Zavrieť

Porady

odpisy danové mesačne???

dostala sa mi informácia o tom, že danové odpisy sa majú robiť mesačne, viete niečo o tom, mne sa to zdá ako blbosť, ved danové sa robia pri daňovom priznaní
Ďakujem
Usporiadat
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Trosku studujem tieto odpisy, ale napadla ma jedna vec.
Kupim auto napr. v 03/2012 napr. za 20000 EUR, tu chapem vypocitam rocny odpis podelim 12 a vynasobim poctom mesiacov t.j. 10. Lenze co ked v 11/2012 urobim technicke zhodnotenie napr. v hodnote 2000 EUR. Ako budem postupovat potom? Technicke zhodnotenie mi v prvom roku zvysuje moju obstaravaciu cenu , cize spocitam 20000 +2000 t.j. 22000 a urobim danovy odpis za 10 mesiacov aj ked technicke zhodnotenie bude az v 11/2012?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
adinka55 Pozri príspevok
Trosku studujem tieto odpisy, ale napadla ma jedna vec.
Kupim auto napr. v 03/2012 napr. za 20000 EUR, tu chapem vypocitam rocny odpis podelim 12 a vynasobim poctom mesiacov t.j. 10. Lenze co ked v 11/2012 urobim technicke zhodnotenie napr. v hodnote 2000 EUR. Ako budem postupovat potom? Technicke zhodnotenie mi v prvom roku zvysuje moju obstaravaciu cenu , cize spocitam 20000 +2000 t.j. 22000 a urobim danovy odpis za 10 mesiacov aj ked technicke zhodnotenie bude az v 11/2012?
Výpočet odpisov po vykonaní technického zhodnotenia:

Rovnomerné odpisovanie = zýšená vstupná cena/doba odpisovania.


Zrýchlené odpisovanie:
- v roku zvýšenia zostatkovej ceny=2x zvýšená zostatková cena/koeficient podľa odpisovej skupiny
- v ďalších rokoch=2x zvýšená zostatková cena/(koeficient podľa odpisovej skupiny-počet rokov odpisovania zo zvýšenej zostatkovej ceny).

P.S. zmeny od 1.1.2012

Ročný daňový odpis sa vypočíta vo výške ¼ z obstarávacej ceny s tým, že v prvom roku sa vypočíta alikvotná časť v závislosti od počtu mesiacov používania majetku počnúc mesiacom zaradenia majetku do používania.
Ak sa na majetku rovnomerne odpisovanom vykoná technické zhodnotenie, tak sa k jeho pôvodnej vstupnej cene na daňové účely pripočítala hodnota technického zhodnotenia a majetok sa odpisuje z tejto zvýšenej vstupnej ceny;
Naposledy upravil Stefan2005 : 24.02.12 at 08:10
2 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Takze je to uplne jedno kedy technicky zhodnotim?. Keby to bolo v druhom roku OK to beriem to je mi jasne.
Ale v tomto mojom priklade, ak beriem rovnomerny odpis

Moja prva uvaha bola nasledovna:


ročný odpis z 22000 je 5500, upraveny na pocet mesiacov je 4583,33 t.j. 4584 EUR

Druha uvaha je:
Kupim auto v 03/2012 za 20000 EUR a nie je prevedene tech. zhodnotenie - tak je odpis nasledovny: rocny : 5000, po prepocitani na mesiace je 4166,66 t.j. 4167 EUR a technicke zhodnotenie prepocitam len mesiace kedy som ho skutocne previedla t.j. 2000 eur v 11/2012 a teda rocny odpis je 500, prepocitany na 2 mesiace je 83,33. Cize spolu by to cinilo 4166,66 + 83,33=4249,99 t.j. 4230 EUR

Co je spravne?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
adinka55 Pozri príspevok
Moja prva uvaha bola nasledovna: ročný odpis z 22000 je 5500, upraveny na pocet mesiacov je 4583,33 t.j. 4584 EUR
...
priznám sa, že v čase uzávierok ešte sa nezaoberám prepočtom daňových odpisov, ktoré budem musieť riešiť v budúcnosti .
Na prvý pohľad by som použil výpočet podľa tvojej prvej úvahy;

