ak SZČO si neuplatňuje preukázané výdavky ale "robí" paušál tak z bú sa účtujú len pohyby súvisiace s podnikaním
Naposledy upravil katka 23 : 23.11.11 at 14:36 Dôvod: oprava
1 0
Jaka3 Jaka3

Jaka3 je offline (nepripojený) Jaka3

Ked využíva SZČO na podnikanie súkromný účet, tak ja podnikateľské platby účtujem cez pokladňu a účet vôbec nezavádzam do účtovníctva, takže sa do výdajov nedostanú ani poplatky za vedenie účtu. Kópiu výpisu si len priložím k pokladničným dokladom. Neviem či je to správny postup.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
katka 23 Pozri príspevok
bankové poplatky - ostatný režijný výdaj

mám skúsenosť že ak SZČO si neuplatňuje preukázané výdavky ale "robí" paušál tak z bú sa účtujú len pohyby súvisiace s podnikaním
No určite nie všetky poplatky ako réžiu. Ako réžiu by som účtoval iba pomernú časť poplatkov. Nech si to sám vypočíta koľko to je každý mesiac. Myslím, že potom by si založil účet na podnikanie.
A ak si ulatňuje paušálne výdavky, tak sa účtujú iba príjmy.
1 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

No tak teda už skutočne neviem ako to mám robiť
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

ospravedlňujem sa za mylnú odpoveď , ja som tiež prebrala účtovníctvo po účtovníčke ktorá to zrejme tiež účtovala zle
ale potom tomu nerozumiem, ak má SZČO iba jeden účet tak z neho nemôže vyberať pre svoju potrebu? veď tiež musí z niečoho žiť
aj môj manžel je SZČO a vyberáme z účtu nasporené peniaze
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

katka 23 Pozri príspevok
ospravedlňujem sa za mylnú odpoveď , ja som tiež prebrala účtovníctvo po účtovníčke ktorá to zrejme tiež účtovala zle
ale potom tomu nerozumiem, ak má SZČO iba jeden účet tak z neho nemôže vyberať pre svoju potrebu? veď tiež musí z niečoho žiť
aj môj manžel je SZČO a vyberáme z účtu nasporené peniaze
Jasné, že si môže z neho vyberať (bude to ako osobná spotreba). marjankaj myslel tým účtovaním len príjmov to, že pri paušálnych výdavkoch sa výdaje (teda napr. aj tá osobná spotreba) neúčtujú.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Pri paušálnych výdavkoch sa nemusí viesť účtovníctvo. Teda o bankovom účte neúčtuješ.
2 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

lubka0907 Pozri príspevok
No tak teda už skutočne neviem ako to mám robiť
ako to máme teda správne účtovať ?
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Vie mi niekto dať jasnú odpoveď či v prípade osobného účtu mám jednotlivo vypisovať aj pohyby pre osobnú spotrebu? alebo stačia pohyby súvisiace s podnikaním?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Jaka3 Pozri príspevok
Ked využíva SZČO na podnikanie súkromný účet, tak ja podnikateľské platby účtujem cez pokladňu a účet vôbec nezavádzam do účtovníctva, takže sa do výdajov nedostanú ani poplatky za vedenie účtu. Kópiu výpisu si len priložím k pokladničným dokladom. Neviem či je to správny postup.
myslím, že toto je napísané správne - teda platí to vtedy, ak ide o súkromný účet nenahlásený na DU.

A keď ide o súkromný účet, ktorý je prihlásený na DU - platí:

Účtovať o všetkom- o pohyboch, ktoré sa týkajú podnikania aj o pohyboch súkromných. Ale rozlišovať VOZD a VNZD.
Tiež poplatky sporitelni rozlišovať na VOZD/za položky, ktoré sa týkajú podnikania/ a na VNZD/za súkromné platby/
3 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
[QUOTE=lubka0907;1898980]Dobrý deň. Viem že tu už o tom bolo písané veľa, ale aj tak mi nie sú určité veci jasné. Práve začínam robiť klienta, ktorý osobný účet využíva aj na podnikanie. Tento účet má nahlásený na daňovom. Môžem poplatky za vedenie účtu dať do nákladov alebo nie? Z tohto účtu samozrejme platí aj nákupy potravín a p. stačí ak do účtovníctva uvediem iba pohyby súvisiace s podnikaním a doložím kópiu výpisu alebo musím pracne nahadzovať každý jeden pohyb? (do teraz som mala iba jedného živnostníka a ten mal podnikateľský účet)

keďže máte účet nahlásený na DU, musíte o ňom účtovať - teda predpokladám,že vediete JÚ. Veď musí sedieť zač. a konečný stav účtu napríklad aj vo výkazoch VMaZ. A keď tam dáte iba platby týkajúce sa podnikania - nebude to sedieť.
1 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

A v prípade, že by účet nebol nahlásený na DÚ?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
tak by platila odpoveď, ktorú napísala Jaka3 - príspevok č.10
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať