Zavrieť

Porady

Ochádzam do zahraničia, na čo nemám zabudnúť?

Milí poraďáci,
ochádzam pracovne do zahraničia na dobu minimálne 2 roky a stále mám v hlave otázky, co vsetko musim "obehať" skôr ako odídem. Doteraz som bola evidovaná na Úrade práce, kde som uz odovzdala novu pracovnu zmluvu. Od 23.1. som teda vyradena z evidencie. V socialnej poistovni mi povedali, ze u nich nemusim nic nahlasovat, no viac ma zaujima zdravotna poistovna... Zmluvu mam platnú od 23.1. (aj ked este neodchádzam a cakam na vybavenie viz). K danemu datumu mam v Unione odovzdat karticku poistenca a oni ma vyradia z evidencie, no co ak sa mi napriklad buduci tyzden stane úraz a budem potrebovat osetrenie? A co ak sa o pol roka vratim na dovolenku domov? Pocas pobytu na Slovensku nebudem vobec poistena a teda nemozem ist k zubarovi a ani k obvodnemu doktorovi?!
Ani v zdravotnej poistovi mi nevedia seriozne poradit ako postupovat!
Dakujem za kazdu radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    ZP poistovna ta vyradi z evidencie iba ak donesies potvrdenie, ze si platis v inom state.Niekedy vyzaduju aj prac. zmluvu.
    Ak chces,mozes si vybavit EU karticku, na ktoru ta osetria na SK-je rovnaka ako mas teraz, iba v rohu ma oznacenie EU
    formulare najdes TU :
    http://www.eures.sk/mnu/83-1-na-co-n...slovensko.html

    Vsetko by ti mala vysvetlit aj pracovnicka ZP,ak je "mimo" tak sa spyytaj inej, pri vedlajsom oknicku /vlastna skusenost /

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    lussula Pozri príspevok
    Idem mimo EÚ, mala som to napisat hned Takze ZP mi vezme aj europsku zdravotnu karticku.
    Tu musis odovzdat,ked sa odhlasis zo ZP.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Tak určite sa nezabudni vrátiť a dať sa pochovať do rodnej matičky. Šťastnú cestu.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    pivko Pozri príspevok
    Tak určite sa nezabudni vrátiť a dať sa pochovať do rodnej matičky. Šťastnú cestu.
    jasne, veď kto bude platiť štátny dlh????

    lussula je offline (nepripojený) lussula

    lussula
    Idem mimo EÚ, mala som to napisat hned Takze ZP mi vezme aj europsku zdravotnu karticku.

    Ochádzam do zahraničia, na čo nemám zabudnúť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.