Ak už sa zaoberás s odpisovaním 2012, dobrý článok aj s príkladmi (ale v prvom roku nerozoberá možnosť tech. zhodnotenia) je tu:
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...eny-2012.xhtml

P.S. ... vychádzam z toho, že technické zhodnotenie vykonané v prvom roku, zvyšuje (zvyšovalo) vstupnú cenu na účely uplatňovania daňových odpisov (aj v prípade zrýchlených odpisov); aby som mohol daňový odpis uplatniť, musí byť majetok evidovaný k 31.12. - ak je, vtedy sa začnem zaoberať výpočtom daňových odpisov - a k 31.12. mám vstupnú cenu už včítane technického zhodnotenia. Ale rád prijmem aj iné názory.
Naposledy upravil Stefan2005 : 24.02.12 at 09:04
1 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dakujem Stefan, prestudovane, moj priklad to vsak neriesi. No asi uvidime co prinesie cas a prax.
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Prosim vas, ktori rozumiete odpisom, skuste mi pomoct.

Kupili sme 27.1.2012 tahac aj naves na leasing. V splatkovych kalendaroch je tahac na 36 splatok a naves 44 splatok.

Takze uctovne odpisy budu 36 a 44 mesiacov? Alebo mozu byt 48 a 72? Podla coho urcujem uctovne odpisy?

A danove budu 48 a 72 mesiacov?

Dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daňové odpisy musia byť určené podľa doby trvania leasingu. Ak doba trvania leasingu je :
ťahač 36 mesiacov, tak ťahač odpíšeš za 36 mesiacov
náves 44 mesiacov, tak náves odpíšes za 44 mesiacov

Učtovné odpisy nemusíš dávať podľa daňových, dokonca nám auditor hovorí, že ich máme dávať tak ako odpisujeme iný podobný majetok , ktorý sme obstarali klasicky.
Takže ak iný majetok v 1.skupine odpisuješ 4 roky (48 mesiacov), tak aj tahač učtovne odpisuj 48 mesiacov.
Ak iný majetok v 2.odpisovej skupine odpisuješ 6 rokov, (72 mesiacov), tak aj náves odpisuj 72 mesiacov.
Budeš mať z toho titulu rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi, ale to nevadí, to zohľadníš v DP a nie je to problém.

Ja to tiež tak robím, že daňové mám podľa leasingu a učtovné ako všetko ostatné vo firme podľa doby za ktorú majetok odpisujem v jednotlivých skupinách.
Účtovné odpisy si učtovná jednotka stanovuje individuálne. (nie sú pre to určujúce daňové odpisy)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
aliiica Pozri príspevok
Prosim vas, ktori rozumiete odpisom, skuste mi pomoct.

Kupili sme 27.1.2012 tahac aj naves na leasing. V splatkovych kalendaroch je tahac na 36 splatok a naves 44 splatok.

Takze uctovne odpisy budu 36 a 44 mesiacov? Alebo mozu byt 48 a 72? Podla coho urcujem uctovne odpisy?

A danove budu 48 a 72 mesiacov?

Dakujem
azla Pozri príspevok
Daňové odpisy musia byť určené podľa doby trvania leasingu. Ak doba trvania leasingu je :
ťahač 36 mesiacov, tak ťahač odpíšeš za 36 mesiacov
náves 44 mesiacov, tak náves odpíšes za 44 mesiacov

Učtovné odpisy nemusíš dávať podľa daňových, dokonca nám auditor hovorí, že ich máme dávať tak ako odpisujeme iný podobný majetok , ktorý sme obstarali klasicky.
Takže ak iný majetok v 1.skupine odpisuješ 4 roky (48 mesiacov), tak aj tahač učtovne odpisuj 48 mesiacov.
Ak iný majetok v 2.odpisovej skupine odpisuješ 6 rokov, (72 mesiacov), tak aj náves odpisuj 72 mesiacov.
Budeš mať z toho titulu rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi, ale to nevadí, to zohľadníš v DP a nie je to problém.

