Zavrieť

Porady

Učtovné a daňové odpisy

Ahojte

aký je rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismy. Učtujem učtovné odpisy aj v JU. Ak ano ako ich zaučtujem.

Ak mi vyjde nejaká zostatková cena odpisovaného majetku má nejaký vplyv na daň z príjmu.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    spring
    Ahojte

    aký je rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismy. Učtujem učtovné odpisy aj v JU. Ak ano ako ich zaučtujem.

    Ak mi vyjde nejaká zostatková cena odpisovaného majetku má nejaký vplyv na daň z príjmu.
    ďakujem
    Princíp je jednoduchý: pri účtovných odpisoch sa riadiš zákonom o účtovníctve; pri daňových odpisoch zákonom o DP. Tu je jedna z mnohých tém na porade, prečítaj si. A cez "vyhľadávanie" si nájdi aj ďalšie.

    http://www.porada.sk/showthread.php?p=165783#post165783

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    Iba dodam, ze v JU uctujes iba danove odpisy. ZC nema v JU vplyv na dan z prijmu, len odpis.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ini
    Iba dodam, ze v JU uctujes iba danove odpisy.
    Celkom tak to nie je... V JÚ sa účtujú účtovné odpisy, ale v zmysle § 14 ods. 1 Postupov JÚsa môžu uplatniť koeficienty a doby odpisovania podľa zákona o dani z príjmov, teda daňové odpisy. Rovnako sa vo vysvetlivkách k Výkazu o majetku v bode 1. uvádza: V riadku 01 a 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého majetku v zostatkových účtovných cenách. Ak by v JU neexistovali účtovné odpisy, táto veta by nemala zmysel.

    spring je offline (nepripojený) spring

    spring
    Ak som správne pochopila zostatkovú cenu vykazujem iba na výkaze o majetku, ale neučtujem do peňažného denníka. Do peňažného denníka účtujem iba daň.odpisy. Učtovne odpisy vediem iba na inventárnej karte.

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    Mne sa vzdy v JU DO=UO a mam po probleme. Pri vypocte odpisov postupujem podla zakona o dani z prijmu.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ini
    Mne sa vzdy v JU DO=UO a mam po probleme. Pri vypocte odpisov postupujem podla zakona o dani z prijmu.
    Ano, ale aby sa zadosťučinilo zákonu, lebo postupy v JU tiež hovoria o účtovných odpisoch, tak si ich vypracujem, priložím k inv. karte ale používam len DO v uzáv. operáciach.
    Naposledy upravil Manual : 07.02.06 at 18:53

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    Ja to tiez tak robim, v uzavierkovych operaciach uctujem DO a mam zalozenu inventarnu kartu pre kazdy majetok, kde mam tie odpisy vypracovane a tie vypracovane sa mi zhoduju s tymi, co uctujem do penazneho dennika.

    Učtovné a daňové odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.