Zavrieť

Porady

zrušenie voľnej živnosti na prepravu osôb

Dobry den, prosim o radu.
Planujeme rozbehnut podnikanie v oblasti babysittingu a povodne sme chceli, aby opatrovatelky zabezpecili aj vyzdvihnutie dietata zo skoly a zabezpecili jeho prepravu autom na kruzok/ domov. Do toho nam ale vpadol novy zakon o cestnej doprave a zrusenie volnej zivnosti na nepravidelnu prepravu osob. Kedze ma ist v nasom pripade len o doplnkovu cinnost, mozno aj neobjednavanu prilis casto, urcite sa nam neoplati vybavovat vsetky nalezitosti pre taxi.
Myslite, ze takuto prepravu dietata je mozne v ramci podnikania zahrnut pod inu volnu zivnost? Napr. ze preprava bola vykonana v ramci "poskytovanie sluzieb pre rodinu a domacnost"?
Vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    56/2012 o cestnej doprave

    (2) Tento zákon sa nevzťahuje na cestnú nemotorovú dopravu a okrem ustanovení o podmienkach prepravy
    nebezpečných vecí ani na cestnú dopravu pre vlastnú potrebu.3)

    3) Čl. 2 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/2009 z 21. októbra 2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 561/2006 (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L300, 14. 11. 2009).

    5. "doprava na vlastnú potrebu" je doprava, ktorú uskutočňuje na nekomerčné a neziskové účely fyzická osoba alebo právnická osoba, pričom platí, že

    - dopravná činnosť je len vedľajšia činnosť tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby a

    - používané vozidlá sú vlastníctvom tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby, alebo ich táto osoba nadobudla na splátky, alebo sú predmetom dlhodobej lízingovej zmluvy a riadia ich členovia personálu tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo samotná fyzická osoba, alebo personál, ktorý je v podniku zamestnaný alebo ktorý je podniku k dispozícii na základe zmluvného záväzku;


    ------

    vo vasom pripade by som to brala ako "dopravu pre vlastnu potrebu" - tuto prepravu nefakturovat zakaznikom ako samostatnu sluzbu ... samozrejme zakalkulovat do nakladov sluzby "babysitting"

    privitam nazory aj ostatnych poradakov

    qyxi je offline (nepripojený) qyxi

    qyxi
    Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved - urcite si pre istotu tuto zivnost pridame.
    Opatrovatelky vsak nebudu soferovat auto rodicov, ale vyuziju vlastne sukromne vozidlo - takze popis asi velmi nesedi. Naozaj by sme neradi od tejto prijemnej sluzbicky ustupili, ale vyzera to tak, ze budeme musiet vyuzit MHD :-(

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Ak službu poskytuje tvoja spoločnosť, vykonávajú ju zamestnanci tvojej spoločnosti, na vozidlách, ktoré nepatria tvojej spoločnosti.....tak myslím, že sedí.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    zalobaba Pozri príspevok
    Ak službu poskytuje tvoja spoločnosť, vykonávajú ju zamestnanci tvojej spoločnosti, na vozidlách, ktoré nepatria tvojej spoločnosti.....tak myslím, že sedí.
    zamestnanci v tomto pripade pouzivaju svoje vozidlo pri pracovnych cestach - patri im nahrada podla zakona o CN
    podla mna nejde o sluzbu vedenia cudzieho motoroveho vozidla

    qyxi je offline (nepripojený) qyxi

    qyxi
    Dakujem za tip :-)
    Pojde o zamestnancov na dohodu - podla nastudovanych info im nemusime preplacat CN, ak to nemaju uvedene v dohode. Malo by ist skutocne len o niekolkominutovu prepravu v ramci mesta. Nepocitame ani s vypisanim CP, kedze pracoviskom bude cela lokalita.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    qyxi Pozri príspevok
    Dakujem za tip :-)
    Pojde o zamestnancov na dohodu - podla nastudovanych info im nemusime preplacat CN, ak to nemaju uvedene v dohode. Malo by ist skutocne len o niekolkominutovu prepravu v ramci mesta. Nepocitame ani s vypisanim CP, kedze pracoviskom bude cela lokalita.
    ako mate zabezpecenu zodpovednost v pripade dopravnej nehody?

    qyxi je offline (nepripojený) qyxi

    qyxi
    skvele :-)
    Ano, presne takto nejako som to myslela aj v povodnej otazke - ci to vieme zahrnut do nejakej inej cinnosti. Obavala som sa len, ze napriek tomu, ze bude preprava aj zahrnuta do balika s babysittingom, je potrebne na nu osobitne mysliet pri zadefinovanych cinnostiach podnikania.

    kremenec je offline (nepripojený) kremenec

    kremenec
    Dovolím si využiť túto tému: som sprievodca českej cestovnej kancelárie po Slovensku a ako súčasť tejto práce, sprevádzania po Slovensku, vozím klientov tejto cestovky v 9-miestnom aute, vlastneného touto cestovkou.

    Klienti mi samozrejme neplatia, faktúrujem tej cestovke a doteraz som faktúroval osobitne sprevádzanie a osobitne "dopravu" klasicky ako neverejnú dopravu osôb v automobile do 9-miest (dával som na faktúru poznámku, že to bolo vykonané na ich aute, ale to teraz nie je asi dôležité), ale to je teraz zrušené.

    Viete mi poradiť v dvoch veciach:
    - porušujem pri takejto práci nový zákon o cestnej doprave alebo živnostenský zákon?
    - môže policajt pri cestnej kontrole, keď mám v aute (tej cestovky) klientov (tej cestovky), robiť nejaké problémy?
    - ako to mám teraz faktúrovať, keď už to nemám v živnosti?

    Ďakujem za každý názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.