Ja to tiež tak robím, že daňové mám podľa leasingu a učtovné ako všetko ostatné vo firme podľa doby za ktorú majetok odpisujem v jednotlivých skupinách.
Účtovné odpisy si učtovná jednotka stanovuje individuálne. (nie sú pre to určujúce daňové odpisy)
So zvýraznením nesúhlasím v tejto súvislosti (obstaranie 27.1.2012) Daňové odpisy majetku obstaraného formou prenájmu (lízing) v čase od 1.1.2012 do 29.2.2012 sa bude odpisovať tak ako klasicky obstaraný majetok.
Teda ak patrí do odpisovej skupiny 1, tak 4 roky, ak 2 = 6 rokov. Od r. 2012 sa odpisuje alikvotne, teda od počtu mesiacov využívania.
4 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
...v čase od 1.1.2012 do 29.2.2012 sa bude odpisovať tak ako klasicky obstaraný majetok.
....
... a od 1.3.2012 sa bude ako odpisovať ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
So zvýraznením nesúhlasím v tejto súvislosti (obstaranie 27.1.2012) Daňové odpisy majetku obstaraného formou prenájmu (lízing) v čase od 1.1.2012 do 29.2.2012 sa bude odpisovať tak ako klasicky obstaraný majetok.
Teda ak patrí do odpisovej skupiny 1, tak 4 roky, ak 2 = 6 rokov. Od r. 2012 sa odpisuje alikvotne, teda od počtu mesiacov využívania.
Tak teraz neviem. Podľa poslednej novely od 1.3.2012 sa to bude odpisovať ako do 31.12.2011. V prechodných ustanoveniach sa nič nemenilo.
Teda napríklad auto obstarané od 1.1.2012 do 29.2.2012 sa bude odpisovač 4 roky a auto obstarané po 1.3.2012 sa bude odpisovať podľa doby trvania leasingovej zmluvy?
Ešte by to mali zmeniť od apríla zase inak. Keď bordel, tak poriadny.

§26 ods.(8)
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2012-a.html#26
Naposledy upravil marjankaj : 28.02.12 at 19:16
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... a od 1.3.2012 sa bude ako odpisovať ?
Vraj tak ako pred 1.1.2012.

Aj za týmto bude Fico.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ešte poznámočka.
Daňové odpisy sa neúčtujú mesačne ale na konci roku za celý rok. (teda po zohľadnení počtu mesiacov)
§22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 a 7 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo 14 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Takze v tomto pripade, ked DO budu 4 a 6 rokov tak aj UO mozem stanovit na 4 a 6 rokov, nech sa UO = DO.

A od 1.1 do 29.2.2012 su DO pri leasingu ako klasicky obstarany majetok, teda 4 alebo 6 rokov alikvotne.
A od 1.3.2012 su DO pri leasingu podla dlzky trvania leas. zmluvy.

Super, dakujem vsetkym
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

marjankaj Pozri príspevok
Ešte poznámočka.
Daňové odpisy sa neúčtujú mesačne ale na konci roku za celý rok. (teda po zohľadnení počtu mesiacov)
Neviem, či správne rozmýšľam.
Ale inšpiroval si ma k úvahe, že daňové odpisy si uplatňujem ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia a pri majetku na leasing budem postupovať podľa ustanovenia platného k 31.12.2012 .
To by ma viedlo k tomu, že uplatním počet mesiacov trvania leasingovej zmluvy.

Či ako ???
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
azla Pozri príspevok
Neviem, či správne rozmýšľam.
Ale inšpiroval si ma k úvahe, že daňové odpisy si uplatňujem ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia a pri majetku na leasing budem postupovať podľa ustanovenia platného k 31.12.2012 .
To by ma viedlo k tomu, že uplatním počet mesiacov trvania leasingovej zmluvy.

Či ako ???
Odpisy si môžeš uplatniť ak máš majetok v obchodnom majetku 31.12. Ak si majetok zaradila napríklad v novembri, tak si môžeš uplatniť iba 2/12 z ročného odpisu. Pri leasingu je to podobné. Ale ako to bude pri leasingu v tomto roku to ešte netuším. Možno to ešte stihnú párkrát znovelizovať.
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

marjankaj
Ešte poznámočka.
Daňové odpisy sa neúčtujú mesačne ale na konci roku za celý rok. (teda po zohľadnení počtu mesiacov)
§22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 a 7 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 alebo 14 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

Takže môžem účtovať odpisy jedným zápisom v účtovnom denníku vo výške ročného odpisu? Nemusí to byť rozpísané po mesiacoch? Rozumiem tomu správne?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať